Yüksek Tansiyon İlaçsız Nasıl Düşürülür?


Herkese merhaba yüksek tansiyon ilaçsız nasıl düşürülür? hiç merak ettiniz mi? Çağımızın en çok görülen hastalıklarından biri olan "yüksek tansiyon" aslında sebepleri düşünüldüğü zaman hayatımızda yapacağımız önemli değişiklikler ile ilaçsız tansiyon düşürmek mümkündür. Tabi bu bilgileri aldıktan sonra muhakkak uygulamak için doktorunuza danışmayı sakın unutmayın. Çünkü ilaçsız hipertansiyon tedavisi kişiden kişiye, özellikle yaş aralığına göre değişiklik gösterebilir. 

Obezseniz, hipertansiyon gelişme şansınız normal kilolu bireylerden sekiz kat daha fazla olabilir. Obezite, bir kişiyi kardiyovasküler hastalığa yatkın hale getiren veya şiddetlendiren hipertansiyona neden olan veya şiddetlendiren en önemli yaşam tarzı faktörüdür (arterlerin sertleşmesi, kalp krizi, kalp yetmezliği, düzensiz kalp atışı, felç ve gözlerin damar ve retinasında hasar). 


Aşırı Kilo ve Yüksek Tansiyon Arasındaki İlişkiyi Açıklayan Araştırmalar


 • Yüksek kan basıncının, obez olmayan çocuklara ve ergenlere göre obezlerde 3 ila 4,5 kat daha fazla olduğu bildirilmiştir.

 • Obez bireylerin yaklaşık yüzde 50'sinde hipertansiyon görülür. 

 • Amerika Birleşik Devletleri'ndeki çocukların yaklaşık yüzde 3'ü hipertansiyona sahiptir ve çoğu obeziteden kaynaklanmaktadır; diğer yüzde 10'unun hipertansiyon geliştirme riski altında olduğu düşünülmektedir. 

 • Obez ergenlerin (on bir ila on dokuz yaş arası) yaklaşık yüzde 30'unda hipertansiyon vardır. Son kanıtlar, hipertansiyon olmasa bile, obezitenin kalbi zorlayabileceğini ve kalbi genişleyip düzensiz atmasına (atriyal fibrilasyon) neden olabileceğini göstermektedir. Bu felç, kalp yetmezliği ve bazen ölümle sonuçlanabilir. 

 • Gençlerde obezitenin ortaya çıkması, arterlerin sertleşmesi (ateroskleroz) ve diğer komplikasyonlar gibi kalp ve damar hastalıklarının erken gelişmesine neden olabilir. 

 • Ayrıca, son kanıtlar, işlenmiş gıdalarda tatlandırıcı olarak kullanılan şeker tüketiminin artmasının, zararlı kan yağlarını (LDL kolesterol ve trigliseritler) yükseltebileceğini ve iyi HDL kolesterolü düşürebileceğini göstermektedir; bu değişiklikler felç, kalp hastalığı ve arterlerin sertleşmesi riskini artırabilir. 

 • Obezitenin diğer sonuçları arasında, insülinin bozulmuş etkisi ve kan glikoz seviyelerinde bir artış ve kandaki zararlı kolesterol ve diğer sağlıksız yağlarda bir artış yer alır. Bunlar, tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve arterlerin sertleşmesine yol açar. 

 • Yirmi beş milyon Amerikalının şeker hastası olduğu ve neredeyse altmış milyonunun da şeker hastalığı geliştirme eğiliminde olduğu tahmin edilmektedir. 

 • Tip 2 diyabetli kişilerin yaklaşık yüzde 95'i aşırı kilolu veya obezdir. Tip 2 diyabet, BMI'si 22'nin altında olan kişilerde nadirdir, bu da bu tip diyabetin genellikle normal kiloyu koruyarak önlenebileceğini gösterir. 

 • Yeterli kilo kaybı olmazsa tip 2 diyabetin genellikle birkaç yıl sonra kalıcı hale gelmesi dikkat çekicidir.

 • Fazla kilo ve obezite, çocuklarda ve genç yetişkinlerde ortaya çıkan tip 1 diyabetin başlangıcını da hızlandırabilir. 

 • Diyabetli kişilerin yüzde doksanında tip 2 diyabet vardır ve bu, normal veya hatta yüksek miktarlarda insülinin glikozu normal şekilde metabolize edememesinden kaynaklanır. Tip 1 diyabet, pankreas tarafından yetersiz insülin üretiminden kaynaklanır. Normalde insülinin karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasında rol oynaması dikkate değerdir; ancak tip 1 diyabette en önemli metabolik anormallik, normal kan şekeri konsantrasyonlarını sürdürmek için yetersiz insülindir. 

 • Giderek artan bir sağlık sorunu, Amerikalı yetişkinlerin yüzde 20'sini etkileyen ve obezitenin ortaya çıkmasıyla bağlantılı olan alkolsüz yağlı karaciğer hastalığının gelişmesidir. Bu rahatsızlığı olan kişilerin küçük bir yüzdesi, karaciğer yetmezliği ve siroz veya karaciğer kanseri ile birlikte karaciğer iltihabı geliştirecektir. Karaciğer hastalığı riskini artırabilecek diğer faktörler, zararlı kan yağlarının artması, tip 2 diyabetin varlığı ve bazı ilaçların (örneğin steroidler) tüketimidir.

 • Fazla kiloları vermek, sağlıklı bir diyete bağlı kalmak ve fiziksel aktiviteyi arttırmak faydalı olabilir. 

 • Solunum bozukluğu, uyku apnesi, safra kesesi taşları, dejeneratif osteoartrit (bazen ciddi sakatlığa neden olan), varisli damarlar, kan pıhtıları ve gebelikte hipertansiyonla birlikte azalmış akciğer kapasitesi de aşırı kilonun sonuçları arasında yer almaktadır. 

 • Son zamanlarda yapılan araştırmalar, artan vücut ağırlığının, yemek borusu (yutma tüpü), kolon, rektum, karaciğer, safra kesesi, pankreas, böbrek ve lenf dokusu ve kemik iliğini içeren bazı malignitelerden kaynaklanan erkeklerde ve kadınlarda daha yüksek ölüm oranları ile ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. 

 • Artan kilo aynı zamanda erkeklerde mide ve prostat kanserinden ve kadınlarda endometriyum (rahim duvarı), serviks, yumurtalık ve göğüs kanserlerinden daha yüksek ölüm oranlarıyla bağlantılıdır. Hemen hemen tüm yaygın kanserler, obez popülasyonda ve tip 2 diyabetli kişilerde daha sıktır. 

 • Fazla kilo ve obezitenin erkeklerde tüm kanser ölümlerinin yüzde 14'ünü, kadınlarda yüzde 20'sini oluşturabileceği tahmin ediliyor.

 • Obezite ameliyatı zorlaştırır: Yaralar hızlı iyileşmez ve enfeksiyonlar daha sık görülür. Bu tıbbi sorunlar doktorunuzu, ilacınızı ve hastane faturalarınızı artırabilir. Yaşlılarda oldukça düşük obezite prevalansı, önemli ölçüde fazla kilolu olan çoğu insanın normal kilolu kişilere göre daha genç yaşta ölmesiyle açıklanmaktadır. 

 • Obezite, yoksulluk içinde yaşamak, sigara içmek veya alkol tüketiminden daha güçlü kronik hastalıklarla bağlantılıdır. Tıbbi sonuçlar ve komplikasyonlar obez nüfus için külfetli ve diğer herkes için sağlık bakım masraflarını artırıyor.

Yüksek Tansiyon İlaçsız Nasıl Düşürülür?

Yazdıklarımızdan anlaşılacağı gibi ilaçsız tansiyon düşürmenin en sağlıklı yolu kilo vermektir. Aşırı kilo sadece yüksek tansiyon değil, birçok sağlık sıkıntısına sebep olur. Bu nedenle tansiyon hastaları ilaç kullanmadan tedavi olmak istiyorsa eğer muhakkak fazla kilolardan kurtulup biran evvel zayıflamalıdır.

Sadece diyet yaparak aşırı kilolarından kurtulan insanlarda tansiyon durumlarında iyileşmeler gözlemlenmiştir. Tabi ki bu iyileşme sizin yapınıza göre değişkenlik gösterse de zayıflamak yüksek tansiyonun en büyük ilaçsız tedavisidir.

Aşağıda ilaçsız tansiyon tedavisi ile ilgili araştırma yaparken karşılaştığım önemli ve bilgilendirici videolar var arkadaşlar. Mutlaka bir göz atmanızı tavsiye ederim.

Hipertansiyon ilaçsız tedavi edilebilir mi?

 

İLAÇ KULLANMADAN TANSİYONU YENMENİN PÜF NOKTALARI


Evet değerli arkadaşlar bugün sizlere yüksek tansiyon ilaçsız nasıl düşürülür? İlaçsız hipertansiyon tedavisi nasıl yapılır? Bu konular hakkında araştırmalarımı paylaştım. Sizlerde tansiyon hastasıysanız ve ilaç kullanmadan tedavi oluyorsanız eğer lütfen düşüncelerinizi konu altına yorum yazarak benimle paylaşınız.

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:10 Kilo Kaç Ayda Verilir ?

Yorumlar

Bakmadan Geçmeyin :)

Çorba Diyeti İle İnanılmaz Zayıfladım:)🍲 Çorba Salata Diyeti İle Kilo Verme.

Eczanelerde Peynir Ekmek Gibi Satılan Zayıflama Ürünleri

Diyette Yumurta Yerine Ne Yenebilir ? Yumurta Yerine Geçen Yiyecekler

1 Paket (İnstant) Kuru Maya Kaç Kaşıktır?

Diyette Sucuk Yenir Mi? Sucuk Kilo Aldırır Mı?

Diyette Ciğer Yenir Mi? Ciğer Kilo Aldırır Mı?

Elma Yiyerek Süper Zayıflama.Akşam Yatmadan Önce Elma Yemek Kilo Aldırır Mı?

Bitki Çayı Zayıflatır Mı? | Form Çayı Kilo Verdirir Mi?

Çörçil Zayıflatır Mı? Diyette Çörçil İçilir Mi?

Gece Yatmadan Önce Limonlu Su İçmek Zayıflatır Mı?