Gazlı İçecekler Kilo Aldırır Mı? | Diyette Gazlı İçecek İçilir Mi?


Merhaba arkadaşlar severek tükettiğimiz gazlı içecekler kilo aldırır mı? Diyette gazlı içecek içilir mi? Bu konuyu inceleyeceğim bugün. Özellikle son zamanlarda çok popüler olan diyet gazlı içecekler kilo yapar mı? Herkesin merak ettiği konular arasında yer alıyor. Sizlerde diyet yaparken sıfır şekerli kola yada gazoz gibi içecekler tüketiyorsanız eğer lütfen tecrübelerinizi konu altına yorum yazarak benimle paylaşın. Haydi bakalım artık asitli içecekler kilo yapar mı? öğrenmeye geçelim.

Gazlı İçeceklerin Tarihteki Kalori Değişimi

1977'de gazlı içeceklerden günlük tüketilen kalori miktarı sadece 50 kalori iken, 1999 ile 2001 arasında bu miktar 150 kaloriye yükselmiştir. Özel bir araştırma Amerikalı erkek, kadın ve çocuğun her birinin yılda elli iki galondan fazla kola, sade gazoz yada portakallı (meyveli) gazoz tükettiğini belirtti! 

Gazlı içeceklerdeki kalorideki artış obeziteye ve tip 2 diyabete neden olmaktadır. Pek çok devlet okullarında gazlı içecek satışını yasakladı veya sınırlandırdı. Amerika'da bazı eyaletler, bu kalorili yoğun gazlı içeceklerin tüketimini caydırmak için şekerli tatlandırılmış içeceklere vergi koymayı düşünüyor. 

Diyet İçeceklerdeki Tatlandırıcılar Nelerdir?

Sadece diyet gazlı içeceklere şeker eklenmez; bunun yerine genellikle, kalorisiz bir tatlandırıcı olan aspartam eklenir. Kalorisiz diğer tatlandırıcılar arasında sakarin, dekstroz, maltodekstrin, sukraloz bulunur. Bu tatlandırıcılar sıklıkla çay ve kahveye eklenir. Ayrıca sıfır şekerli kola yada diyet kola adı ile piyasaya sürülmektedirler.

Şekerli buzlu çay, limonata ve meyveli içeceklerin ticari markalarının çoğu benzer şekilde çok yüksek şeker içeriğine sahiptir ve kullanımları sınırlı olmalıdır; bunun yerine daha sık su veya düşük kalorili içecekler için.

Gazlı içecekler neden zararlı?

Günde bir veya daha fazla şeker yüklü asitli içecek içen kadınların gut oluşumunda bir artış olduğunu ortaya çıkaran yeni bir çalışma var. Gut normalde kadınlarda oldukça nadirdir; Ancak diyet gazlı içecekler tüketimi gut oluşumunu arttırdığı tespit edildi. 

Erkeklerde yapılan benzer bir çalışma, haftada beş ila altı şekerli gazlı içecek tüketiminin, ayda bir  gazlı içecek içenlere kıyasla gut oluşumunu artırdığını ortaya koymuştur.

Gazlı içecekler aşırı kafein tüketimine neden olabileceğinden, diyet kolaların kafeinsizleştirilmesi önerilir. Uykusuzluk, sinirlilik, sinirlilik, gevşemede zorluk, kaygı, titreme ve panik ataklar. Kafein ayrıca kalp atış hızını geçici olarak artırabilir ve kalp düzensizliklerine neden olabilir. 

Gazlı İçecekler Yerine Ne İçebiliriz?

Siyah çay ve yeşil çay, bir büyük fincan kahvede bulunan kafein miktarının yalnızca dörtte birini içerir. Çay, birçok hastalığa karşı koruyucu olan mükemmel bir antioksidan kaynağıdır. Ayrıca, düzenli çay tüketimi daha yüksek kemik yoğunluğu ile ilişkilendirilebilir. 

Yeşil Çayın Kanıtlanmış 8 Faydası


Gazlı İçecekler Kilo Aldırır Mı?

Başlı başına ister şekersiz olsun ister şekerli gazlı içecek olsun en başta hepsinin çok zararlı olduğunu bilmeliyiz. En basit örnek ile 1 kutu kola 150 kalori ve hiçbir besleyici özelliği yok. Asıl tehlikeli tarafı sağlığımıza verdiği büyük zarar ve aşırı şekilde iştah açmasıdır. Sürekli kola içen birisi sanki Dünya'da kola bitecekmiş gibi hep bir abur cubur ve kola arayışı içerindedir. 

Sıfır şeker diyet kolaların durumu ve zararlarını yukarıda anlattık zaten. Bu bilgiler eşliğinde gazlı içecek kilo yapar mı? Evet kesinlikle kilo aldırır ve kilo yapmasının yanında çok daha fazla sağlığımızı olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle diyette gazlı içeceklerden ne kadar uzak dursak o kadar iyidir.

Kahve kreması kilo aldırır mı?

Kişinin kahvesine hafif krema bile eklemenin zamanla çok önemli miktarda kalori ekleyebileceğini özellikle belirtmek gerekir. Kahveye her gün sadece bir ay boyunca hafif krema eklemek, yaklaşık ayda 7.100 kalori tüketmeye eşdeğerdir! Çoğu insan kahvesine az miktarda süt tozu yada normal süt ekler ancak kahveye 2 yemek kaşığı süt tozu eklerseniz ve gün boyunca dört fincan içerseniz, yarım fincan süt tozu (krema) tüketmiş olursunuz. 

DASH yeme planının önemli geliştiricilerinden biri olan Dr.Michaels Moore, bir ay boyunca kahvenizde 1 tatlı kaşığı krema veya süt tozu kullanmanın 4,700 kalori değerine eşdeğer olduğuna işaret ediyor.

Günlük kahvenizde kremadan (süt tozundan) tam yağlı süte geçmek, bir ayda 4.700 kalori tasarrufu sağlayabilir ve bu da ayda yarım kilo kaybına neden olur. Dr. Moore'un belirttiği gibi, "Birinin diyetinde küçük değişiklikler yapmak, zaman içinde büyük değişikliklere yol açabilir."

Soğuk Kahvelere Dikkat!

Pek çok ticari soğuk kahve içeceğinin hindistan cevizi, çikolata, çırpılmış krema, kek parçaları ve mocha şurubu içerdiğini ve bu nedenle elbette ağır bir kalori yükü içerdiğini unutmayın. 

İçki İçmek Kilo Yapar Mı?


Alkol tüketimi de besin değeri olmayan ekstra kalori ekler. Orta düzeyde alkol alımının bazı yetişkinler için, özellikle de koroner kalp hastalığı veya tip 2 diyabeti olanlar için faydalı olabileceğine dair kanıtlar vardır. 

Doğru olan, erkekler için günde en fazla iki içki ve kadınlar için ve altmış beş yaş ve üstü erkekler için günde en fazla bir içki olarak tanımlanır. Bununla birlikte, veriler şu anda içmeyen kişilere alkol önerilmesini desteklememektedir. 

Bir kokteyle başka maddeler eklemiş olabileceğini unutmayın; örneğin tonik su, yüksek fruktozlu mısır şurubu ve sodyum içerir. Pek çok Amerikalı olması gerekenden çok daha fazla kalori tükettiği için kilo alımının kaçınılmaz görünmesine şaşılacak bir şey var mı? 

Ayrıca çocuklarımıza yıllarca, asla tabağında yiyecek bırakmamasını söyledik. Pek çok yetişkin muhtemelen tabaklarındaki her şeyi yemenin neredeyse bir görev olduğunu hissetmeye şartlandırılmıştır. 

Bununla birlikte, bazı restoranlar bir gıda maddesinin sadece yarım porsiyonunun sipariş edilmesine izin vermektedir. Daha küçük porsiyonlar sipariş etmek veya bir eş veya arkadaşla tam porsiyon paylaşmak, fazla kalorilerden kaçınmanıza yardımcı olarak paradan tasarruf edecek ve sağlığınıza fayda sağlayacaktır. “Yemek için yaşamak değil, yaşamak için yemeliyiz”!

Gazlı içeceklerin zararları ve kilo aldırması ile ilgili araştırma yaparken çok önemli videolar ile karşılaştım. Mutlaka göz atın arkadaşlar içlerinde gazlı içeceklerle ilgili çok ilginç bilgiler var.

Ölüm Riski, Kola ve Şekerli İçeceklerin Zararları, Yeni Bir Risk, Dikkat!
 

Gazlı İçeceklerin İçinde Neler Var? Asitli İçeceklerin Zararları


Canan Karatay'dan gazlı içecek çıkışı

Evet arkadaşlar bugün sizler için gazlı içecekler kilo aldırır mı? Diyette gazlı içecek tüketilir mi? bu konular ile ilgili bilgilerimi paylaştım. Sizlerde zayıflamak ve hızlı kilo vermek istiyorsanız eğer muhakkak asitli içeceklerden uzak durmalısınız. Lütfen düşüncelerinizi ve yorumlarınızı konu altına yazınız. Görüşmek üzere...

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:Yorumlar

Bakmadan Geçmeyin :)

Çorba Diyeti İle İnanılmaz Zayıfladım:)🍲 Çorba Salata Diyeti İle Kilo Verme.

Eczanelerde Peynir Ekmek Gibi Satılan Zayıflama Ürünleri

Diyette Yumurta Yerine Ne Yenebilir ? Yumurta Yerine Geçen Yiyecekler

1 Paket (İnstant) Kuru Maya Kaç Kaşıktır?

Diyette Sucuk Yenir Mi? Sucuk Kilo Aldırır Mı?

Diyette Ciğer Yenir Mi? Ciğer Kilo Aldırır Mı?

Elma Yiyerek Süper Zayıflama.Akşam Yatmadan Önce Elma Yemek Kilo Aldırır Mı?

Bitki Çayı Zayıflatır Mı? | Form Çayı Kilo Verdirir Mi?

Çörçil Zayıflatır Mı? Diyette Çörçil İçilir Mi?

Gece Yatmadan Önce Limonlu Su İçmek Zayıflatır Mı?