Leblebi Kilo Aldırır Mı? | Diyette Leblebi Yenir Mi?


Sıcak sıcak mis kokulu Çorum leblebilerini götürürken hiç "leblebi kilo aldırır mı" diye düşündüğünüz oldu mu? 😂 Özellikle çarşıda, kuruyemişçiler caddesinden geçerken yayılan o mis gibi kavrulmuş leblebi kokusuna kim hayır diyebilir ki? Çok severekte yesek, leblebi kilo yapar mı, diyette ne kadar tüketmeliyiz öğrenmemiz gerekiyor ki kilo almayalım. Bende bu yüzden sizler için bugün "diyette leblebi yenir mi" bu konu hakkında bildiklerimi açıklayacağım. Sizlerde diyet yaparken leblebi tüketiyorsanız eğer lütfen konu altına yorum yazarak bildiklerinizi benimle paylaşın.


Küçükken leblebiden çok leblebi tozunu severdik. Ağzımız gözümüz her yerimiz bakkaldan aldığımız leblebi tozuna bulanırdı. Ama çok güzel günlerdi. Şimdi ise diyette leblebi yerine ne yenir diye düşünür olduk.

Herkesin aklında kalan diyetteysen cebinde hep leblebi olsun acıktıkça avuç avuç leblebi ye ve tok kal. İyi güzel kardeşim de bu leblebiyi sınırsız sebil gibi yersek bunun hiç kalorisi yok mu? Ne yani kilo kilo leblebi yiyince kilo almaz mıyız? Bu soruların cevapları maalesef genel halkımızda yok. Bizim için diyetteysek at cebine kuru üzüm leblebi bak keyfine. Sonra 1 hafta geçince tartıya çık sonuç hüsran..Ama bahanemiz hazır: Su içsek yarıyor bana..😎 Bu nedenle öncelikle 1 avuç leblebi kaç kalori? 100gr leblebi kaç kalori bunları öğrenelim ve kaba taslak güncel hayatımızda diyette leblebi ne kadar yenir net olarak hesaplamış olalım.


Leblebinin Kalorisi Kaçtır?

Ortalama 100 gr leblebinin kalorisi 270 kaloridir. yani 1 dolu avuç leblebi yediğimizde aşağı yukarı 60 kalori alırız. Bu size az gelebilir. Aslında gerçekten de kuruyemişler arasında da leblebi en az kaloriye sahip olan kuruyemişlerden biridir. Sıkıntı nerede başlıyor peki? Biz günde 10-15 avuç leblebi yersek. Her canımız sıkıldığında her atıştırmalık aradığımızda 1 avuç leblebiyi midemize gömersek akşam olmadan aldığımız leblebi kalorisi 600-700 kalori olacak. Zayıflamak için ortalama günde en fazla 1200-1400 kalori almamız gerektiğini hesaba katarsak eğer diğer protein, sulu yemekler vs ler için çok az bir kalori boşluğu kalmış oluyor. O yüzden diyette leblebi ne kadar yenmeli çok dikkat edilmesi gereken bir konu.


Tuzlu-Tuzsuz Leblebi Kalorisi Nedir? 

Her ne kadar tuzsuz leblebinin psikolojik olarkh daha az kalorili olmasını beklesek de maalesef tuzlu leblebi yada tuzsuz leblebi fark etmez ikisi de aynı kaloriye sahiptir. Bu konuya beyaz leblebi, sarı leblebi ve kavrulmuş leblebi de eklenebilir. Aralarındaki kalori farkı çok azdır. Bu nedenle leblebi, nohut gibi kuruyemişler aşağı yukarı aynı oranlarda kalori verirler.

Leblebi Kilo Yapar Mı?

Ayarsız ve çok fazla leblebi tüketirseniz eğer evet leblebi kilo yapar. Hele ki yeni çıkan soyalı leblebi gibi çok daha fazla şeker ve yağ içeren soslu leblebi türleri normal leblebilere göre çok daha fazla kilo yapar. Çünkü bu leblebiler üzerine soya sosunun yapışması için içerisine bolca şeker ve yağ ekleniyor. Bu sefer oluyor sana şekerli leblebi. Tadı her ne kadar bizi cezbetse de organik bildiğimiz sarı veya beyaz leblebiye göre çok daha fazla kalori içerdikleri kesindir.

Leblebi ve Kuru Üzüm Kilo Yapar Mı?

Leblebinin çok fazla kaloriye sahip olmadığını biliyoruz. Tabi ki aşırı tüketilmediği takdirde. Ama ya kuru üzüm? Kuru üzümün kalorisi ise 100 gr da 300 kaloridir. Yani 1 avuç siyah kuru üzüm ve 1 avuç leblebi yerseniz ortalama 130 kalori almış olursunuz. Leblebi üzüm konusunun ayrı bir yönü var, çünkü kuru üzüm çok faydalı bir gıda. Bu nedenle aşırıya kaçmadan örneğin günde 1 er avuç yemenizde sakınca yoktur. Tabi ki gün içinde alacağınız kalori sınırını bitirip akşam leblebi yemek gibi bir işe kalkışırsanız eğer bu olmaz. 

Leblebinin Faydaları Nelerdir?

Ülkemiz tam bir leblebi cenneti; kavrulmuş leblebi, beyaz nohut, ağın leblebisi, çıtır leblebi çeşit çeşit  say say bitmeyen türlere sahibiz çok şükür. Tabi ki leblebi memleketimiz Çorum'u da burdan selamlar olsun.🙋🙋🙋 Gelelim leblebinin faydalarına...

Kemiklerimiz için öncelikle çok faydası vardır. Çünkü içerisinde bol miktarda K vitamini ve Demir bulunmaktadır.

Mide rahatsızlıklarına çok iyi gelir.

Kolesterolü düşürerek kalp ve damar hastalıklarının tedavi sürecinde kullanılır.

Çok iyi bir tok tutucudur.


Leblebi Diyeti Nedir Nasıl Uygulanır ?

Bugün sizlere elimden geldiğince diyette leblebi kilo aldırır mı? Kilo almamak için ne ölçüde leblebi tüketmeliyiz gibi konulardan bahsettim.Sizlerde diyette bol bol leblebi tüketenlerdenseniz sakın konu altına yorum yapmayı unutmayın.😆

Benzer Yazılarım:

Hangi Kuruyemiş Kilo Yapmaz?

Çekirdek Kilo Aldırır Mı?

Diyette Ara Öğün Önerileri

Sercan Nar

32 Yaşındayım Uzun Yıllar Sağlık Sektöründe Müdürlük Ve Çeşitli Posizyonlarda Görev Yaptım. Kilo Verme Ve Sağlık Yazılarımın Tamamı Bana Aittir. Sağlıklı bir diyet ve yaşamış olduğunuz sağlık problemleriniz için mutlaka profesyonel bir sağlık kuruluşundan yardım almanız gerektiğini unutmayınız. Burada yazılan bilgiler benim şahsi düşüncelerimi içermektedir. Yaşanabilecek olumlu yada olumsuz hiçbir durumdan bu blog sitesi sorumlu değildir. Bana yayınlanmasını istediğiniz tüm sorularınızı gönderebilirsiniz. Ben ve takipçilerimiz en kısa sürede sorunuzu yanıtlamaya çalışacağız.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski