Elma Kilo Aldırır Mı? | Diyette Elma Yenir Mi?


Herkese selamlar olsun bugün sizlere elma kilo aldırır mı?🍏🍎 yoksa elma yemek zayıflatır mı? Diyette elma yenir mi? gibi sorulara cevap vereceğim mükemmel ayrıntılı bir araştırma hazırladım.👍 Kilo vermek ve hızlıca zayıflamak isteyenlerin ilk elini attığı meyvedir "elma". Peki elma kilo yapar mı? yeşil elma mı kırmızı elma mı zayıflatır? Bugün bu merak edilenler ile ilgili tüm bildiklerimi anlatacağım.😊 Sizlerde elma yiyerek kilo vermeye çalışıyorsanız yada elma yedim zayıfladım diyorsanız eğer lütfen konu altına mesaj yazarak düşüncelerinizi ve yorumlarınızı benimle paylaşınız. Haydi artık bakalım elma kilo yapıyor mu? hep birlikte öğrenelim.😋
Sarı elma olsun yeşil elma yada kırmızı elma hiç fark etmez ben elma yemeye bayılırım.🍎😁 Özellikle sert, kütür kütür birkaç elmayı buzdolabına atıp gece tüketmeyi çok severim. Zaten ülkemizde en çok tüketilen meyvelerden biri olan elmayı sevmeyen yoktur herhalde. Ben en çok ekşi yeşil elma yemeyi seviyorum. Sizlerde en sevdiğiniz elma çeşidini yorum yazarak benimle paylaşabilirsiniz. Diyet yaparken ise herkes sağlıklı meyvelerin kilo aldırmayacağını düşünüp bol bol meyve yada kuru meyve tarzı şeyler tüketiyor. Ama çekip sorsak kardeşim sen 1 elma kaç kalori? biliyor musun? Diye hiçbir bilgisinin olmadığını görürüz. Zaten bu yüzden etrafımız sürekli diyet yapıp kilo veremeyen insanlarla dolu. Çünkü diyette ekmek ve makarna yemeyen üstün zekalı arkadaşlar nedense günde 5-6 elma yiyerek diyet yapıp zayıflayabileceklerini zannediyorlar. Elma kilo aldırır mı sorusunu cevaplamadan önce tüm elmaların kalori değerlerini ortalama olarak öğrenelim ve konumuza devam edelim.

🍏Yeşil Elma Kaç Kalori?

Ekşi ekşi severek tükettiğimiz ve diyetlerin vazgeçilmezi orta boy 1 adet yeşil elma ortalama 47-50 kaloridir. Kilo vermek isteyenlerin ve diyetisyenlerin de en çok önerdiği elma çeşidi kalorisinden dolayı yeşil elmadır. Bunun nedenini sarı elmanın kalori değerlerini okuduğunda daha iyi anlayacaksınız. Şimdi geçelim diğer elmalar kaç kalori öğrenmeye.


Kırmızı Elma Kaç Kalori?

1 adet kırmızı elma ortalama 50 kaloridir yani neredeyse yeşil elma ile aynı kalori değerine sahip diyebiliriz. Ama işler sarı elmaya gelindiğinde maalesef farklı bir boyut alıyor. Şimdi sırada sarı elma var.

Sarı Elma Kaç Kalori?

Diyetlerde en az önerilen ve en çok kaloriye sahip elma sarı elmadır. Bunun nedeni sizlerde şöyle anlayabilirsiniz. Nasıl sarı elma yediğinizde çok fazla şekerli tat geliyor ama yeşil yada kırmızı elmada o kadar gelmiyor, işte neden sarı elmanın daha kalorili olduğunun sebebi ise budur. Diğer elmalara göre daha fazla şeker taşır buda onu daha çok kalorili yapar. 1 adet orta boy sarı elma 77-80 kalori arasındadır. Yani yeşil veya kırmızı elmaya göre neredeyse 2 katı

Elma Kilo Aldırır Mı?


Her şeyin fazlasının kilo yapacağı gibi elmada ne kadar faydalı olursa olsun eğer çok fazla tüketilirse evet elma kilo aldırır ancak siz elmayı diyette dikkatli bir şekilde kaç adet yediğinizi ve kaç kalori aldığınızı bilerek yerseniz eğer hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. Özellikle sarı elma yerine yeşil elma tercihi yaparak ve günde en fazla 1-2 adet tüketirseniz hem elmanın sağladığı faydalardan vazgeçmemiş olursunuz hem de elma yiyerek zayıflama olayını çözmüş olursunuz. 

Çünkü günlük kalori alımımızı kilo vermek için en az 1400-1500 kalorilere çekmemiz gerekiyor ki haftada 1 kilo verebilelim. Buda eğer günde 5-6 elma yersek alacağımız kalorinin 250-300 hatta sarı elma yersek 500 kaloriye kadar çıkacağımız anlamına gelir. Günlük alacağımız kalori miktarının neredeyse yarısını elma ile kapatmamak için diyette en ideal elma sayısı en fazla 2 dir

Bu bilgiler eşliğinde yeşil yada sarı elma kilo yapar mı? diye sorduğunuzda benden alacağınız cevap günde 1-2 elma yiyerek yediklerinize dikkat edip günde en fazla 1400 kalori alırsanız elma kilo verdirir ve diyette elma yenir yönünde olacaktır.

Elma kilo aldırmaz dedik diye de asla elma diyeti gibi günde sadece elma yiyerek yapılan diyetleri aklınıza getirmeyin. Hangi diyeti yaparsanız yapın asla tek bir besin maddesi ile diyet yapmayın. Elma ne kadar sağlıklı olursa olsun sadece elma yiyerek zayıflama tamamen saçmalık ve tehlikeden ibarettir. Bunun yerine elma diyeti değil de normal sağlıklı uygulayacağınız diyetin ara öğünlerine elma eklemek çok daha faydalı olacaktır.

Yeşil Elma Kilo Yapar Mı?

Yeşil ve kırmızı elma olayında ise bazı takipçilerim yeşil elma kilo aldırır mı? kırmızı elma kilo aldırır mı? diye ayrı ayrı sorular soruyorlar. Yukarıda vermiş olduğum kalori bilgilerine göre kendinizi ayarlayıp yine de sarı elmanın neredeyse yeşil ve kırmızı elmaya göre 2 kat daha fazla kaloriye sahip olduğunu düşünerek tercihinizi yeşil elmadan yaparak ve günde en fazla 1-2 adet yemeniz durumunda hiçbir şekilde yeşil elma zayıflamanıza engel olmaz. Yani kısaca yeşil (ekşi) elma kilo aldırmaz arkadaşlar.

Spordan Sonra Elma Yemek

Spor yaptıktan sonra terli terli soğuk bir elma yemek çok güzel gelebilir. Ama vücudumuz hazır kalori yakmaya gelmiş ve alev alıyorken bir şeyler yemek için biraz daha beklenebilir. Spordan sonra elma yerine su tercih etmek sizler için çok daha iyi olacaktır. Peki spor bittikten sonra asla elma yiyemez miyim derseniz eğer tabi ki yiyebilirsiniz ama elmanın şekerli bir meyve olduğunu sakın unutmayın. Spor bittikten sonra 1 saat sonra vücuda kalori almak o 1 saatte hala vücudun daha fazla kalori yakmasını sağlar.

Elma Suyu Kilo Verdirir Mi?

Kesinlikle ve kesinlikle elma suyu kilo falan verdirmez aksine bol bol kalori verir ve bu durumda elma suyu kilo yapar diyebiliriz. Çünkü 1 su bardağı elma suyu 100 kaloridir ve içerdiği şeker nedeni ile aşırı derecede iştahımız açar. Ayrıca elmanın faydalı olan kabuğunu ve posasını tüketmeyeceğimiz için elmanın sağladığı hiçbir faydayı almadan sadece yoğun kalorisini almış olup diyet yapanlar için sadece elma suyu değil hiçbir meyve suyu tavsiye edilmez.

Elmanın Faydaları

  • Araştırmalar gösteriyor ki, gerçekten de "günde bir elma sağlığınız için çok faydalı." Elmada bulunan fenolikler, flavonoidler ve karotenoidler gibi bitkisel besinler, kronik hastalık riskini azaltmada anahtar rol oynar. 
  • Aslında, düzenli olarak elma tüketimi, çeşitli kanserlerin, kardiyovasküler hastalıkların, astımın ve diyabetin azalmasıyla ilişkilendirilmiştir. Elmalar, anti alerji flavonoid olan kuersetin içerir. Kuersetin, burun akıntısı, tıkalı sinüsler, kaşıntılı gözler, cilt lekeleri, öksürük ve hırıltı gibi alerjik semptomlardan sorumlu olan histamin ve lökotrienler adı verilen iki enflamatuar bileşiğin salınımını ve üretimini baskılar. 
  • Kuersetin esas olarak elma kabuğunda yoğunlaşmıştır, bu nedenle elma suyu veya elma püresi yerine taze bir elma yiyin. Herhangi bir elma çeşidi iyi bir kuersetin kaynağı olmasına rağmen, kırmızı elmalar yeşil veya sarı elmalardan daha güçlü antioksidanlara sahip olma eğilimindedir. 
  • Yapılan bir başka araştırmada elma, kalp hastalığında önemli bir azalmaya katkıda bulunan az sayıda meyveden biri olarak seçildi. Bütün elmanın antioksidan etkilerinden biride özellikle kabuğu, LDL'yi (kötü kolesterol) oksidasyondan korumaktır
  • Kolesteroldeki serbest radikal hasarına karşı bu koruyucu etki, elma tüketiminden üç saat sonra zirveye ulaşır ve 24 saat sonra düşer, bu da günde bir bütün taze elma yemek için bir başka iyi neden sağlar. 

Elmanın Besin Değerleri

Glisemik indeks oranı: 34 (düşük) 
Glisemik yük oranı: 5 (düşük) 
Elmalar iyi bir lif kaynağıdır ve kaliteli miktarda C vitamini içerir.
Ayrıca faydalı miktarlarda potasyum (günlük değerin% 6'sı) 
K vitamini (günlük değerin% 5'i) içerir. 

Elma Alırken Nasıl Seçilir?

25'ten fazla farklı elma türü vardır, bu nedenle seçim damak tadınıza bağlı olacaktır. Parlak renkli ve sert elmaları arayın. Çürük veya kırışık kabuğa sahip elmalardan ve ellediğinizde yumuşak hisseden elmalardan kaçının. 

Elma Nasıl Saklanır?

Elmalar birkaç gün oda sıcaklığında kalabilir, ancak daha uzun süre saklamak istiyorsanız, buzdolabının sebzelik çekmecesinde saklayın. Elmaları plastik poşetlerde saklamayın çünkü bu nem oluşturur ve bozulmalarına neden olur. 

Elma Dolapta Kaç Gün Saklanır?

Doğru yapıldığında elmaları üç aya kadar saklayabilirsiniz. Bunun için sadece mükemmel sert ve taze elmaları seçin çünkü  1 çürük elma dolaptaki tüm elmaları çürütür. Yıkanmamış her elmayı gazeteye sarın ve bir sepet veya kutuya koyun. Serin bir bodrum katında, kapalı bir sundurmada, kilerde veya mahzende serin ancak elmaların donmayacağı bir yerde saklayın. Bu şekilde elmaları yıkamadan sarıp sakladığınızda çok daha uzun süre elmaları taze ve yumuşatmadan saklayabilirsiniz.

Elma Neden Kararır? Elmanın Kararması Nasıl Önlenir?

Bir elmanın yemeye hazır olması için yapmamız gereken tek şey bolca temiz suda yıkamaktır. Elmalar dilimlendiğinde etteki enzimler oksitlenerek kahverengiye dönmesine neden olur. Elmanın kararmasını önlemek için 2 bardak (500 ml) su ve 2 yemek kaşığı (25 ml) taze limon suyu içeren bir kase hazırlayın ve kesilmiş elmaları kullanmaya hazır olana kadar içine koyun. Elmaları bu şekilde limonlu su içerisinde saklarsanız eğer kararmasını ve tazeliğini korumasını bir süre daha sağlayabilirsiniz.

Elma yemek için pratik ve lezzetli fikirler:


  • Bizler için çok alışılmış olmasa da özellikle yabancı ülkelerde elma dilimleri bol bol salatalarda kullanılır. Hatta ince elma dilimlerini pizzaya katarak menü oluşturan yerler bile vardır. Sizlerde bu kadar abartılı olmasa da bazı salatalarınıza elma katarak hem daha lezzetli hem de daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

  • Elmanın en iyi tüketim şekli bizler için elmalı pasta yapmaktır.😋 Kim sıcak bir çayın yanında elmalı bir dilim pastaya hayır diyebilir ki. 

  • Soğuk kış aylarında elma ve tarçını çay olarak da afiyetle tüketebiliriz. 10dk kaynattığımız elmayı süzerek içerisine biraz tarçın atıp soğuk havalarda gribe karşı bir araç olarak kullanabiliriz.
Elma yiyerek kilo verme konusunu araştırırken aşağıdaki çok önemli ve bilgi verici birkaç video ile karşılaştım arkadaşlar. Elma ile zayıflama düşünceniz varsa eğer mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.

Günde Bir Elma Yemeye Başlayın Ve Vücudunuzdaki Değişimi Görün
 

Elmanın Zararları

 

Gece Meyve Tüketmek Zararlı Mı?


Evet arkadaşlar bugün sizler için elma kilo yapıyor mu? Diyetteyken ne kadar elma yenir? Elma Zayıflatır Mı? bu sorulara en ince ayrıntısına kadar cevap verdim. Sizlerde elma yedim kilo verdim diyorsanız yada elma yiyerek zayıflama ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa eğer konu altına lütfen yorumunuzu paylaşınız.

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:Diyette Meyve Yenir Mi?

Sercan Nar

32 Yaşındayım Uzun Yıllar Sağlık Sektöründe Müdürlük Ve Çeşitli Posizyonlarda Görev Yaptım. Kilo Verme Ve Sağlık Yazılarımın Tamamı Bana Aittir. Sağlıklı bir diyet ve yaşamış olduğunuz sağlık problemleriniz için mutlaka profesyonel bir sağlık kuruluşundan yardım almanız gerektiğini unutmayınız. Burada yazılan bilgiler benim şahsi düşüncelerimi içermektedir. Yaşanabilecek olumlu yada olumsuz hiçbir durumdan bu blog sitesi sorumlu değildir. Bana yayınlanmasını istediğiniz tüm sorularınızı gönderebilirsiniz. Ben ve takipçilerimiz en kısa sürede sorunuzu yanıtlamaya çalışacağız.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski