Koşu Bandındaki Kalori Hesabı Doğru Mu?

Koşu bandındaki kalori hesabı sizce doğru mu? İster istemez spor salonunda egzersiz aletlerinde spor yaparken aletlerde takılı olan otomatik kalori hesabı yapan programlar gerçekten doğru bilgi veriyor mu diye insan düşünmeden edemiyor. Bende bu konu ile ilgili bir araştırma yaparak sizler için koşu bantlarındaki kalori hesaplarının doğruluğunu inceledim.

Koşu Bandındaki Kalori Hesabı Gerçekten Doğru Mu?

En kısa cevap olarak sadece bir noktaya kadar doğru kalori hesabı yapabildiklerini söyleyebiliriz. Spor salonu ve ev kardiyo egzersiz makineleri kalori okumalar genellikle yüzde 10-30 bazen yüzde 50 kadar yakılan kalori sayısını abartmaktdır. Koşu bantları en doğru kalori hesabı yapma eğilimindedir, çünkü  uzun süre çalışılmıştır ve kalori yakımını belirlemek için kullandıkları formüller en iyi şekilde belirlenmiştir. 


Kardiyo Aletlerindeki Kalori Hesapları Doğru mu?

Dün geceki pizzanın her kalorisini yakana kadar kardiyo aletinde kalmayı planlıyorsanız, kalori hedefine ulaştıktan sonra bir süre daha egzersize devam etmek isteyebilirsiniz. Çünkü kardiyo makinelerindeki kalori okumaları son derece güvenilmez olabilir.

Düşünün: Kuzey Carolina Appalachian State Üniversitesi'nde yapılan bir çalışmada, beş farklı makinede egzersiz yapan denekler kalori hesaplarına göre ortalama 255 kalori yaktı ama laboratuvar testlerinde sadece 187 kalori yakmıştı.  Bu yüzde 30'luk kalori hesabı farkı, makine okumaları ve yakılan gerçek kaloriler arasında büyük tutarsızlıklar gösteren yarım düzine yeni araştırmadan sadece biridir. 

Koşu Bandında Koşmak Sağlıklı Mı?


Doğru Kalori Hesabı Yapan Koşu Bandını Nasıl Anlarım?

Bir koşu bandı vücut ağırlığı, boy, yaş gibi etkenleri sormuyor ise büyük ihtimalle yanlış kalori hesabı yapacaktır. Bu genellikle makine en az 150 kalori daha fazla yaktığınızı gösterecek anlamına gelebilir. 

Konuyu özetlemek gerekirse hesap makineleri, spor aletleri, her türlü bilimsel alet zayıflama ve kilo vermemize yardımcı olsalar da bu tür insan faktörünün üst düzey olduğu durumlarda bir koşu bandının tam olarak ne kadar kalori yaktığınızı hesaplaması çok zor olacaktır. Bunu 150kg ve 70kg olan 2 kişinin yarım saatte yaktığı kalori miktarını ölçerek çok rahat anlayabiliriz. Kilolu olan insanlar vücut yoğunluğu ve fazla kas, yağ dokusu sebebi ile her zaman zayıf insanlara göre daha fazla kalori yakar.

Bugün sizler için yapmış olduğum koşu bandındaki kalori hesaplamaları doğru mudur? konumu paylaştım.Sizlerde konu ile ilgili düşüncelerinizi benimle paylaşmak isterseniz lütfen konu altına yorum yazınız.

Benzer Yazılarım:Yorumlar

En Çok Okunan 4 Yazım

Aralıklı Oruç (İF) Diyeti

Mide Küçültme Ameliyatı Kaç Kilo Olanlara Yapılır?

Cici Bebe Kilo Aldırır Mı?

Kulakta Akupunktur (14 Günlük Diyet Listesi)

Bakmadan Geçmeyin :)

Çorba Diyeti İle İnanılmaz Zayıfladım:)🍲 Çorba Salata Diyeti İle Kilo Verme.

Eczanelerde Peynir Ekmek Gibi Satılan Zayıflama Ürünleri

Diyette Yumurta Yerine Ne Yenebilir ? Yumurta Yerine Geçen Yiyecekler

1 Paket (İnstant) Kuru Maya Kaç Kaşıktır?

Diyette Sucuk Yenir Mi? Sucuk Kilo Aldırır Mı?

Bitki Çayı Zayıflatır Mı? | Form Çayı Kilo Verdirir Mi?

Diyette Ciğer Yenir Mi? Ciğer Kilo Aldırır Mı?

Elma Yiyerek Süper Zayıflama.Akşam Yatmadan Önce Elma Yemek Kilo Aldırır Mı?

Çörçil Zayıflatır Mı? Diyette Çörçil İçilir Mi?

Gece Yatmadan Önce Limonlu Su İçmek Zayıflatır Mı?