Çekirdek Kilo Aldırır Mı? | Diyette Çekirdek yenir Mi?

Çekirdek kilo aldırır mı sorusu özellikle gece dizi keyfi yapanlar için çok merak konusu olmuş bir konudur muhakkak.😃 Nasıl olmasın ki? İnsan bir başladı mı asla bırakamıyor ve gecenin sonunda önümüzde koca bir çekirdek kabuğu dağı oluşmuş oluyor. Bende bugün sizler için "çekirdek kilo yapar mı?" konusunu en ince ayrıntısına kadar sizlere açıklamaya çalışacağım. Ama herkes öncelikle ay çekirdeği mi seviyor siyah çekirdek mi konu altına yorum yaparsa çok sevinirim bakalım hangisi galip gelecek? 😎 Haydi başlayalım bakalım "Diyette çekirdek yenir mi" öğrenelim.

Ben başta belirteyim benim en sevdiğim çekirdek türü siyah bol tuzlu çıtır çıtır taze bir kova çekirdektir. Yanında mümkünse sıcacık bir çay yada çok tercih etmesem de soğuk bir kola ile nefis giden mükemmel bir yiyecek çekirdek.

Hele bu netflix, exxen gibi dizi,film izleme mecraları çoğaldıkça ekran başında geçirdiğimiz süreler bazen sabahları bulabiliyor.Özellikle pandemi döneminde yapılacak en eğlenceli işlerden birisi çekirdek çitleyip film yada dizi izlemekti. Geçen akşam düşündüm ki gayet güzel yiyoruz ama bildiğiniz üzere her leziz gıdanın fazla kalorisi oluyor ve maalesef kilo aldırıryor. Daha sonra hemen ay çekirdeği olsun siyah çekirdek olsun hepsinin araştırmasını yapıp çekirdek kilo yapıyor mu? sorusunun cevabını araştırmaya koyuldum.

Her şeyden önemlisi en başta çekirdeğin kalorisi nedir bunu öğrenelim ve bu bilgiler eşliğinde bir gecede yada bir dizide yediğimiz çekirdek miktarını hesaplayıp net ve doğru sonuçlara ulaşalım arkadaşlar.

Çekirdeğin kalorisi ne kadar? (Ay Çekirdeği)

100 gr tuzlu ay çekirdeği ortalama 590-600 kaloridir. Peki 100gr çekirdek ne kadardır? Biz nasıl göz kararı bilebiliriz derseniz eğer 100gr ay çekirdeği 4 dolu avuç çekirdeğe eşittir. Nasıl şaşırdınız değil mi? 😀 Avuç avuç götürdüğümüz çekirdek gerçekten de fazla kalorili duruyor arkadaşlar. Ancak biz ne kadar ve ne ölçüde yediğimizi bilirsek tabiki çekirdek kilo aldırır mı noktasından ne kadar çekirdek yenmeli noktasına geçebiliriz.

Şimdide diğer çekirdek türlerinin kısaca kalori bilgilerini öğrenelim:

Tuzsuz Ay Çekirdeği Kaç Kalori?

Sizi üzmek istemem ama tuzsuz çekirdek yediğimiz zaman bende sanki daha az kalorili daha az şişmanlatan bir çekirdek yiyormuş gibi hissediyorum ama maalesef gerçekler öyle değil. Çekirdeğin tuzlu yada tuzsuz olması içeriğindeki yağ ve kalori durumunu etkilemediğinden aynı şekilde 1 avuç tuzsuz ay çekirdeği de ortalama 150 kaloriye denk gelmektedir.

Siyah Çekirdek Kilo Aldır Mı?

Siyah çekirdeğinde kalorisi neredeyse ay çekirdeği ile aynıdır. Küçük bir kase siyah çekirdek ortalama 140-150 kalori arası olup maalesef kilo yapan bir çekirdek türüdür.

Kabak Çekirdeğinin Kalorisi Nedir? 

Peki kabak çekirdeği kilo aldır mı arkadaşlar bu konu ile ilgili de merak eden arkadaşlar için kısa bilgi verelim. Kabak çekirdeği çekirdekler arasında en az yada daha doğru tabirle en masum kaloriye sahip olan çekirdek türüdür. 100 gr tuzlu yada tuzsuz fark etmez kabak çekirdeği ortalama 450 kaloridir. Kaba taslak bir hesapla 1 avuç kabak çekirdeği yediğinizde alacağınız kalori 110 kalori civarı iken bu çekirdek ay çekirdeği olursa kalori miktarı ortalama %30 artarak 150 kaloriye çıkmış oluyor.

Çekirdeğin genel kalori bilgilerini verdik vermesine ama çekirdeğin ne kadar besleyici ve faydalı bir yiyecek olduğunu asla unutmayınız. Evet kalori bakımından kilo yapmaya müsait bir yiyecek olduğu doğru ancak siz haftada 1-2 avuç ile sınırlı kalarak çekirdek tüketirseniz eğer vücudunuz için çok faydalı bir besin tüketmiş olursunuz.

Çekirdek Kilo Aldırır Mı?

Yukarıda da bahsettiğim gibi avuç avuç sabaha kadar yarım kilo çekirdek tüketirseniz eğer 3000 kaloriye yakın vücudunuza almış olursunuz buda sadece çekirdekten günlük ihtiyacınız olan kalori miktarının çok fazlasını almış olduğunuzu gösterir. Erkeklerde ortalama 2500 kalori kadınlarda ise 1800 kalori olan günlük kalori ihtiyacımızın fazlası alındığı an depolar çalışmaya başlar ve hepsi yağ olarak birikir buda bizim kilo almamıza neden olur.

Bu nedenle çekirdeksiz kalmıyoruz ama muhakkak ne kadar yediğimizi bilerek ölçülü tüketiyoruz ki daha sonrasında diyet yapmakla uğraşmayalım.🏃


Çekirdek Kilo Verdirir Mi?

Bu soruyu kalori miktarlarını öğrendikten sonra saçma bulsam da bana en çok sorulan sorulardan biriydi. İnsanlar maalesef tüm gün çekirdek yiyerek kilo verme gibi saçma bir olayın gerçekleşeceğini zannediyorlar. Çekirdek belki 1 avuç arada sırada olabilir ama sık sık çekirdek yiyerek asla kilo veremezsiniz.


Çekirdeğin Bilimsel Faydaları Nelerdir?

En başta mutluluk salgılar.😋 Kim çekirdek yerken mutlu olmaz ki. Psikolojimiz düzelir hatta ve hatta yanımızda yakın dostlarımız ile yapılan bir miktar dedikodu ile kesinlikle stres azaltır.

E vitamini olsun değerli folik asitler ve B5,B1 vitaminleri çekirdekte bolca bulunduğu için sağlıklı bir gıda tüketmiş oluruz.

Yapılan araştırmalarda hafıza ve unutkanlığa çok iyi geldiği belirtilmiştir.

Saçlardaki solmaya ve ciltteki sönmüş renge iyi gelir. Cildinizi gençleştirir.

Kolesterolü düşürme ve idrar sökme özelliği vardır.

Kalp ve damar tıkanıklıkları ile ilgili olan hastalıklara iyi gelir.


Kabak Çekirdeğinin Faydaları / Kabak Çekirdeği Neye İyi Gelir?

Çekirdeğin tarladan sofraya nasıl zahmetli işlendiğini merak edenler için aşağıda ilginç bir video ekledim mutlaka izleyin arkadaşlar.

Ay Çekirdeği Nasıl Kavrulur ? Tarladan Sofraya

Bu Yazımı Okuyanlar Aşağıdaki Yazılarımada Göz Attılar:

HANGI KURUYEMIŞ KILO YAPMAZ?

50 Efsane Kilo Verme Yöntemim

Su İçerek Efsane Kilo Verdim

Yorumlar

Bakmadan Geçmeyin :)

Çorba Diyeti İle İnanılmaz Zayıfladım:)🍲 Çorba Salata Diyeti İle Kilo Verme.

Eczanelerde Peynir Ekmek Gibi Satılan Zayıflama Ürünleri

Diyette Yumurta Yerine Ne Yenebilir ? Yumurta Yerine Geçen Yiyecekler

1 Paket (İnstant) Kuru Maya Kaç Kaşıktır?

Diyette Sucuk Yenir Mi? Sucuk Kilo Aldırır Mı?

Diyette Ciğer Yenir Mi? Ciğer Kilo Aldırır Mı?

Elma Yiyerek Süper Zayıflama.Akşam Yatmadan Önce Elma Yemek Kilo Aldırır Mı?

Bitki Çayı Zayıflatır Mı? | Form Çayı Kilo Verdirir Mi?

Çörçil Zayıflatır Mı? Diyette Çörçil İçilir Mi?

Gece Yatmadan Önce Limonlu Su İçmek Zayıflatır Mı?