Brokoli Zayıflatır Mı? | Diyette Brokoli Yenir Mi?


Bugün sizlere brokoli zayıflatır mı? Diyette brokoli yenir mi? Bu konulardan bahsedeceğim arkadaşlar. Genelde haşlanmış patates, havuç gibi garnitürler ile üzerine yoğurt dökülerek yenilen brokoli kilo aldırır mı? Kilo verdirir Mi? Bunları inceleyeceğim. Sizlerde diyet yaparken brokoli yiyorsanız eğer lütfen yaşamış olduğunuz kilo verme deneyimlerini benimle konu altına yorumlarınızı yazarak paylaşınız. Hadi bakalım artık brokoli kilo verdirir mi? Hep birlikte bu konuyu incelemeye başlayalım.


Uzun yıllar brokoliye öcü gibi baksam da son yıllarda sarımsaklı yoğurt ile gayet güzel gittiğini fark ettiğim brokoliyi artık daha sık tüketir oldum. Özellikle etrafımda brokoli ile zayıflamaya çalışan birçok insan olduğunu gördükten sonra brokoli diyeti, sadece brokoli yiyerek kilo verme hatta brokoli suyu ile zayıflama gibi birçok saçma ve sağlıksız şey duyduktan sonra diyette brokoli tüketimi konusu ile ilgili büyük bir araştırma içerisine girerek tüm ayrıntılarını inceledim.

Yoğurtlu brokoli zayıflatır mı sorusuna geçmeden önce her şeyi bilimsel olarak anlamak için isterseniz öncelikle brokolinin kalori değerlerini öğrenerek işe başlayalım ve daha sonra brokoli yiyerek kilo verme mümkün mü bu konuya geçiş yapalım.

Haşlanmış Brokoli Kaç Kalori?


Sizi sevindirecek bir haberim var. Çünkü tam 1kg haşlanmış brokoli 265-270 kalori arasındadır. Yani ciddi anlamda brokoli az kalorili ve gerçekten diyet yemeği olabilecek özellikler sergilemektedir. Çünkü 1 porsiyon brokoli 40 kalori, ufak bir kase brokoli ise 28 kaloriye denk gelmektedir. Brokoli kaç kalori öğrendikten sonra gelelim brokoli kilo yapar mı? Yoksa zayıflatır mı? Sorularını cevaplamaya...

Brokoli Zayıflatır Mı?

Brokoli çok faydalı ve gerçekten az kalori içeren bir besin kaynağı olabilir. Sizlerde brokoli yiyerek zayıflama hayali kuruyor olabilirsiniz ancak maalesef tek başına brokoli yemenin ne yağ yakmaya nede kilo vermeye bir katkısı vardır. Yani brokoli kilo verdirmez. Siz isterseniz kilolarca brokoli yiyin, brokoli ile bol bol haşlanmış patates, ekmek yerseniz ve hiçbir şekilde spor yapmazsanız brokoli yiyerek kilo vermeyi bırakın üzerine kilo bile alabilirsiniz. Bu nedenle lütfen sadece brokoli yiyerek zayıflama düşüncelerinizi yada brokoli yağ yakıyor mu sorularınızı sormayı artık rafa kaldırın. Çünkü tek başın brokoli asla ve asla zayıflatmaz.

Brokoli Kilo Aldırır Mı?


Belki şaşıracaksınız ama eğer fazla tüketir yada brokoli yerken üzerine bolca zeytinyağı, yanına bolca garnitür ve özellikle ekmek ile yerseniz; evet brokoli kilo aldırır. Çünkü ne olursa olsun brokolinin de bir kalori değeri vardır ve ülkemizde brokoli haşlamasının üzerine çoğu kişi oldukça fazla zeytinyağı döküp yanında bolca haşlanmış patates tüketmektedir. Durum böyle olunca da brokoli yedim ama kilo aldım diyen bayanların sayısı her geçen gün artmaktadır. kısaca yediğiniz brokoli miktarına dikkat eder yanında başka bir şey yemezseniz tabi ki brokoli kilo yapmaz ama işleri abartırsanız eğer sonuç maalesef kilo alımı olacaktır. Brokoli kilo yapar mı sorumuzu da cevapladıktan sonra diyette brokoli nasıl yenir bu konu ile ilgili bazı bilgiler vermek istiyorum.

Diyette Brokoli Yenir Mi?

Evet diyette bol bol brokoli yenir. Hem çok sağlıklı olur hem de oldukça doyurucu bir besindir ama diyette brokoli yerken sadece brokoli tüketmelisiniz yani yanına asla patates ve havuç olmamalı ve kesinlikle üzerine yağ dökülmemelidir. Eğer bu şekilde brokoli çok yavan ve tatsız oluyor derseniz üzerine aşırı olmamak kaydı ile biraz light (diyet) yoğurt dökerek haşlanmış brokolinizi lezzetlendirebilirsiniz. Brokoli ve zayıflama konusunu inceledikten sonra şimdi asıl bu mucizevi besin kaynağının faydalarını ve özel bilgilerini inceleyelim.

Brokoli Nedir?

Brokoli, brüksel lahanası, karnabahar, lahana, kara lahana, şalgam ve yaban turpu içeren turpgiller ailesinin bir üyesidir. Brokoli, 1920'lere kadar Dünya'da popülerlik kazanmasa da, bugün brokoli her kesimden insanın özellikle diyet yaparken severek yediği bir besin kaynağı olmuştur. 

Brokolinin Faydaları Nelerdir?


  • Brokoli de diğer turpgil sebzeleri gibi önemli anti kanser etkileri gösteren bitki besinleri içerir. İzotiyosiyanatlar, özellikle indol 3 karbinol adı verilen bileşiklerin, östrojene duyarlı göğüs hücrelerinde kanser büyümesini yavaşlattığı tespit edilmiştir.
  • Brokoli içerisindeki sülforafan adı verilen bir başka bitki besin maddesi, karaciğerin detoksifikasyon enzimlerini artırır ve potansiyel olarak kanserojen maddelerin vücuttan daha hızlı temizlenmesine yardımcı olur. 
  • Brokoli, karotenoid ailesinden lutein ve zeaksantinden oluşan zengin bir antioksidan kaynağıdır. 
  • Bu bileşikler göz merceğinde yoğunlaşmıştır. 40.000'den fazla kişiyle yapılan büyük bir araştırma, haftada ikiden fazla brokoli yiyenlerin, ayda bir kereden az brokoli yiyenlere kıyasla katarakt gelişme riskinin yüzde 22 daha düşük olduğunu bulmuştur. 
  • Brokoli açısından zengin bir menü aynı zamanda kemik güçlendirici K vitamini, kalsiyum ve kalsiyum emilimini büyük ölçüde artıran büyük miktarda C vitamini sağlar. 

Brokoli Nasıl Seçilir?


Brokolide derin bir yeşil renk, besin değerinin ve tazeliğinin iyi bir göstergesidir, bu nedenle soluk sarı renkli brokoliler yerine koyu yeşil olanları tercih edin. İçi boş veya kuru olmayan sert saplı salkımları seçin. Bükülen veya lastiksi saplar genellikle çok taze olmayan brokoliyi gösterir. Bayat brokoliye işaret eden açık, çiçekli veya sarımsı tomurcukluklara sahip brokolilerden kaçının. 

Brokoli Nasıl Saklanır?

Brokoliyi plastik bir torba içinde buzdolabının sebzelik bölümünde saklayın. Kullanmadan hemen önce yıkayın. Pazardan aldığınız brokoli yıkamadığınız sürece 5-7 gün arası buzdolabında taze olarak kalır. Yine de en iyi yöntem brokolileri market yada pazardan alır almaz en taze şekliyle tüketmektir.

Brokoli En Sağlıklı Nasıl Pişirilir?

Brokoli, fazla pişirildiğinde değerli vitaminleri ve bitkisel besinlerini kaybeder. Önemli besin kaybını önlemek ve optimum lezzet için brokoliyi maksimum 5 ila 7 dakika buharda pişirin. Buharda pişirme, besinleri tamamen suya batırmak yerine buhar teması ile pişirmek, kaynamaya kıyasla besinleri korumanın daha iyi bir yoludur. Brokoli yüzeyi ile azalan su teması, daha az besin kaybına neden olur. 

Pratik Ve Sağlıklı Brokoli Fikirleri

Ülkemizde genelde brokoli buharda yada haşlanarak diğer sebzeler (patates, havuç) ile pişirildikten sonra üzerine sarımsaklı yoğurt dökülerek afiyetle yenir. Bu popüler yöntemden uzaklaşmak istiyorsanız eğer brokoliyi çok hafif zeytinyağında soteleyerek yada fırında pişirerek de tüketebilirsiniz.

Brokoli İle İlgili Bonus Bilgi!!!

Bir fincan brokoli, bir portakaldan daha fazla C vitamini içerir. 


Brokoli ve kilo verme konusunu araştırırken çok önemli ve bilgilendirici videolar ile karşılaştım. Mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.

Brokoli Yağ Yakar Mı?


Brokoli Kürünün Faydaları / Brokoli Kürü Nasıl Yapılır?


SEBZELERİN KRALI - (BROKOLİ!)


Brokoli Glisemik İndeks Değerleri

Glisemik indeks derecesi: yok (Not: Brokoli çok düşük olduğu için GI derecesine sahip değildir.) Glisemik yük derecelendirmesi: 3 (düşük) 

Bugün siz değerli takipçilerim için brokoli zayıflatır mı? Yoksa Brokoli kilo mu aldırır? Bu soruların cevaplarını ayrıntıları ile vermeye çalıştım. Sizlerde diyette brokoli yiyorsanız eğer tecrübelerinizi konu altına yorum yazarak benimle paylaşabilirsiniz.

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:Yorumlar

En Çok Okunan 4 Yazım

Mide Küçültme Ameliyatı Kaç Kilo Olanlara Yapılır?

Cici Bebe Kilo Aldırır Mı?

Kulakta Akupunktur

Bakmadan Geçmeyin :)

Çorba Diyeti İle İnanılmaz Zayıfladım:)🍲 Çorba Salata Diyeti İle Kilo Verme.

Eczanelerde Peynir Ekmek Gibi Satılan Zayıflama Ürünleri

Diyette Yumurta Yerine Ne Yenebilir ? Yumurta Yerine Geçen Yiyecekler

Diyette Sucuk Yenir Mi? Sucuk Kilo Aldırır Mı?

Bitki Çayı Zayıflatır Mı? | Form Çayı Kilo Verdirir Mi?

Elma Yiyerek Süper Zayıflama.Akşam Yatmadan Önce Elma Yemek Kilo Aldırır Mı?

Gece Yatmadan Önce Limonlu Su İçmek Zayıflatır Mı?

Diyette Ciğer Yenir Mi? Ciğer Kilo Aldırır Mı?

Çörçil Zayıflatır Mı? Diyette Çörçil İçilir Mi?

Diyet Yaparken Kaçıncı Günü Kilo Vermeye Başlanır? Kilo İlk Nerden Verilir?