İncir Kilo Aldırır Mı? | Diyette İncir Yenir Mi?


Faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz incir kilo aldırır mı? Diyette incir yenir mi? Bugün bu soruların cevaplarını ayrıntılı ve bilimsel bir şekilde inceleyeceğim.😎 Diyet yaparken akılımıza ilk gelen ürünlerden kuru incir yada yaş incir. Ama genel düşüncemiz evet taze incir çok faydalı ancak kalori bakımından incelendiğinde kuru incir kilo yapar mı? Bu sorunun cevabı yaş incire göre çok daha fazla kalori içerdiği için biraz daha farklı.😉 

O nedenle bugün sizlerle yaş incir olsun kurutulmuş incir olsun diyette kaç tane yenmeli? Bunu inceleyeceğim.  


Sizlerde zayıflamak için incir kullanıyorsanız eğer konu altına yorumlarınızı yazmaktan lütfen çekinmeyin.😏 Haydi bakalım artık başlayalım bakalım incir zayıflatır mı? Yoksa tam bir kalori bombası mı? Öğrenelim.💣💣💣

İncir ile zayıflama konusu son bir kaç yıldır çok popüler. Özellikle bana gelen mesajlarda da incir ile kilo verme gibi hiçbir konunun sitede olmadığını belirten takipçiler nedeni ile bende gerekli araştırmalarımı yapıp oldukça ayrıntılı ama "İNCİR" ile ilgili tüm bilgileri kapsayan bir makale oluşturdum. 

 Aslında incirin faydaları düşünüldüğünde inanın incirle ilgili yazılar için sayfalar yetmez.

İncir kilo aldırıyor mu öğrenmemiz için öncelikle kuru incirin ve yaş incirin kalori değerlerini bilimsel olarak öğrenmeli ve daha sonrasında bu bilgiler eşliğinde diyette ne kadar incir yenir öğrenmemiz gerekir. Bu nedenle şifa kaynağı incirin kalorisi nedir? öğrenerek işe başlayalım arkadaşlar.😋 


Taze (Yaş) İncir Kaç Kalori? 

Pazardan aldığımız normal içi sulu sulu yaş incirin kalorisi ortalama 48-50 kalori arasıdır. Ayrıca incirin besin değerleri de aşağıda ki gibidir.

İncir Besin Değerleri (40 gr ortalama büyüklük 1 adet için)

Kalori: 48

Protein: 0 

Yağ: 0 

Karbonhidrat: 8 gram

Lif: 1 gram

Bakır: % 3'ü

Magnezyum: % 2'si

Potasyum: % 2'si

Riboflavin (B2 Vitamini): % 2'si

Tiamin (B1 Vitamini): % 2'si

B6 Vitamini: % 3'ü

K Vitamini: % 2'si


Kuru (Kurutulmuş) İncir Kaç Kalori?

Şimdi gelelim işin asıl önemli noktasına, hani herkes diyete başladığı zaman cebine avuç avuç kuru meyve dolduruyor ve gün içinde bol bol tüketiyor, sonrasında ise kilo vermeyi bırakın üzerine kilo alıyor. İşte bunun sebebi olan neden kuru meyveler daha kalorili incir vasıtası ile bunu öğreneceğiz.

Ortalama 20 gr ağırlığındaki 1 adet kuru incir 52 kaloridir. Eee ne fark var yaş incirde 48-50 kaloriydi.😝 Demek ki kuru meyvelerde aynı diyebilirsiniz ancak lütfen ağırlık farkına bakın. Kuru incir 20 gr kalori değerini verdik yaş incirde ise 48 gr olarak kalorisinin değerini verdik. Yani bu bilgiden kısaca kurutulmuş incir yaş incirin aynı ağırlığına göre neredeyse 2 kat daha fazla kalorili. Peki bu kalori farkı aynı kuru incirde nasıl fark oluşturuyor. Sonuçta ikisi de bir zamanlar yaş incirdi.


Kuru İncir Neden Yaş İncire Göre Daha Kalorili?

İncir kurutulduğu zaman neredeyse içinde olan %40 su kaybolur ve geriye yoğun kalorisi kalır. Bu yoğun kalori fruktoz olarak bilinen maddeden gelir ve bu fruktoz oldukça kalorili yani şişmanlatan bir maddedir. Hacmi ve ağırlığı düşen incir sonuç olarak karbonhidrat ve şeker olarak Nirvana'ya çıkmış duruma gelir. Kuru meyvenin faydaları saymakla bitmese de diyet yapan zayıflamak isteyen kişiler için dikkatli olunması şarttır.😒

Yaş İncir Kilo Aldırır Mı?

Yaş incir yemek kilo yapar mı diye soruyorsanız eğer açık konuşmak gerekirse biz öyle 1 incir yiyeyim yeterli diyebilecek kişiler olmadığımız için, bir oturuşta en az 3 incir yesek kaç kalori alırız önce onu hesaplayalım. 

3 adet taze incir yediğimiz zaman ortalama 150 kalori almış oluruz buda neredeyse ince kesilmiş 2 dilim ekmeğe eşittir. Bu kalori miktarından daha da önemlisi içeriğindeki şekerden dolayı iştahımız artar ve genellikle taze incir yedikten sonra başla yiyecekler de aramaya başlarız. Bu nedenle yaş incir kilo yapar diyebilirim ama dediğim gibi 3-5 tane yersek ve daha sonrasında kendimize hakim olamazsak eğer maalesef incir kilo aldırır. Derseniz ki ben günde en fazla 1 adet incir yiyorum ve günlük aldığım kalori miktarını da biliyorum. O zaman eyvallah...😄 Yiyin gari..

Kuru İncir Kilo Yapar Mı?

Kuru incirde durumlar daha farklı çünkü yaş incirde 3 tane yediysek eğer kuru incirde en az 5 tane yiyeceğinizin garantisini verebilirim. Çünkü yaş incire göre yarı yarıya daha az hacimli ve çok daha fazla yoğun şeker barındırdığından ne kadar kuru incir yediğinizi anlamadan hoop bir bakmışsınız 5-6 tane götürmüşsünüz bile. İşte bu nedenle özellikle diyette kuru incir yerken çok dikkatli olmalısın

5-6 kuru incir size küçük ve masum gelebilir ancak gün içinde her boşlukta 1-2 kurutulmuş incir ağzınıza atarsanız eğer 1 günde toplam en az 15 kuru incir yemiş olursunuz. Bu 15 kuru incirin kalorisi de 750 kaloriye denk gelir. Bu durumda bırakın kuru incir yiyerek zayıflamayı net olarak kuru incir kilo aldırır diyebiliriz. Her ne kadar kendinize hakim olmayı biliyorsanız da cebinizde yarım kilo kuru incirle dolaştığınızda kendinizi durdurmanız imkansız olabilir. O nedenle zayıflamak ve hızlı kilo vermek için elinizden geldiği kadar kuru incirden uzak durmanızda fayda vardır.

Diyette İncir Yenir Mi?

Tabi ki de diyette incir yenir. Evet kalorisi yüksek olabilir ama incir çok faydalı bir meyvedir. Aşırıya kaçmadığınız sürece özellikle tatlı krizlerinizi yenmek ve küçük bir ara öğün oluşturmak için diyette günde 1 en fazla 2 yaş yada kuru incir yemenizde bir zarar yoktur. Yeter ki dengeleri bozmayın ve diyette ne kadar incir yediğinize dikkat edin. 


İncirin Faydaları Nelerdir?

  • İncir özellikle bakır ve B6 Vitamini açısından çok zengindir. Bakır vücudumuzun enerji üretiminde çok önemli bir role sahiptir ve kan hücrelerinin, bağ dokularının ve nörotransmiterlerin oluşumunda rol oynayan hayati bir mineraldir.

  • Alzheimer riskini düşürerek kanser tedavisinde kullanılan mucizevi bir meyvedir.

  • Sindirim ve boşaltım sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olarak kabızlığın önüne geçer.

  • Tansiyonu dengeler.

  • 1 bardak sütteki kalsiyum 2 adet taze incirde bulunur.

  • Yüksek lif kaynağı olduğu için diyabetli kişiler için çok faydalı bir besindir.

Kuru İncirin Faydaları | Prof. İbrahim Saraçoğluİncirin birçok çeşidi (örnek; dikenli incir, hint inciri, frenk inciri, dağ inciri, siyah incir vs..) ve onlarca faydası vardır. Özellikle son zamanlarda incir suyu ile yapılan incir kürü çok fazla kişi tarafından uygulanmaya başlanmıştır. Merak eden arkadaşlar için incir kürü nasıl yapılır? Ne işe yarar kısaca bilgiler verelim. 

İncir Kürü Ne İşe Yarar?

İncir kürü olayını ilk olarak incir kürü ile hamile kalan bayan arkadaşların oluşturduğu bir gruptan öğrendim. En başta şaşırsam da incir kürü en çok hamile kalmak isteyen bayanlar için kullanıldığını öğrendim. Ayrıca süt arttırıcı özelliği ve kansızlık için de çok faydalı incir kürü. Kuru incir ve zeytinyağının ana karışımı oluşturduğu kür ile ilgili birkaç çok önemli video keşfettim. Mutlaka aşağıdaki videoları izleyin arkadaşlar.

Hamile Kalmayı Kolaylaştıran İncir Kürü

 

Kansızlık İçin Kan Miktarını Arttırıcı Kuru İncir Kürü

 

21 GÜNDE 10 KİLO VERDİREN 7 ZEYTİN 1 İNCİR KÜRÜ (İNCİR DİYETİ)


Evet değerli arkadaşlar sizler için bugün diyette incir yemek kilo aldırır mı? İncir zayıflatır mı? Yoksa kilo mu yapar? bunlarla ilgili yaptığım araştırmayı paylaştım. Sizin de incir ile kilo verme gibi bir niyetiniz varsa umarım yazdıklarım size de mantıklı gelmiştir.😄 Lütfen tek tip beslenmeli incir diyeti gibi aman şok bir diyet varmış hemen kilo verdirir mi acaba bu diye denemeye kalkmayın. Her zaman ve her zaman sağlıklı ve doktor kontrolü altında zayıflamaya çalışmayı unutmayın. Görüşmek üzere.

Bu Yazımı Okuyanlar Aşağıdaki Konularımı da Okudular:Sercan Nar

32 Yaşındayım Uzun Yıllar Sağlık Sektöründe Müdürlük Ve Çeşitli Posizyonlarda Görev Yaptım. Kilo Verme Ve Sağlık Yazılarımın Tamamı Bana Aittir. Sağlıklı bir diyet ve yaşamış olduğunuz sağlık problemleriniz için mutlaka profesyonel bir sağlık kuruluşundan yardım almanız gerektiğini unutmayınız. Burada yazılan bilgiler benim şahsi düşüncelerimi içermektedir. Yaşanabilecek olumlu yada olumsuz hiçbir durumdan bu blog sitesi sorumlu değildir. Bana yayınlanmasını istediğiniz tüm sorularınızı gönderebilirsiniz. Ben ve takipçilerimiz en kısa sürede sorunuzu yanıtlamaya çalışacağız.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski