Çikolata, Patates Kızartması ve Yumurta Sivilce Falan Yapmaz !!!

Özellikle genç arkadaşların ergenlik döneminde sıkıntı yaşadığı bir durumdur sivilce. Her ne kadar çikolata, patates kızartması, yumurta, kola gibi yiyecek ve içecekler sivilce yapar mı diye düşünüldüğünde ilk suçlu gibi görülseler de gerçekler çok daha farklıdır. O nedenle bende sizler için bugün "Ne sivilce yapar?", Akne tedavisi evde nasıl yapılır? Bu konular üzerine bir yazı hazırladım. Sizlerde sivilce çıktı ne yapmam lazım? diyenlerdenseniz eğer lütfen konumuzu okumaya devam ediniz.

Hangi yiyecekler sivilceye neden olur?

Sivilce her yaşta ortaya çıkabilse de, en çok ergenlik döneminde görülür ve tüm gençlerin yüzde 85'ini çeşitli derecelerde etkiler. 

Dermatologlar herhangi bir yiyeceğin sivilceye neden olmadığını vurgulamaktadır. Yine de ebeveynler ve hatta bazı gençlik dergileri çikolata, patates kızartması, yumurta, tatlılar ve diğer çok yağlı, şekerli yiyeceklerin sivilceye yol açabileceği konusunda ısrar ederek bu efsaneleri ayakta tutmaktadırlar.

Nadir durumlarda, bir yiyeceğe duyarlılık mevcut ise sivilceyi şiddetlendirebilir, ancak herhangi bir yiyeceğin gerçekten buna neden olması olası değildir. Bir istisna olarak tuz takviyesi olarak satılan deniz yosunu şiddetli kistik akneye neden olabilir. İyotlu tuz da akne alevlenmesini tetikleyebilir.

Hormonlar, çoğu akne vakasından sorumludur. Ergenlik döneminde ortaya çıkan androjenlerin (erkek cinsiyet hormonları) cildin yağ bezlerinin büyümesini sağlar ve cildi yağlayan yağlı madde olan sebum üretimini arttırır. Erkekler sivilceden kızlara göre daha şiddetli etkilenir. Yine de, yetişkin kadınlar bile sivilcenin hormonal değişim dönemlerinde, örneğin adet kanamasından hemen önce, hamilelik sırasında veya menopoz sırasında alevlendiğini fark ederler. 

Androjenler ayrıca vücut kıllarının büyümesini de uyararak saçtaki bir protein olan keratinin daha fazla dökülmesine neden olur, bu da gözenekleri tıkar ve sebum akışını engeller; ortaya çıkan şişmiş bezler bir beyaz nokta veya kapalı komedon oluşturur. 

Gözeneğin bir kısmı açık kalırsa, oksijene maruz kalan sebum koyulaşır ve siyah nokta olur; herhangi bir iltihap, iltihap dolu bir sivilce ile sonuçlanacaktır. Durumun en şiddetli biçimi olan kistik akne, tıkalı bezler normalde deride yaşayan bakteriler tarafından enfekte olduğunda gelişir. 


ÇİKOLATA SİVİLCE YAPAR MI?


Yüzde sivilce çıkmasının nedenleri

  • Şiddetli akne, ailelerde kalıtsal olarak görülme eğiliminde olduğundan, kalıtımın bunda rol oynadığından şüpheleniliyor. Yani sivilcenizin ana nedeni DNA kodlarımız olabilir.

  • Bir dizi ilaç da sivilceye neden olabilir; Başlıca suçlular arasında steroidler ve diğer hormonal ajanlar, iyot preparatları, lityum, antikonvülsanlar ve tüberkülozu tedavi etmek için kullanılan ilaçlar bulunur. 

  • Yağlı makyaj kullanımı gözenekleri daha da tıkayabilir ve akneyi kötüleştirebilir; Naftalinler ve bifeniller gibi endüstriyel yağlara ve kimyasallara maruz kalma da sivilceye neden olabilir. 

  • Stres, büyük olasılıkla hormon seviyelerini değiştirerek sıklıkla akne alevlenmesini tetikler. Buna karşılık, hormonal değişiklikler, özellikle çikolatalar ve diğer tatlılar için yiyecek isteklerini tetikleyebilir. 

Sonuç olarak, akneden muzdarip olan kişi, yanlış bir şekilde sivilceyi, her ikisinin de asıl suçlusu olan stresten ziyade, çikolatalara veya tatlılara bağlayabilir. Evde akne tedavisi nasıl yapılır?

  • Günde bir veya iki kez, cildi yumuşak, ilaçsız kokusuz bir sabunla nazikçe yıkayın, soğuk suyla durulayın ve hafifçe kurulayın. 
  • Ovmaktan veya aşındırıcı pedler veya tanecikler kullanmaktan kaçının, bunlar cildi tahriş eder ve hatta sivilceyi daha da kötüleştirebilir. 
  • Cilt çok yağlıysa, hafif limon sulu su ile pamuklu bir bezle nazikçe silin
  • Su bazlı kokusuz kozmetikler kullanın
  • Kalıcı hafif ila orta dereceli aknelerin çoğu genellikle yüzde 2,5 veya 5 güçlü benzoil peroksit jeli, losyon veya merhem gibi reçetesiz ilaçlarla kontrol edilebilir. 
  • Bir dermatolog, A vitamininden elde edilen bir ilaç olan tretinoin topikal reçete edebilir; topikal veya hap formunda bir antibiyotik de denenebilir. Güçlü bir oral ilaç olan izotretinoin, şiddetli kistik akne tedavisi için piyasaya enfekte olduğunda

Akne-sivilce oluşumunu engellemek için ne yapılmalıdır? - Uz. Dr. Selma Salman (Dermatoloji Uz.)


Sağlıklı bir cilt için nasıl beslenmeliyiz?

Berrak, ışıldayan cilt genel sağlığı yansıtır. Bu sadece dengeli bir beslenme ile değil, aynı zamanda hareketsiz yaşam, yetersiz uyku, sigara içmek ve cildin aşırı güneşe maruz kalması gibi zararlı alışkanlıklardan kaçınmayı da gerektirir. 

A ve C vitaminleri sağlıklı bir cilt oluşturmak ve cildi korumak için gereklidir; Beş veya daha fazla porsiyon taze sebze ve meyve (en az bir turunçgil) sağlayan günlük bir diyet, bu besin maddelerinin yeterli miktarlarını sağlayacaktır. 

B vitaminlerinin sebum üretimini düzenlediği düşünülmektedir; tam tahıllı tahıllar ve ekmekler, kuru fasulye ve diğer baklagiller ve yağsız etler bu vitaminlerin mükemmel kaynaklarıdır. Bu yiyecekler ayrıca, bazı çalışmaların cilt sağlığıyla ilişkilendirdiği bir mineral olan iyi miktarda çinko sağlar. 

Sivilce ve cilt lekelerine karşı kür 


Bazı gençler, durumu daha da kötüleştirebilecek bir yaklaşım olan yüksek doz vitamin ve mineral takviyeleri ile sivilceyi kendi kendilerine tedavi etmeye çalışırlar. Son araştırmalar, yüksek dozda B, B6 ve B12 vitaminlerinin sivilceyi tetikleyebileceğini ve yüksek dozda A vitamininin kuru, pullanan cilt ve saç dökülmesine neden olabileceğini göstermektedir

Evet arkadaşlar sizlere bugün elimden geldiği kadar neler sivilceye neden olur? Evde sivilce tedavi edilebilir mi? Sağlıklı bir cilt için neler yapmalıyız? gibi konulardan oluşan yazımı paylaştım. Sizlerde sivilceden dolayı sıkıntılı güler yaşıyorsanız eğer konu altına istediğiniz soruyu bana iletebilirsiniz.

Bu yazımı okuyanlar aşağıdaki konularımı da okudular:
Sercan Nar

32 Yaşındayım Uzun Yıllar Sağlık Sektöründe Müdürlük Ve Çeşitli Posizyonlarda Görev Yaptım. Kilo Verme Ve Sağlık Yazılarımın Tamamı Bana Aittir. Sağlıklı bir diyet ve yaşamış olduğunuz sağlık problemleriniz için mutlaka profesyonel bir sağlık kuruluşundan yardım almanız gerektiğini unutmayınız. Burada yazılan bilgiler benim şahsi düşüncelerimi içermektedir. Yaşanabilecek olumlu yada olumsuz hiçbir durumdan bu blog sitesi sorumlu değildir. Bana yayınlanmasını istediğiniz tüm sorularınızı gönderebilirsiniz. Ben ve takipçilerimiz en kısa sürede sorunuzu yanıtlamaya çalışacağız.

Daha yeni Daha eski