Bulgur Pilavı Kilo Aldırır Mı? | Diyette Bulgur Pilavı Yenir Mi?


Bol domatesli, soğanlı ve biberli mis gibi kokan bir bulgur pilavı nasıl da güzel olurdu değil mi?😋😋😋 Güzel olmasına olurda peki bulgur pilavı kilo aldırır mı? 😊 Diyette bulgur pilavı yenir mi? Hiç düşündünüz mü? 😉 Bugün sizlere özellikle yaz aylarında organik domateslerle yapılmış mis gibi bulgur pilavı zayıflatır mı? Yoksa bulgur kilo yapar mı? 😎 Bu konulardan bahsedeceğim. Sizlerde diyet yaparken bulgurdan vazgeçemiyorsanız eğer lütfen zayıflama deneyimlerinizi konu altına yorumlarınızı ekleyerek bana iletin. Haydin artık bakalım bulgur pilavı kilo yapar mı? Diyette bulgur yenir mi? Öğrenelim.👍


Çocukken en sevdiğim an akşam eve kir pas içinde gelip evin kapısı açıldığında duyduğum o miss gibi domatesli bulgur pilavı kokusudur. Hemen elimi yüzümü yıkayıp sofrada yerimi alıp annemin tabağıma bol bol bulgur pilavı tabi yanında cacık yada ayran ile vermesini beklerdim. Hele birde bulgur pilavının yanında böyle güzel bir sulu yemek, mesela patates yemeği, mercimek (kara şimşek) yada kuru fasulye varsa ohh oh oh değmeyin keyfime beyler.😋😋😋 Çocukluk mu yoksa artık hiçbir şeyin doğru düzgün tadı kalmadı bilmem ama o lezzeti artık nedense hiç bulamıyorum.😒 Ne varsa çocuklukta var. Hangi tat aynı kaldı ki değil mi? Neyse biz konuyu bölmeden artık bulgur kilo aldırır mı konumuza yavaş yavaş geçelim ancak bulgur kilo yapıyor mu bilimsel olarak açıklamam için isterseniz öncelikle bulgur ve bulgur ile yapılan yemeklerin kalori değerlerini öğrenerek işe başlayalım.

Yağsız Pişmiş (Haşlanmış) Sade Bulgur Kaç Kalori?


Pilav şeklinde yapılmamış bildiğimiz lapa haşlanmış yağsız bulgurun 1 su bardağı 120 kaloridir. Ayrıca 1 dolu çorba kaşığı yağsız pişmiş bulgur ise ortalama 26 kaloriye denk gelmektedir. Yani bu durumda sade yağsız pişmiş bulgurun oldukça az kalorili ve diyete uygun olduğunu söyleyebiliriz. Ama kim bulguru yağsız lapa şekilde yer o ayrı bir konu çünkü inanın diyetin ilk 3 günü böyle tatsız tuzsuz yağsız bulgur pilavı yiyorsunuz sonra maalesef pek dayanamıyorsunuz.

Domatesli Sebzeli Bulgur Pilavı Kaç Kalori?


Zeytinyağı yada sıvı yağ ile yapılmış klasik annelerimizin yaptığı bol domatesli ve sebzeli bulgur pilavının 1 dolu tabağı ortalama 300 kaloridir. Tabi bu ne kadar yağ kullandığınıza göre değişir. Siz eğer çok fazla sıvı yağ kullanıyorsanız yada tereyağı olmadan bulgur pilavı olmaz diyorsanız eğer maalesef bol yağlı bulgur pilavının kalorisi 400-450lere kadar çıkmaktadır. Bu nedenle eğer diyetteyseniz bulgur pilavı yaparken dikkat edeceğiniz en önemli şey kullanacağınız yağ miktarı olduğunu sakın unutmayın arkadaşlar.

Siyez Bulguru Kaç Kalori?


Pişmemiş siyez bulgurunun 1 su bardağı ortalama 650 kaloridir. Bu size çokmuş gibi gelse de aslında diğer bulgur çeşitleri ile neredeyse aynı kalori değerine sahiptir. Çünkü 1 su bardağı çiğ siyez bulguru ile oldukça fazla siyez bulgur pilavı yapılabilir. Son yılların glisemik indeksi düşük olan popüler diyet yiyeceklerinden biri olan siyez bulguru yağsız pişirilerek yada çok az sıvı yağ kullanılarak pilav olarak diyette yenebilir.

Mercimekli Bulgur Pilavı Kaç Kalori?


Benimde bulgur pilavı ile yemekten en çok zevk aldığım sulu yemeklerden biri olan mercimek yemeği bulgur pilavının üzerine dökülerek efsane bir lezzet olan mercimekli bulgur pilavı olarak da tüketilebilir. Mercimekte bir kuru bakliyat olduğu için pişirilirken kullanılan yağ miktarında abartıya kaçılmazsa eğer kalori değeri domatesli bulgur pilavı ile çok yakın bir derecede olacaktır. 1 büyük porsiyon mercimekli bulgur pilavı ortalama 300-320 kalori olup oldukça sağlıklı ve besin değeri yüksek bir yiyecektir.

İnce Bulgur (Kısır) Kaç Kalori?


Bulgur konusuna girmişken ince bulgur ile yapılan kısır yemeğinden de bahsetmeden olmaz.😂 Bulgur pilavına göre daha az yağlı ve içerisinde bolca salatalık malzeme bulunan kısırın 1 tabağı ortama 200-220 kaloridir. Bu kalori değeri ile diyet yapanların bolca tercih ettiği kısır ayrıca çokta faydalı ve besleyicidir.

Bulgur Köftesi Kaç Kalori?


Genellikle haşlanmış ince bulguru köfteye dönüştürerek üzerine yoğurt ve yağ yakılarak yenilen yoğurtlu bulgur köftesinin 1 büyük porsiyonu ortalama 400 kaloridir. Bu yüksek kalori üzerine dökülen ve yemekte kullanılan yağ miktarından geldiği için eğer kullandığınız yağı azaltırsanız muhakkak kalori değerinde de düşüş sağlayarak bulgur köftesini çok daha fazla diyete uygun bir yemek haline çevirebilirsiniz.

Esmer Bulgur Kaç Kalori?


Kilo vermek isteyenlerin aradığı esmer bulgurun 1 su bardağı ortalama 480-490 kalori arasıdır. Oldukça doyurucu ve iştah kesme özelliği olan esmer bulgur pilavı da özellikle az zeytinyağı ile yapıldığında diyette mükemmel bir seçim olabilir. Genel olarak bulgurun kullanıldığı yemeklerin kalori değerlerini öğrendikten sonra artık bulgur pilavı kilo yapar mı? Sorusuna geçebiliriz.😊

Bulgur Pilavı Kilo Aldırır Mı?

Bulgur pilavı yaparken kullanılan yağ miktarına dikkat edilirse ve margarin yada tereyağı yerine az miktarda zeytinyağı ile yapılırsa bulgur pilavı kilo aldırmaz. Ama siz 1 ufak tencere için çok fazla sıvı yağ kullanırsanız yada bazıları gibi hem sıvı yağ hem de yetmezmiş gibi margarin yada tereyağı kullanırsanız eğer aldığınız kalori değerleri neredeyse 2 katına çıkacağı için o zaman maalesef bulgur pilavı tabi ki de kilo aldırır.

Gece Bulgur Pilavı Yemek Kilo Yapar Mı?

Bulgur pilavı yemenin gecesi yada gündüzü yoktur aldığınız kalori aynıdır ancak uyumadan önce bulgur pilavı yerseniz eğer bulgur midede şişeceği için uyurken rahatsızlık çekebilirsiniz. Eğer siz günlük alacağınız kaloriyi hesaplamış ve eksi kalori değerindeyseniz gece bulgur pilavı yemek kilo yapmaz. Ama dediğim gibi uyurken kabus görmenize neden olabilir.😎

Diyette Bulgur Pilavı Yenir Mi?

Evet diyet yaparken bulgur pilavı yenir ama asıl soru diyette bulgur pilavı ne kadar yenir? Olmalıdır. Çünkü her ne kadar çok sağlıklı ve bol lifli özelliğinden dolayı tok tutucu özelliği olsa da bulgur pilavının eğer siz nasılsa bulgur kilo yapmaz diye günde 10 tabak yemeye kalkarsanız bu işi olmaz. Diyette alacağımız günlük kalori ortalama 1500-1700 arası olduğuna göre 1 öğünümüzü çok az yağlı 1 tabak bulgur pilavı yiyerek geçirebiliriz. Tabi günün geri kalanında diğer yediğimiz besinlerdeki kalorileri hesaba katmayı unutmadan ! 

Bulgurun Tarihi

Bulgurun Çin'de en az 6000 yıldır yetiştirildiğine inanılıyor. Asya'nın bazı bölgelerinde bulgur, gıda, tarım ve hatta yaşamın kendisi ile aynıdır. Dünyada binlerce farklı bulgur türü vardır. Genellikle bulgur, boyutuna ve işlemede kullanılan yönteme göre kategorize edilir. Bulgur minimum düzeyde işlenir ve yalnızca dış kabuğu çıkarılır. 

Bulgurun Faydaları Nelerdir?


  • Bulgura kahverengi rengini ve ceviz aromasını veren dış tabakalar, B vitamini ve lif bakımından zengindir. 
  • Yetişkinler için bulgur kilo kaybı için idealdir, tip 2 diyabet ve kolesterol riskini azaltmaya yardımcı olur, bağışıklığı destekler ve kalp hastalığı riskini azaltır. 
  • Bulgur, hipoalerjenik olduğu ve antioksidanlar açısından zengin olduğu için bebekler için genellikle ilk başlangıç yemeğidir. 
  • Kahverengi pirinç mükemmel bir manganez (günlük değerin% 88'i), selenyum (günlük değerin% 27'si) ve magnezyum (günlük değerin% 21'i) kaynağıdır. Aynı zamanda iyi bir lif kaynağı olup (günlük değerin% 14'ü) nü karşılar.
  • Bulgur, kolon kanserinin önlenmesinde iki önemli rol oynamaktadır. Birincisi, iyi bir lif kaynağı olarak bağırsaklardan geçiş süresinin azaltılmasına yardımcı olur, bu da kansere neden olabilecek maddelerin kolon hücreleriyle temas halinde geçirdiği süreyi azaltır. İkinci olarak, bulgur, vücudun en güçlü antioksidan enzimlerinden biri olan ve karaciğerde çok çeşitli potansiyel olarak zararlı molekülleri detoksifiye etmek için kullanılan bileşik glutatyon peroksidazda kofaktör olarak işlev gören önemli bir mineral olan selenyum içerir. 

Bulgur Nasıl Seçilir?

Bulgur, beyaz pirinç kadar uzun süre saklanmayacağından, önceden paketlenmiş bulgurun son kullanma tarihini kontrol etmek önemlidir. Toplu olarak satın alırken, mağazanın cirosunun yüksek olduğundan ve paketlerin iyi kapatıldığından ayrıca nem belirtisi göstermediğinden emin olun. 

Bulgur Nasıl Saklanır?

Hava geçirmez bir kapta saklanan bulgur altı aya kadar taze olarak saklanabilir. Soğuk ortamda bulguru muhafaza etmek bu süreyi birkaç ay uzatacaktır. 

Bulgur İle İlgili Bonus Bilgi!!!
Bulgur glüten içermez, bu da onu gıda alerjisi ve hassasiyeti olanlar için vazgeçilmez bir besin yapar. 

Bulgur Glisemik İndeks ve Yük Değerleri

Glisemik indeks derecesi: 50 (düşük) 
Glisemik yük derecesi: 16 (orta) 

Bulgur Zayıflatır Mı?


1 Ayda 8 Kilo Verdiren Diyet Bulgur Pilavı Tarifi


Pirinç Mi Bulgur Mu Daha Sağlıklı?


Evet değerli takipçilerim bugün sizlere bulgur pilavı kilo aldırıyor mu? Zayıflatır mı? Diyette bulgur pilavı ne kadar yenmeli? Bu konular ile ilgili ayrıntılı bilgiler vermeye çalıştım. Sizlerde konumuza yorumlarınızı yazarak katkı sağlayabilirsiniz. Bir başka yazıda görüşmek üzere inşallah.

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:
Yorumlar

En Çok Okunan 4 Yazım

Mide Küçültme Ameliyatı Kaç Kilo Olanlara Yapılır?

Cici Bebe Kilo Aldırır Mı?

Kulakta Akupunktur

Bakmadan Geçmeyin :)

Çorba Diyeti İle İnanılmaz Zayıfladım:)Çorba Salata Diyeti İle Kilo Verme.

Eczanelerde Peynir Ekmek Gibi Satılan Zayıflama Ürünleri

Diyette Yumurta Yerine Ne Yenebilir ? Yumurta Yerine Geçen Yiyecekler

Diyette Sucuk Yenir Mi? Sucuk Kilo Aldırır Mı?

Bitki Çayı Zayıflatır Mı? | Form Çayı Kilo Verdirir Mi?

Elma Yiyerek Süper Zayıflama.Akşam Yatmadan Önce Elma Yemek Kilo Aldırır Mı?

Gece Yatmadan Önce Limonlu Su İçmek Zayıflatır Mı?

Diyette Ciğer Yenir Mi? Ciğer Kilo Aldırır Mı?

Çörçil Zayıflatır Mı? Diyette Çörçil İçilir Mi?

Diyet Yaparken Kaçıncı Günü Kilo Vermeye Başlanır? Kilo İlk Nerden Verilir?