Beden Kitle İndeksi Ne Demek?

Bugün beden kitle indeksi ne demek bu konu hakkında bilgilendirme yapacağım arkadaşlar. Beden kitle indeksi veya BMI, kilonuzun boyunuza göre bir ölçüsüdür ve ne kadar "şişman" olduğunuzun kaba bir ölçüsüdür. Yüksek BMI, obezite ile ilgili hastalıklar için birkaç tehlike işaretinden biridir, ancak sporcular da dahil olmak üzere birçok insan için BMI güvenilmez olabilir. Ayrıca, ölçek ağırlığı gibi, vücut kitle indeksi size yağınızın nasıl dağıldığı hakkında hiçbir şey söylemez, bu nedenle sınırlı kullanımlıdır.

BMI, FBI veya IBM kadar iyi bir kısaltma değildir, ancak obezite salgını medyanın daha fazla dikkatini çektiği için, bu üç harf ulusal kelime hazinesine girdi. Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından yayınlanan BMI yönergeleri aşağıdadır. Bazı uzmanların bu kesintileri keyfi olarak gördüğünü ve hastalık riski söz konusu olduğunda zindeliğin zayıflıktan daha önemli olabileceğini vurguladığını unutmayın.• BMI 18.5 veya altı: Zayıfsınız.

• 18,5 ile 24,9 arasında BMI: Sağlıklı aralıktasınız.

• 25 ile 29.9 arasında BMI: Fazla kiloluysunuz.

• BMI 30 veya üstü: Obezsiniz.

Hesap makinenizi yakın bir kişisel arkadaş olarak görüyorsanız ve BMI'nizi tam olarak bilmek istiyorsanız, aşağıdaki formülü kullanın.


Beden Kitle İndeksim Nedir?

Kilonuzu boy cm cinsinden ve boy metre cinsinin çarpımına böldüğünüzde beden kitle indeksinizi bulmuş olurusnuz.

Beden kitle endeksi, hamile kadınlar için güvenilir değildir çünkü fazladan kilo taşımaları gerekiyor ve yaşlılarda ve kas kütlesini kaybetmiş diğer kişilerde vücut yağını hafife alabilir.

Sercan Nar

32 Yaşındayım Uzun Yıllar Sağlık Sektöründe Müdürlük Ve Çeşitli Posizyonlarda Görev Yaptım. Kilo Verme Ve Sağlık Yazılarımın Tamamı Bana Aittir. Sağlıklı bir diyet ve yaşamış olduğunuz sağlık problemleriniz için mutlaka profesyonel bir sağlık kuruluşundan yardım almanız gerektiğini unutmayınız. Burada yazılan bilgiler benim şahsi düşüncelerimi içermektedir. Yaşanabilecek olumlu yada olumsuz hiçbir durumdan bu blog sitesi sorumlu değildir. Bana yayınlanmasını istediğiniz tüm sorularınızı gönderebilirsiniz. Ben ve takipçilerimiz en kısa sürede sorunuzu yanıtlamaya çalışacağız.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski