Hangi Yağ Zayıflatır? | Hangi Yağlar Kilo Aldırır?


Hiç hangi yağ zayıflatır? Hangi yağlar kilo aldırır? diye merak ettiniz mi? Ben merak ettim ve size bugün iyi ve kötü yağlardan bahsetmeye karar verdim. Özellikle diyette hangi yağ kullanılmalı? sorusu birçok zayıflamak isteyen kişinin merak ettiği konular arasında. Sizlerde kilo vermeye çalışırken hangi yağları kullanıyorsunuz konu altına yorum yazarak benimle paylaşabilirsiniz. Haydin bakalım diyet yaparken hangi yağı kullanırsak kilo veririz hep birlikte inceleyelim.

Birçok insan, gündelik hayatta yediği yiyeceklerdeki kalorinin yüzde 40'ını yağlardan alır. ABD hükümetinin diyet araştırmacıları, yetişkinlerin kalorilerinin yüzde 20 ila 35'ini yağdan, yüzde 10'unu doymuş yağdan ve geri kalanını tekli ve çoklu doymamış yağlardan almalarını önermektedir. 

Yağ esas olarak et ve süt ürünlerinden elde edilir, ancak bazı unlu mamullerde, salata soslarında, cipslerde, patates kızartmalarında ve şekerlemelerde yüksek miktarlarda bulunabilir. 

Sağlıklı Yağlar Nelerdir?

Zeytin, kanola, ayçiçeği ve aspir yağlarında, balık yağlarında, avokadolarda ve fındıklarda çok sağlıklı bazı yağlar bulunur. Bununla birlikte, bu sağlıklı yağlar yiyecekleri kızartmak için kullanıldığında, sağlığınız için zararlı olabilecek toksik bir bileşiğin üretildiğine dair bazı kanıtlar vardır. 

Sağlıksız Yağlar Nelerdir?

Sağlıksız yağ kaynakları arasında hayvansal yağlar, süt ürünleri, süt ürünü olmayan kremalar, katı yağlar, bazı margarinler, hurma yağı ve hindistan cevizi yağı bulunur. 

Diyette aldığımız yağ neden bu kadar önemli?

Her gram yağda 9 kalori varken, her gram karbonhidrat veya proteinde sadece 4 kalori içerir. Bu nedenle, aynı miktarda yağ, karbonhidrat veya proteinin iki katından daha fazla kalori sağlar ve bu nedenle elbette daha fazla şişmanlatıcıdır. 

Bir gram alkol 7 kalori sağlar, ancak besin değeri yoktur. Bireylerin geleneksel olarak daha fazla meyve, sebze, tavuk ve balık yediği ülkelerde, örneğin Yunanistan, İtalya, Fransa, İspanya ve bazı Karayip Adaları ve Güney Amerika ve Asya'nın pek çok yerinde obezite geçmişte nispeten nadirdi ancak bu günlerde artmaktadır. 

Dünyanın en eski insanlarından bazıları Yunanistan ve Japonya'da yaşıyor. Bununla birlikte, aşırı kilo son zamanlarda Yunanistan'da da önemli ölçüde artmıştır.

Yani her aldığınız kalori düşük diye sağlıklı olmayabilir. Örneğin günde 10 bira içip hiçbir şey yemeden günü tamamlamak düşünüldüğünde alınması gereken diğer faydalı yağ ve besinler alınmadığı için zararlıdır.

Hangi Yağ Zayıflatır?

Geldik müthiş soruya. Ne kadar güzel olurdu değil mi bol bol yağ tüketip kilo vermek. Maalesef böyle bir Dünya yok. Ayrıca diyette sanki zeytinyağı kalorisiz bir yağmış gibi kaşık kaşık peynire ve zeytine dökmeyi hatta abartıp ekmek banmayı lütfen bırakın. Zeytin yağının normal yağ kadar kalorisi vardır ve fazla tüketildiğinde çok kolay kilo aldırır. Hee sindirim sistemini düzenler sizin daha sağlıklı boşaltım yapmanızı sağlar o ayrı bir konu. Ancak kesinlikle herhangi bir yağ tek başına zayıflatmaz yada yağ yakmaz.

Bu nedenle zayıflatan yağ terimi tamamen saçmalık ötesidir. Her yediğimiz gıdada zaten kendine ait yağ vardır. Ve ömrümüz boyunca hiç yağ yemezsek de yaşarız hiç merak etmeyin. O yüzden hangi yağ kilo verdirir gibi sorulara sakın takılı kalmayınız ama hangi yağ şişmanlatır sorusunu bol bol kendinize sorabilirsiniz.😃

Hangi Yağlar Kilo Aldırır?

Fazla tükettiğiniz her yağ sağlıklı ve doğal olsa bile kilo aldırır. Buna zeytinyağı, fındık yağı, ne yağı isterseniz hepsi dahil. En zararlı ve kilo yapan yağ ise dışarda sürekli aynı yağda kızartılan patates yağıdır. Bu yağlar endüstriyel yağ olarak geçer ve tamamen katı haldedir. Önce fritözde ısıtılarak eritilir ve 100lerce kes patates kızartma imkanına sahip Dünya'nın en sağlıksız kilo yapan yağı oluşturulmuş olur. 

Diyette yağ tüketimi ile ilgili araştırma yaparken çok faydalı ve önemli bilgiler içeren videolara denk geldim. Sizlerde muhakkak bunlara göz atın arkadaşlar.

Hangi yağlar zayıflatıyor?

 

Yağ yiyerek nasıl zayıflarız?


Sizlerde diyette kullanıldığınız yada diyetisyeninizin tavsiye ettiği yağları konu altından yorum yazarak benimle paylaşabilir ve istediğiniz soruları sorabilirsiniz. Bugün sizler için hangi yağlar zayıflatır? Hangi yağlar kilo yapar? bununla ilgili bilgiler verdim. Bir başka yazımda görüşmek üzere arkadaşlar.

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:
Previous Post Next Post