Gıda Alerjisi: Nasıl Anlaşılır?, Testi Nasıl Yapılır?, Nasıl Geçer?

Bugün özellikle yeni annelerin bebekleri için çok merak ettiği bir konu olan "GIDA ALERJİSİ" konusu ile ilgili ayrıntılı bilgiler vereceğim. Gıda alerjisi nasıl anlaşılır? Gıda alerjisi testi nasıl yapılır? gibi birçok konuya değinerek besin alerjisi nasıl geçer ayrıntılı bir şekilde anlatacağım. Sizlerde gıda alerjisi mi oldum acaba? diyorsanız. Yada konu ile ilgili düşünceleriniz varsa lütfen yorum yazarak benimle paylaşın.

Alerjik reaksiyon nasıl gelişir?

Gıdalardaki, havadaki ve dokunduğumuz nesnelerdeki normal zararsız maddeler, burun akıntısı ve kurdeşenlerden ölümcül anafilaksiye kadar değişen semptomları tetikleyebilir. Alerjiler, insan vücudunun, normalde zararsız bir maddede bulunan çok küçük protein parçalarına karşı bağışıklık sisteminde anormal bir aşırı reaksiyon göstermesi durumunda ortaya çıkar. 

İnsan vücudu neden alerji olur?

Yaklaşık bir 10 Milyon Amerikalı veya 60 milyondan fazla insan alerjiden muzdariptir. Bunların küçük bir yüzdesini kötü alerjiler oluşturur; Polenlere ve solunan diğer maddelere, ilaçlara ve cilde emilen maddelere karşı alerjik reaksiyonlar çok daha yaygındır. Kalıtım önemli olsa da, doktorlar bu kadar çok insanın neden alerjisi olduğunu tam olarak anlamıyor. 

Her iki ebeveynin de alerjisi varsa, çocukları neredeyse her şeyi takip edecektir, ancak semptomlar ve alerjenler oldukça farklı olabilir. Bununla birlikte, bebeklerde ve çocuklarda gıda alerjileri büyüdükçe azalma eğilimindedir ve bu sorun yetişkinlikte ortadan kalkabilir. 

Alerji nasıl gelişir?

Alerjiler temelde aşamalar halinde gelişir. Bağışıklık sistemi bir alerjenle ilk kez karşılaştığında, yanlışlıkla zararlı bir yabancı istilacı olarak algıladığı bir maddeyle, özel hücrelere ona karşı antikorlar veya immünoglobülinler üretmeleri için sinyal gönderir. 

Kişi bu ilk temasta alerjik bir reaksiyon yaşamayacaktır; ancak madde tekrar vücuda girerse, ona karşı bir saldırı düzenlemeye programlanmış antikorlar harekete geçecektir. Bazı durumlarda vücut semptom üretmeyebilir; ama tetikte bekleyecektir. 

İleri bir tarihte, antijen, bağışıklık sistemindeki hücreleri, alerjik bir tepkiden sorumlu olan büyük miktarlarda histamin ve diğer kimyasalları serbest bırakmaya teşvik edebilir. 

Bu olduğunda, semptomlar hapşırma veya burun akıntısı gibi hafif bir durumdan, ani ölüm gibi son derece ciddi bir reaksiyona kadar değişebilir. 

Alerji olduğunu Nasıl anlarsın? Gıda alerjisinin belirtileri:


  • Mide bulantısı, kusma, ishal, kabızlık, hazımsızlık, baş ağrısı, deri döküntüleri veya kurdeşen, kaşıntı, nefes darlığı (astım nöbetleri dahil) ve ciddi vakalarda deride yaygın şişlik ve mukoza zarının zarar görmesi.

  • Ağızda veya boğazda şişme, akciğerlere giden hava yollarını tıkayabileceği için potansiyel olarak ölümcüldür. 

  • En şiddetli vakalarda, anafilaktik şok, solunum ve dolaşım sisteminde yaşamı tehdit eden bir çöküş gelişebilir. 

Alerjen genellikle her seferinde aynı semptomları tetikler, ancak stres, rahatsız edici gıdanın ne kadarının yenildiği, nasıl hazırlandığı ve diğer yiyeceklerle birlikte yenilip yenmediği gibi birçok faktör yoğunluğunu etkiler. Bazı insanlar, rahatsız edici yiyeceklerin küçük miktarlarına tahammül edebilir; diğerleri o kadar aşırı duyarlıdır ki, bir dakika bile olsa tepki verirler. 

Alerji ne kadar sürede ortaya çıkar?

Alerjik reaksiyonların çoğu hızlı bir şekilde, genellikle alerjen vücuda girdikten birkaç dakika veya 2 saate kadar sonra ortaya çıkar. Ancak alışılmadık durumlarda reaksiyon 48 saate kadar gecikebilir ve bu da alerjeni tanımlamayı zorlaştırır. 


Alerji nasıl tespit edilir?

Bazı alerjenler kolayca tespit edilir, çünkü karakteristik semptomlar, rahatsız edici yiyecekleri yedikten hemen sonra gelişir. Diğer durumlarda, tüm öğünlerin ve atıştırmalıkların zamanını ve içeriğini ve sonraki semptomların görünümünü ve zamanlamasını dikkatlice belgelenmiş bir günlük tutmak gerekli olabilir. 

Bir veya iki hafta sonra, bir sonuç ortaya çıkabilir. Eğer öyleyse, şüpheli yiyeceği en az bir hafta menünüzden çıkarın ve sonra tekrar deneyin. 

Semptomlar bu deneyin yalnızca ikinci kısmında gelişirse, büyük ihtimalle rahatsız edici yiyeceği tanımlamışsınızdır. 

Yetişkinlerde alerji testi Nasıl yapılır?

Daha karmaşık durumlarda alerji testleri gerekebilir. En yaygın olanı deri testleridir; gıda özleri deri üzerine yerleştirilir, daha sonra çizilir veya delinir, az miktarda özütün nüfuz etmesine izin verir. Bir kovan gelişimi veya kaşıntılı şişlik genellikle alerjik bir tepkiyi gösterir. Bazı durumlarda, doktor, hastanın kanının küçük miktarlarda gıda özütleriyle karıştırıldığı ve ardından antikor etkisi belirtileri açısından analiz edildiği bir RAST (radyoalerjosorbent testi) kan çalışması isteyebilir. 

Bu test cilt testlerinden daha pahalıdır, ancak cilt testine şiddetli reaksiyon gösterebilecek aşırı duyarlı kişiler için daha güvenli olabilir. 

Diğer bir test varyasyonunda, hasta, 7 ila 10 gün boyunca kuzu, pirinç, havuç, tatlı patates ve armut gibi alerjiye neden olması muhtemel olmayan hipoalerjenik yiyeceklerden oluşan bir diyete tabi tutulur ve bu sırada tüm alerjik semptomlar tamamen ortadan kalkmalıdır. (Aksi takdirde, yiyecek dışında bir şeye tepki olduğundan şüphelenilmelidir.) 

Doktor daha sonra, alerjik bir yanıt olup olmadığını tespit etmek için, genellikle kapsül biçiminde küçük miktarlarda yiyecek veya gıda özleri uygular 

Rahatsız edici alerjenler belirlendikten sonra, bu yiyecekleri yaşantımızdan çıkarmak sorunu çözmelidir. Ancak bu göründüğünden daha karmaşık olabilir. Süt, yumurta, buğday ve mısır gibi en yaygın gıda alerjenlerinden bazıları, birçok işlenmiş gıdalardaki gizli bileşenlerdir.

Gıda alerjisi olan kişiler nelere dikkat etmeli?

  • Alışveriş yaparken tüm yiyecek etiketlerini dikkatlice inceleyin. Ayrıca, birçok gıda kimyasal olarak bağlantılıdır; bu nedenle, limon alerjisi olan bir kişi portakal, greyfurt ve diğer turunçgillere de alerjik olabilir. 

  • Bazı durumlarda, gerçek suçlu bir kirletici veya gıdada kazara bir katkı maddesi olabilir. Örneğin, portakal suyu ve diğer narenciye sularına alerjisi olan bazı kişiler, genellikle alerjik reaksiyona neden olan, narenciye kabuğundaki yağ olan limolen olduğundan, soyulmuş meyveleri sıkıntısız tüketebilirler.

  • Dışarıda yemek birkaç zorluk oluşturabilir. Birinin evine davet edildiğinizde, belirli yiyeceklere alerjiniz olup olmadığını ev sahibinize önceden bildirin. Veya menü hakkında sorun; sorun çıkarsa, kendisine yedek bir yemek getirmeyi teklif edin. 

  • Restoranlarda, sipariş vermeden önce garsonlara yiyecek malzemeleri hakkında sorular sorun. Sorularınızı cevaplayamazlarsa, şefe yönlendirilmelerini isteyin.

  • Potansiyel alerjenlerden kaçınmak için, bazı insanlar baharatsız ızgara et veya balık, fırında patates ve buharda pişirilmiş sebzeler gibi basit yemekler seçmek zorunda kalırlar. 

  • Veya yemeğin özel olarak hazırlanmasını istemek için restoranı önceden aramak uygun olabilir. 

Eğer alerji geçirdiyseniz veya doktorunuz şiddetli kurdeşen, astım nöbetleri veya anafilaktik reaksiyonlara yatkın olduğunuza inanıyorsa, her zaman bir tıbbi kimlik kolyesi takmalı veya cüzdanınızda veya çantanızda acil tıbbi bilgileri taşımalısınız.

Süt Alerjisi neden Olur? Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Alerjik bir reaksiyona bağışıklık sistemi aracılık eder, oysa gıda intoleransı gastrointestinal sistemden kaynaklanır ve belirli maddeleri sindirememe veya absorbe edememeye neden olur. En yaygın türlerden biri, bir kişinin süt şekerini sindirmek için gerekli bir enzime (laktaz) sahip olmadığı laktoz intoleransıdır. Laktoz intoleransının derecesi farklı kişilere göre değişir. Ağır vakalarda çok az miktarda süt şekeri bile genellikle karın ağrısı ve şişkinlik, ishal ve şişkinlik semptomlarına neden olabilir. 

Bununla birlikte, laktozu azaltılmış süt ürünleri ve yemekten önce alınabilen tabletler mevcuttur; bunlar süt ürünlerini sindirmeyi mümkün kılan enzime sahiptir. Buna karşılık, süte alerjisi olan bir kişi, laktozsuz süt ürünlerini içtikten sonra bile alerjik semptomlara sahip olabilir.

Gıda alerjisi ile ilgili aşağıda çok bilgilendirici ve ilginç birkaç video var arkadaşlar mutlaka izlemenizi öneririm.

Bebeklerde Besin AlerjisiGıda Alerjisi Nasıl Anlaşılır?Besin alerjisi nasıl tedavi edilir?


Evet değerli arkadaşlar bugün "Gıda Alerjisi" ile ilgili birçok ayrıntıya değinerek sizleri bilgilendirmeye çalıştım. Gıda alerji testleri nasıl yapılıyor?, Besin alerjisi nasıl geçer?, Gıda alerjisi olduğumu nasıl anlarım? gibi birçok sorunun cevabını sizlere vermiş oldum. Sizlerde besin alerjisi geçirdiyseniz lütfen tecrübelerinizi konu altına yazarak bizimle paylaşınız.

Bu Konumu Okuyanlar Aşağıdaki Yazılarımı da Okudular:Yorumlar

Bakmadan Geçmeyin :)

Çorba Diyeti İle İnanılmaz Zayıfladım:)🍲 Çorba Salata Diyeti İle Kilo Verme.

Eczanelerde Peynir Ekmek Gibi Satılan Zayıflama Ürünleri

Diyette Yumurta Yerine Ne Yenebilir ? Yumurta Yerine Geçen Yiyecekler

1 Paket (İnstant) Kuru Maya Kaç Kaşıktır?

Diyette Sucuk Yenir Mi? Sucuk Kilo Aldırır Mı?

Diyette Ciğer Yenir Mi? Ciğer Kilo Aldırır Mı?

Elma Yiyerek Süper Zayıflama.Akşam Yatmadan Önce Elma Yemek Kilo Aldırır Mı?

Bitki Çayı Zayıflatır Mı? | Form Çayı Kilo Verdirir Mi?

Çörçil Zayıflatır Mı? Diyette Çörçil İçilir Mi?

Gece Yatmadan Önce Limonlu Su İçmek Zayıflatır Mı?