Hazır Gıdalardaki Katkı Maddelerinin Zararları Hakkında İnanılmaz Gerçekler !

Herkese merhaba dostlar bugün sizlere çok önemli bir konu olan "Gıda Katkı Maddeleri" konusundan bahsedeceğim. Hepimizin zevkle yediği cipsler, kolalar, dondurulmuş patateslerdeki gıda katkı maddeleri gerçekten güvenli mi? Elimden geldiği işlenmiş koruyucu içeren gıdalar tarihte nasıl ortaya çıktığından şuan en çok kullanılan katkı maddelerine kadar her ayrıntıya değinerek sizleri bilgilendirmeye çalışacağım. Haydi bakalım yemeklerimizin lezzetini ve dayanma süresini Nirvana'ya çıkaran gıda katkı maddelerinin zararları nelerdir? Öğrenmeye başlayalım.

Hangi Yiyeceklerde Gıda Katkı Maddeleri ve Koruyucu Ürünler Kullanılır?

Yüzyıllar boyunca insanlar, yiyeceklerini çeşitli tatlandırıcılar, koruyucular ve boyalarla zenginleştirmiştir. Yine de tüketiciler, günümüzde kullanılan bazı gıda katkı maddelerinin zararlı olabileceğinden endişe ediyor. Günümüzde markette aldığımız ambalajlı bir gıdada katkı maddesi içermeyen çok az gıda bulunmaktadır. Bunlar, bozulmayı önlemek için koruyucular, işlem sırasında kaybedilen besin maddelerinin yerini alacak ya da besin değerini artıracak vitaminler ve mineraller, tadı iyileştirmek için şeker, tuz ve diğer tatlandırıcılar olabilir. 

Sosis, salam, ketçap, mayonez ve çiğ köftelere kadar her şeyi görsel olarak daha çekici hale getirmek için boya ve koruyucu maddeler kullanılır.


Üretici firmalar toplamda, Amerikan gıda işleyicileri, Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanan yaklaşık 3.500 katkı maddesinden herhangi birini kullanabilir. Birçok kişi bu katkı maddelerinin güvenliğini sorgulasa da, çoğu insan için büyük bir sağlık riski oluşturduğuna dair çok az kanıt vardır. 

Aslında, bu katkı maddelerinin bazıları sayesinde, Amerikalılar başta olmak üzere tüm Dünya tarihin en güvenli ve en bol yiyecek çeşitliliğinin tadını çıkarıyor. 

Hazır gıdalara neden katkı maddeleri konulmaktadır?

Bu sorunun çok basit bir cevabı var. Tabi ki çok daha lezzetli yiyecekler oluşturup çok daha fazla satış yaparak çok büyük paralar kazanmak için hazır gıdalara katkı maddeleri konur. Bu katkı maddeleri sayesinde hem o üründen çok fazla tüketme ihtiyacı hissederiz. Hem de yediğimiz şey bize aşırı lezzetli gelir.

En yaygın olarak kullanılan katkı maddeleri

En yaygın gıda katkı maddeleri şeker, mısır şurubu, diğer tatlandırıcılar ve tuzdur; hem lezzeti arttırmak hem de bozulmayı geciktirmek için kullanılırlar. 

Diğer birçok katkı maddesi kendi benzersiz sağlık yararlarını sunar; bunlar arasında kalsiyumun yanı sıra askorbik asit (C vitamini), E vitamini, beta karoten ve yağların küflenmesini önleyen ve ayrıca kansere, kalp hastalığına ve diğer hastalıklara karşı koruyabilen diğer ANTİOKSİDANLAR bulunur. 

Sodyum stearil fiimarat (bir ağartma maddesi, fırınlanmış ürünler) ve dioktil sodyum-sülfosüksinas (işlenmiş gıdalarda bir emülsifler ve tat arttırıcı) gibi garip kimyasal isimleri olan maddeler, en azından halk için daha az sorun teşkil etmektedir. 

Bu maddeler zararsız kabul edilir, ancak bu tür kimyasal bileşiklerin neden gıdalara eklendiğini anlamayan tüketiciler anlaşılır şekilde kafaları karışmış durumdadır. 

Antimikrobiyaller Benzoik asit, benzoatlar, Nitritler ve nitratlar bulunan yiyecekler.

Alkolsüz içecekler, bira, meyve ürünleri, margarin, asitli yiyecekler. İşlenmiş etler, sosisler, sosisli sandviçler, pastırma, jambon ve işlenmiş etler ve tütsülenmiş balık. Kuru meyveler, rendelenmiş hindistan cevizi, meyve bazlı turta dolguları, tatlılar.

Antimikrobiyaller ne işe yarar?

Bu katkı maddeleri ürünlerin raf ömrünü uzatır ve yiyecekleri mantar ve bakterilerden korur. Etlerde ve kuru meyvelerde ise rengi korur.

Antioksidanlar, Askorbik asit (C vitamini) ve askorbat içeren yiyecekler.

Meyve ürünleri (meyve suları, reçeller ve konserve meyveler), asitli yiyecekler ve ekşimiş yağlı yiyecekler. Fırınlanmış ürünler, tahıllar, patates cipsi ve katı ve sıvı yağlar gibi küflenebilen yağlı yiyecekler. Yağlar ve katı yağlar.

Askorbat ne işe yarar?

Askorbat, meyve sularının kahverengi ve yağlı yiyeceklerin bozulmasını önler. Ayrıca buğdayda fırınlama kalitesini de iyileştirirler. Yağlı yiyeceklerin oksijene maruz kaldığında küflenmesini önler.

Beta karoten bulunan besinler

Pek çok işlenmiş gıda, özellikle çocuklar için pazarlanan tatlılar ve ürünler, alkolsüz içecekler, unlu mamuller ve şekerlemeler, reçel ve margarin gibi ürünlerde bulunur. Ayrıca salamura ve diğer işlenmiş etlerde, portakal ve diğer bazı meyvelerin kabuklarını renklendirmek için kullanılır.

Beta karoten ne işe yarar?

İnsanların gıda rengi beklentilerini karşılayarak yiyeceklerin daha iştah açıcı görünmesini sağlar; örneğin, sosis ve salamların rengini pembeye çevirmek.

Hayvan Beslenmesinde Kullanılan Yem Katkı MaddeleriGıda katkı maddeleri güvenli mi?

Gıda katkı maddelerinin çoğu şüphesiz güvenlidir, ancak istisnalar vardır ve ara sıra piyasadan çıkarılır. Örneğin, son yıllarda, iki yapay gıda boyası (kırmızı 2 ve mor 1) kansere neden olduğundan şüphelenilen maddeler olarak yasaklanmıştır. Öte yandan tartışmalı eylemler, bazı durumlarda katkı maddesi karşıt gruplarının endişelerini artırdı. 


Yapay tatlandırıcıların durumu en iyi örnektir. Efsane, 1931'de FDA'nın siklamatları yapay tatlandırıcı olarak kullanmayı onaylamasıyla başladı. Daha sonra, 1969'da, bir grup araştırmacı, büyük miktarlarda siklamat ile beslenen sıçanlarda kanser vakalarının belirgin bir şekilde arttığını bildirdi ve FDA'nın bunu yasaklamasına yol açtı

O zamandan beri, düzinelerce çalışma, Kanada'da ve dünyanın dört bir yanındaki en az 40 başka ülkede kanser ve siklamatlar arasındaki herhangi bir bağlantıyı doğrulayamadı. 

Bir dizi dilekçeye rağmen, FDA siklamat yasağını kaldırmadı; ancak, bir başka popüler yapay tatlandırıcı olan sakarin 1970 'lerin başlarında benzer sorunlarla karşılaştığı zaman, buna halk desteği FDA'yı ve onu yasaklamak için kongre eylemini durdurdu. 

Yine başka bir yapay tatlandırıcı olan aspartam, nadir görülen kalıtsal metabolik bozukluğu olan fenilketonüriye sahip kişiler için potansiyel sorunları konusundaki endişelere rağmen onaylandı. 

Bazı çalışmalar ayrıca epileptik nöbetleri kötüleştirdiğini, ancak milyonlarca kişinin bunu bariz problemler olmadan kullandığını gösteriyor. 

Yaklaşık 10.000 madde, yetiştirme, işleme ve paketleme sırasında gıdaya girer; Bu tesadüfi katkı maddelerinin bazıları, koruyucular ve diğer doğrudan katkı maddelerinden daha fazla sağlık tehdidi oluşturabilir. 

Örneğin bazı yiyecekler, mahsullere püskürtülen veya toprağa uygulanan eser miktarda böcek ilacı içerir. PCB ve cıva gibi gıdalardaki çevresel KİRLETİCİLER, büyük miktarlarda yutulduğunda zararlıdır. 

Bazen gıda veya kasıtlı katkı maddelerine atfedilen alerjik reaksiyonlar aslında istenmeyen bir katkı maddesi tarafından tetiklenir. 

Örneğin, hiç gıda alerjisi olmayan bir kişi, süt içtikten sonra açıklanamaz bir şekilde kurdeşen veya kızarıklık geliştirebilir. Bazı durumlarda, alerjistler semptomları, sütün kendisinden çok penisiline kadar takip etmişlerdir. 


Bu antibiyotik süte nasıl karışır? 

İneklerde yaygın bir sorun olan mastitis, doğrudan memeye enjekte edilen penisilin ile tedavi edilir. Sütün içinde ortaya çıkan az miktarda penisilin, çoğu insan için değil, sadece ilaca alerjisi olanlara zararlı olacaktır. 

Kimler Kesinlikle Katkı Maddesi İçeren Gıdalardan Uzak Durmalıdır?

  • Çoğu gıda katkı maddesinin faydaları herhangi bir potansiyel riskten daha ağır bassa da, bunların kullanımında ihtiyatlı ve ölçülü olmalıdır ve bazılarından tamamen kaçınılabilir. Örneğin, gıda boyalarına karşı alerjisi olan kişi, genellikle benekli, soluk sarı veya yeşil renkli portakalları tercih etmelidir. Çünkü organik portakal aslında mükemmel turuncu renge sahip olmayan portakaldır.

  • Doğal meyve, renklendirilmiş kadar güzel olmayabilir, ancak ağaçta daha uzun süre olgunlaşmasına izin verildiği için tadı güzel veya belki de daha iyi olacaktır. Bazı katkı maddeleri, belirli tıbbi rahatsızlıkları olan kişiler için sorun teşkil eder. Yüksek tansiyonu veya düşük tuzlu diyet gerektiren herhangi bir durumu olan herkes etiketleri kontrol etmelidir. 

  • Katkı maddelerine yüksek reaksiyon veren kişiler, tuz içeren çeşitli sodyum formları için tüm işlenmiş gıdalardan ve benzer şekilde, şeker alımını azaltmaya çalışan kişilerde laktoz ve "ose" ile biten diğer bileşenlerden uzak durmalıdırlar.

  • Hemokromatoz adı verilen bir durum olan aşırı demir depolamaya kalıtsal bir eğilimi olanlar, demir bakımından zengin ekmekler, tahıllar ve diğer ürünlerden kaçınmalıdır. 

  • Kurutulmuş meyvelerin, dondurulmuş patates kızartmalarının ve lahana turşusunun rengini korumak için kullanılan sülfitler, hassas kişilerde astım krizini tetikleyebilir. 

  • Kalsiyum artık bir katkı maddesi olarak portakal suyuna, tahıllara, ekmeğe ve diğer çeşitli yiyeceklere eklenebilmektedir. Bu ürünler, sütü ve kalsiyum içeriği doğal olarak yüksek olan diğer yiyecekleri tüketmeyen kişiler için iyi olabilir, ancak yüksek kalsiyuma karşı direnci olmayan başkaları için zararlı olabilir. 

  • Ayrıca, korunmuş gıdaların taze emsallerine göre daha fazla katkı maddesi içerdiğini de unutmayın. Taze et, kümes hayvanları ve balık, tütsülenmiş veya işlenmiş etlerde bulunan nitrat ve diğer koruyucuları içermez. 

Monosodyum glutamat zararlı mı?

Lezzet arttırıcı olarak kullanılan monosodyum glutamat (MSG) özellikle döner, hazır işlenmiş etler, cipsler, ketçaplar ve birçok işlenmiş hazır gıdada yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalar diğer katkı maddeleri gibi monosodyum glutamat tüketmenin de mutlaka sağlığa zararlı olacağını bildirmiştir.

Monosodyum glutamat beyne nasıl etki eder?

Monosodyum Glutamat'ın tadı tuzlu ve biraz acı olsa da aslında yemeğin tadını değiştirmez. Bunun yerine, dil üzerinde hareket eder ve beyne belirli zevklerin algılanmasını daha da artırır ve diğerlerini en aza indirir. Böylelikle fermente edilmiş veya hafif bozulmuş yiyeceklerin nahoş tadını maskeler ve daha hoş tatlar ortaya çıkarır.

Monosodyum glutamat iştah açar mı?

Benim bizzat denedim içinde monosodyum glutamat olan hazır döner kebap ile yaptığım denemem de öyle sonuçlar aldım ki, inanamazsınız. İnsan gerçekten gündelik hayatta bu keşifleri yaptığını fark etmiyor. Neredeyse yarım kutu hazır döneri üzerine sos ve yağ dökerek bir güzel gömdükten sonra yaklaşık 1 saat sonra canım kola çekti. 

Biraz kola içtim ve yarım saat sonra kendimi deli gibi cips yerken buldum. Zaten bilimsel sonuçlarının da monosodyum glutamat kesinlikle iştah açıyor diye belirtiliyor ancak bunu deneysel olarak test etmem gerçekten inanılmazdı. Bu sayede kilo vermek ve zayıflamak isteyen kişilerin monosodyum glutamat içeren hazır katkı maddeli gıdalardan neden uzak durması gerektiğini de anlamış olduk.

Monosodyum glutamat nasıl elde edilir?

MSG, kurutulmuş deniz yosununda doğal olarak bulunur; daha yaygın olarak buğday veya mısır glüteninden veya şeker pancarı rafinasyonunun sıvı atığından yapılır. Duyarlı kişilerde MSG baş ağrılarını, alerjik reaksiyonları veya çölyak hastalığı semptomlarının alevlenmesini tetikleyebilir.

Aşağıda beni çok etkileyen ve gıda katkı maddelerindeki zararları anlatan çok ilginç birkaç video var. Mutlaka inceleyin arkadaşlar. Mükemmel bilgiler var. Özellikle 2. video çok ilgimi ççekti.

Gıda Katkı Maddelerinin Sağlığımıza Zararları!


Gıda katkı maddelerinin ardındaki gerçekler


Sistein Nedir? E920


Evet arkadaşlar gıda katkı maddelerinin ne kadar zararlı olduğunu öğrendikten sonra sanırım artık tamamen kesemesek de hazır gıdalardan bir nebze de olsa uzak duracağımızı düşünüyorum. Sizlerde paketli gıdaların zararları ile ilgili bildiklerinizi ve sormak istediklerinizi konu altına yorum yazarak benimle paylaşabilirsiniz.

Bu Konumu Okuyanlar Aşağıdaki Yazılarımı Da Okudular:Yorumlar

Bakmadan Geçmeyin :)

Çorba Diyeti İle İnanılmaz Zayıfladım:)🍲 Çorba Salata Diyeti İle Kilo Verme.

Eczanelerde Peynir Ekmek Gibi Satılan Zayıflama Ürünleri

Diyette Yumurta Yerine Ne Yenebilir ? Yumurta Yerine Geçen Yiyecekler

1 Paket (İnstant) Kuru Maya Kaç Kaşıktır?

Diyette Sucuk Yenir Mi? Sucuk Kilo Aldırır Mı?

Diyette Ciğer Yenir Mi? Ciğer Kilo Aldırır Mı?

Elma Yiyerek Süper Zayıflama.Akşam Yatmadan Önce Elma Yemek Kilo Aldırır Mı?

Bitki Çayı Zayıflatır Mı? | Form Çayı Kilo Verdirir Mi?

Çörçil Zayıflatır Mı? Diyette Çörçil İçilir Mi?

Gece Yatmadan Önce Limonlu Su İçmek Zayıflatır Mı?