Balkabağı İshal Yapar Mı?


Balkabağı genellikle balkabağı tatlısı olarak kullanılsa da bazı bölgelerde yemeği, böreği ve sote olarak da tüketilmektedir. Peki balkabağı ishal yapar mı? Bu konuyu hiç düşündünüz mü? Bugün sizler için elimden geldiği kadar bal kabağı ve ishal ilişkisini anlatmaya çalışacağım. Sizlerde balkabağı tatlısı yada normal bir şekilde yedikten sonra ishal oldum diyorsanız eğer lütfen yorumlarınızı konu altına mesaj olarak bırakmayı unutmayın.


Ben bal kabağının yemeğini yada sotelenmiş halini pek sevmiyorum maalesef. Aslında o kadar faydalı ve tüketmemiz gereken bir besin ki biz sadece nedense bol şekerli fırında kabak tatlısı seviyoruz. Durum böyle olunca da balkabağından fayda alacağımız yere bol bol kalori ve zararlı şekeri almış oluyoruz. Bu nedenle siz siz olun balkabağını sadece tatlıdan ibaret zannetmeyin. Haydi bakalım artık balkabağı ishal yapıyor mu konumuza geçip gerçekler neymiş öğrenelim.

Balkabağı İshal Yapar Mı?

Sadece balkabağı değil bütün çok lifli besinler fazla tüketildiği zaman ishal yapar. Ancak balkabağı yiyerek ishal olmak için sizin ya midenizin gerçekten hassas olması gerekir yada ciddi manada fazla balkabağı tüketmiş olmalısınız. Yoksa insani sınırlar içerisinde kabak tatlısı yada herhangi balkabağı yemeklerinden birini yemek olmak sizi ishal yapmaz. Balkabağı yedikten sonra hemen ishal başladıysa eğer hızlı bir şekilde en yakın sağlık kuruluşuna başvurmakta fayda vardır. Çünkü ishal sebebiniz belki de balkabağı olmayabilir.

Balkabağı ve ishal ilişkisini öğrendikten sonra bu mucizevi besinin çeşitlerini ve neye iyi geldiğini öğrenmeden konudan ayrılmayın arkadaşlar.

Balkabağı Çeşitleri Nelerdir?


Bal kabağı, kalın kabuklu ve sonbaharın sonlarına doğru hasat edilen genellikle bal kabağı tatlısı olarak tüketilen bir besindir. Bal kabakları genellikle hafif tatlı olur ve merkezde tohum oluşturan bir boşluğa sahiptir. Şekilleri ve renkleri çok çeşitlidir. Hubbard kabak olarak isimlendirilen kabak bodur, kırmızı veya yeşil renkli, engebeli yeşil tenli daha çok büyük bir armut şekline benzeyen kabak türüdür. Meşe palamudu kabağı ise koyu yeşil tenli büyük bir meşe palamudunu andırır. Butternut bal kabağı çeşitleri ise armut şeklindedir ve pürüzsüz, soluk sarı bir kabuğa sahiptir. Kabaklar oldukça çeşitlidir, ancak tipik olarak parlak turuncu bir deriye sahiptir. Sert kabuğundan dolayı eti korunur ve kış kabağı depolamada altı aya kadar dayanabilir. 

Bal Kabağı Nasıl Yenir?

Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'da balkabağı için en popüler mutfak kullanımlarından biri, Şükran Günü yemeklerinde servis edilen balkabağı turtasıdır. Kış kabağı çorbalarda veya kavrulmuş, haşlanmış veya ezilmiş olarak da kullanılabilir. Ülkemizde ise balkabağı tohumları genellikle kavrulur ve atıştırmalık olarak kabak çekirdeği olarak yenir. Ayrıca herkesin bildiği kabak tatlısı şeklinde de tüketilir.

Balkabağının Faydaları Nelerdir?


  • Balkabağı mükemmel C vitamini, lif, potasyum ve manganez kaynaklarıdır, ancak butternut bal kabağı diğer kabak türlerine göre iki kat C vitamini seviyesine sahiptir. 
  • Balkabağı üçlü antioksidanlar olarak karotenoidler, kardiyovasküler hastalıklar ve kanser gibi oksidatif hasarın rol oynadığı hastalıkları önlemeye yardımcı olur. 
  • 2008'de gerekleştirilen bir araştırma, balkabağındaki yüksek alfa-karoten, lutein, zeaksantin ve beta-kriptoksantin seviyelerine sahip kadınların meme kanseri riskinde yüzde 50'ye varan bir azalma olduğunu bildirdi. 

Balkabağı Besin Değerleri (1 Su Bardağı)

Kalori: 24  
Protein: 0,9 gr 
Toplam yağ: 0,1 gr 
Doymuş yağ: Yok
Karbonhidratlar: 6 gr 
Lif: 1,3 gr 

Balkabağı En Sağlıklı Nasıl Tüketilir?

Kaynatma sırasında, balkabağındaki C vitamini suya sızdığı için az suda pişirme yada kavurma tercih edilir; Biraz su ile mikrodalgada pişirme başka bir iyi seçenektir. Ancak karotenoid antioksidanlar pişirme sırasında kaybolmaz. Bu nedenle konserve balkabağı mükemmel bir seçimdir; aslında konserve işlemi karotenoid konsantrasyonunu arttırır. Çorbalara, güveçlere yada tatlılara konserve balkabağı kullanabilirsiniz.

Cadılar Bayramı Balkabağı Nasıl Yapılır?


Bugün bal kabağı ishal yapar mı? Bu konu ile ilgili bilgiler vermeye çalıştım arkadaşlar. Sizlerde balkabağı yedikten sonra ishal sorunu ile karşılaştığınız oluyorsa eğer tecrübelerinizi lütfen benimle konu altına yorum yazarak paylaşın.

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:Yorumlar

En Çok Okunan 4 Yazım

Aralıklı Oruç (İF) Diyeti

Mide Küçültme Ameliyatı Kaç Kilo Olanlara Yapılır?

Cici Bebe Kilo Aldırır Mı?

Kulakta Akupunktur (14 Günlük Diyet Listesi)

Bakmadan Geçmeyin :)

Çorba Diyeti İle İnanılmaz Zayıfladım:)🍲 Çorba Salata Diyeti İle Kilo Verme.

Eczanelerde Peynir Ekmek Gibi Satılan Zayıflama Ürünleri

Diyette Yumurta Yerine Ne Yenebilir ? Yumurta Yerine Geçen Yiyecekler

Diyette Sucuk Yenir Mi? Sucuk Kilo Aldırır Mı?

Bitki Çayı Zayıflatır Mı? | Form Çayı Kilo Verdirir Mi?

Elma Yiyerek Süper Zayıflama.Akşam Yatmadan Önce Elma Yemek Kilo Aldırır Mı?

Diyette Ciğer Yenir Mi? Ciğer Kilo Aldırır Mı?

Diyet Yaparken Kaçıncı Günü Kilo Vermeye Başlanır? Kilo İlk Nerden Verilir?

Gece Yatmadan Önce Limonlu Su İçmek Zayıflatır Mı?

Çörçil Zayıflatır Mı? Diyette Çörçil İçilir Mi?