Kivi Kilo Aldırır Mı? | Diyette Kivi Yenir Mi?


Mayhoş ve bir o kadar da lezzetli olan kivi kilo aldırır mı? Diyette kivi yenir mi? 😊 Hiç merak edip araştırdınız mı arkadaşlar. Araştırma yapmadıysanız tam yerine geldiniz çünkü bugün kivi ile zayıflama konusu hakkında en ayrıntısına girerek tüm bildiklerimi anlatacağım. Haydi bakalım kivi kilo yapar mı? Yoksa kivi kilo verdirir mi? Tüm ayrıntılarıyla öğrenelim. Sizlerde kilo vermek için kivi yiyorsanız yada kivi ile ile ilgili sorunuz varsa mutlaka konu altına yorum yazmayı unutmayın.😋

Kivi aslında ülkemiz için son 10-15 yılın meyvesi diyebiliriz çünkü babalarınıza da sorabilirsiniz öyle şimdi ki gibi her markette kivi falan yoktu. Hele Türkiye'ye ilk kivi geldiğinde marketlere ulaşması 2-3 yılı bulmuştu. Babamdan duyduğum kadarıyla o zamanlar herkes bir meyve çıkmış içi muz gibi ama tadı bütün meyvelerin karışımı gibiymiş falan diye herkes birbirine anlatırmış.😃

Nereden nereye... Şimdi de Şok markette falan görünce aa bunlar pörsümüş deyip kivinin yüzüne bile bakmıyoruz.😔 Ne olursa olsun kivi çok faydalı ve ekşimsi yapısı ile beni kendisine hep hayran bırakmıştır. Birde soyması biraz daha kolay olsa ne güzel olurdu. Hele yumuşak kiviye denk geldiyseniz ve bıçağınızda körse yandınız. O kivi soyulana kadar cıvkı çıkar artık.😳 Peki bu kadar sevilen ve son yıllarda tüketilen kivi kilo yapar mı? Bunu öğrenmemiz için öncelikle kivinin kalori değeri neymiş öğrenerek başlayalım.

Kivi Kaç Kalori?


1 adet orta boy kivi ortalama 65 kaloridir. 1 dilim kivi ise 12 kaloridir. Kivinin faydaları göz önüne alındığında aslında kalori değeri diyet için uygun gözüküyor. 

Kivinin genel olarak kalori bilgisini öğrendikten sonra artık bilimsel olarak kivi kilo aldırıyor mu? İnceleyebiliriz.

Kivi Kilo Aldırır Mı?

Diyet yaparken çok fazla meyve ve özellikle meyve suyu tüketilmesi hoş karşılanmasa da kivi için durumlar bira daha farklı. Çünkü kivi hem içerdiği kalori bakımından düşük olması hem de vücudumuza sağladığı faydalar açısından çok zengin. Ayrıca ben öyle kivi suyu sıkanı da görmediğim için bu tür bir tehlikesi de yok diyette olanlar için. Bildiğiniz üzere bir meyvenin kalorisinin 1 bardak suyu kendisinin 2-3 katı oluyor ve posa içermediği için hem faydası azalıyor hem de şeker oranından dolayı tam bir kalori bombası haline geliyor.💣

Bu bilgiler ile kivi kilo aldırmaz diyebiliriz. Tabi ki makul miktarlarda ve aşırıya kaçılmadan kivi yenildiği takdirde.

Diyette Kivi Yenir Mi?


Evet diyette kivi yenir. Hem de çok faydalı olur. 1 adet kivi 60-65 kalori olduğunu bildiğimize göre diyette ne kadar kivi yenir derseniz eğer günde en fazla 1 veya 2 adet kivi yemeniz diyetinizi bozmaz. 

Ancak kesinlikle kilo verme sürecinde kivi yemeyi abartmamanız gerekir. Siz diyette sabah 2-3 kivi akşam 2-3 kivi yerseniz eğer toplamda alacağınız kalori miktarı 250-300lere çıkar. Buda diyet yapan biri için iyi değildir. En iyisi günde 1 kivi yiyerek diyet yapmak. Bu şekilde hem kivinin faydasını görürüz hem de kilo almamış oluruz.

Kivi Zayıflatır Mı?

Birde saçma sapan kivi diyeti gibi şeyler yapan insanlar var. Kısaca bu konuya da değinmek istiyorum. Kivi yiyerek kilo verme tamamen saçmalık ötesidir. Bana insanlar kivi ne kadar zayıflatır? diye soruyor. Yahu kivi seni neden zayıflatsın ki? Kivi yağ mı yakıyor? da bizim haberimiz yok. Bu kivi diyeti yok sadece kivi yiyerek şu kadar zayıfladım olayları tamamen aldatmaca bence. Hiçbir besin tek başına sizi zayıflatmaz bu yüzden gönül rahatlığı ile diyebilirim ki kivi zayıflatmaz.

Kivinin Besin Değerleri

90-110gr orta büyüklükte bir adet kivide aşağıdakiler bulunur:

Enerji: 64 kcal
Karbonhidrat: 14.67 g
Lif: 4 g
Su: 83,12 g
Toplam şeker: 8.98 g
Kalsiyum: 35 mg
Demir: 0.32 mg
Fosfor: 35 mg
Protein: 1.15 g
Toplam yağ: 0.53 g
Potasyum: 313 mg
Sodyum: 4 mg
Magnezyum: 18 mg
C vitamini, toplam askorbik asit: 92.8 mg
Tiamin: 0.04 mg
Riboflavin: 0.04 mg
Niasin: 0.35 mg
B-6 Vitamini: 0,07 mg
Yağ asitleri, toplam doymuş: 0.04 g
Yağ asitleri, toplam tekli doymamış: 0.06 g
Yağ asitleri, toplam çoklu doymamış: 0.30 g
Yağ asitleri, toplam trans: 0 g
Kolesterol: 0 mg
Kafein: 0 mg

Kivinin Faydaları Nelerdir

  • Tok tutma ve az kalori içerme özelliğinden dolayı zayıflamaya katkıda bulunur.
  • İçerdiği folat hamile bayanlar için çok faydalıdır.
  • Yüksek C vitamini ile kış aylarında grip, nezle ve astım gibi hastalıklardan korur.
  • İçerdiği potasyum sayesinde sinir sistemine iyi gelir.
  • Lutein içerdiğinden göz sağlığınızı korur.
  • İçerdiği posa ve lifli yapısından dolayı daha kolay sindirmenize yardımcı olur.

Diyet Kivili Muhallebi Tarifi

Özellikle kivinin ekşi yapısından dolayı bazı çocuklar hiç kivi yemiyor. Bu tarifle en azından 1-2 kaşık da olsa vanilyalı puding ile kivi yiyebilirler.

Kivili puding tarifi öyle aman aman bir tarif değil.😜 Markette bulduğunuz herhangi bir sade puding yada sakızlı muhallebi tarzı hazır paket tatlıyı normal şekilde sütle yaptıktan sonra biraz soğumasını bekleyin. Daha sonra üzerine küp küp kestiğiniz biraz muz biraz da kivi parçacıklarını atın.

Çocuğunuz büyük ihtimalle hem muhallebinin tadından hem de muzun tadından kivinin ekşiliğini çok hissetmeyecek ve inşallah yiyecektir.😊

Aşağıda kivi yiyerek zayıflama ile ilgili araştırma yaparken bulduğum çok ilginç ve bilgilendirici videolar var arkadaşlar. Muhakkak izlemenizi öneririm.

Kivi Neye İyi Gelir?


Kivi Nasıl Soyulur?


Kivi Detoksu Tarifi


Bugün siz değerli takipçilerim için kivi kilo yapar mı? Diyet yaparken kivi yenir mi? Bu soruların cevaplarını vermeye çalıştım. Sizlerde kivi ile ilgili yorumlarınızı konu altına yazabilirsiniz. Görüşürüz arkadaşlar.

Bu yazımı okuyanlar aşağıdaki konularımı da okudular:Diyette Meyve Ne Zaman Yenmeli?
Previous Post Next Post