Brokolinin Yaprakları Yenir Mi? | Brokoli Yaprağı Faydaları


Merhaba arkadaşlar brokoli yemeyi çok sağlıklı buluyoruz ve bolca tüketiyoruz. Peki brokolinin yaprakları yenir mi? Hiç düşündünüz mü? Bugün sizler için brokoli yaprakları nasıl kullanılır? Brokoli yaprağının faydaları nelerdir? bu konular hakkında bilgilendirme yapacağım. Sizlerde gündelik yaşamda brokoli yaprağı yiyorsanız eğer nasıl yediğinizi konu altına yorum yazarak benimle paylaşabilirsiniz. Haydi artık brokoli yaprağı yenir mi? konumuza başlayalım.

Brokolinin Yaprakları Yenir Mi?

Çok faydalı bir besin olan brokolinin yaprakları çok hafif buharda pişirilerek yada kısık ateşte 2-3 dakika kavrularak istenildiği gibi yenebilir. Özellikle brokoli yaprağı kavurması, sarması ve meşhur brokoli yaprağı çorbası ile meşhurdur. Bazı bölgelerde brokoli yaprağı çok farklı şekillerde değerlendirilse de çoğu yerde insanlar brokoli yaprağından ne yapılır konusunda çokta bilgi sahibi değil maalesef.


Brokoli Nedir?

"Brokoli" adı, "dal" veya "kol" anlamına gelen Latince brachium'dan gelir ve brokolinin ağaca benzerliğinden dolayı bu şekilde adlandırılır. 

Yaygın rengi açıktan koyu yeşile doğru gider ancak bazı çeşitlerin morumsu bir rengi de olabilir. Daha küçük tomurcukları olan ve kuşkonmaz veya Çin brokolisi ile benzer bir sapa sahip olan brokoli, Çin brokolisi ve lahana arasında bir melezdir. 

Brokoli Yaprağının Faydaları nelerdir?


  • Bir porsiyon brokoli yaprağı, C ve K vitaminlerinin günlük değerinin iki katı ve günlük A vitamini ihtiyacının yarısını sağlar. Brokoli yaprağı ayrıca mükemmel bir folat ve lif kaynağı ve iyi bir manganez, potasyum ve magnezyum kaynağıdır. 

  • Bol miktarda vitamin ve mineral tedarikine ek olarak, brokoli yağrağı birkaç önemli fitokimyasal içerir. Brokoli yağrağı kansere karşı koruma sağlayan flavonoid kuersetin ve sülforafan değerleri bakımından yüksektir. 

  • 76.840 kadından oluşan bir çalışma, en yüksek flavonoid alımına sahip olanların, en az tüketenlere kıyasla yumurtalık kanseri riskinin yüzde 25 azaldığını gösterirken, Ulusal Kanser Enstitüsü Dergisi'nde yapılan bir araştırma, yüksek miktarda brokoli ve brokoli yaprağı tüketiminin yumurtalık kanseri riskini büyük ölçüde azalttığını gösterdi. 

  • Brokoli yağrağındaki antioksidanlar, potasyum ve folat ayrıca kardiyovasküler hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olur.

Brokoli En Sağlıklı Nasıl Tüketilir?

Brokoli'nin fitokimyasallarından ve folat gibi ısıya duyarlı besin maddelerinin çoğunu en iyi şekilde tutabilmesi için çok az buharda pişirerek veya hafifçe soteleyerek tüketmek en sağlıklı brokoli yeme türüdür..

Ayrıca brokoli salatalara eklenebilir veya çeşitli baharatlarla sade yoğurda batırılabilir. 

Brokoli Besin Değerleri (1 kap / 156 g) 

Kalori: 55  
Protein: 3,7 g 
Toplam yağ: 0,6 g 
Doymuş yağ: 0,1 g 
Karbonhidrat: 11,2 g 
Lif: 5,1 g. 

Brokoli A, C ve K vitaminleri, folat ve lif bakımından yüksektir; iyi bir magnezyum, manganez, potasyum, sülforafan, kuersetin ve antioksidan kaynağıdır.

Karnabahar ve Brokoli Yapraklarından Cevizli Sarma Tarifi


Brokoli Nasıl Haşlanır?


Bugün brokoli yaprakları yenir mi? Brokoli yaprağı nasıl yenir? konuları ile ilgili sizlere bilgi vermeye çalıştım. Sizlerin brokoli yaprağı ile yaptığı özel tarifler varsa lütfen konu altına yorum yazarak benimle paylaşın.

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:
Yorumlar

En Çok Okunan 4 Yazım

Aralıklı Oruç (İF) Diyeti

Mide Küçültme Ameliyatı Kaç Kilo Olanlara Yapılır?

Cici Bebe Kilo Aldırır Mı?

Kulakta Akupunktur (14 Günlük Diyet Listesi)

Bakmadan Geçmeyin :)

Çorba Diyeti İle İnanılmaz Zayıfladım:)🍲 Çorba Salata Diyeti İle Kilo Verme.

Eczanelerde Peynir Ekmek Gibi Satılan Zayıflama Ürünleri

Diyette Yumurta Yerine Ne Yenebilir ? Yumurta Yerine Geçen Yiyecekler

Diyette Sucuk Yenir Mi? Sucuk Kilo Aldırır Mı?

Bitki Çayı Zayıflatır Mı? | Form Çayı Kilo Verdirir Mi?

Elma Yiyerek Süper Zayıflama.Akşam Yatmadan Önce Elma Yemek Kilo Aldırır Mı?

Diyette Ciğer Yenir Mi? Ciğer Kilo Aldırır Mı?

Diyet Yaparken Kaçıncı Günü Kilo Vermeye Başlanır? Kilo İlk Nerden Verilir?

Gece Yatmadan Önce Limonlu Su İçmek Zayıflatır Mı?

Çörçil Zayıflatır Mı? Diyette Çörçil İçilir Mi?