Mango Zayıflatır Mı? | Nasıl Yenir? | Nasıl Kesilir? | Faydaları Nelerdir?


Merhaba arkadaşlar bugün sizler için mango zayıflatır mı? Diyette mango yenir mi? Mangonun Faydaları, Mango nasıl yenir? gibi sorulara cevap vereceğim. Ülkemizde her ne kadar çok popüler olmasa da son yıllarda büyük süpermarket zincirlerinde görmeye başladığımız mango kilo verdirir mi? mangoyu sağlık açısından nasıl kullanabiliriz? öğrenelim bakalım.


Mango Meyvesi Nedir?

Dünyanın en yaygın yetiştirilen ve en popüler meyveleri arasında mango, Hindistan Yarımadası ve Asya'da doğmuştur. Mangolar, dünyada üretilen tüm tropikal meyvelerin yaklaşık yarısını oluşturur. Birleşmiş Milletlerin dünya çapında yılda kırk milyon tondan fazla üretim tahminiyle mango, Dünya'da en çok üretilen meyveler arasında ilk 20'de yer almaktadır ve en yaygın tüketilen meyvelerden biridir.

Mango Çeşitleri Nelerdir?

Çeşitli tatları, renkleri ve boyutları ile çok lezzetli olan mangoların kırk kadar çeşidi vardır. En popüler dördü Palmer (kırmızı, uzatılmış), Tommy Atkins (kırmızı ten rengi veya turuncu sarı yeşil, dolgun) ve Alphonso ve Ataulfo ​​(her ikisi de sarı, böbrek şeklinde); hepsi lezzet açısından zengindir.

Mangonun Faydaları Nelerdir?

 • Mango, daha yoğun bir meyve gövdesi ve daha az neme sahip olmasına rağmen, genellikle altın ve doku, lezzet ve renk bakımından kavun gibi sert, hoş kokulu ve görsel olarak çekici bir iç hamuruna sahiptir. Bu iç hamur sindirim sisteminden kan basıncını düzenlemeye birçok faydası vardır. Ayrıca bu iç hamur cilt kuruluğunu gidermek için kullanılır.

 • Mango, özellikle prebiyotik diyet lifi, C vitamini, karotenoidler ve polifenollerde yüksektir. Buda mangoyu diyetlerimizde yüksek lif oranından dolayı aşırya kaçmadan kullanabileceğimiz anlmına geliyor.

 • Mango ayrıca kilo vermek için mükemmel bir meyvedir. Özellikle diyet antioksidanları A vitamini (karotenoidlerden) ve C vitamini B6 vitamini (piridoksin), diğer B vitaminleri, temel mineraller, amino asitler gibi geniş bir temel besin yelpazesi içerir. 

 • Mango, omega 3 yağları olarak iyi seviyelerde bulunmaktadır. Bu temel besinlerin birçoğu sağlık için gereklidir, çünkü bunlar vücuttaki çeşitli biyolojik süreçlerde yer alırlar. 

 • Mango ülkemizde çok popüler olmasa da Dünya'nın birçok yerinde en fazla tüketilen meyve olması nedeniyle bir bakıma insanları açlıktan korur. (örnek Batı Afrika)

 • Mango kabuğu ve posası, her iki tür pigment karotenoidleri ve polifenolleri içerir. 

 • Mango hamurunda yirmi beş farklı karotenoid olduğu saptanmıştır. En yoğun içeriği beta karotendir.

 • Sağlığı iyi gelen prebiyotik lif olarak polisakkaritler (bitkiler için doğal olan uzun zincirli şeker molekülleri) aynı zamanda diyetiniz için önemli bir mango bileşenidir. 

 • Mango kabuğu ve hamuru, karotenoidleri (antioksidanlar olarak bilinen provitamin A, beta karoten, lutein ve alfa karoten) ve polifenolleri, lupeolü ve antidaz özellikleri için araştırılan özel bir mango özütü olan mangiferin adlı benzersiz bir fitokimyasal içerir. 


 • 1930'lardan bu yana 750'den fazla araştırma yayınına konu olan mango, potansiyel terapötikleri ve sağlıklı diyetlerin içerisinde sürekli bir bilimsel bilgi kaynağı olmuştur. Bu nedenle diyette olan kişiler için kaçırılmaz bir meyvedir.

 • Son on yılda Kübalı ve İspanyol bilim adamları, mango meyvesi ve ağacının farklı kısımlarından elde edilen özlerin bir karışımı olan Vimang'ı kullanarak çeşitli hastalıkları inceledi. 
 • Vimang, mangiferin açısından zengin bir karışımdır ve belirli alerjen türlerine, enflamatuar maddelere ve ağrıya karşı deneysel etkilere sahiptir. 

 • Bir 2008 deneyinde, Vimang farelerde hafızayı ve diğer nörolojik fonksiyonları geliştirdiğini keşfetti. Ek olarak, Hindistan'da mango ağacı yapraklarından yapılan mangiferin bakımından zenginleştirilmiş bir bileşik, insan deneklerinde belirli diş bakterilerine karşı antibiyotik aktivitesi gösterdi, bu da mango özleri ile diş fırçalamanın ağız hijyenine fayda sağlayabileceğini gösteriyor. 

 • Ayrıca araştırma konusu, hem test tüpü hem de hayvan deneylerinde iltihaplanma, artrit, DNA hasarı ve sıtmaya karşı bir dizi biyolojik aktivite gösteren doğal bir terpen olan mango lupeol'u keşfedildi.  Lupeol bazlı antikanser hücrelerinin geliştirilmesine olan ilgi, farklı kanser türlerinde önemli potensler ve terapötik endikasyonlar sergileyen çok sayıda yüksek düzeyde aktif türevin keşfedilmesine yol açmıştır. 

 • Kanseri önleyici bileşikleri açıklığa kavuşturmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, mango ve suyunun özlerinin laboratuvar deneylerinde kanser hücrelerini azaltmayı başardığını gösterilmiştir. 

 • Özellikle yoksul Batı Afrika'da mango, pratik bir besin kaynağıdır, özellikle provitamin A karotenoidleri, lif ve C vitamininin her biri çocukluktaki yetersiz beslenmeden kurtulmak için gereklidir ve Afrika'nın kıtlık bölgelerine yardım eden uluslar arası kuruluşlar tarafından bilinmektedir.
 • Mango, bu tür beslenme eksiklikleriyle mücadele için kapsamlı bir kaynak olarak en kapsamlı küresel altyapıya sahiptir. 

 • Mangonun meyve suyu kalitesi yüksektir ve içecek Karayipler bölgesinde her zaman favori olmuştur. Mango suyu sindirim sistemi kalp ve kardiyovasküler hastalıklar başta olmak üzere ağrı dindirici özelliği vardır.

 • Kurutulmuş mango dilimleri, marketlerde paketlenmiş şekilde daha fazla görülmekte ve bu mükemmel meyveyi hareket halindeyken atıştırmalıklar için dahil etme fırsatı sunmaktadır. Yani bir bakıma meyve yemeyi sevmeyenler mangoyu çerez gibi tüketebilirler.

 • Elbette taze mango, temel besin içeriğini korumak söz konusu olduğunda en iyisi olsa da, mango, dondurulmuş veya kurutulmuş olarak da oldukça sağlıklı ve tok tutucudur.

Mango Nasıl Yenir? Nasıl Soyulur?


Mangoyu nasıl kesilir konusunu yazılı olarak anlatmaktansa 2 adet çok bilgi verici video ekleyerek anlatmak istiyorum arkadaşlar. Muhakkak videoları izleyin.

MANGO NASIL KESİLİR (Soyulur)  ? MANGO NASIL SEÇİLİR - NASIL YENİR ?


Mango Kesmenin En Kolay Yolu !


Mango Zayıflatır Mı? Kaç Kalori? Kilo Aldırır Mı? Diyette Yenir Mi?

Her meyve ve sebze gibi mangonun da belirli bir kalori değeri vardır. Mangonun 100 gr mı ortalama 60-65 kaloridir. Ben gramdan anlamam adet olarak kaç kalori derseniz eğer, 1 adet mango yaklaşık 170-180 kalori aralığındadır. Her ne kadar bu kalori meyve için yüksek gibi görünse de mangonun faydalarını ve içerdiği lif yapısı sayesinde sağlayacağı tokluk oranını düşündüğümüzde mango zayıflatır demesek de diyette mantıklı miktarlarda mango yenebilir diyebiliriz.

Evet değerli arkadaşlar sizler için bugün mango nasıl seçilir? mango nasıl kesilir? diyette mango yenir mi? mangonun faydaları nelerdir? ayrıntılı olarak bunlardan bahsettim. Sizlerin de mango ile kilo vermek gibi düşünceleriniz varsa lütfen hemen uzaklaşın. Çünkü bu tür tek tür beslenmeler ile asla zayıflayamazsınız. Hele ki mango diyeti, sadece mango yiyerek zayıflama gibi arayışlara asla girmeyiniz. Konu ile ilgili düşüncelerinizi yorum yazarak benimle paylaşabilirsiniz.

Bu yazımı okuyanlar aşağıdaki konularımı da okudular:Previous Post Next Post