Dondurma Kilo Aldırır mı? | Diyette Dondurma Yenir Mi?

Dondurma 7 den 70 şe herkesin sevdiği mükemmel bir tatlıdır. Peki Dondurma kilo aldırır mı? Diyette dondurma ne kadar yenir? Dondurma kaç kalori? Bunları hiç merak ettiniz mi? Bugün sizler için diyette dondurma yenir mi konusunu ele alacağım ve bu önemli konuyu en ince noktasına kadar inceleyeceğim. Sizlerde diyet yaparken dondurma yiyen biriyseniz eğer lütfen yorumlarınızı konu altına mesaj yazarak belirtmeyi unutmayın.😍

Dondurma genel itibari ile halk arasında en hafif tatlı, aman canım dondurma yemek kilo aldırmaz gibi düşünceler çok daha fazla yönde. Şöyle bir şerbetli bol şekerli tatlılarımızı düşündüğümüz zaman, evet insanlar haklı olabilir gibi geliyor. Sonuçta hiç şekerpare yada baklavanın kalorisi dondurmanın kalorisi gibi olabilir mi? Olamaz elbette. 

Çocukken hatırlıyorum da şimdi ki gibi magnum, cornetto, max dondurmalar nerde??? Sokakta küçük seyyar arabası ile gelen amcalardan alırdık dondurmamızı. Ama emin olun o sade dondurmanın, çikolatalı dondurmanın özellikle çilekli ve diğer meyveli dondurmaların tadı hiçbirinde yoktu. Belki de çoğu lezzetin kıymetini çocukluğumuzda bıraktığımız için de olabilir tabi.😃 Neyse eskilere çok gittik artık asıl konumuz olan diyette dondurma yemek kilo aldırır mı? Sorumuza geçelim.Ve bu soruyu bilimsel olarak cevaplayabilmemiz için önce dondurma çeşitlerinin kalorilerini öğrenelim.


Dondurma Kaç Kaloridir? (Sade-Vanilyalı Dondurma Kalorisi)

Öncelikle klasik bildiğimiz vanilyalı dondurma kaç kalori bunu inceleyelim. Bol sütlü yapılmış sade vanilyalı dondurmanın 100 gr mı ortalama 210 kaloridir. peki ben gramdan falan anlamam 1 top dondurma kaç kalori oluyor yani diye sorarsanız eğer de 1 top vanilyalı (sade) dondurma yaklaşık 50 gr a denk gelmektedir ve kalori miktarı da 105 dir. Peki diğer dondurma çeşitleri kaç kalori hemen bunları da öğrenip dondurma yemek kilo yapar mı yoksa yapmaz mı net olarak öğrenelim.


Çikolatalı (Kakaolu) Dondurma Kaç Kalori?

Sade dondurma ile aralarında çok bir fark yoktur. Sadece kakao tadını bastırmak için sade dondurmaya göre çok az miktarda fazla şeker konur. Buda çikolatalı dondurmanın kalorisini 100 gr da 220 kalori, 1 top çikolatalı dondurma da ise 110 kalori olarak düşünebiliriz.


Çilekli (Meyveli) Dondurma Kaç Kalori?

Çilekli dondurma kalorisi 100 gramı 190 kaloridir. Çikolatalı ve vanilyalı dondurmaya göre biraz daha az kalori barındırmasının sebebi kendi içinde olan meyve tadından dolayı çok az daha şeker konmasıdır. Aslında dondurma kalorileri arasında öyle uçuk kaçık bir fark yok. En azından klasik külah dondurma kalorisi olarak düşündüğümüzde...Ama işler kapalı dondurma kalorilerine gelince biraz değişecek.😎

Magnum Classic Kaç Kalori?

Çocukluğumuzun zenginlik göstergesi dondurması olan 1 adet magnum 240 kaloridir. Ancak gram hesabına göre bakacak olursak 100 gr magnum classic dondurma 310 kaloriye denk gelmektedir. Buda kapalı dondurmaların külah dondurmalara göre biraz daha kalorili olduğunu göstermiş oluyor. Ama hemen üzülmeyin. Özellikle benim diyet yaparken dondurma yenir mi hiç diyen arkadaşlarıma gösterdiğim buzlu meyveli dondurmalar var. Bu dondurmalar da şaşılacak derecede az kalori içeriyor. Özellikle bu buzlu olanların limonlu dondurma çeşitleri mükemmel lezzetli oluyor. Buyurun birde sadece su şeker ve meyve aromaları ile yapılan buzlu dondurmaların kalorilerini inceleyelim.


Twister Dondurma (Algida) Kaç Kalori?

Twister dondurma deyince hemen aklıma vişneli, limonlu, kavunlu gibi çeşit çeşit meyveli dondurmaların dönerek giderken yaptığı güzel manzara aklıma geliyor. Yanlış hatırlamıyorsam Max Twister dondurma çeşitleri; Forest, Ocean ve İsland şeklindeydi. Benim en sevdiğim mor renkli olan Forest Twister Dondurma olmuştur. 😋

Algida twister dondurmanın kalorisi sadece 77 dir. Evet yanlış okumadınız.😅 Bende ilk öğrendiğimde nasıl ya? Bu kadar düşük kalorili dondurma olur mu diye kendime sordum. Ama dediğim gibi buzlu dondurmalar örneğin; Buz parmak, Gökkuşağı, Fruttare, Yaz Buz gibi Algida dondurmaları gerçekten düşük kaloriye sahip. Gelelim buzlu olamayan içi yumuşak dondurmalara...

Frigola Dondurma Kaç Kalori?

Algida Frigola Dondurma maalesef buzlu dondurmalar kadar az kaloriye sahip değil ancak yine de tatlı olarak 1 dilim baklava gömmenizden çok daha iyidir.😝 1 adet çikolatalı frigola dondurma 216 kaloridir. Bu kalori miktarı buz parmak kalorisinin (45 kalori) neredeyse 4 katına eşittir. Şimdide daha geleneksel dondurmalarımızın kalori miktarlarına.

Maraş Dondurması Kaç Kalori?

Off off maraş dondurması deyince bir duracaksın arkadaşlar. Ben gerekirse az yerim ama tercihimi diyette Maraş dondurması yemekten yana kullanırım.😊 Kahramanmaraş dondurmasının kalorisi 100 gramı ortalama 180 kaloridir. Bu doğal ve lezzetli bir dondurma olduğu düşünüldüğünde gerçekten kabul edilebilir bir kalori.

Hey Amca ordan bana 20 top dondurma, parasını babamdan alırsın.😛

Dondurma Kilo Yapar Mı?

Valla açık açık tüm dondurmaların kalori miktarları ile ilgili her şeyi yazdım. Günlük almamız gereken maksimum kalori erkeklerde 2300, kadınlarda 1800 gibi olduğunu düşünürsek eğer dondurma yemek kilo aldırır mı? Bence aldırmaz...Ama siz bir dondurma tiryakisiyseniz eğer bütün gün elinizde 1 koca kova dondurma ile gezerseniz eğer aldığınız kalori yüzünden diğer sağlıklı ve tok tutucu gıdalara yer kalmaz. Bu sefer diğer gıdalara da saldıracağınız için almanız gereken kalori miktarını aşıp yağ depolamaya başlarsınız.

Hele ki kilo verme gibi bir düşünceniz varsa günde en fazla 1-2 toptan fazlasını yemeyin ki o günü 1200-1300 kalorilerde tamamlayıp açık oluşturun ve bunun sonucunda kilo verin. Kısacası her şeyin azı karar çoğu zarar.😄 Bu arada kızarmış dondurmadan bahsetmiyorum bile. Herkes yağda kızaran bir dondurmanın fazla kalori içerdiğini bildiğini düşündüğümden, kızarmış dondurma kilo aldırır mı gibi saçma bir şeyi merak etmeyeceğinizi umuyorum.😏😏😏 (Sonuç= Google a gir kızarmış dondurma tarifi) hahaaa. 😈

Dondurmanın Faydaları

O kadar dondurma hakkında yazı yazdık, dondurmanın faydası nedir? Bunları da belirtmezsek olmaz. Dondurma hem az kalorili hem de leziz bir gıda olmasının yanında içeriğindeki süt nedeniyle büyük bir kalsiyum kaynağı olup özellikle dişlerimize ve kemik sağlığımıza çok iyi geliyor. Bu arada bahsettiğim dondurma bildiğimiz külahta olan organik sütle, salep ile yapılan doğal dondurma yani. Yoksa cornetto falan değil yanlış bilgi olmasın.😎 Diğer faydaları:

Dondurma protein içerdiğinden dolayı ciddi bir bağışıklık koruyucusudur. Sizi zinde ve diri tutar.

Süt ve protein içeriğinden dolayı mantıklı miktarda tüketilirse iyi bir ara öğün ve tok tutma özelliği vardır.

Her şeyden güzel olan diyetteki insanlar için mükemmel bir tatlı türüdür. Gelen kalori neredeyse sadece şekerden geldiği için diğer şerbetli ve hamurlu tatlılara göre çok daha az kaloriye sahiptir. Kilo vermek isteyenler için tatlı denildiğinde ilk akla dondurma gelmesi de bu yüzdendir.

Yoruldum valla yaz yaz nereye kadar. Bence uzman birinden dondurmanın faylarını dinlemek daha hoş olur.

Dondurmanın faydaları nelerdir?Evet değerli arkadaşlar sizler için bugün diyetteyken dondurma yenir mi? Diyette dondurma ne kadar yenir? Değişik dondurma çeşitlerinin kalorileri kaçtır? gibi birçok konuya değinerek sizleri bilgilendirmeye çalıştım. Dondurma konusu ciddi anlamda ucu bucağı belli olmayan çok uzun bir konu. O kadar farklı dondurma çeşitleri var ki. Örneğin; NoggerMcdonalds-Burger King dondurması gibi..Hele bir ara Mcdonalds dondurmasına öyle bir dadanmıştık ki sormayın gitsin. Neyse arkadaşlar sizlerde diyette dondurma kilo yapar mı konumuzla ilgili sorularınızı veya düşüncelerinizi lütfen konu altına yazın.

Bu Yazımı Okuyanlar Aşağıdaki Yazılarımıda Okudular !Sercan Nar

32 Yaşındayım Uzun Yıllar Sağlık Sektöründe Müdürlük Ve Çeşitli Posizyonlarda Görev Yaptım. Kilo Verme Ve Sağlık Yazılarımın Tamamı Bana Aittir. Sağlıklı bir diyet ve yaşamış olduğunuz sağlık problemleriniz için mutlaka profesyonel bir sağlık kuruluşundan yardım almanız gerektiğini unutmayınız. Burada yazılan bilgiler benim şahsi düşüncelerimi içermektedir. Yaşanabilecek olumlu yada olumsuz hiçbir durumdan bu blog sitesi sorumlu değildir. Bana yayınlanmasını istediğiniz tüm sorularınızı gönderebilirsiniz. Ben ve takipçilerimiz en kısa sürede sorunuzu yanıtlamaya çalışacağız.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski