Barbunya Kilo Aldırır Mı? | Diyette Barbunya Yenir Mi?


Bol havuç ve patatesli barbunya yemeğini sevmeyen yoktur sanırım. 😋 Peki barbunya kilo aldırır mı? Diyette barbunya yenir mi? 😎 Bilginiz var mı? Yok tabi bilginiz olsa niye bu konuya geleceksiniz değil mi? Bugün sizlere barbunya ile ilgili yaptığım araştırmayı paylaşacağım. Sizlerde diyet yaparken kilo vermek için barbunya tüketiyorsanız eğer lütfen yaşadığınız zayıflama deneyimlerini konu altına yorum yazarak benimle paylaşın. Haydi artık barbunya kilo yapar mı? Yoksa barbunya zayıflatır mı? Konumuza başlayalım.👍👍👍


Ben özellikle kış aylarında eve geldiğimde mis gibi bir pirinç pilavı yanına bol garnitürlü barbunya yemeği yada pilaki gördüğüm zaman acayip şekilde mutlu oluyorum dostlar. Hele birde yanında ev yoğurdu ve biraz da acı biber turşusu varsa off offf offf.😋😋😋 Ama barbunya konserve olmayacak arkadaş. 😠 Nedense konserve barbunyadan bir türlü aynı lezzeti alamıyorum. Böyle güzel bir yemek varken inanın ben diyetteyim demek o kadar zor oluyor ki. Tabi ben barbunya yemeğini yarım ekmek ve 1 koca tabak pilavla gömdüğüm için diyette barbunya yemek bana çok kalori aldırıyor.😠 Bugünde barbunya pilaki yada barbunya yemeği kilo aldırıyor mu? Sorusunu cevaplamadan önce barbunya ile yapılan yemeklerin bilimsel olarak kalori değerlerini öğrenerek işe başlayalım ki akıllarda tek bir soru işareti kalmasın kankiler.✌

Zeytinyağlı Barbunya Yemeği Kaç Kalori?

Enfes bir lezzet olan patatesli, havuçlu ve az zeytinyağlı barbunya yemeğinin 1 porsiyonu ortalama 360-370 kaloridir. 1 dolu çorba kaşığı barbunya ise 75 kaloriye denk gelmektedir. Sizlerin de fark ettiği üzere yanında ekmek yenmediği sürece barbunya yemeği gayet sağlıklı ve besleyici bir diyet yemeği olabilir.

Barbunya Pilaki Kaç Kalori?

Meze ve sofralarda salata niyetine ortaya konulan çok lezzetli barbunya pilakinin 1 orta boy porsiyonu ortalama 400-420 kaloridir. Kalori değeri biraz fazla gibi görünse de barbunyada bulunan lif ve besin içeriği sizi uzun süre tok tutacağı için yanında çok fazla ekmek tüketmeden bol limon ve az zeytinyağı ile barbunya pilaki yemek her zaman sağlıklı bir seçenektir.

Konserve Barbunya Kaç Kalori?

Lezzeti her ne kadar taze taze pazardan alınarak ayıklanmış barbunya kadar güzel olmasa da zor zamanların kurtarıcısı konserve barbunya ve konserve barbunya pilakinin 1 porsiyonu ortalama 250-290 kalori arası gelmektedir. Bu konservenin içindeki yağı süzmeniz yada barbunyayı yıkamanız ile doğrudan ilişkilidir. Barbunyadan en az kaloriyi almak için konserve barbunyayı süzüp bol su ile durulamak size eksi kalori olarak dönecektir. Ancak barbunya konservesinin suyunda her ne kadar yüksek sodyum olsa da içeriğinde bolca vitamin ve minerallerinde olduğu asla unutulmamalıdır.

Barbunya Kilo Aldırır Mı?

Gelelim günün sorusu olan barbunya kilo yapar mı? Meselesine.. Barbunya aşırıya kaçılmadığı sürece kilo yapmaz. Ama siz barbunyanın yanında pilav, bolca ekmek gibi bol karbonhidrat ve kalori içeren besinler yerseniz eğer o zaman tabi ki de barbunya kilo aldırır. Ortalama 1 tabak barbunya yemeği 350 kalori desek ve siz yanında ufak bir kasede yoğurt yeseniz alacağınız kalori 450 kalori olur ancak içerdiği yoğun lif ve düşük glisemik indeks değeri ile sizi çok daha fazla tok tutacak hem de sağlık açısından çok faydalı bir besin yemiş olacaksınız.

Diyette Barbunya Yenir Mi?


Elbette diyette barbunya yenir. Bu kadar sağlıklı bir bakliyatı diyet yaparken yemeyeceğiz de ne yiyeceğiz.😖 Tabak tabak bol yağlı ve yanında ekmek yada pilav olmadığı sürece belirli oranlarda istediğimiz gibi diyette barbunya yiyebiliriz

Barbunya Zayıflatır Mı?

Birde bu saçma soru barbunya kilo verdirir mi? olayı var. Arkadaşlar hiçbir gıda tek başına zayıflatmaz. Bu nedenle sakın sadece barbunya yiyerek zayıflama gibi şeyleri denemeyin. Hele hele barbunya diyeti gibi şeyler tamamen saçmalık ötesi şeylerdir. En güzel kilo verme yöntemi diyetisyene giderek profesyonel olarak bu işe başlamaktır.

Barbunya Sağlıklı Mıdır?

Baklagiller, kalp hastalığı, kanser, obezite ve diğer kronik hastalıkların önlenmesinde önemli olduğu kabul edilen besinlerin çoğunu içerir. Barbunya, hayvansal proteine ​​göre daha az yağ ve daha fazla lif içerir ve popüler bir vejetaryen protein kaynağıdır. 

Almanya kaynaklı bir bilimsel çalışmada, tip 2 diyabetli iki grup insan günde 24 veya 50 gr lif içeren bir diyete tabi tutuldular. Daha yüksek lif içeren grup, hem kan şekeri seviyelerinin hem de insülinin daha düşük seviyelerde olduğunu bildirmiştir. Ayrıca, toplam kolesterolde neredeyse yüzde 7 ve trigliserit düzeylerinde yüzde 10'luk bir azalma yaşadılar. 

Barbunyanın Faydaları


  • Barbunya aynı zamanda çok zengin B vitamini folat kaynaklarıdır. Folat, homosistein seviyelerinin düşürülmesinde kritik bir rol oynar. Homosistein vücutta biriktiğinde kan damarı duvarlarına zarar verir ve kardiyovasküler hastalık için risk oluşturur. 
  • Sadece 1 fincan pişmiş barbunya, günlük folat ihtiyacının yüzde 64'ünü karşılar. 
  • Siyah fasulye, B vitamini folat (günlük değerin% 64'ünü) ve tiamin (günlük değerin% 28'ini) içerir.
  • Ayrıca mükemmel seviyelerde manganez (günlük değerin% 38'i), magnezyum (günlük değerin% 30'u), fosfor (günlük değerin% 24'ü) ve demir (günlük değerin% 20'si) sağlar. 

Barbunya Glisemik İndeks ve Yük Değerleri

Glisemik indeks derecesi: 30 (düşük) 
Glisemik yük oranı: 7 (düşük)

Barbunyada karbonhidrat olmasına rağmen, zengin miktarda çözünür lifleri nedeniyle düşük glisemik indekse (GI) sahiptirler. Bu yüzden barbunya, metabolizmanızı daha hızlı çalıştıran ve yemekten sonra kan şekeri seviyenizin çok hızlı yükselmesini önleyen yavaş yanan bir enerji sağlar.

Barbunyanın düşük glisemik indek derecesi, hipoglisemi (düşük kan şekeri), insülin direnci ve diyabetin önlenmesinde çok yardımcı olduğu için kilo vermek isteyenler ve şeker hastaları için iyi bir kaynaktır. 

Barbunya Nasıl Seçilir ve Nasıl Saklanır?

Barbunyalar genellikle önceden paketlenmiş ve dökme halde bulunur. Maksimum tazelik sağlamak için, mağazanın yüksek ciroya sahip olduğundan ve kutuların iyi kapatıldığından ve nem belirtisi göstermediğinden emin olun. Tek tip renkli ve kırışmamış kuru siyah barbunyaları arayın, çünkü bu bir yaş belirtisidir. Barbunyaları hava geçirmez bir kapta serin, karanlık ve kuru bir yerde 12 aya kadar saklayabilirsiniz. Konserve barbunya satın alırken tuz eklemeyen markaları seçin. Sodyum (tuz) içeriğini azaltmak için tüm konserve fasulyeleri çok iyi durulayın. Besin değerinin çoğunu kaybetmiş olan konserve sebzelerin aksine, barbunya konservesi ile taze barbunya besin değeri arasında çok az fark vardır. Pişmiş barbunya yemeğini ise üzeri kapalı olarak 3 gün kadar buzdolabında saklayabilirsiniz.

Zeytinyağlı Barbunya Nasıl Yapılır?

Barbunya İle İlgili Bonus Bilgi 😎😎😎

Barbunya, antosiyaninler adı verilen antioksidan bileşikler bakımından kızılcık kadar zengindir. Fasulyenin tohum kabuğu ne kadar koyu ise antioksidan kapasitesi o kadar yüksek olur. 

Bugün barbunya kilo yapar mı? Diyette barbunya ne kadar yenir? Bu konulardan bahsettim sizlerde zayıflama amaçlı diyetteyken barbunya tüketiyorsanız eğer düşüncelerinizi benimle paylaşmaktan çekinmeyin.

Bu Konumu Okuyanlar Aşağıdaki Yazılarımı Da Okudular:Yorumlar

En Çok Okunan 4 Yazım

Mide Küçültme Ameliyatı Kaç Kilo Olanlara Yapılır?

Cici Bebe Kilo Aldırır Mı?

Kulakta Akupunktur

Bakmadan Geçmeyin :)

Çorba Diyeti İle İnanılmaz Zayıfladım:)Çorba Salata Diyeti İle Kilo Verme.

Eczanelerde Peynir Ekmek Gibi Satılan Zayıflama Ürünleri

Diyette Yumurta Yerine Ne Yenebilir ? Yumurta Yerine Geçen Yiyecekler

Diyette Sucuk Yenir Mi? Sucuk Kilo Aldırır Mı?

Bitki Çayı Zayıflatır Mı? | Form Çayı Kilo Verdirir Mi?

Elma Yiyerek Süper Zayıflama.Akşam Yatmadan Önce Elma Yemek Kilo Aldırır Mı?

Gece Yatmadan Önce Limonlu Su İçmek Zayıflatır Mı?

Diyette Ciğer Yenir Mi? Ciğer Kilo Aldırır Mı?

Çörçil Zayıflatır Mı? Diyette Çörçil İçilir Mi?

Diyet Yaparken Kaçıncı Günü Kilo Vermeye Başlanır? Kilo İlk Nerden Verilir?