Mide Küçültme Ameliyatı Kaç Kilo Olanlara Yapılır? | Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kilo Alınır Mı?


Heyy herkese selam TLC kanalında Dr Nowzaradan'ın yaptığı tüp mide ameliyatı çalışmalarını ve ağır yaşamlar programını biliyorsunuz değil mi? Bu programı izleyenlerin aklındaki soruları cevaplayacağız bugün. Kaç kilo olanlara mide küçültme ameliyatı yapılır? Gastrik bypass neden ve nasıl yapılır? Tüp mide ameliyatı neden öldürür ve ameliyat sonrası kilo alınır mı? bu soruların cevaplarını arayacağız. Sizlerde mide küçültme ameliyatı olanlardansanız eğer yorumlarınızı lütfen benimle paylaşın.

Mide Küçültme Ameliyatı (gastrik bypass) Kaç Kilo Olanlara Yapılır?

Zorunlu yiyiciler aşırı yemek yemekten tatmin oluyorlar. Yemek yemek, gerginliği ve kaygıyı azaltan bir rahatlık alanı sunar. Bu bireylerin birçoğunun, yiyeceklere aşırı hoşgörüyle geçici olarak hafifletilen duygusal sorunları olabilir. Bu kişilerde zorlayıcı yemek yeme arzusu, alkolizm veya sigara içmeyle ilişkili isteklere bir şekilde benzer olarak görülebilir. Aşırı yemek yiyenler için kilo artmaya devam eder ve bazıları morbid obez hale gelir, bu da ideal kilodan en az yüz kilobazen normal sağlıklı kilodan altı kat veya daha fazla ağırlıkta oldukları anlamına gelir.

Bu büyüklükteki obezite ölümcül bir durumdur ve genellikle bireyin hareketsiz kalmasına ve yürümedeki ve hatta pozisyon değiştirmedeki aşırı güçlükten dolayı yatağa bağımlı kalmasına neden olur. 

Çok az hastanede, belirgin şekilde obez olanları barındıracak kadar büyük tekerlekli sandalyeler, hastane yatakları, sedyeler, ameliyat masaları, önlükler, tartılar veya MRI ve CAT makineleri vardır. 

Ayrıca aşırı yağlı olan bu obezler, MRI veya CAT taramasıyla elde edilen görüntülerin herhangi bir yaralı alanı veya diğer anormallikleri görecek kadar net olmasını engeller; aşırı meme yağı da mamogramların doğru yorumlanmasına engel olabilir. 

Ortalama kapı genişliği bile, morbid obezlerin geçemeyeceği kadar dardır. Basit hareketsizlikle birleşen bu sınırlamalar, bu bireylerin hayal kırıklığına, aşağılanmalarına, depresyonlarına ve sefaletlerine daha da katkıda bulunur. 

Gastrik bypass ameliyatı neden yapılır?

Morbid obezitesi olan çoğu insan kanlarında hipertansiyon, diyabet ve yüksek zararlı yağlar gelişir ve nispeten genç yaşta kalp veya böbrek hastalığı veya felç nedeniyle ölürler. Bu bireylerde obezite ile mücadele son derece zordur. Bireysel hastalarla çalışmaktan daha etkili görünen bu hasta gruplarına diyet tedavisi ve duygusal destek sağlamak için özel klinikler mevcuttur. 

Bariatrik cerrahi olarak da bilinen kilo verme cerrahisinin, obez hastalarda hafif tip 2 diyabet için medikal tedaviden çok daha iyi çalıştığı bulunmuştur. Mideyi bypass eden cerrahi prosedürler (gastrik bypass ameliyatı) emilen yiyecek miktarını azaltır. 

Ayrıca hastalar, küçük öğünleri bile yedikten sonra hızlı bir tokluk hissi yaşadıkları için daha az yemek yerler. Bu potansiyel olarak hayat kurtarıcı cerrahi, sürdürülebilecek belirgin kilo kaybına neden olabilir

Mide Küçültme Ameliyatı Diyabete İyi Gelir Mi?

Diyabetli kişilerin yaklaşık yüzde 80'inde kan şekeri seviyelerinin mide küçültme ameliyatından sonra normale döndüğü bildiriliyor. Diyabet, mide baypasını takip eden günlerde, önemli kilo kaybı meydana gelmeden önce bile iyileşebilir, bu da baypas sonrası bağırsakta meydana gelen değişikliklerin, kilo kaybının nihai faydalı etkisine ek olarak diyabeti iyileştirebileceğini düşündürür. 

Kilo kaybı ve diyabetteki gelişmelere ek olarak, bariatrik cerrahi genellikle karaciğerdeki fazla yağı önemli ölçüde azaltır ve karaciğer iltihaplanmasını ve yara izini önler. Gastrik baypasın yanı sıra, artık çeşitli bariyatrik cerrahi prosedürler de mevcuttur. 

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Midenin üst kısmının etrafına ayarlanabilir bir bant sararak mide boyutunu küçültür ve bandın üzerinde, hastaların küçük bir öğün yedikten sonra tok hissettikleri için daha az yemelerini sağlayan küçük bir kese oluşturur. Bu şekilde mide küçültme ameliyatından sonra obez kişi yaklaşık 1 beyzbol topu büyüklüğünde mideye sahip olur ve hızlı bir şekilde erken doyma hissi ve kilo kaybı başlar.

Bu tür mide ameliyatının ardından, tıbbi tedavi görenlerin sadece yüzde 17'sine kıyasla, hastaların yüzde 73'ünde hafif diyabet ortadan kalkar.

Obezitetip 2 diyabetin başlıca nedeni olduğundan, fazla kilonun önlenmesi veya önemli ölçüde azaltılması zorunludur. 2004'te yüz binden fazla morbid obez Amerikalının, 1998'dekinin yaklaşık dört katı kadar bariatrik ameliyat geçirdiği tahmin ediliyor ve bu işleme olan heves artmaya devam ediyor. 

Tüp mide ameliyatı neden öldürür?

Özellikle kilo çok aşırı olduğunda, obezite cerrahisi çok zor olabilir ve her elli hastadan birinin operasyonun komplikasyonları nedeniyle öldüğü bildirilmiştir. Bu nedenle bariatrik cerrahinin cerrahların çok sayıda prosedürü uyguladığı ve özel uzmanlık geliştirdiği bir tıp merkezinde yaptırılması son derece önemlidir. Ayrıca, meydana gelebilecek sayısız komplikasyondan kaçınmak için bir tıbbi ekibin hastanın ameliyattan sonraki ilerleyişini denetlemesi de kritik önem taşır. 

Mide küçültme ameliyatı sonrası kilo alınır mı?

Bariatrik cerrahinin uzun vadeli sonuçları hakkında şu anda belirsizlik olsa da eğer obez kişi mide küçültme ameliyatı sonrası eskisi gibi yemeye başlamazsa verdiği kiloları geri almıyor. Tabi tam tersi olarak verdiği kiloların fazlasını geri alanlarda var.

Bu örneğe sanırım benimde severek takip ettiğim "Kaan Kural" yer alıyor. Show Tv'de ki kilo vermiş hali gerçekten efsaneydi. Keşke geri almasaydı kiloları ama olsun biz onu "Ho hoo hooo" larını sevdik bi kere Kaan Kural her türlü tatlı ve aşırı kültürlü biridir.

Kaan Kural'ın Tüp Mide (Mide Küçültme) Ameliyatı Sonrası Başarı Hikayesi / Prof. Dr. Halil Coşkun


Mide küçültme ameliyatları ile ilgili sorular çok fazla olduğu için bu konu ile ilgili çok ilginç ve bilgilendirici videolara denk geldim. Mutlaka aşağıdaki videolara göz gezdirelim arkadaşlar.

25 Soruda Tüp Mide Ameliyatı. Riskleri, Kimlere Yapılır, Sonrası Beslenme

 

Obezite Cerrahisi (Tüp Mide) Ameliyatının Ücreti Ne Kadar?

 

Tüp mide ameliyatında ölüm korkusu. Bu ameliyatlar ne kadar riskli?


Evet değerli arkadaşlar bugün sizler için zayıflama ameliyatı ile ilgili merak ettiğiniz bir kaç soruyu cevaplandırdım. Sizlerde başka merak ettiğiniz soruları yada kendi yorumlarınızı lütfen konu altına yazarak benimle paylaşın.

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:Az Yemenin Sırları !!!

Sercan Nar

32 Yaşındayım Uzun Yıllar Sağlık Sektöründe Müdürlük Ve Çeşitli Posizyonlarda Görev Yaptım. Kilo Verme Ve Sağlık Yazılarımın Tamamı Bana Aittir. Sağlıklı bir diyet ve yaşamış olduğunuz sağlık problemleriniz için mutlaka profesyonel bir sağlık kuruluşundan yardım almanız gerektiğini unutmayınız. Burada yazılan bilgiler benim şahsi düşüncelerimi içermektedir. Yaşanabilecek olumlu yada olumsuz hiçbir durumdan bu blog sitesi sorumlu değildir. Bana yayınlanmasını istediğiniz tüm sorularınızı gönderebilirsiniz. Ben ve takipçilerimiz en kısa sürede sorunuzu yanıtlamaya çalışacağız.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski