Günde Yarım Saat Spor Zayıflatır Mı? | Yarım Saat Spor Kaç Kalori Yaktırır?


İşte takipçilerimin en çok sorduğu sorulardan biri Günde yarım saat spor zayıflatır mı? Herkese merhaba bugün size günde yarım saat spor yapmak kilo verdirir mi bundan bahsetmek istedim. İş, okul, ev derken insanın maalesef spor yapmaya pek vakti kalmıyor. Peki günde yarım saat spor kaç kalori yakar? Hiç merak ettiniz mi? Sizlerde her gün yarım saat spor yaparak zayıflamaya çalışıyorsanız yada konumuzla ilgili sorularınız varsa lütfen yorumlar kısmına yazınız.

Biliyorsunuz ki kilo vermenin en önemli şartı yediklerimize dikkat etmek olsa da ikinci en önemli şartı spor yapmak. Fakat bazı zamanlarda spor yapmaya vaktimiz kalmıyor olabilir. Herkesin bol vakti yok sonuçta. Pandemi döneminde olduğumuz için kilo problemi ortaya çıkma ihtimali normalden daha çok.

Hepimiz evde kekler börekler yaptık ve evde fazla hareket edemediğimiz için kilo aldık. Açıkçası gün içinde yediklerimiz yaktığımızdan fazlası ise günde yarım saat sporun çok da etki etmediği ortada. Eğer sağlam bir diyet yapıp günlük 30 dakika spor yaparsanız büyük faydasını görürsünüz.

Ayrıca günlük 30 dakikalık sporun vücudunuza çok iyi geldiğini sizde fark edeceksiniz. Düzenli bir şekilde yapmaya devam ederseniz 6-8 ay içinde çok daha sağlıklı, daha az göbekli ve daha mutlu bir yaşam sizi bekliyor. 

Günlük yarım saat spor yapmanın faydaları:

 • Kanser, kalp krizi ve diyabeti belirli seviyede düşürüyor. 
 • Alacağınız oksijen sayesinde çok daha zinde, çok daha dinç hissedersiniz.
 • Yüksek tansiyonu olanlar için günlük yarım saat spor tansiyonu düşürmede çok etkilidir.
 • Stres ve sinirle başa çıkmanıza yardımcı olur. Ruhunuzu rahatlatır.
 • Kireçlenme ve kas ağrılarına iyi gelerek yaşlanmayı geciktirir.

Yarım Saat Spor Kaç Kalori Yaktırır?

Genel olarak düşünürsek eğer yarım saat (30 dakika) hafif tempo yürüyüş, basketbol yada futbol oynamak ortalama 200-300 kalori arası yaktırır. Buda haftada 1500 kalori yakmanız anlamına gelir. Peki bu kalori sizin için yeterli mi? Açıkçası hiç spor yapmamaktan iyidir çünkü spor yaptığınızda metabolizma hızınız da artacağı için sporsuz bir zayıflama maalesef çok zor. Eğer zamanınız yoksa hiç yoktan günlük yarım saat spor da kilo vermek için yeterli olabilir. Tabi keşke daha fazla 1 saat, 2 saat yapabilseniz ancak elimizden yarım saat antrenman yapmak geliyorsa bunu küçük görmemeliyiz. Önemli olan yediklerimize dikkat etmek ve devamlılık sağlamaktır.

Günde Yarım Saat Spor Zayıflatır Mı?

Müthiş kilo vermemizi sağlamasa da etkisi göz önüne alındığında bizi kilo vermeye daha da teşvik edeceğinden mutlaka faydası olup evet günlük yarım saat spor zayıflatır. Ancak bilimsel olarak yakılan kalori 200-300 kalori olduğu için ve 1 kg vermek için 7000 kalori yakmamız gerektiğinden gün içinde aldığımız kaloriye de dikkat edersek eğer tabi ki de yarım saat spor kilo verdirir.

300 kalori günlük spordan gelse yediğiniz yemeklerden alacağınız kaloriyi de 500 kalori düşürseniz eğer sonuç -800 kalori olur. Bu durumda günde yarım saat spor artı diyet ile 9 günde 1 kilo verebilirsiniz.

Günlük Yarım Saat Yapılabilecek Sporlar:


 • Bisiklet Sürmek: Günde 30 dakika bisiklet sürebilirsiniz. Hem temiz hava almış olursunuz hem de günde neredeyse 250-300 kalori yakmanıza sebep olur. 
 • Dans etmek: Dans etmek hem insanın kafasını rahatlattığı gibi aynı zamanda bolca kalori yakımına sebep olur. Kalori yakımı sizin kendi kişisel kilonuza göre değişir ama ortalama 30 dakika dans etmek 100 - 200 kalori arası yakmanıza yardımcı olur. 

 • Günlük 30 dakika yürüyüş: Yarım saatlik yürüyüş günde 130-180 arası yakmanıza sebep olur. Eğer günde bir saate çıkarırsanız 250 - 350 kalori arası yakabilirsiniz. Bu da neredeyse bir öğününüzü yakmanız demektir. Günde yarım saat yürüyüşle ayda 1-1,5 kilogram verebilirsiniz. 

 • Zıplamak: Eğer dışarı çıkmaya veya dans etmeye uygun bir ortamda değilim diyorsanız olduğunuz yerde yapılabilecek bir egzersiz olan zıplayabilirsiniz. Üstelik çok da kolaydır. Olduğunuz yerde havadan elma toplar gibi zıplamak size günde yaklaşık 180-200 kalori arası yaktırır. 
 • Yüzmek: Eğer yüzmek gibi bir seçenek varsa onu tercih etmenizi öneririm çünkü bu sporlar arasında en çok kalori yaktıran spor yüzmektir. (Kişisel kilo ile yakacağınız kalori değişebilir.) 60 kiloluk bir insanın gün içinde yarım saat tempolu yüzmesi ona 250 - 400 arası kalori yaktırır. Yavaş tempo ile yüzerse yaklaşık 200 kalori yaktırır. 
 • Squat: Squat dıştan bakıldığında çok zor görünmeyen fakat yapması bir süre sonra bir hayli zor olan bir harekettir. Özellikle bayanlar için çok güzel bir spor hareketidir. Ayrıca yüksek kalori yakımı sağlar. Kas yapınızın gelişmesine fayda sağlar. Günde 30 dakika squat yapmak 230-250 kalori arası yakım sağlar. 

 • Burpee: Benimde favorim olan bu hareket gün içinde bir çok yerde rahatça yapabileceğiniz bir harekettir. Yapımı bir süre sonra zorlaşsa da size bolca kalori yaktırır. Yarım saat burpee çalışması size 250-350 kalori arası yakım sağlar. 
 • İp Atlamak: Bundaki kalori biraz değişkendir. Dakikada kaç kez ip atladığınızla orantılıdır. Dakikada ortalama 70 zıplama yapıyorsanız 30 dakikada 350-400 kalori arası yakabilirsiniz. Dediğim gibi kaç kez atladığınızla ilgili. 

 • Mekik: Mekik çekmek kas yapmanıza çok yardımcı olduğu gibi kalori de yaktırır. Kalori sayısı çok fazla olmasa da yine de kilo vermeye yardımcı olur. 60 kilo bir insan yarım saat mekik çekerek 140-170 kalori arası yakabilir. 
 • Temizlik:  Aramızda temizliği çok sevenler olduğunu düşünüyorum. Masumlar Apartmanı'ndaki Safiye gibi olalım demiyorum elbette. Evlerde genelde temizliği bayanlar yaptığı için (nadir erkeklerde var elbette) aslında hanımlarımız bolca kalori yakıyorlar. Üstelik hanımlar neredeyse her gün yapanlar bile var. Temizlik yapmak size 30 dakikada ortalama 120 - 150 kalori arası yaktırır. En çok kalori yaktıran ise evi süpürmektir. Evlerimizi temizlerken kilo vermek birçok kişiye fayda sağlar.
Yarım saat spor ile zayıflamak konusu ile ilgili araştırma yaparken çok önemli ve bilgi verici videolar buldum arkadaşlar. Muhakkak göz atmanızı tavsiye ederim.

Günde 30 Dakika Egzersiz Yaparsanız Vücudunuza Ne Olur?


25 Dakikada 500 Kalori!


Size günde yarım saat spor kilo verdirir mi? Yarım saat spor yapmak kaç kalori yaktırır? Bu konulardan bahsettim. Hangi egzersizin kaç kalori yaktırdığını merak ediyorsanız yorumlarda sorabilirsiniz.😊 Eğer düzenli bir diyetiniz varsa ve bu sporlardan yapıyorsanız sağlıklı bir şekilde çok rahat kilo verebilirsiniz. İyi günler diliyorum. 😍

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:Sercan Nar

32 Yaşındayım Uzun Yıllar Sağlık Sektöründe Müdürlük Ve Çeşitli Posizyonlarda Görev Yaptım. Kilo Verme Ve Sağlık Yazılarımın Tamamı Bana Aittir. Sağlıklı bir diyet ve yaşamış olduğunuz sağlık problemleriniz için mutlaka profesyonel bir sağlık kuruluşundan yardım almanız gerektiğini unutmayınız. Burada yazılan bilgiler benim şahsi düşüncelerimi içermektedir. Yaşanabilecek olumlu yada olumsuz hiçbir durumdan bu blog sitesi sorumlu değildir. Bana yayınlanmasını istediğiniz tüm sorularınızı gönderebilirsiniz. Ben ve takipçilerimiz en kısa sürede sorunuzu yanıtlamaya çalışacağız.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski