Bulgur Pilavı Kilo Aldırır Mı? | Diyette Bulgur Pilavı Yenir Mi?


Bol domatesli, soğanlı ve biberli mis gibi kokan bir bulgur pilavı nasıl da güzel olurdu değil mi?😋😋😋 Güzel olmasına olurda peki bulgur pilavı kilo aldırır mı? 😊 Diyette bulgur pilavı yenir mi? Diyete uygun mu? Hiç düşündünüz mü? 😉 Bugün sizlere özellikle yaz aylarında organik domateslerle yapılmış mis gibi bulgur pilavı zayıflatır mı? Yoksa bulgur kilo yapar mı? 😎 Bu konulardan bahsedeceğim. Sizlerde diyet yaparken bulgurdan vazgeçemiyorsanız eğer lütfen zayıflama deneyimlerinizi konu altına yorumlarınızı ekleyerek bana iletin. Haydin artık bakalım bulgur pilavı kilo yapar mı? Diyette bulgur yenir mi? Öğrenelim.👍


Çocukken en sevdiğim an akşam eve kir pas içinde gelip evin kapısı açıldığında duyduğum o miss gibi domatesli bulgur pilavı kokusudur. Hemen elimi yüzümü yıkayıp sofrada yerimi alıp annemin tabağıma bol bol bulgur pilavı tabi yanında cacık yada ayran ile vermesini beklerdim. Hele birde bulgur pilavının yanında böyle güzel bir sulu yemek, mesela patates yemeği, mercimek (kara şimşek) yada kuru fasulye varsa ohh oh oh değmeyin keyfime beyler.😋😋😋 Çocukluk mu yoksa artık hiçbir şeyin doğru düzgün tadı kalmadı bilmem ama o lezzeti artık nedense hiç bulamıyorum.😒 Ne varsa çocuklukta var. Hangi tat aynı kaldı ki değil mi? Neyse biz konuyu bölmeden artık bulgur kilo aldırır mı konumuza yavaş yavaş geçelim ancak bulgur kilo yapıyor mu bilimsel olarak açıklamam için isterseniz öncelikle bulgur ve bulgur ile yapılan yemeklerin kalori değerlerini öğrenerek işe başlayalım.

Yağsız Pişmiş (Haşlanmış) Sade Bulgur Kilo Aldırır Mı? Kaç Kalori?


Pilav şeklinde yapılmamış bildiğimiz lapa haşlanmış yağsız bulgurun 1 su bardağı 120 kaloridir. Ayrıca 1 dolu çorba kaşığı yağsız pişmiş bulgur ise ortalama 26 kaloriye denk gelmektedir. Yani bu durumda sade yağsız pişmiş bulgurun oldukça az kalorili ve diyete uygun olduğunu söyleyebiliriz. Ama kim bulguru yağsız lapa şekilde yer o ayrı bir konu çünkü inanın diyetin ilk 3 günü böyle tatsız tuzsuz yağsız bulgur pilavı yiyorsunuz sonra maalesef pek dayanamıyorsunuz.

Domatesli Sebzeli Bulgur Pilavı Kilo Aldırır Mı? Kaç Kalori?


Zeytinyağı yada sıvı yağ ile yapılmış klasik annelerimizin yaptığı bol domatesli ve sebzeli bulgur pilavının 1 dolu tabağı ortalama 300 kaloridir. Tabi bu ne kadar yağ kullandığınıza göre değişir. Siz eğer çok fazla sıvı yağ kullanıyorsanız yada tereyağı olmadan bulgur pilavı olmaz diyorsanız eğer maalesef bol yağlı bulgur pilavının kalorisi 400-450lere kadar çıkmaktadır. Bu nedenle eğer diyetteyseniz bulgur pilavı yaparken dikkat edeceğiniz en önemli şey kullanacağınız yağ miktarı olduğunu sakın unutmayın arkadaşlar.

Siyez Bulguru Kilo Aldırır Mı? Kaç Kalori?


Pişmemiş siyez bulgurunun 1 su bardağı ortalama 650 kaloridir. Bu size çokmuş gibi gelse de aslında diğer bulgur çeşitleri ile neredeyse aynı kalori değerine sahiptir. Çünkü 1 su bardağı çiğ siyez bulguru ile oldukça fazla siyez bulgur pilavı yapılabilir. Son yılların glisemik indeksi düşük olan popüler diyet yiyeceklerinden biri olan siyez bulguru yağsız pişirilerek yada çok az sıvı yağ kullanılarak pilav olarak diyette yenebilir.

Mercimekli Bulgur Pilavı Kilo Aldırır Mı? Kaç Kalori?


Benimde bulgur pilavı ile yemekten en çok zevk aldığım sulu yemeklerden biri olan mercimek yemeği, bulgur pilavının üzerine dökülerek efsane bir lezzet olan mercimekli bulgur pilavı olarak da tüketilebilir. Mercimekte bir kuru bakliyat olduğu için pişirilirken kullanılan yağ miktarında abartıya kaçılmazsa eğer kalori değeri domatesli bulgur pilavı ile çok yakın bir derecede olacaktır. 1 büyük porsiyon mercimek pilavı ortalama 300-320 kalori olup oldukça sağlıklı ve besin değeri yüksek bir yiyecektir.

İnce Bulgur (Kısır) Kilo Aldırır Mı? Kaç Kalori?


Bulgur konusuna girmişken ince bulgur ile yapılan kısır yemeğinden de bahsetmeden olmaz.😂 Bulgur pilavına göre daha az yağlı ve içerisinde bolca salatalık malzeme bulunan kısırın 1 tabağı ortama 200-220 kaloridir. Bu kalori değeri ile diyet yapanların bolca tercih ettiği kısır ayrıca çokta faydalı ve besleyicidir.

Bulgur Köftesi Kilo Aldırır Mı? Şişmanlatır Mı? Kaç Kalori?


Genellikle haşlanmış ince bulguru köfteye dönüştürerek üzerine yoğurt ve yağ yakılarak yenilen yoğurtlu bulgur köftesinin 1 büyük porsiyonu ortalama 400 kaloridir. Bu yüksek kalori üzerine dökülen ve yemekte kullanılan yağ miktarından geldiği için eğer kullandığınız yağı azaltırsanız muhakkak kalori değerinde de düşüş sağlayarak bulgur köftesini çok daha fazla diyete uygun bir yemek haline çevirerek şişmanlamanın önüne geçebilirsiniz.

Esmer Bulgur Kilo Aldırır Mı? Kaç Kalori?


Kilo vermek isteyenlerin aradığı esmer bulgurun 1 su bardağı ortalama 480-490 kalori arasıdır. Oldukça doyurucu ve iştah kesme özelliği olan esmer bulgur pilavı da özellikle az zeytinyağı ile yapıldığında rejimde mükemmel bir seçim olabilir. Genel olarak bulgurun kullanıldığı yemeklerin kalori değerlerini öğrendikten sonra artık bulgur pilavı kilo yapar mı? Sorusuna geçebiliriz.😊

Bulgur Pilavı Kilo Aldırır Mı?

Bulgur pilavı yaparken kullanılan yağ miktarına dikkat edilirse ve margarin yada tereyağı yerine az miktarda zeytinyağı ile yapılırsa bulgur pilavı kilo aldırmaz. Ama siz 1 ufak tencere için çok fazla sıvı yağ kullanırsanız yada bazıları gibi hem sıvı yağ hem de yetmezmiş gibi margarin yada tereyağı kullanırsanız eğer aldığınız kalori değerleri neredeyse 2 katına çıkacağı için o zaman maalesef bulgur pilavı tabi ki de kilo aldırır.

Gece Bulgur Pilavı Yemek Kilo Yapar Mı?

Bulgur pilavı yemenin gecesi yada gündüzü yoktur aldığınız kalori aynıdır ancak uyumadan önce bulgur pilavı yerseniz eğer bulgur midede şişeceği için uyurken rahatsızlık çekebilirsiniz. Eğer siz günlük alacağınız kaloriyi hesaplamış ve eksi kalori değerindeyseniz gece bulgur pilavı yemek kilo yapmaz. Ama dediğim gibi uyurken kabus görmenize neden olabilir.😎

Diyette Bulgur Pilavı Yenir Mi?

Evet diyet yaparken bulgur pilavı yenir ama asıl soru diyette bulgur pilavı ne kadar yenir? Olmalıdır. Çünkü her ne kadar çok sağlıklı ve bol lifli özelliğinden dolayı tok tutucu özelliği olsa da bulgur pilavının eğer siz nasılsa bulgur kilo yapmaz diye günde 10 tabak yemeye kalkarsanız bu işi olmaz. Perhiz yaparken alacağımız günlük kalori ortalama 1500-1700 arası olduğuna göre 1 öğünümüzü çok az yağlı 1 tabak bulgur pilavı yiyerek geçirebiliriz. Tabi günün geri kalanında diğer yediğimiz besinlerdeki kalorileri hesaba katmayı unutmadan ! 

Bulgur çorbası kilo yapar mı?

Diyette bulgur çorbası içmek kilo aldırmaz. Ancak bulgur çorbası yapılırken kesinlikle çok az sıvı yağ kullanılmalı ve içerisine başka kalori arttırıcı besinler eklenmemelidir. Bu şekilde yapılan bulgur çorbası oldukça tok tutucu ve faydalı olup diyetteyken size kilo yapmaz.

Bulgur Pilavı İle İlgili Merak Ettiğiniz Her Şey Aşağıda!

Bulgurun Tarihi

Bulgurun Çin'de en az 6000 yıldır yetiştirildiğine inanılıyor. Asya'nın bazı bölgelerinde bulgur, gıda, tarım ve hatta yaşamın kendisi ile aynıdır. Dünyada binlerce farklı bulgur türü vardır. Genellikle bulgur, boyutuna ve işlemede kullanılan yönteme göre kategorize edilir. Bulgur minimum düzeyde işlenir ve yalnızca dış kabuğu çıkarılır. 

Bulgurun Faydaları Nelerdir?


  • Bulgura kahverengi rengini ve ceviz aromasını veren dış tabakalar, B vitamini ve lif bakımından zengindir. 
  • Yetişkinler için bulgur kilo kaybı için idealdir, tip 2 diyabet ve kolesterol riskini azaltmaya yardımcı olur, bağışıklığı destekler ve kalp hastalığı riskini azaltır. 
  • Bulgur, hipoalerjenik olduğu ve antioksidanlar açısından zengin olduğu için bebekler için genellikle ilk başlangıç yemeğidir. 
  • Kahverengi pirinç mükemmel bir manganez (günlük değerin% 88'i), selenyum (günlük değerin% 27'si) ve magnezyum (günlük değerin% 21'i) kaynağıdır. Aynı zamanda iyi bir lif kaynağı olup (günlük değerin% 14'ü) nü karşılar.
  • Bulgur, kolon kanserinin önlenmesinde iki önemli rol oynamaktadır. Birincisi, iyi bir lif kaynağı olarak bağırsaklardan geçiş süresinin azaltılmasına yardımcı olur, bu da kansere neden olabilecek maddelerin kolon hücreleriyle temas halinde geçirdiği süreyi azaltır. İkinci olarak, bulgur, vücudun en güçlü antioksidan enzimlerinden biri olan ve karaciğerde çok çeşitli potansiyel olarak zararlı molekülleri detoksifiye etmek için kullanılan bileşik glutatyon peroksidazda kofaktör olarak işlev gören önemli bir mineral olan selenyum içerir. 

Bulgur Nasıl Seçilir?

Bulgur, beyaz pirinç kadar uzun süre saklanmayacağından, önceden paketlenmiş bulgurun son kullanma tarihini kontrol etmek önemlidir. Toplu olarak satın alırken, mağazanın cirosunun yüksek olduğundan ve paketlerin iyi kapatıldığından ayrıca nem belirtisi göstermediğinden emin olun. 

Bulgur Nasıl Saklanır?

Hava geçirmez bir kapta saklanan bulgur altı aya kadar taze olarak saklanabilir. Soğuk ortamda bulguru muhafaza etmek bu süreyi birkaç ay uzatacaktır. 

Bulgur İle İlgili Bonus Bilgi!!!
Bulgur glüten içermez, bu da onu gıda alerjisi ve hassasiyeti olanlar için vazgeçilmez bir besin yapar. 

Bulgur Glisemik İndeks ve Yük Değerleri

Glisemik indeks derecesi: 50 (düşük) 
Glisemik yük derecesi: 16 (orta) 


Bulgur pilavının yanına ne yapılır? Sebzeli bulgur pilavının yanına ne gider?

Bulgur pilavının yanına en çok mercimek yemeği yakışır. Yani ben genelde bulgur pilavının yanına mercimek yemeği yapıyorum ama bulgur pilavıyla; patates yemeği, köfte, tavuk sote gibi yemeklerde çok güzel gider. Keyif sizin! Bulgur pilavının yanına ne yapabilirim, diye sormanıza hiç gerek yok. Canınız ne çekiyorsa onu yapın. Özellikle bol domatesli ve sebzeli bulgur pilavının yanına yaz aylarında karpuz da çok iyi gider.

Bulgur pilavı kaç dakikada pişer ve demlenir? 

Bulgur pilavı kısık ateşte 15 dakika da pişer ancak demlenmesi içinde en az 10 dk beklenilmesi gerekir.

Diyette bulgur pilavı kaç kaşık yenmeli?

Diyetteyken bulgur pilavı 1 öğünde ortalama 6-7 kaşık yenebilir. Uzmanlar az yağ ile yapılmış bulgur pilavını kilo vermek için kullanabileceğimizi belirtiliyor. Yani kısaca bulgur pilavı diyetti bozmaz. Yine de diyeti bozmaz diye aşırıya kaçmadan en fazla 7-8 çorba kaşığı yemek yeterlidir.

Bebeklere bulgur ne zaman verilir?

Bulgur bebeklere ne zaman verilir, sorusu bebekten bebeğe değişiklik gösterse de genellikle 8-9. aydan sonra bebekler bulgur yiyebilir. Bebeklere verilecek bulgur biraz daha fazla pişirilmelidir ki bebek daha kolay yiyebilsin. Ayrıca bebeğinize bulgur pilavı vermeden önce muhakkak kendi doktorunuzdan onay almayı sakın unutmayın.

Bulgur pilavına ne kadar su konur?

1 bardak bulgura 2 bardak su konur. Koyacağınız su sıcak olmalı ve bulgur yağda 2-3 dakika kavrulduktan sonra konmalıdır.

Bulgur pilavı yaparken bulgur yıkanır mı?

Evet bulgur pilavı yaparken bulgurlar güzelce yıkanır. Çünkü her ne kadar paketli bulgur satın alıyor olsak da bulgurun bozulmaması için içine herhangi bir ilaç sıkılmış yada doğal ortamında üzerine bir bakteri bulaşmış olabilir. Bu nedenle bulgur pilavı yaparken muhakkak bulgur suya konur, bekletilir ve güzelce yıkanır arkadaşlar.

Kalan bulgur pilavı nasıl değerlendirilir?

Kalan bulgur pilavını buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Ertesi gün 2 yemek yapmakla uğraşacağınıza dünden kalma bulgur pilavının yanına kolay bir sulu yemek yaparak zamandan tasarruf edebilirsiniz.

Bulgur pilavı sıcak suyla mı soğuk suyla mı yapılır?

Bu konu ile ilgili birçok düşünce olsa da benim fikrim; bulgur pilavı sıcak suyla yapılır arkadaşlar. Çünkü tencere sıcak, kavrulmuş bulgur sıcak ama siz üzerine soğuk su dökerseniz eğer hani derler ya "pişmiş aşa soğuk su konmaz diye" işte o hesap bir şeyler yanlış oluyor gibi. O nedenle benim tercihim, bulgur pilavını sıcak yada ılık suyla yapmak.

Bulgur pilavı kaç günde bozulur? Dolapta kaç gün kalır?

Bulgur pilavı dolapta kaç gün kalır, konusu biraz sıkıntı bir mevzu; çünkü kimsenin sağlığıyla böyle ufak şeyler için oynanmasını istemem. Bulgur zaten çok aşırı pahalı bir bakliyat değil. O nedenle benim düşüncem bulgur pilavı en çok 2 günde bozulur, şeklinde. Yani buzdolabında artan bulgur pilavınızı en fazla 2 gün bekletip daha sonrasında çöpe atmanızı öneririm. Kısaca; bulgur pilavı dolapta kaç gün bekler, sorusunun cevabı en çok 3 gün olsun ama aldığınız bu riske değer mi bilemedim açıkçası.

Bulgur pilavı gaz ve ishal yapar mı? Mideye dokunur mu? Kabızlık yapar mı?

Rejimde bulgur pilavı yaparken genelde çok az yağ yada hiç yağ kullanılmadığı için bulgur pilavı yedikten sonra midede ağrı yapıp midenize dokunabilir ve sonuç olarak kabızlığa neden olur. Genelde bulgur pilavının gaz yaptığı çok görülmez ancak hassas kişilerde elbette ki gaz ve ishal görülme durumları da vardır. Özellikle aşırı yağlı ve ekşi domateslerden yapılmış bulgur pilavı daha çok ishal yapma ihtimali vardır.

Bulgur pilavı tansiyonu yükseltir mi?

Hayır bulgur pilavı tansiyonu yükseltmez aksine çoğu uzman tansiyon hastaları için pirinç pilavı yerine bulgur pilavı tüketmelerini tavsiye etmektedir. Eğer bulgur pilavı yedikten sonra başınız ağrıyor yada tansiyonunuzun çıktığını düşünüyorsanız eğer büyük ihtimalle bulgur pilavını ya çok aşırı tuzlu yediniz yada pilavın yanındaki cacıkta çok fazla tuz vardır.

Bulgur pilavı uyku yapar mı?

Sade bulgur pilavı yemek uyku yapmaz ama bulgur pilavının yanında yenilen yoğurt, cacık ve ekmek size ağırlık yapar ve uykunuzu getirebilir. Fazla tüketmediğiniz taktirde bulgur pilavı yemek size uyku yapmaz.

Bulgur pilavı ısıtılır mı?

Tabi ki bulgur pilavı ısıtılabilir. Isıtmadan önce tencerenize yarım çay bardağı su koyarsanız eğer bu bulgur pilavınız ısınırken tencerenin dibine tutmasını önleyecektir. Yada evde mikrodalga fırın varsa eğer su eklemeden de kolayca bulgur pilavınızı ısıtabilirsiniz.

Bulgur pilavı lapa olursa ne yapılır?

Eğer bulgur pilavı lapa olursa yapacak pek fazla bir şey yoktur. İçine çiğ patates atarak suyunu çekmesini deneyebilirsiniz ama ne yaparsanız yapın lapa bulgur pilavından geri dönüş yoktur. Eğer zamanınız varsa hemen yenisini yapmaya çalışın, eğer zaman sıkıntısı varsa maalesef bu akşam evdekiler lapa olmuş bulgur pilavı yiyecekler, yapacak bir şey yok.😂

Bulgur pilavı tuzlu yada acı olursa ne yapılır?

Genelde herkes bulgur pilavı tuzlu olursa hemen içine patates atın tuzunu çeker der ama inanın ben o yöntemi denedim hiç patatesler tuz falan çekmedi. Benim bulgur pilavı tuzlu olduğunda yaptığım şey ise tencereden 1 tabak bulgur pilavını alıp ince delikli bir süzekte iyice yıkayıp suyunu süzdükten sonra tencereye geri koyup karıştırmak. İnanın bulgur pilavının tadı hiç bozulmuyor hem de tuz oranı azalmış oluyor. Aynı yöntemi bulgur pilavı acı olursa da uygulayabilirsiniz.

Bulgur pilavı alerji yapar mı?

Normal bir insana bulgur pilavı alerji yapmaz ancak buğday alerjiniz varsa ve bünye olarak çok hassassanız eğer o zaman elbette bulgur pilavı da alerji yapabilir.

Bulgur pilavı anneye veya bebeğe gaz yapar mı?

Aşırı miktarda yenilmeyen bulgur lohusaya gaz falan yapmaz. Önemli olan 1 orta boy tabaktan fazla tüketmemek. Çünkü her şeyin fazlası zararlı olduğu için çok fazla tüketilen bulgur pilavı da anneye ve bebeğe gaz yapabilir. bu nedenle lohusalık döneminde kararında bulgur tüketimi çok önemlidir.

Bulgur pilavı anne karnındaki bebeğe kilo aldırır mı?

Sadece bulgur pilavı yemek anne karnındaki bebeğe kilo aldırmaz ama dolaylı yoldan büyümesine elbette katkıda bulunabilir. 

Bulgur pilavı susatır mı?

Aşırı baharatlı ve tuzlu yapılmayan bulgur pilavı ramazanda yada herhangi bir zamanda susatmaz. Tabi susamamak için bulgur pilavı yanında bol sarımsaklı cacık yerken dikkat etmelisiniz. Fazla tüketilen bol sarımsaklı ve tuzlu cacık sizi gün boyu susatabilir.

Bulgur pilavı sağlıklı mı?

Pirinç pilavı mı yoksa bulgur pilavı mı daha sağlıklı derseniz arkadaşlar; elbette ki bulgur pilavı çok daha sağlıklı ve diyete uygundur. Zaten çoğumuz pirinç pilavı yedikten sonra nasıl üzerimize bir ağırlık çöktüğünü biliriz. Ayrıca bulgur pilavı pirinç pilavına göre çok daha çabuk doyurucu özelliği vardır.

Bulgur pilavı göbek yapar mı?

Diyetisyenler tarafından zayıflamak için sık sık övülen bulgur pilavı aşırı yağlı yapılmadıkça ve çok fazla tüketilmedikçe göbek yapmaz. Bu nedenle göbek yapmamak için pirinç pilavı yerine her zaman bulgur pilavını tercih edin.

Bulgur pilavı hangi tencerede yapılır?

Bulgur pilavı genellikle geniş ve derin olmayan tencerelerde yapılır ki hem bulguru kavurması kolay olsun hem de bulgur daha kolay demlenebilsin.

Bulgur pilavı şekeri yükseltir mi? Şeker hastalarına iyi gelir mi?

Bulgur pilavı glisemik indeksi düşük olduğu için diyabet hastaları tarafından tüketilmesi önerilir. Yani kısaca bulgur pilavı şekeri yükseltmez ve şeker hastalarına iyi gelir, diyebiliriz.

Bulgur pilavı neden şişkinlik yapar?

Bulgur pilavı yemek midemizde bulgur tanelerinin suyu çekerek daha büyümesinden dolayı ve çoğu zaman bulgur pilavı yanında fazla ayran içilmesi nedeniyle şişkinlik yapar.

Bulgur Zayıflatır Mı?


1 Ayda 8 Kilo Verdiren Diyet Bulgur Pilavı Tarifi


Pirinç Mi Bulgur Mu Daha Sağlıklı?


Evet değerli takipçilerim bugün sizlere bulgur pilavı kilo aldırıyor mu? Zayıflatır mı? Diyette bulgur pilavı ne kadar yenmeli? Bu konular ile ilgili ayrıntılı bilgiler vermeye çalıştım. Sizlerde konumuza yorumlarınızı yazarak katkı sağlayabilirsiniz. Bir başka yazıda görüşmek üzere inşallah.

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:
Yorumlar

En Çok Okunan 4 Yazım

Aralıklı Oruç (İF) Diyeti

Mide Küçültme Ameliyatı Kaç Kilo Olanlara Yapılır?

Cici Bebe Kilo Aldırır Mı?

Kulakta Akupunktur (14 Günlük Diyet Listesi)

Bakmadan Geçmeyin :)

Çorba Diyeti İle İnanılmaz Zayıfladım:)🍲 Çorba Salata Diyeti İle Kilo Verme.

Eczanelerde Peynir Ekmek Gibi Satılan Zayıflama Ürünleri

Diyette Yumurta Yerine Ne Yenebilir ? Yumurta Yerine Geçen Yiyecekler

Diyette Sucuk Yenir Mi? Sucuk Kilo Aldırır Mı?

Bitki Çayı Zayıflatır Mı? | Form Çayı Kilo Verdirir Mi?

Elma Yiyerek Süper Zayıflama.Akşam Yatmadan Önce Elma Yemek Kilo Aldırır Mı?

Diyette Ciğer Yenir Mi? Ciğer Kilo Aldırır Mı?

Diyet Yaparken Kaçıncı Günü Kilo Vermeye Başlanır? Kilo İlk Nerden Verilir?

Gece Yatmadan Önce Limonlu Su İçmek Zayıflatır Mı?

Çörçil Zayıflatır Mı? Diyette Çörçil İçilir Mi?