Badem Kilo Aldırır Mı? | Diyette Badem Yenir Mi?


Merhaba arkadaşlar badem yemeyi sevmeyen yoktur herhalde?😋 Bugün sizlere badem kilo aldırır mı? Diyette badem yenir mi? bu konular ile ilgili yaptığım araştırmayı anlatacağım. Özellikle kavrulmuş tuzlu bademi yemeye bir başladık mı ardı arkası kesilmiyor, peki ama badem kilo yapar mı? bunu biliyor muyuz. Genelde aklımıza çiğ badem sağlıklıdır ve diyette kilo aldırmaz gibi gelse de gerçekler çokta iç açıcı değil maalesef.😒 Haydi bakalım o zaman diyette çiğ yada kavrulmuş tuzlu badem yemek kilo aldırır mı? öğrenmeye başlayalım. Sizlerde diyet yaparken badem yiyorsanız yada bu konu ile ilgili bir düşünceniz varsa lütfen konu altına yorumlarınızı yazmaktan çekinmeyin.💬

En popüler kuruyemişlerden biri olan badem
, herhangi öğün veya atıştırmaya harika bir şekilde sağlıklı bir katkı sağlar. 😎😎😎 

Kuruyemişler kalori ve yağ bakımından daha yüksek olma eğiliminde olmasına rağmen, bademdeki birincil yağ kalp sağlığına uygun tekli doymuş yağdır. Bademler ayrıca bol miktarda mineral, lif ve protein içerir, bu da tok hissetmek için sadece birkaç tane badem yemeniz gerektiği anlamına gelir. Burası çok önemli dikkat ettiyseniz "SADECE BİRKAÇ BADEM" avuç avuç yiyin demiyoruz.😋 Yoksa badem kilo vermeyi engeller.
 
Neden diyette avuçla badem yenmez diyoruz olayını bademin kalori değerini öğrenerek anlatmaya çalışalım.

Badem Kaç Kalori? (Tuzlu ve Kavrulmuş)

1 orta boy avuç badem 150 kalori civarındadır. 1 adet badem ise 12 kaloridir. Bu şekilde düşünüldüğü zaman bademin ne kadar kalorili bir kuruyemiş olduğunu anlayabilirsiniz. Aklınıza hemen yaa bu tuzlu kavrulmuş bademdir. Biz hep tatsız tuzsuz çiğ badem yiyoruz, o kesin kilo yapmaz diyorsunuzdur.😕 Buyurun çiğ bademin kalori değerini de öğrenelim.

Çiğ Badem Kaç Kalori?

Sizi her ne kadar mutlu edemesem de maalesef çiğ bademde neredeyse tuzlu badem ile aynı kaloriye sahip. Çok az bir fark var. Bu farkta kavrulurken eklenen çok az miktar ilave yağdan kaynaklı. Ama 1 adet çiğ badem 11 kaloridir. Yani kavrulmuş badem ile 1 kalori farkı vardır. Buda çok fazla bir şey değiştirmez. Bu nedenle evet çiğ badem çok faydalı bir besin olsa da diyet yaparken lütfen löp löpp götürmeyin.😊

Badem Kilo Aldırır Mı?

Kilo vermek için diyette yemekten önce 4-5 adet badem yemek iştahınızı kapatır ve daha az kalori almanızı sağlar. Ancak siz avuç avuç çiğ olan sağlıklı badem yerine tuzlu kavrulmuş badem tüketirseniz eğer badem yemek diyette kilo aldırır. Doğrusu günde en fazla 4-5 adet iştahınızı kapatmak ve ara öğün olarak diyette bademi kullanmaktadır. Asla gece kase kase badem yemek gibi sağlıksız durumlara girmeyin çünkü özellikle akşam tv karşısında ne kadar badem yediğinizi anlamazsınız bile.

Şöyle bir kaba taslak hesap yaparsak eğer 1 avuç badem ortalama 150 kaloridir. Siz eğer zayıflamak istiyorsanız kesinlikle gün içinde fazla badem tüketmemelisiniz. Çünkü bir başladınız mı tıkır tıkır yeniyor maalesef. Sonuçta bir bakmışsınız 2 avuç bademi mideye gömmüşsünüz ve ekstra 300 kalori almışsınız. Buna hiç gerek yok. Badem yerken muhakkak adet hesabı yapın ve asla 4-5 adet yani 50-60 kalorinin üzerine çıkmayın. Bu şekilde badem yerseniz eğer hem zayıflarsınız hem de yediğiniz badem kilo yapmaz.

Badem Zayıflatır Mı?

Ayrıca lütfen artık badem zayıflatır mı? kavrulmuş badem kilo aldırır mı? Yok çiğ badem kilo yapar mı? yada badem kilo verdirir mi? gibi sorulara takılıp kalmayın. Bademin kalorisini öğrendik. Bu nedenle kesinlikle çiğ badem kilo yapmıyor gibi bir algıya yenik düşmeyin. Çünkü çevremdeki çoğu insan hala çiğ kuruyemişleri kalorisiz zannediyor.😒 Hele hele badem yiyerek kilo verme gibi bir hayaliniz sakın ha olmasın.😄


Bademin Faydaları nelerdir?

 • Amerika'da yapılan bir araştırmada, düzenli olarak badem yemenin kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olduğu sonucuna varmıştır. Ayrıca badem, düşük yoğunluklu lipoproteini (LDL, kötü kolesterol) azaltarak kalp sağlığı destekleyen, yağda çözünen bir antioksidan olan zengin bir E vitamini deposudur. 

 • Badem ayrıca kilo vermeye yardımcı olur. Yakın tarihli bir bilimsel çalışma, doymuş yağların (örneğin, tam yağlı peynirler, kırmızı etler) yerine tekli doymamış yağların (bu çalışmada zeytinyağı) kullanılmasının obez hastaların önemli miktarda kilo vermesine neden olduğunu göstermiştir. Tabi yenilen badem miktarı belli bir miktar olması kaydıyla.

 • Kaloriler tamamen aynı olmasına rağmen, tekli doymamış yağların yağ yakma etkisi olduğu görüldü.  2003 yılında yapılan bir araştırma, düşük kalorili bir diyette günlük badem tüketiminin, düşük yağlı, düşük kalorili bir diyetle karşılaştırıldığında, kilo kaybını artırdığını ve kalp hastalığı ile ilişkili risk faktörlerini önemli ölçüde iyileştirdiğini buldu. 

 • Araştırmalar, bademin tekli doymamış yağının aşırı doyurucu olduğunu ve bunun da aşırı yemeyi önlemeye yardımcı olduğunu gösterdi. 

 • Araştırmaya göre, badem kabuğunda bulunan flavonoidler, E vitamini ile “ortak olma” eğilimindedir ve kuruyemişin antioksidan değerinin iki katından fazlaya çıkarır. Badem mükemmel bir E vitamini kaynağı olup (günlük değerin% 37'si) ve manganez (günlük değerin% 32'si) kaynağıdır. 

 • Ayrıca iyi miktarlarda magnezyum (günlük değerin% 19'u), riboflavin (günlük değerin% 17'si) ve fosfor (günlük değerin% 14'ü) sağlarlar. 

Badem Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 • Satın aldığınız tüm yiyeceklerde olduğu gibi, maksimum tazelik sağlamak için badem satın aldığımız kuruyemişçinin bilindik mümkünse kurumsal bir firma olmasına özen gösterelim ki aldığımız badem nemli ve bayat çıkmasın.

 • Kabuklu badem çok daha fazla taze kalır. Kabuksuz bademleri seçerken çatlamadıklarından, veya lekelenmediklerinden emin olun. Çatlak ve içerisinde leke olan kabuklu bademlerde büyük ihtimal küf oluşumu başlamıştır.

 • Kabuklu bademleri seçerken, rengi aynı olan, yumuşak veya buruşmamış olanları arayın. Koku, tazeliğin iyi bir göstergesidir. Kokuları keskin veya acıysa, kötü olma ihtimalleri vardır. 

Badem Nasıl Saklanır?

 • Bademleri yüksek yağ içeriği nedeniyle doğru şekilde saklamak önemlidir. Tazeliğini korumak için kabuklu bademleri bir cam kapta buzdolabında veya dondurucuda 1 yıl kadar taze bir şekilde saklayabilirsiniz.

 • Kabuksuz bademler serin ve kuru bir yerde saklanırsa altı aya kadar, buzdolabındasaklanırsa daha uzun süre taze kalır. 

 • Kabuklu bademleri yiyeceğiniz zamana kadar kabuklarından ayırmayın ki tazeliğini kaybetmesin.

Badem ile sağlıklı fikirler


Badem yağı, kahvaltıda kızarmış ekmek veya kekler için veya hızlı bir atıştırmalık için elma dilimleri veya kereviz saplarıyla besleyici bir besindir. Kendi badem yağınızı, bütün kabuklu bademleri bir mutfak robotunda bir miktar su ile pürüzsüz olana kadar doğrayıp püre haline getirerek yapabilirsiniz. 

Bademleri, tavuk kızartması için sağlıklı bir üst malzeme haline getirebilirsiniz. Kızarmış bademleri bir mutfak robotuna koyun ve öğütülene kadar karıştırın. Yemeğe uyması için deniz tuzu, karabiber ve herhangi bir baharat kombinasyonunu ekleyin. Tavuğu süte veya çırpılmış yumurtaya batırın ve ardından badem karışımına daldırın. Daha sonra güzelce pişirin. Badem karışımı sayesinde tavukların üzeri çıtır çıtır olacaktır. 

Badem, salatalar için harika bir seçenektir. Özellikle bademin yanına biraz da ceviz ilave edersek eğer tüm salatalarımız çok daha lezzetli ve sağlıklı olmuş olur.

Tuzlu ve çiğ badem kilo yapar mı konusunu araştırırken aşağıdaki çok önemli ve ilginç videolar ile karşılaştım. Mutlaka izlemenizi tavsiye ederim arkadaşlar.

Her Gün Badem Yersek Ne Olur?

 

Badem yiyerek zayıflanır mı?


Evet arkadaşlar bugün sizlere elimden geldiği kadar diyette badem yenir mi? Badem kilo aldırır mı? konuları ile ilgili yaptığım araştırmaları paylaştım. Sizlerde tuzlu yada çiğ olarak diyette badem tüketiyorsanız eğer lütfen yaşamış olduğunuz zayıflama yada kilo alma deneyimlerinizi benimle paylaşınız.

Bu yazımı okuyanlar aşağıdaki konularımı da okudular:Yorumlar

Bakmadan Geçmeyin :)

Çorba Diyeti İle İnanılmaz Zayıfladım:)🍲 Çorba Salata Diyeti İle Kilo Verme.

Eczanelerde Peynir Ekmek Gibi Satılan Zayıflama Ürünleri

Diyette Yumurta Yerine Ne Yenebilir ? Yumurta Yerine Geçen Yiyecekler

1 Paket (İnstant) Kuru Maya Kaç Kaşıktır?

Diyette Sucuk Yenir Mi? Sucuk Kilo Aldırır Mı?

Diyette Ciğer Yenir Mi? Ciğer Kilo Aldırır Mı?

Elma Yiyerek Süper Zayıflama.Akşam Yatmadan Önce Elma Yemek Kilo Aldırır Mı?

Bitki Çayı Zayıflatır Mı? | Form Çayı Kilo Verdirir Mi?

Çörçil Zayıflatır Mı? Diyette Çörçil İçilir Mi?

Gece Yatmadan Önce Limonlu Su İçmek Zayıflatır Mı?