Yemek Yemeyen Yaşlılarda İştahsızlık Ve Kilo Kaybı Önleme Aslında Çok Kolay !!!

Yaşlı amcalar, teyzeler belli bir süre sonra iştahsızlık ve kilo kaybı sorunları yaşarlar. Bugün sizlere Yemek Yemeyen Yaşlılara Ne Yapmalı?Yaşlılarda İştahsızlık Ve Kilo Kaybı Önleme Yolları ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağım. Her ne kadar herkes yaşlanmayı durdurma yolları neler diye merak etse de asıl olan yaşlılıkta sağlıklı beslenme ve hayattan keyif alabilmektir.

Yaşlılık durdurulabilir mi?

Yaşlanma kaçınılmaz olsa da, yaşlılar arasında hüküm süren "Yaşlılığı Durdurma" ile ilgili bilimsel sonuçlardan dolayı maalesef yaşlanmayı durdurma gerçekleşmez. Son tıbbi araştırmalar, iyi beslenmenin osteoporoz, diyabet ve kalp hastalığı gibi zayıflatıcı durumları önleyebileceğini veya en azından yaşlılığı yavaşlatabileceğini doğrulamaktadır. 

Aslında bu rapor, 65 yaşın üzerindeki kişilerin sağlık sorunlarının üçte birinin veya yarısının fazla kilo ile ilgili olduğunu göstermiştir. 

Ayrıca vejetaryan bir diyet uygulayan ve sakin bir yaşam tarzına giren tüm insanlar, yaşam beklentisinin arttığını gösteriyor. Genel olarak bakıldığında, yaşlılar, tüm halk arasında en kötü beslenen gruptur. 

Yaşlılar neden az yemek yer?

Bunun birçok nedeni vardır: Kişinin iştahı, tat ve koku alma duyuları yaşla birlikte azalır, bu da yiyeceği daha az çekici hale getirir. Birçok yaşlı insan çiğnemede güçlük çeker; ayrıca mide ekşimesi, kabızlık, laktoz intoleransı ve diğer sindirim sorunları yaşla birlikte artar ve yetersiz beslenmeye katkıda bulunur. 

Bir eşin kaybı veya alışverişte veya yemek hazırlamada zorluk, bir kişinin çay, kızarmış ekmek, tatlılar, konserve çorbalar ve az besin sağlayan diğer hazır yiyeceklerle geçmesine neden olabilir. 

Sabit bir gelirle yaşayan bazı yaşlılar, genellikle taze meyveler, sebzeler, balıklar ve et gibi besleyici yiyecekleri karşılayamazlar. 

Ayrıca, bazıları beslenme şarlatanlığının kurbanı oluyor veya yüksek doz vitamin ve minerallerle yanlış yönlendirilerek kendi kendine tedaviye giriyor. Bu sorunların hiçbiri çözülemez değildir, ancak bunlara çözüm bulmak biraz çaba gerektirebilir.


Yaşlılar günde kaç kalori almalı?

Bir kişinin vücut kompozisyonu yaşla birlikte kas kütlesi azaldıkça, vücut sık kullanılmama nedeniyle sarkar ve yağ dokusu artar. Metabolizma yavaşladığından, daha az kalori gerekir; uzmanlar, ortalama bir insanın 50 yaşından sonra her on yılda bir yüzde 10 daha az kalori tüketmesi gerektiğini tahmin ediyor

Bu nedenle, günde 1.800 kaloriye ihtiyaç duyan 50 yaşındaki bir insanın, 70 yaşında 1.440, belki de hareketsizse daha az kalori alması gerekecek. 

Kalori alımını azaltamayan insanlar muhtemelen kilo almaya, kalp hastalığı, diyabet ve osteoartrit riskini artıracaktır. 

Yaş ilerledikçe vücut bazı besin maddelerini emmede ve kullanmada daha az etkilidir; osteoporoz ve yaşlı insanlar arasında yaygın olan diğer tıbbi durumlar da beslenme ihtiyaçlarını değiştirir. Sonuç olarak, yaşlı bir kişinin aşağıdaki temel besin maddelerine ve vitaminlere mutlaka ihtiyacı vardır: 

Yaşlılara verilen vitamin takviyeleri

Kalsiyum:

Osteoporozu önlemek ve sağlıklı kemiklerin korunmasını sağlamak için kalsiyum. 

D Vitamini

Vücudun kalsiyumu emmesi için ihtiyaç duyduğu D vitamini. Kırmızı kan hücreleri oluşturmak ve sağlıklı sinirleri korumak için D vitamini şarttır.

E Vitamini

Kalp hastalıklarına karşı korunmaya yardımcı olan E vitamini yaşlılıkta vazgeçilmez vitamin çeşitlerinden biri durumundadır. 

Çinko

Yaşlanmaya bağlı olarak azalmış bağışıklığı telafi etmeye yardımcı olmak için çinko. Potasyum, özellikle yüksek tansiyon varlığında veya diüretik ilaçların kullanımında. 

Lif

Kabızlığı önlemek için lif. 

Bu vitamin takviyelerini kullanırken de mutlaka dikkat edilip doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir. Örneğin, çinko takviyeleri vücudun folik asit kullanımına müdahale edebilir; demir, uygun kalsiyum ve çinko emilimini engelleyebilir

Yaşlılarda iştahsızlık nasıl giderilir?

  • Öğünleri atıştırmak yerine gün içinde düzenli olarak planlayın. 

  • Tek başınıza yiyor olsanız bile, yemekleri zevkli hale getirmeye çalışın. Masayı kurun veya çekici bir tepsi hazırlayın. Ruh halinizi iyileştirmek için en sevdiğiniz müziği açın. 

  • Yalnız yemekten hoşlanmıyorsanız, arkadaşlarınız ve komşularınızla düzenli olarak ev yemekleri yeme günü düzenleyin. Veya başkalarıyla yemek yeme fırsatı sağlayan bir kuruluşa katılmayı düşünün. 

  • Renk, doku ve tat bakımından zıtlık sağlayan yiyecekleri seçin. Lezzeti iyileştirmek için tuz eklemekten kaçının; bunun yerine otlar ve baharatlar kullanın. Hindistan cevizi veya tarçın, azalan tat duyusunu telafi edebilir. 

  • Yemekle birlikte küçük bir bardak şarap veya bira sindirime yardımcı olur ve yeme zevkine katkıda bulunur. Ancak alkolü yiyecekle değiştirmeyin ve ilaçlarınızla etkileşime girmediğinden emin olmak için doktorunuza danışın. 

  • Günde altı ila sekiz bardak su, meyve suyu veya alkolsüz başka bir sıvı içtiğinizden emin olun Yaşlı insanlar genellikle mesane kontrolü sorunları nedeniyle az susuzluk yaşarlar veya sıvı alımını azaltırlar. Bu, kabızlığa ve böbrek sorunlarına neden bulunabilir ve sıcak havalarda dehidrasyon riskini artırabilir. 

  • Çiğnemede sorun yaşıyorsanız, kabızlığa ve hatta yetersiz beslenmeye neden olabilecek bir sıvı diyetine başvurmanıza gerek yoktur. Bunun yerine balık veya kıyma şeklinde kolay yutulabilir yiyecekler hazırlayın. Sebze ve çorbaları püre haline getirin. 

  • Günlük yürüyüşler yapın veya başka bir egzersiz yapın, ancak önce uygun bir rutin için doktorunuza danışın. Egzersiz kas gücünü korur, aynı zamanda iştahı ve ruh halini iyileştirir. 

  • Bütçeniz kısıtlıysa, benzer durumda olan diğerleriyle bir alışveriş kooperatifi düzenleyin. Daha büyük miktarlarda satın almak daha ekonomiktir; başkalarıyla paylaşın veya yiyecekleri daha küçük porsiyonlara ayırın ve ileride kullanmak üzere dondurun. Ayrıca yemek kuponu veya diğer yardımlar için uygunluğunuzu araştırın.
Aşağıda yaşlılığı durdurma, yavaşlatma ve yaşlılarda iştah kapanması ile ilgili çok güzel bilgilendirici videolar var arkadaşlar, mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.

Vitaminler yaşlanmayı durdurabilir mi?Beslenme problemi olan yaşlılarda ne yapabiliriz?


YAŞLI İNSANLARDA İŞTAHSIZLIK NEDEN OLUR?


Yemek yemek istemeyen yaşlılarda nasıl iştah açabiliriz bu konudan bahsettik bugün. Sizlerde birlikte yaşadığınız yaşlı anne, baba yada dede gibi aile bireylerinin yaşamış olduğu iştahsızlık problemlerini konu altına yorum yazarak benimle paylaşabilirsiniz.

Bu Konumu Okuyanlar Aşağıdaki Yazılarımı da Okudular:Yorumlar

Bakmadan Geçmeyin :)

Çorba Diyeti İle İnanılmaz Zayıfladım:)🍲 Çorba Salata Diyeti İle Kilo Verme.

Eczanelerde Peynir Ekmek Gibi Satılan Zayıflama Ürünleri

Diyette Yumurta Yerine Ne Yenebilir ? Yumurta Yerine Geçen Yiyecekler

1 Paket (İnstant) Kuru Maya Kaç Kaşıktır?

Diyette Sucuk Yenir Mi? Sucuk Kilo Aldırır Mı?

Diyette Ciğer Yenir Mi? Ciğer Kilo Aldırır Mı?

Elma Yiyerek Süper Zayıflama.Akşam Yatmadan Önce Elma Yemek Kilo Aldırır Mı?

Bitki Çayı Zayıflatır Mı? | Form Çayı Kilo Verdirir Mi?

Çörçil Zayıflatır Mı? Diyette Çörçil İçilir Mi?

Gece Yatmadan Önce Limonlu Su İçmek Zayıflatır Mı?