Brokoli Zayıflatır Mı? | Kilo Aldırır Mı? | Diyette Brokoli Yenir Mi?


Bugün sizlere brokoli zayıflatır mı? Diyette brokoli yenir mi? Bu konulardan bahsedeceğim arkadaşlar. Genelde haşlanmış patates, havuç gibi garnitürler ile üzerine yoğurt dökülerek yenilen brokoli kilo aldırır mı? Kilo verdirir Mi? Bunları inceleyeceğim. Sizlerde diyet yaparken brokoli yiyorsanız eğer lütfen yaşamış olduğunuz kilo verme deneyimlerini benimle konu altına yorumlarınızı yazarak paylaşınız. Hadi bakalım artık brokoli kilo verdirir mi? Diyette brokoli nasıl tüketilir? Hep birlikte incelemeye başlayalım.


Uzun yıllar brokoliye öcü gibi baksam da son yıllarda sarımsaklı yoğurt ile gayet güzel gittiğini fark ettiğim brokoliyi artık daha sık tüketir oldum. Özellikle etrafımda brokoli ile zayıflamaya çalışan birçok insan olduğunu gördükten sonra brokoli diyeti, sadece brokoli yiyerek kilo verme hatta brokoli suyu ile zayıflama gibi birçok saçma ve sağlıksız şey duyduktan sonra diyette brokoli tüketimi konusu ile ilgili büyük bir araştırma içerisine girerek tüm ayrıntılarını inceledim.

Yoğurtlu brokoli zayıflatır mı sorusuna geçmeden önce her şeyi bilimsel olarak anlamak için isterseniz öncelikle brokolinin kalori değerlerini öğrenerek işe başlayalım ve daha sonra brokoli yiyerek kilo verme mümkün mü bu konuya geçiş yapalım.

Haşlanmış Brokoli Kaç Kalori?


Sizi sevindirecek bir haberim var. Çünkü tam 1kg haşlanmış brokoli 265-270 kalori arasındadır. Yani ciddi anlamda brokoli az kalorili ve gerçekten diyet yemeği olabilecek özellikler sergilemektedir. Çünkü 1 porsiyon brokoli 40 kalori, ufak bir kase brokoli ise 28 kaloriye denk gelmektedir. Brokoli kaç kalori öğrendikten sonra gelelim brokoli kilo yapar mı? Yoksa zayıflatır mı? Sorularını cevaplamaya...

Brokoli Zayıflatır Mı?

Brokoli çok faydalı ve gerçekten az kalori içeren bir besin kaynağı olabilir. Sizlerde brokoli yiyerek zayıflama hayali kuruyor olabilirsiniz ancak maalesef tek başına brokoli yemenin ne yağ yakmaya nede kilo vermeye bir katkısı vardır. Yani brokoli kilo verdirmez. Siz isterseniz kilolarca brokoli yiyin, brokoli ile bol bol haşlanmış patates, ekmek yerseniz ve hiçbir şekilde spor yapmazsanız brokoli yiyerek kilo vermeyi bırakın üzerine kilo bile alabilirsiniz. Bu nedenle lütfen sadece brokoli yiyerek zayıflama düşüncelerinizi yada brokoli yağ yakıyor mu sorularınızı sormayı artık rafa kaldırın. Çünkü tek başın brokoli asla ve asla zayıflatmaz.

Brokoli Kilo Aldırır Mı?


Belki şaşıracaksınız ama eğer fazla tüketir yada brokoli yerken üzerine bolca zeytinyağı, yanına bolca garnitür ve özellikle ekmek ile yerseniz; evet brokoli kilo aldırır. Çünkü ne olursa olsun brokolinin de bir kalori değeri vardır ve ülkemizde brokoli haşlamasının üzerine çoğu kişi oldukça fazla zeytinyağı döküp yanında bolca haşlanmış patates tüketmektedir. Durum böyle olunca da brokoli yedim ama kilo aldım diyen bayanların sayısı her geçen gün artmaktadır. kısaca yediğiniz brokoli miktarına dikkat eder yanında başka bir şey yemezseniz tabi ki brokoli kilo yapmaz ama işleri abartırsanız eğer sonuç maalesef kilo alımı olacaktır. Brokoli kilo yapar mı sorumuzu da cevapladıktan sonra diyette brokoli nasıl yenir bu konu ile ilgili bazı bilgiler vermek istiyorum.

Diyette Brokoli Yenir Mi?

Evet diyette bol bol brokoli yenir. Hem çok sağlıklı olur hem de oldukça doyurucu bir besindir ama diyette brokoli yerken sadece brokoli tüketmelisiniz yani yanına asla patates ve havuç olmamalı ve kesinlikle üzerine yağ dökülmemelidir. Eğer bu şekilde brokoli çok yavan ve tatsız oluyor derseniz üzerine aşırı olmamak kaydı ile biraz light (diyet) yoğurt dökerek haşlanmış brokolinizi lezzetlendirebilirsiniz. Brokoli ve zayıflama konusunu inceledikten sonra şimdi asıl bu mucizevi besin kaynağının faydalarını ve özel bilgilerini inceleyelim.

Brokoli Nedir?

Brokoli, brüksel lahanası, karnabahar, lahana, kara lahana, şalgam ve yaban turpu içeren turpgiller ailesinin bir üyesidir. Brokoli, 1920'lere kadar Dünya'da popülerlik kazanmasa da, bugün brokoli her kesimden insanın özellikle diyet yaparken severek yediği bir besin kaynağı olmuştur. 

Brokolinin Faydaları Nelerdir?


  • Brokoli de diğer turpgil sebzeleri gibi önemli anti kanser etkileri gösteren bitki besinleri içerir. İzotiyosiyanatlar, özellikle indol 3 karbinol adı verilen bileşiklerin, östrojene duyarlı göğüs hücrelerinde kanser büyümesini yavaşlattığı tespit edilmiştir.
  • Brokoli içerisindeki sülforafan adı verilen bir başka bitki besin maddesi, karaciğerin detoksifikasyon enzimlerini artırır ve potansiyel olarak kanserojen maddelerin vücuttan daha hızlı temizlenmesine yardımcı olur. 
  • Brokoli, karotenoid ailesinden lutein ve zeaksantinden oluşan zengin bir antioksidan kaynağıdır. 
  • Bu bileşikler göz merceğinde yoğunlaşmıştır. 40.000'den fazla kişiyle yapılan büyük bir araştırma, haftada ikiden fazla brokoli yiyenlerin, ayda bir kereden az brokoli yiyenlere kıyasla katarakt gelişme riskinin yüzde 22 daha düşük olduğunu bulmuştur. 
  • Brokoli açısından zengin bir menü aynı zamanda kemik güçlendirici K vitamini, kalsiyum ve kalsiyum emilimini büyük ölçüde artıran büyük miktarda C vitamini sağlar. 

Brokoli Nasıl Seçilir?


Brokolide derin bir yeşil renk, besin değerinin ve tazeliğinin iyi bir göstergesidir, bu nedenle soluk sarı renkli brokoliler yerine koyu yeşil olanları tercih edin. İçi boş veya kuru olmayan sert saplı salkımları seçin. Bükülen veya lastiksi saplar genellikle çok taze olmayan brokoliyi gösterir. Bayat brokoliye işaret eden açık, çiçekli veya sarımsı tomurcukluklara sahip brokolilerden kaçının. 

Brokoli Nasıl Saklanır?

Brokoliyi plastik bir torba içinde buzdolabının sebzelik bölümünde saklayın. Kullanmadan hemen önce yıkayın. Pazardan aldığınız brokoli yıkamadığınız sürece 5-7 gün arası buzdolabında taze olarak kalır. Yine de en iyi yöntem brokolileri market yada pazardan alır almaz en taze şekliyle tüketmektir.

Brokolinin yanına ne gider?

Brokolinin yanına en iyi ne gider derseniz arkadaşlar, benim tercihim; makarna, köfte, patates püresi, olurdu. Sizlerde aslında ölçüsünü ayarlayarak brokolinin yanına istediğiniz şeyi yiyebilirsiniz. Yeter ki porsiyon miktarınızı abartmayın.

Brokoli ishal, gaz, şişkinlik veya kabızlık yapar mı? Mideye dokunur mu?

Brokoli normal bir insanda kabızlık yapmaz. Çünkü asıl kullanım amacı mideyi rahatlatmak ve sindirim sitemini yumuşatmaktır. Bu nedenle brokoli yemek mideye de dokunmaz diyebiliriz. Şişkinlik, gaz ve ishal yapması durumları ise genellikle brokolinin çok fazla tüketilmesi yada brokolinin üzerine dökülen yoğurdun çok sarımsaklı veya taze olmamasından kaynaklanır. Özellikle mide hassasiyeti yaşayan kişiler brokoli yerken aşırı sarımsaklı yoğurt tüketiminden kaçınmalıdır.

Brokoli tencere ve düdüklüde kaç dakikada (ne kadar sürede) haşlanır?

Brokoliyi düdüklüde pişirmemenizi tavsiye ederim çünkü biraz süreyi ayarlayamayınca bütün brokoliler paramparça oluyor ve hiçbir işimize yaramıyor. Brokoli zaten çok uzun süreli haşlanması gereken bir bitki olmadığı için en güzel brokoli pişirme yöntemi tencerede orta ateşte pişirmektir. Brokoli tencerede genellikle ortalama 5-6 dk içinde haşlanır. Sağlıklı faydalarını korumak için brokoliyi ne kadar az haşlarsak eğer o kadar iyi olur.

Brokoli hangi mevsimde yetişir? Ne zaman çıkar?

Hormonlu olmayan sağlıklı tarla brokolisi genellikle mart ayında çıkmaya başlar. Brokoli en çok ilkbahar ve yaz aylarında yetişir ve pazar, market gibi yerlerde tüketicilere ulaştırılır. 

Sararmış Brokoli Yenir Mi?

Bayat brokoli yenir mi arkadaşlar? Sizin düşünceniz nedir? Brokoli sararınca yenir mi, sorusu genellikle sararmış brokolinin zararlı olduğunu düşünen kişiler tarafından sorular. Sararmış brokoli zehirli yada zararlı değildir ancak çoğu kişi sararmış brokoli acı bir tat verdiği için genellikle yemek istemez. Çünkü taze yeşil brokoliden alınan tat maalesef sarı brokolide yoktur ve üstüne acımsı bir tat bırakır. Bu nedenle en sağlıklı ve leziz olanı brokoliyi taze taze tüketmektir.

Brokoli meyve mi sebze mi?

Brokoli meyve değil sebzedir. Aynı patates, havuç gibi brokolide bir kök sebzesi olarak geçer.

Brokoli suyunun cilde faydaları nelerdir?

Brokoli kürü ve suyunun faydalarını anlatan çok bilgilendirici bir video buldum. Muhakkak izlemenizi tavsiye ederim.


Brokoli süt yapar mı?

Brokoli yemek elbette ki çok sağlıklı ve besleyici olsa da emziren annelerin süt yapması için sadece brokoli yemeye güvenmeleri çok doğru olmaz. Çünkü süt olması için her besinden dengeli tüketim ve en önemlisi kalıtsal özelliklerimizin uygun olması gerekir. Yoksa hiç sütü gelmeyen birine 10 kilo brokolide yedirseniz yine de süt yapmayacaktır.

Brokoli buzluğa atılır mı?

Brokoli derin dondurucu veya buzluğa atılabilir. En yaygın yöntem; brokoliyi fazla haşlamadan 2,5 dk haşlayıp, iyice suyunu süzüp buzdolabı poşetlerine koyup derin dondurucuya atmaktır. Bu şekilde brokoli 7-8 ay kadar buzlukta güvenle saklanabilir. Ama size tavsiyem en güzeli pazardan aldığınız brokolileri tazecikken tüketmenizdir.

Diyette brokoli yerine ne yenir?

Diyetteyken brokoli yerine; semizotu salatası, lahana, marul gibi sebzeler tüketilebilir. İçerdikleri besin öğeleri farklı olsa da bu sebzelerde diyette sizin için çok faydalıdır. Ayrıca diyet yaparken brokoliyi tadından dolayı yiyemiyorsanız eğer muhakkak üzerine bolca yoğurt ve biraz da baharat eklemeyi deneyin, tadını oldukça fazla güzelleştiriyor.

Haşlanmış brokoli dolapta ne kadar dayanır?

Haşlanmış brokoli buzdolabında 2-3 gün kadar taze şekilde kalabilir. Pişmiş brokolinin buzdolabında 4-5 güne kadar kalacağı söylense de size tavsiyem en fazla 3 gün içinde buzdolabındaki brokolinizi tüketiniz.

Kahvaltıda brokoli yenir mi?

Tabi ki de kahvaltı yaparken brokoli yenebilir neden yenmesin ki arkadaşlar. Özellikle böyle sağlıklı mucizevi bir besinin elbette kahvaltımızda bulunması sağlığımız için çok faydalıdır.

Çiçek açan brokoli yenir mi?

Çiçek açan brokoli yenebilir ancak diğer taze brokoliye göre çok daha az besleyici ve lezzetsizdir. Çünkü brokoli çiçek açmaya çalışırken tüm enerjisini e vitaminlerini çiçek açmak için kullandığı için tadı acımaya başlar.

Diyette brokoli ne kadar yenmeli?

Brokoli sağlıklı diye kilolarca brokoli yiyeceksiniz diye bir şey kesinlikle söz konusu değildir arkadaşlar. Ne kadar brokoli yenir sorusunun cevabı; ne çok az ne çok fazladır. Günde 1 büyük başa kadar brokoli tüketmenizde herhangi bir sıkıntı yoktur.

Brokoli çorbası kilo aldırır mı?

Brokoli çorbası yapılırken eğer terbiye yapılmadıysa, çok fazla yağ kullanılmadıysa, kilo yapmaz arkadaşlar. Özellikle brokoli çorbası içerek zayıflamak istiyorsanız eğer yanında asla ekmek tüketmemeli ve dediğim gibi brokoli çorbasına asla yağ yakmamalı yada terbiye edilmemelidir. Yoksa maalesef brokoli çorbası kilo aldırır.

Brokoli reflüye iyi gelir mi?

Brokoli mide ekşimesi ve yanması konusunda oldukça sağlıklı bir bitki olduğu için reflüye de iyi gelmektedir. Siz yine de reflü tedavisi için brokoli yemeden önce muhakkak doktorunuza danışmayı sakın unutmayın.

Brokoli tansiyonu yükseltir mi, düşürür mü?

Normal sağlıklı bir insanda brokoli tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. Ama herhangi bir alerjik durumunuz varsa her türlü tepkime gerçekleşebilir. Normal şartlarda brokoli tansiyonu yükseltmez, düşürür.

Brokoli uyku yapar mı yoksa kaçırır mı?

Brokolinin içeriğindeki uykuya iyi gelen birçok vitamin ve mineral bulunur. Bu nedenle akşam saatlerinde yada uyumadan önce yenilen brokoli uyku yapabilir. Genellikle brokoli tüketiminin uyku kaçırdığı gözlemlenmemiştir.

Brokoli protein mi karbonhidrat mı?

Brokolinin içinde proteinde vardır karbonhidratta. 50 gram brokolide 3-4 gram karbonhidrat, 1-2 gr aralığında protein bulunur.

Gece brokoli yemek kilo yapar mı?

Gece uyumadan önce brokoli yemek kilo yapmaz. Aslında akşam brokoli yemekle sabah brokoli yemenin pekte bir farkı yoktur. Sonuçta brokoliden alınan kalori miktarı aynıdır. Yine de gece brokoli yerken lütfen ilave olarak üzerine sadece biraz yoğurt ekleyin. Brokoli şişmanlatmaz diye yanına bolca patates haşlaması yada yoğurdun üzerine yağ yakanları bile gördüğüm için bu uyarıyı yapmak istedim.

Brokoli ürik asiti yükseltir mi?

Brokoli ürik asit problemi yaşayan kişiler için uzmanlar tarafından aşırıya kaçılmadan tüketilmesi öneriliyor. Ürik asiti yükselten şeyler daha çok süt ürünleri, sakatat etler gibi yüksek asit oranına sahip besinlerdir. Bu nedenle brokoli fazla yenmemek şartı ile ürik asiti yükseltmez ve guatra iyi gelir diyebiliriz.

Brokoli suyu prostata iyi gelir mi?

Brokolinin doğası ereği içeriğinde bulunan doğal ve mucizevi antibiyotik olarak isimlendirilen quercetin maddesinden dolayı brokoli prostata iyi gelir ve prostat hastaları tarafından tedavi amaçlı sıklıkla brokoli kullanılır.

Brokoli kemik erimesine iyi gelir mi?

Yüksek kalsiyum içeriği ve tam bir demir deposu olan brokoli kemik erimesine iyi gelir. Kemik erimesi ile ilgili sorunu olan kişiler sık sık brokoli ve kalsiyum bakımından yüksek besinler tüketmek zorundadırlar.

Brokoli şeker hastalığına iyi gelir mi?

Brokoli diyabet hastaları için bulunmaz bir nimettir. Brokoli şeker hastalarında kan şekeri seviyelerini kontrol altına alarak şeker hastalığını iyileştirmeye yardımcı olur.

Brokoli boy uzatır mı?

Brokoli çok faydalı ve besleyici özellikleri nedeniyle boy uzamasına katkı sağlar ancak sadece brokoli yiyerek boy uzamasını sağlamak maalesef mümkün değildir. Boy uzaması en çok kalıtsal faktörlere bağlı olduğu için brokoli tüketimi ancak dolaylı yoldan boy uzatır diyebiliriz.

Brokoli ödem söker mi?

Brokoliyi bol yoğurt ile tüketirseniz eğer ödem atmaya yardımcı olacaktır. Ancak brokolinin üzerine döktüğünüz yoğurtta asla tuz olmamalıdır yoksa brokoli ödem sökmez daha çok su tutmanıza neden olur.

Brokoli En Sağlıklı Nasıl Pişirilir?

Brokoli, fazla pişirildiğinde değerli vitaminleri ve bitkisel besinlerini kaybeder. Önemli besin kaybını önlemek ve optimum lezzet için brokoliyi maksimum 5 ila 7 dakika buharda pişirin. Buharda pişirme, besinleri tamamen suya batırmak yerine buhar teması ile pişirmek, kaynamaya kıyasla besinleri korumanın daha iyi bir yoludur. Brokoli yüzeyi ile azalan su teması, daha az besin kaybına neden olur. 

Pratik Ve Sağlıklı Brokoli Fikirleri

Ülkemizde genelde brokoli buharda yada haşlanarak diğer sebzeler (patates, havuç) ile pişirildikten sonra üzerine sarımsaklı yoğurt dökülerek afiyetle yenir. Bu popüler yöntemden uzaklaşmak istiyorsanız eğer brokoliyi çok hafif zeytinyağında soteleyerek yada fırında pişirerek de tüketebilirsiniz.

Brokoli İle İlgili Bonus Bilgi!!!

Bir fincan brokoli, bir portakaldan daha fazla C vitamini içerir. 


Brokoli ve kilo verme konusunu araştırırken çok önemli ve bilgilendirici videolar ile karşılaştım. Mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.

Brokoli Yağ Yakar Mı?


Brokoli Kürünün Faydaları / Brokoli Kürü Nasıl Yapılır?


SEBZELERİN KRALI - (BROKOLİ!)


Brokoli Glisemik İndeks Değerleri

Glisemik indeks derecesi: yok (Not: Brokoli çok düşük olduğu için GI derecesine sahip değildir.) Glisemik yük derecelendirmesi: 3 (düşük) 

Bugün siz değerli takipçilerim için brokoli zayıflatır mı? Yoksa Brokoli kilo mu aldırır? Bu soruların cevaplarını ayrıntıları ile vermeye çalıştım. Sizlerde diyette brokoli yiyorsanız eğer tecrübelerinizi konu altına yorum yazarak benimle paylaşabilirsiniz.

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:
Yorumlar

En Çok Okunan 4 Yazım

Aralıklı Oruç (İF) Diyeti

Mide Küçültme Ameliyatı Kaç Kilo Olanlara Yapılır?

Cici Bebe Kilo Aldırır Mı?

Kulakta Akupunktur (14 Günlük Diyet Listesi)

Bakmadan Geçmeyin :)

Çorba Diyeti İle İnanılmaz Zayıfladım:)🍲 Çorba Salata Diyeti İle Kilo Verme.

Eczanelerde Peynir Ekmek Gibi Satılan Zayıflama Ürünleri

Diyette Yumurta Yerine Ne Yenebilir ? Yumurta Yerine Geçen Yiyecekler

Diyette Sucuk Yenir Mi? Sucuk Kilo Aldırır Mı?

Bitki Çayı Zayıflatır Mı? | Form Çayı Kilo Verdirir Mi?

Elma Yiyerek Süper Zayıflama.Akşam Yatmadan Önce Elma Yemek Kilo Aldırır Mı?

Diyette Ciğer Yenir Mi? Ciğer Kilo Aldırır Mı?

Diyet Yaparken Kaçıncı Günü Kilo Vermeye Başlanır? Kilo İlk Nerden Verilir?

Gece Yatmadan Önce Limonlu Su İçmek Zayıflatır Mı?

Çörçil Zayıflatır Mı? Diyette Çörçil İçilir Mi?