Çocuklarda Obezite Nedenleri? | Çocuklarda Kilo Nasıl Verilir?


Herkese merhaba arkadaşlar son yılların en büyük sorunlarından olan "Çocuklarda Obezite" bugünkü konumuz. Özellikle kantinlerde satılan aşırı kalorili gıdalar ve fast food beslenme tarzı ile çocuklarda aşırı kilo alımı iyiden iyiye artmış durumda. Bende sizler için çocuklarda obezite nedenleri nelerdir? Çocukların özellikle okullardaki obezite tehlikesinden nasıl koruruz? bu konular üzerine araştırmalarımı paylaşacağım. Sizlerde düşüncelerinizi yorum yazarsanız eğer çok sevinirim.

Çocuklarda Obezite Nasıl Başladı?

Çocuklar için pazarlamanın çoğu, yağ ve şeker oranı yüksek yiyeceklere ve alkolsüz içeceklere odaklanmıştır; gazoz tüketimi son otuz yılda iki katından fazla arttı ve elli yıl öncesine göre beş kat daha fazla. Daha fazla satış ve tüketimi teşvik etmek için, gıda endüstrisi ürünlerini pazarlamak için yılda yaklaşık otuz üç milyar dolar harcanıyor; bunların bazıları kalori bakımından yüksek ve beslenmede düşük gıdalar (abur cuburlar)


Ne yazık ki, bu amansız gıda tanıtımının başarısı, Amerika Birleşik Devletleri'nde artan ve tüm Dünya'ya yayılan obezite ile yakından ilişkilidir. Son zamanlarda, gıda şirketleri özellikle hassas grupları hedef aldı: Bunlar çocuklar ve yeni ergenlik dönemine girmekte olan gençlerdir

Sonuç olarak bu kalori tüketimindeki aşırı artış Amerika başta olmak üzere tüm Dünya'nın şişmanlamasına yol açtı. Araştırmalar, sürekli olarak aşırı iştah açıcı abur cubur yemenin, beyinde eroinin neden olduğu bağımlılık gibi etkilere neden olduğunu kanıtladı. 

Çoğu beslenme uzmanı, erken çocukluk döneminde kazanılan yeme içme alışkanlıklarının yaşam boyu devam edebileceği yönünde fikir beyan ediyorlar.

Hareketsiz bir yaşam tarzıyla birleşen aşırı kilo ve obezite, halkın sağlığını ciddi şekilde bozmaktadır. Sağlık hizmetleri maliyetleri gayri safi milli hasılanın (GSMH) yaklaşık yüzde 17'sini oluşturmaktadır. 

Çocuklarda Obezite ve Reklamların İlişkisi

Araştırmalar, çocukların televizyon izlemeye diğer faaliyetlere göre daha fazla zaman ayırdıklarını ve yılda yirmi bin reklama (yaklaşık 150-200 saat) maruz kaldıklarını bildiriyor. Ne yazık ki, çoğu reklam sağlıklı yiyecekler yemeyi teşvik etmez ve nadiren sebze ve meyve tüketimini teşvik eder. Şaşırtıcı olarak açıklanan son bir çalışmada ise, son zamanlarda dokuz milyondan fazla genç yetişkinin (on yedi ila yirmi dört yaş arasındaki insanlar) orduya katılamayacak kadar kilolu olduğunu bildirdi. Vücut ağırlığı şuan polis alımları ve askeri okul alımlarında reddedilmenin başlıca nedeni olmuştur.


Obeziteden Okullarda Sorumlu !

Bu muazzam sağlık sorununu mümkün olan her şekilde tersine çevirmek hayati önem taşımaktadır. Okul otomatlarından abur cubur, yüksek kalorili içecekler ve yoğun kalorili yiyecekleri çıkarmak ve sağlıklı beslenme ve uygun fiziksel aktivite ile sağlıklı bir yaşam tarzı aşılamak temel ihtiyaçlardır. 

Fast food restoranlarının çocuklarının obezitesinden sorumlu olduğunu iddia eden bazı toplumlarda öfke artıyor. Ancak bu iddia, ebeveynlerin çocuklarının yeme alışkanlıkları için kişisel sorumluluk almalarının önemini görmezden geliyor ve birkaç istisna dışında pek az değeri var. 

Giderek artan bir şekilde, birçok fast food işletmesi ve restoranı daha sağlıklı yiyecekler sunmakta ve ürünlerinin kalori, yağ ve şeker içeriği hakkında bazı rehberlik ve bilgiler sağlamaktadır. 

Çoğu devlet okulu, sağlıklı beslenmeyi içeren (ücreti devlet tarafından ödenen) öğrencilere öğle yemekleri sunar. Bununla birlikte, okulların yüzde 20'si okul bütçe kesintilerini karşılamak için yiyecek ve içecek şirketlerinden aldıkları paraya güveniyor. Buna karşılık, okullar bazı fast food restoranlarından pizza, hamburger ve patates kızartması satışına izin veriyor; birçok okulda ayrıca, genellikle yağ ve şeker yüklü yiyecek, atıştırmalık ve alkolsüz içecekler sunan satış makineleri vardır. 

Hiçbir okul, öğrencilerine ve personeline sunulan yiyecek ve içecek türlerini belirleyen restoran zincirlerinden gelen fonlara bağlı olmamalıdır. Bunun talihsiz sonucu, çoğu çocuk ve ergenin, kilo alımı ve obezite ile sonuçlanan yüksek kalorili yiyecek ve içecekleri tüketmesidir. 

Çocuklarda Kilo Nasıl Verilir?

Okullar şekerli gazlı içecekler yerine şişelenmiş su, yüzde 100 meyve suyu ve süt sağlamalıdır. Neyse ki, sağlığa zararlı yiyecek ve içecekleri çocuklara pazarlamakla ilgili endişeler, birçok okulun binalarından otomatların kaldırıldığı noktaya kadar arttı. Bireyleri kilo vermeye motive olmazlarsa, kilo vermeye ikna etmek imkansız değilse de çok zordur. 

Yüksek yağlı ve yüksek şekerli yiyecekler, kurabiyeler, şekerlemeler, patates ve mısır cipsleri, çörekler, unlu mamuller, krakerler, gazlı içecekler ve dondurma özellikle çocuklar istediği her an bulamamalı. Az yağlı yiyecekler bile genellikle önemli miktarda kalori içerir. Bir çocuğun herhangi bir problemle başa çıkmasına yardım etme çabaları ve bir akraba örneği bazen başarının anahtarı olabilir. 

Çocuklarda Obezliğin Ana Nedeni Genler Mi?

Son kanıtlar, bazı genetik anormallikleri çocuklarda şiddetli obezite ile ilişkilendiriyor. "Genler silahı yükleyebilir, ancak ortam tetiği çeker" denildi. Genlerimizi değiştiremeyeceğimiz için, yaşam tarzımızı sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite programına dönüştürmeliyiz. Egzersizin süresi ve yoğunluğu, kilo kaybı üzerinde yiyecek ve içecek kalorilerinin azalmasına göre daha az etkiye sahiptir. 

Bununla birlikte, yeterli egzersiz, fiziksel zindeliği korur ve vücut kitle indeksi (BMI) veya bel çevresinden daha uzun ömürle ilişkili olan kardiyovasküler fonksiyona fayda sağlar. Aynı zamanda kas kütlesini arttırır ve bu da daha fazla kalori yakmaya yardımcı olur. Yaşlanmayla birlikte vücudun daha az yakıta ihtiyacı olması ve bireylerin genellikle yaşlandıkça daha az aktif hale gelmesi, yiyecek veya kalori tüketiminde herhangi bir değişiklik olmaksızın vücut ağırlığındaki artışı kısmen açıklar. 

Son olarak, hızlı kilo alımı ve obezitenin, akıl hastalığı olan gençleri ve yetişkinleri tedavi etmek için kullanılan antipsikotik ve antidepresan ilaçların yaygın yan etkilerinden olduğu da son araştırmalarda kanıtlanmıştır..

Aşağıda çocuklardaki kilo problemlerinin araştırırken denk geldiğim çok bilgilendirici ve önemli videolar var. Mutlaka göz atmanızı tavsiye ederim.

ÇOCUKLARDA OBEZİTE VE DİYET - 1 (Uzman Doktor Görüşü, Büyüme Devam Etmeli, Öneriler, Yanlışlar...)


Çocuklarda Obezitenin Sebepleri Nelerdir?

 

Çocuklarda Obezite Riskini Azaltmanın 19 Yolu


Kısacası çocuklarda obeziteye engel olmak için küçük yaşlarda ne yediğine dikkat etmemiz ve özellikle okullarda bulunan yiyecek, içecek alışkanlıklarının muhakkak kontrol edilmesi öneriliyor. Bizler işte çalışırken her ne kadar evde sağlıklı gıdalar sunabilsek de çocuklara maalesef arkadaş ortamı ve okullarda aşırı kalorili sağlıksız yiyecek ve içeceklere ulaşmak çok kolay.

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:Sercan Nar

32 Yaşındayım Uzun Yıllar Sağlık Sektöründe Müdürlük Ve Çeşitli Posizyonlarda Görev Yaptım. Kilo Verme Ve Sağlık Yazılarımın Tamamı Bana Aittir. Sağlıklı bir diyet ve yaşamış olduğunuz sağlık problemleriniz için mutlaka profesyonel bir sağlık kuruluşundan yardım almanız gerektiğini unutmayınız. Burada yazılan bilgiler benim şahsi düşüncelerimi içermektedir. Yaşanabilecek olumlu yada olumsuz hiçbir durumdan bu blog sitesi sorumlu değildir. Bana yayınlanmasını istediğiniz tüm sorularınızı gönderebilirsiniz. Ben ve takipçilerimiz en kısa sürede sorunuzu yanıtlamaya çalışacağız.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski