Diyette Omega 3 (Balık Yağı) Kilo Aldırır Mı? | Balık Yağı Tok Tutar Mı?

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere diyette omega 3 yani balık yağı kilo aldırır mı? Balık yağı tok tutar mıNeden balık yağı kullanmalıyız? Balık yağlarındaki dha ve epa oranları neden önemlidir? ve Morina balığı karaciğer yağı nedir?, faydası var mıdır? Bu konular üzerine bildiklerimi anlatacağım. Özellikle oğlumla çizgi film izlerken sürekli balık yağı reklamları gördükten sonra bu konuyu ayrıntılı olarak ele almak istedim. Sizlerde balık yağı yemek istiyor ama balık yağı kilo yapar mı diye merak ediyorsanız lütfen konumuzu okumaya devam edin. Ayrıca balık yağları ile ilgili merak ettiğiniz soruları konu altından bana yorum yazabilirsiniz. Haydi bakalım başlayalım bu meşhur omega 3 nedir? Ne işe yararmış? 

Neden balık yağı kullanmalıyız?

Diyette omega 3 DHA ve EPA'yı artırmak çok önemliyken cıvadan uzak dururken balık ve deniz ürünlerinden yeteri kadar almak zor olabilir. Çünkü civa çok güçlü bir sinir sistemi zehri olduğu için, tercih edilen balık ve deniz ürünlerindeki düşük" cıva seviyeleri bile yine de kısa ve uzun vadeli sağlık sorunlarına neden olabilir ve bu da bu yiyeceklerin yenebilecek miktarını sınırlar. Ayrıca vücudumuz da yağlarımızda bir miktar civa depolar. Bu risklerin hamilelik ve emzirme döneminde daha da büyük olması muhtemeldir çünkü gelişmekte olan bir bebek bir yetişkinden daha savunmasızdır. Kısacası balık yağı neden önemli derseniz cevabı hem cıva zehirlenmelerini önlemek hem de daha yoğun omega 3 yağına çok daha kolay ulaşmak.

Balık yağı tok tutar mı?

Kendileri ve aileleri için bu tür risklerden kaçınmak isteyen kadınlar, omega 3 EPA ve DHA kaynağı olarak kapsül veya sıvı formda balık yağlarını kullanmayı düşünmelidir. Bu takviyeler, çiftlik balıklarından elde edilen ikinci el balık yağından çok daha iyi bir omega 3 kaynağıdır. Balık yağı ve balık yağı kapsüllerinin saygın tedarikçileri, cıva ve diğer kirleticileri ortadan kaldırmak için ürünlerini saflaştırır. Başlıca balık yağı markaları bu şekilde saflaştırılsa da, emin olmak için şişeyi kontrol etmek ve şüpheniz varsa üreticiyle iletişime geçmek en iyisidir. Bazı kadınlar, yemekten önce balık yağı almanın kendilerini tok hissettirdiğini belirtmişlerdir. Özellikle Amerika'da sadece kilo vermek ve hızlı zayıflamak isteyen kadınlar balık yağının tok tutma özelliğinden faydalanmak için her ay onlarda şişe balık yağı satın almaktadırlar. Özellikle son dönemde çıkan çiğnenebilir balık yağı ve içilebilir balık yağı ile de işleri çok daha kolaylaşmış oldu.

Balık Yağı Nasıl Kullanılır?


Balık yağında dha ve epa kaç olmalı?

1.000 veya 1.200 gibi bir balık yağı kapsülü toplam miligram yağ miktarı çok bilgilendirici değildir. Önemli soru, her bir omega 3 kapsülü ne kadar DHA ve EPA içerdiğidir ve etikette genellikle bu bilgiyi verir, ancak bazen (can sıkıcı bir şekilde) dha ve epa bilgilerini toplayarak yazarlar. Her birinde ne kadar omega 3 olduğunu görmek için porsiyon boyutunda kaç kapsül olduğunu da kontrol ettiğinizden emin olun. 

Normal balık yağı kapsüllerinin her biri genellikle yaklaşık 120 miligram DHA ve benzer miktarda EPA içerir. 

Omega 3 Nedir? Balık Yağı Hapı Faydaları Nelerdir?  ve Omega 3 Kaynakları


Balık Yağı Kaç Kalori?

Tabi ki balık yağı kilo aldırır mı sorusunu cevaplamadan önce mutlaka omega 3 balık yağının kalorisi nedir? Öğrenmemiz gerekir. 1 tatlı kaşığı sıvı balık yağı yaklaşık 50 kaloridir. Yani kolay bir hesap yaparsak günde 2 tatlı kaşığı balık yağı yerseniz eğer 100 kalori almış olursunuz buda 1 dilim beyaz ekmeğin kalorisine eşittir.

Balık Yağı Kilo Yapar Mı? Diyette Yenir Mi?

Balık yağı da aşağı yukarı ayçicek yağı ve zeytin yağı kadar kaloriye sahiptir. Biz balık yağını çok küçük miktarlarda tükettiğimiz için kilo alımı konusunda sorun yaşamayız. Tabi siz günde en fazla 2 tablet balık yağı almalısınız. 100 kalori den fazla almadığınız takdirde balık yağı diyette yenir mi sorusuna cevabım, evet tabi ki kullanılabilir olur.
,


Krill yağı mı balık yağı mı?

Krill yağı takviyeleride DHA ve EPA sağlar, ancak balık yağına göre daha az DHA'ya sahip olma eğilimindedir ve daha pahalıdır ayrıca saflaştırılmayabilir. En uygun günlük DHA miktarı muhtemelen en az 500 ila 1.000 miligramdır. 

Balık yağı çiğnenir mi?

Balık yağı kapsüllerinin boyutu bir sorunsa, onları çiğneyebilir veya kapsülü delip yağı bir kaşıkla sıkabilirsiniz. Yağın aroması aslında oldukça hafiftir ve kapsülleri çiğnemek yağı serbest bırakır ve boyutlarını küçültür. Jelatin kısmı kısa sürede erir veya kolayca yutulabilir. Normal balık yağı kapsüllerinin geğirmeyi artırdığını fark ederseniz eğer enterik kaplı balık yağı türü alabilirsiniz, ancak bunlar çiğnemeye daha az uygundur. Balık yağı tabletleri ayrıca çok miktarda su ile alınırsa daha kolay yutulabilir. 

Sıvı balık yağı nasıl muhafaza edilmeli?

Diğer bir seçenek ise sıvı halde balık yağı satın almaktır. DHA ve EPA havadaki oksijenle çok çabuk reaksiyona girdiğinden, sıvı yağlar koyu renkli bir şişede tutulmalı, soğutulmalı ve mümkün olduğunca az açılmalıdır. 

Morina balığı karaciğer yağı ne ise yarar?

Annelerin genellikle çocukları daha zeki olsun diye geçmiş günlerde verdiği morina balığı karaciğeri yağı, mükemmel bir DHA ve EPA kaynağı olmakla birlikte, D vitamini de içerir, ancak aynı zamanda oldukça fazla A vitamini içerir. 

İki çay kaşığı morina balığı karaciğeri yağı, 1.000 miligram içerir. DHA'nın yanı sıra, kadınlar için önerilen günlük maksimum A vitamini miktarına yakın olan 2,700 mikrogram vitamin A, bu nedenle muhtemelen her gün bundan daha fazla tüketmemek en iyisidir. 

Morina balığı karaciğer yağı kansere iyi gelir mi?

Norveçli kadınlarda yapılan araştırmalar morina balığı karaciğeri yağı kullananlarda kanser oranlarının azaldığını buldu ve beklediğimiz gibi, obez olma olasılıkları da daha düşük. 

Vegan balık yağı 

Katı vejeteryanlar için alglerden (bir tür su yosunu) de DHA sağlanır. Balık veya deniz ürünlerindeki DHA'nın tamamı algler tarafından yapıldığından vegan olan kişiler balık yağı kapsülü yerine alg kullanabilir. Ancak alglerden alınan faydada epa kaynağı çok daha az olacağı unutulmamalıdır.

Alfa linolenik asit

Bazı omega 3 takviyeleri, DHA ve EPA'yı alfalinolenik ile birleştirir ve bunlar, en çok ihtiyacımız olan aktif formlar olan yeterli miktarda DHA ve EPA içerdikleri sürece kabul edilebilir. Keten tohumu yağı ile yapılanlar gibi sadece alfa linolenik içeren takviyeler de omega 3'ün yükseltilmesinde faydalı olabilir, ancak alfa linoleniğin DHA'ya dönüşümü çok verimsiz olduğundan DHA ve EPA ile ikame edilmemelidirler. Günlük bir ila iki gram alfa linolenik alımı tavsiye edilir.

Evet değerli arkadaşlar bugün sizlere diyette omega 3 kilo yapar mı? Balık yağı kilo aldırır mı? konularında ayrıntılı olarak bilgi vermeye çalıştım. Sizlerde düşüncelerinizi ve sormak istediklerinizi lütfen konu altına yorumlarınızı yazarak benimle paylaşın.

Bu yazımı okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular.Yorumlar

Bakmadan Geçmeyin :)

Çorba Diyeti İle İnanılmaz Zayıfladım:)🍲 Çorba Salata Diyeti İle Kilo Verme.

Eczanelerde Peynir Ekmek Gibi Satılan Zayıflama Ürünleri

Diyette Yumurta Yerine Ne Yenebilir ? Yumurta Yerine Geçen Yiyecekler

1 Paket (İnstant) Kuru Maya Kaç Kaşıktır?

Diyette Sucuk Yenir Mi? Sucuk Kilo Aldırır Mı?

Diyette Ciğer Yenir Mi? Ciğer Kilo Aldırır Mı?

Elma Yiyerek Süper Zayıflama.Akşam Yatmadan Önce Elma Yemek Kilo Aldırır Mı?

Bitki Çayı Zayıflatır Mı? | Form Çayı Kilo Verdirir Mi?

Çörçil Zayıflatır Mı? Diyette Çörçil İçilir Mi?

Gece Yatmadan Önce Limonlu Su İçmek Zayıflatır Mı?