Koşu Bandındaki Kalori Hesabı Doğru Mu?

Koşu bandındaki kalori hesabı sizce doğru mu? İster istemez spor salonunda egzersiz aletlerinde spor yaparken aletlerde takılı olan otomatik kalori hesabı yapan programlar gerçekten doğru bilgi veriyor mu diye insan düşünmeden edemiyor. Bende bu konu ile ilgili bir araştırma yaparak sizler için koşu bantlarındaki kalori hesaplarının doğruluğunu inceledim.

Koşu Bandındaki Kalori Hesabı Gerçekten Doğru Mu?

En kısa cevap olarak sadece bir noktaya kadar doğru kalori hesabı yapabildiklerini söyleyebiliriz. Spor salonu ve ev kardiyo egzersiz makineleri kalori okumalar genellikle yüzde 10-30 bazen yüzde 50 kadar yakılan kalori sayısını abartmaktdır. Koşu bantları en doğru kalori hesabı yapma eğilimindedir, çünkü  uzun süre çalışılmıştır ve kalori yakımını belirlemek için kullandıkları formüller en iyi şekilde belirlenmiştir. 


Kardiyo Aletlerindeki Kalori Hesapları Doğru mu?

Dün geceki pizzanın her kalorisini yakana kadar kardiyo aletinde kalmayı planlıyorsanız, kalori hedefine ulaştıktan sonra bir süre daha egzersize devam etmek isteyebilirsiniz. Çünkü kardiyo makinelerindeki kalori okumaları son derece güvenilmez olabilir.

Düşünün: Kuzey Carolina Appalachian State Üniversitesi'nde yapılan bir çalışmada, beş farklı makinede egzersiz yapan denekler kalori hesaplarına göre ortalama 255 kalori yaktı ama laboratuvar testlerinde sadece 187 kalori yakmıştı.  Bu yüzde 30'luk kalori hesabı farkı, makine okumaları ve yakılan gerçek kaloriler arasında büyük tutarsızlıklar gösteren yarım düzine yeni araştırmadan sadece biridir. 

Koşu Bandında Koşmak Sağlıklı Mı?


Doğru Kalori Hesabı Yapan Koşu Bandını Nasıl Anlarım?

Bir koşu bandı vücut ağırlığı, boy, yaş gibi etkenleri sormuyor ise büyük ihtimalle yanlış kalori hesabı yapacaktır. Bu genellikle makine en az 150 kalori daha fazla yaktığınızı gösterecek anlamına gelebilir. 

Konuyu özetlemek gerekirse hesap makineleri, spor aletleri, her türlü bilimsel alet zayıflama ve kilo vermemize yardımcı olsalar da bu tür insan faktörünün üst düzey olduğu durumlarda bir koşu bandının tam olarak ne kadar kalori yaktığınızı hesaplaması çok zor olacaktır. Bunu 150kg ve 70kg olan 2 kişinin yarım saatte yaktığı kalori miktarını ölçerek çok rahat anlayabiliriz. Kilolu olan insanlar vücut yoğunluğu ve fazla kas, yağ dokusu sebebi ile her zaman zayıf insanlara göre daha fazla kalori yakar.

Bugün sizler için yapmış olduğum koşu bandındaki kalori hesaplamaları doğru mudur? konumu paylaştım.Sizlerde konu ile ilgili düşüncelerinizi benimle paylaşmak isterseniz lütfen konu altına yorum yazınız.

Benzer Yazılarım:Sercan Nar

32 Yaşındayım Uzun Yıllar Sağlık Sektöründe Müdürlük Ve Çeşitli Posizyonlarda Görev Yaptım. Kilo Verme Ve Sağlık Yazılarımın Tamamı Bana Aittir. Sağlıklı bir diyet ve yaşamış olduğunuz sağlık problemleriniz için mutlaka profesyonel bir sağlık kuruluşundan yardım almanız gerektiğini unutmayınız. Burada yazılan bilgiler benim şahsi düşüncelerimi içermektedir. Yaşanabilecek olumlu yada olumsuz hiçbir durumdan bu blog sitesi sorumlu değildir. Bana yayınlanmasını istediğiniz tüm sorularınızı gönderebilirsiniz. Ben ve takipçilerimiz en kısa sürede sorunuzu yanıtlamaya çalışacağız.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski