Kayısı Kilo Aldırır Mı? | Diyette Kayısı Yenir Mi?

Malatya'nın incisi kayısı kilo aldırır mı? Diyette kayısı yenir mi? Hiç merak ettiniz mi?😋 Bugün sizler için yaptığım özel araştırmada kayısı zayıflatır mı? Kilo verdirir mi? bu konulardan bahsedeceğim.😎 Sizlerde diyette kayısıyı nasıl tüketiyorsanız eğer konu altına yorum yazarak beni bilgilendirebilirsiniz. Özellikle diyet yaparken herkesin ilk aklına gelen sorulardan biri olan kayısı kilo yapar mı? Kayısı diyeti kilo verdirir mi? Öğrenelim bakalım.😳

Kayısı Diyeti

Son zamanlarda özellikle bir kayısı diyeti lafı aldı başını gidiyor. Yok sadece kayısı yiyerek kilo verme, yok aç karnına kayısı yemek acayip zayıflatıyor falanlar...filanlar..😠 Şu tek tip beslenerek zayıflama hayallerinizi bir bırakın artık yahu. Hiç etrafınızda kayısı diyeti ile zayıflayanları gördünüz mü? Bunlar tamamen boş ve sağlıksız işlerdir. Kayısı diyeti de neymiş. Yok kaynamış kayısı suyu içilecekmiş yok haşlama kayısılar yenecekmiş birde son günlerde kayısı çayı ve çekirdeği ile zayıflama çıkmış. Eee sonra ne olacak biraz sindirim sistemin çalışıp 2-3 kere tuvalete gideceksin, vücut tüm suyu atacak sende aman ne güzel kayısı diyetiyle kilo verdim diye sevineceksin. Sonra 1 hafta sonra verdiğin bütün kiloları geri alıp üzerine birde sağlıksız beslenmiş olacaksın.

HEY AL SANA ŞAŞIRMAN İÇİN GÜZEL BİR BİLGİ ! (Bende yeni öğrendim)
Astronotlar, Apollo ay görevlerinde kuru kayısı yediler.

Kayısı Zayıflatır Mı?

Yukarıda bahsettiğim gibi ister kayısı olsun ister başka bir meyve yada yiyecek...Hiçbir gıda tek başına asla zayıflatmaz. Kayısıyı çiğde yeseniz, kayısı suyunu bardak bardak da içseniz. KAYISI ZAYIFLATMAZ !!! NOKTA! Kayısı sadece diyette ara öğün gibi yada iştah kapatmak amacı ile kullanılabilir. En güzel kullanım amacı tatlı krizine girdiğimiz zaman 1-2 tane kayısı yersek eğer bizi pasta ve baklavalardan uzak tutmuş olur. Ama hiç olur mu biz bütün gün kayısıya abanacağız

Cıvkımız çıkıp ishal olana kadar kayısı yiyip ohh ne güzel kilo vereceğiz. Böyle bir şey imkansız arkadaşlar bu nedenle lütfen bana sadece kuru yada yaş kayısı yiyerek zayıflamaya çalışıyorum diye mesajlar atmayın. Saçmalamayın!! Sağlığınızdan Olmayın!!! Off çok sinirlendim, bi emoji koyayım da ne kadar sinirlendiğimi anlayın. 😠😠😠


NOT:
Bu arada bu konuda hep taze kayısıdan bahsediyorum çünkü kuru kayısı ile ilgili yazımı daha önce paylaşmıştım. Tekrar tekrar aynı şeyleri yazmak istemiyorum bu yüzden konu sonuna link bırakacağım kuru kayısı ile ilgili ayrıntılı bilgiler orada. Yazının sonunda !!! 🙈🙉🙊✅

Kayısının Kalorisi Kaç?

Hafiften yumuşak olgunlaşmış tatlı 1 adet kayısı ortalama 15 kaloridir. Yani siz kayısı nasılsa sağlıklı bir meyve yanıma alayım yarım kilo acıktıkça yerim derseniz eğer 10 adet kayısı 150 kalori olduğu için diyette bu kadar yenmesi önerilmez. Çünkü 150 kalori neredeyse 2 dilim ekmeğe eşittir. 

Kayısı Kilo Aldırır Mı?

Evet çok fazla yenildiğinde hele ki ishal olmaya çalışılıp şu saçma kayısı diyeti tarzı şeyler denenme amacı ile yarım kilo kayısı yenirse evet kayısı kilo aldırır. Ama siz mantıklı düşünüp diyette ne kadar kayısı yenir? bu oranı çözerseniz eğer o zaman kayısı kilo yapmaz artı olarak vücudunuza birçok fayda sağlar. 

Biz millet olarak abartmayı sevdiğimizden nedense hep tek bir gıda ile kilo vermeye çalışıyoruz. Kardeşim diyet kahvaltını yap. Sağlıklı yağsız çorbanı ye. Yumurtanı ye. Çok canın tatlı istedi zamanda 1-2 tane kuru kayısı at ağzına bitti gitti işte. Ama olur mu biz hemen günde 1 kilo kayısı yesem nasıl kilo veririm ama hayali içerisindeyiz.

Diyette Kayısı Yenir Mi?

Tabi ki de diyette kayısı yenir. Çokta sağlıklı olur. Diyet yaparken günde en fazla 3 adet kayısı tüketmek hem sizin açlığınızı yatıştırır hem de tatlı krizlerine girmenizi engeller. Özellikle kuru kayısının kalori değeri taze kayısıya göre çok daha fazla olmasından dolayı yaş kayısı tercih edilirse çok daha iyi olur.

Kısacası yeterli ve dengeli kayısı yediğiniz taktirde istediğiniz gibi diyette kayısı tüketebilirsiniz.


Kayısının Faydaları

  • Kayısı, kalbi ve gözleri korumaya yardımcı olur. Kayısı, iyi görmeyi teşvik etmeye yardımcı olan A vitamininin öncüsü olan bol miktarda beta karoten kaynağıdır. A vitamini, göz merceğini etkileyen serbest radikal hasarıyla mücadele eden ve maküler dejenerasyona zemin hazırlayan bir antioksidandır.
  • Amerika'da yayınlanan araştırma, günde üç veya daha fazla porsiyon meyve yemenin yaşa bağlı makula dejenerasyonu riskini yüzde 36 azaltabileceğini öne sürüyor. Kayısı ayrıca, kalp hastalığı, katarakt, yüksek kolesterol ve prostat kanseri dahil olmak üzere bir dizi kanser üzerinde olumlu etkileri olan likopen adı verilen zengin bir karotenoid kaynağıdır
  • 2007 yılında yapılan bir araştırma, erkeklerin kayısı, domates, karpuz ve papaya gibi likopen bakımından zengin gıdaları tüketmesi ile prostat kanserinin gelişimi arasında ters bir ilişki bulunmuştur.
  • Bu yiyecekleri daha sık tüketen erkeklerin, en az likopen içeren yiyecekleri tüketen erkeklere kıyasla prostat kanseri riskinin yüzde 82 oranında azaldığı tespit edildi. Bu besinler ile birlikte yaptığınız diyete yeşil çayı eklerseniz eğer koruyucu etkisi daha da güçlüdür. 

Kayısının Besin Değerleri

Kuru kayısının glisemik indeksi: 31 (düşük) 
Bir kuru kayısının glisemik yük oranı: 1 (düşük) 
A Vitamini (günlük değerin% 13'ü) 
Lif (günlük değerin% 3'ü)
C vitamini (günlük değerin% 6'sı)
Potasyum (günlük değerin% 3'ü) içerir

Kayısı Nerede Yetişir?

Yazın ilk meyvelerinden biri olan kayısı, mayıs-temmuz ayları arasında başta Malatya olmak üzere Mersin, Iğdır, Elazığ, Erzincan ve Antalya'da yetişir. 

Kayısı Nasıl Seçilir?

Taze kayısıları seçerken, morarma veya yumuşak lekeler olmadan eşit bir turuncu renk arayın. Kayısılar olgunlaştıklarında narin olduklarından, genellikle yeşil olarak toplanırlar, bu nedenle soluk sarı veya yeşil kayısıların ağaçta olgunlaştırılmadığını ve o kadar lezzetli olmayabileceğini unutmayın. 

Kayısı Nasıl Olgunlaştırılır?

Kayısıları evde olgunlaştırmanız gerekiyorsa, bir kese kağıdına tüm kayısıları koyun ve birkaç gün bekleyin. Günlük olarak yeşil olgunlaşmamış kayısıları kontrol edin. Kayısılar hafif yumuşayıp turuncu renk aldığında ve kokusu evi sardığında yemeye hazırdırlar. Ayrıca balkonunuz varsa olgunlaşmamış kayısıları yine birkaç gün güneşe bırakarak da bu işlemi yapabilirsiniz.

Kayısı Nasıl Saklanır?

Olgunlaşmış hafif yumuşak kayısılar yaklaşık üç gün buzdolabında saklanabilir, ancak en iyisi bu kayısıları taze taze tüketmektir. Kuru kayısı satın alırken, renk değişimini ve bakteri üremesini önlemek için çoğunun sülfitlerle korunduğunu unutmayın.

Sülfitler ters reaksiyonlara neden olabilir ve astımlılar özellikle risk altındadır. Sülfitsiz kurutulan kayısılar parlak portakal yerine kahverengidir, ancak besin içeriği bozulmamıştır. 

Kayısı Yemek İçin Fikirler

  • Kayısı en güzel sabah kahvaltısında yenir. Kuru kayısı yada taze olarak sabah kahvaltılarında biraz çiğ fındık ve cevizin yanına çok yakışırlar. Özellikle güne dinç ve enerjik başlamak için sabah 1-2 kayısı yemek mükemmel ve leziz bir seçenek olabilir.

  • Kayısının bir başka güzel hali reçel olmuş halidir. Sıcacık ekmeğimize sürdüğümüz kayısı reçelinin yerini çok az şey tutabilir.😋

  • Ayrıca kayısı çoğu ana yemekte yan ürün olarak kullanılabilir. Örnek vermek gerekirse tavuk ve et yemeklerinde fırına verilmeden önce yanlarına kayısı parçaları konularak lezzet Nirvana'ya çıkarılabilir.
Kayısı kilo yapar mı konusunu araştırırken birçok ilginç ve bilgilendirici video buldum. Sizlerde muhakkak aşağıdaki videolara göz atın arkadaşlar.

Günde 5 Tane Kayısı Yerseniz Ne Olur?

 

Kayısı Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

 

Evde Kayısı Çayı Tarifi


Bugün sizlere kayısı kilo yapıyor mu? yoksa kayısı zayıflatır mı? Diyette kayısı yenir mi? ile ilgili yaptığım araştırmanın sonuçlarını paylaştım. Sizlerde lütfen diyette kayısı ile zayıflama gibi olaylara giriştiyseniz eğer konu altına yorum yazarak bana düşüncelerinizi ve yorumlarınızı iletiniz. 

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:Yorumlar

Bakmadan Geçmeyin :)

Çorba Diyeti İle İnanılmaz Zayıfladım:)🍲 Çorba Salata Diyeti İle Kilo Verme.

Eczanelerde Peynir Ekmek Gibi Satılan Zayıflama Ürünleri

Diyette Yumurta Yerine Ne Yenebilir ? Yumurta Yerine Geçen Yiyecekler

1 Paket (İnstant) Kuru Maya Kaç Kaşıktır?

Diyette Sucuk Yenir Mi? Sucuk Kilo Aldırır Mı?

Diyette Ciğer Yenir Mi? Ciğer Kilo Aldırır Mı?

Elma Yiyerek Süper Zayıflama.Akşam Yatmadan Önce Elma Yemek Kilo Aldırır Mı?

Bitki Çayı Zayıflatır Mı? | Form Çayı Kilo Verdirir Mi?

Çörçil Zayıflatır Mı? Diyette Çörçil İçilir Mi?

Gece Yatmadan Önce Limonlu Su İçmek Zayıflatır Mı?