Diyette Bamya Yenir Mi? | Kilo Aldırır Mı? | Zayıflatır Mı?


Bugün takipçilerimden gelen sorulardan biri olan diyette bamya yenir mi? Bamya zayıflatır mı? Sorularının karşılıklarını vermeye çalışacağım arkadaşlar. Bamya bazı kesimlerin çok sevdiği bazılarının ise görmeye bile katlanamadığı bir sebzedir. Ancak ne olursa olsun içerdiği faydalı besinler nedeniyle muhakkak tüketmemiz gereken bamya kilo aldırır mı? İnceleyelim bakalım.


Öncelikle bamya denildiğinde aklıma nedense hep kılçıklı pek öyle herkesin sevmediği bamya yemeği geliyor. Küçüklüğümde benimde çok fazla severek tüketmediğim bamya son yıllarda özellikle çorba olarak lüks restoranlarda özel yemek olarak sunulmakta. Durum böyle olunca bamyaya da bamya çorbasına da ilgi bir tık artmış durumda.

Bamya Nedir?

Bamya, ebegümeci familyasından, 18 cm uzunluğa kadar büyüyen ve birçok çekirdeği olan yeşil meyvesi için yetiştirilen çok faydalı bir bitkidir. Afrika'da ortaya çıkan bamya  Akdeniz bölgesine kadar yayılmıştır.

Bamyanın Faydaları


  • Bir porsiyon bamya, K vitamini için günlük değerin yüzde 80'ini ve C vitamini için yüzde 44'ünü sağlar ayrıca bamya lif bakımından da yüksektir. 
  • Bamya, önemli bir A ve B6 vitamini, folat, niasin, riboflavin, manganez, kalsiyum, magnezyum, bakır ve potasyum kaynağıdır. 
  • Bamya mükemmel bir antioksidandır; beta-karoten, lutein ve zeaksantin çokça olarak bulunur. 
  • 2008 yılında yapılan bir araştırma, bamya tohumlarının antioksidan potansiyeline büyük vurgu yapılmıştır.
  • İskoçya'da yapılan bir araştırmada haftada en az 1 defa bamya yiyen kişilerin prostat kanserine yakalanma oranlarında %36 düşüklük tespit edilmiştir.

Diyette Bamya Yenir Mi?

Bu kadar faydalı ve antioksidan içeren mucizevi bir sebze tabi ki de diyette yenir. Önemli olan diyet yaparken bamyayı nasıl tükettiğiniz. Mesela bir arkadaşım var kilo vermeye çalışıyor ama aynı zamanda sabahları çorbacıda bol yağlı ve terbiyeli bamya çorbasını yaklaşık yarım ekmekle gömmeden işe gelmiyor. Eğer bu tarz bir bamya yeme alışkanlığınız varsa diyette bamya maalesef böyle yenmez. En az kalori alacağınız şekilde bamya yeme planı yaparak tükettiğiniz takdirde hem bamyanın sağladığı faydalardan geri kalmazsınız hem de bamya yiyerek kilo vermeye devam edersiniz.

Diyette bamya ne kadar yenmeli?

Diyette bamya ne kadar yenir, konusundan daha önemli olan şey diyetteyken bamya nasıl yenir? Olmalı. Çünkü siz isterseniz bamyayı tam bir kilo aldıran besin haline dönüştürebilirsiniz. O nedenle yağsız bir bamya yemeğinden bahsediyorsak eğer günde 1 tabak yenmesi uygundur. Tabi ki yanında asla ekmek tüketilmemeli. Bamya çorbası ise terbiye olmadan ve yine ekmek yemeden, diyette günde 1 kase içilebilir.

Bamya Zayıflatır Mı? Kilo Verdirir Mi?

Son günlerde en fazla sorulan sorulardan biride bamya kilo verdirir mi? Sorusu. Bamya evet çok sağlıklı ve muhakkak tüketmemiz gereken bir besin ama neden her sağlıklı gıdayı aşırı şekilde yiyip kilo verme hayalleri kuruyoruz hiç anlamıyorum. Bamya yiyerek zayıflama sizlere çok güzel gelse de maalesef bamya zayıflatmaz. Sadece bamya değil hiçbir besin tek başına ne kilo verdirir nede zayıflatır. Bamyayı sağlık açısından mutlaka diyette yer vermeye çalışın ancak bamya yiyerek kilo verme gibi olaylara asla girmeyin. Yapacağınız en güzel iş sağlıklı ve her besinden belirli miktarlar tüketilerek yaptığınız diyettir.

Bamya Kilo Aldırır Mı?

Bamya çok düşük kalorili bir sebzedir ancak siz bu düşük kalorili bamyayı bol terbiyeli ve yağlı bir çorbada kullanırsanız yada bamya kızartması olarak tüketirseniz eğer tam bir kalori bombası olur ve bu durumda maalesef bamya kilo aldırır. Ancak yağsız yemeklerde veya çok az buharda haşlayarak, sağlıklı bir şekilde tükettiğiniz bamya tabi ki de size kilo falan aldırmaz. Bamyanın kilo yapıp yapmaması sizin bamyayı nasıl kullandığınıza bağlıdır. Siz bir bamyayı makarna kalorisine de çıkarabilirsiniz, diyet yemeği olarak da kullanabilirsiniz. bamya kilo yapar mı, sorusunu da cevapladıktan sonra bamya nasıl tüketilir birazda bundan bahsedelim arkadaşlar.

Bamya Gaz Yapar Mı?

Bamya gaz yapmaz aksine mide şişkinliklerine kabızlığa ve sindirim yollarına iyi gelir. Bamya yedikten sonra gaz sıkıntısı çeken kişiler genellikle bamya ile birlikte bol sarımsaklı yoğurt yenmesi yada başka gaz yapan besinlerin tüketilmesi sonucu oluşur ve daha sonra insanlar bamya gaz yapıyor mu diye düşünmeye başlarlar. Normal bir insanda bamya gaz oluşumuna neden olmaz. Tabi sizin herhangi bir alerjiniz yada hassasiyetinizin olması durumda, bamya yedikten sonra gaz dahil her türlü sıkıntıyı görebilirsiniz. Bamya yedikten sonra gaz yaptığı konusunda kendinizden eminseniz eğer en kısa zamanda bir doktora görünmenizde fayda vardır.

Bamya En Sağlıklı Nasıl Yenir?

Geleneksel bamya çorbası sağladığı antioksidan ve mineral yapısı ile bamya denildiğinde akla gelen ilk sağlıklı besindir. Yine de çoğu farklı yörede bamya yemeği ve bol yoğurtlu salatası da yapılmaktadır.

Bamya buzluğa nasıl konulur? Derin dondurucuda nasıl saklanır?

Çiğ bamyaların baş kısımları güzelce temizlendikten sonra 10 saniye kaynar suya atılır ve daha sonra buzlu suya atılarak şoklanması sağlanır. Şoklanan bamyalar temiz bir peçete yardımıyla iyice kurutulur ve buzdolabı poşetine konularak havası çekilir. Bu yöntemle bamyanızı derin dondurucu yada buzlukta 1 yıla kadar taze olarak saklayabilirsiniz.

Buzluktaki bamya nasıl pişirilir?

Buzluktan yada derin dondurucudan çıkan bamyayı pişirmek için erimesini beklemenize gerek yoktur. Normal bamya yemeğini hazırladığınız şekilde soğanlarınızı kavurup domates rendesini ekledikten sonra kısık ateşe buzluktan çıkan bamyaları ekleyerek kapağı kapalı şekilde bamyalar eriyene kadar beklenir. Daha sonra bamyalar iyice karıştırılır ve kısık ateşte 20 dakika kadar pişirilir. İşte buzlu bamyayı pişirmek bu kadar kolay.

Bamya tansiyonu yükseltir mi?

Bamya yada bamya tohumu tansiyonu yükseltmez arkadaşlar. Bamya yerken çok fazla ekmek tüketirseniz eğer yada bamya çorbasını çok yağlı ve terbiyeli bir şekilde yediyseniz eğer elbette ki tansiyonunuz çıkar. Ama bu tansiyon yükselmesi bamya veya bamya tohumu ile ilişkilendirilemez. Kısacası bamya tansiyonu çıkartmaz arkadaşlar.

Bamyanın salyalanmaması için ne yapılır?

Bamyanın salyalanmaması (uzamaması) için yapılacak şey limonlu suda 5 dakika kadar bamyaları bekletip daha sonra pişirmektir arkadaşlar. Uzun yıllardır bamyanın sünmemesi için bu yöntem kullanılır. Eğer bamya limonlu suda bekletilmezse sümüklenme ve uzama yapar.

Bamya tohumu kireçlenmeye ve diz ağrılarına iyi gelir mi?

Bamya ve bamya tohumu içerisinde bulunan değerli vitamin ve mineraller sayesinde bamya tohumu kireçlenme, eklem ağrıları ve diz ağrılarına iyi gelir. 

Bamya ekşi olursa ne yapılır?

Bamya yemeğiniz ekşi olursa eğer içerisine 2 adet küp kesme şeker atabilir yada 1 adet havuç doğrayabilirsiniz. Bu bamya yemeğinize tat verecek ve ekşi tadını engelleyecektir.

Bamya reflüye iyi gelir mi?

Bamya mide asitlerinin oluşumunu kontrol altına alarak reflüye iyi gelir.

Bamya yemeğinin yanına ne yapılır? Ne iyi gider?

Bamyanın yanına en çok yakışan yemek pirinç pilavıdır. Hele birde yanında cacık, yoğurt yada ayran varsa tadından yenmez. Ayrıca bamya ile patates yemeği, mercimek çorbası ve köftede iyi gider.

Bamya ülsere iyi gelir mi?

Yüksel lif içeriği sayesinde bamya doğal bir müshil görevi görür ve vücuttan zararlı toksinleri atmaya yardımcı olarak ülsere iyi gelir.

Bamya şekeri yükseltir mi? Düşürür mü?

Bamya glisemik indeksi çok düşük bir besin olup şekeri yükseltmez, tam aksine şekeri düşürücü özelliği vardır. Özellikle diyabetik hastalar bamya tüketimine çok önem vermektedirler. Ayrıca bamya kan şekerini aniden yükseltmediği için oldukça fazla tok tutucu özelliği vardır.

Bamya bebeklere ne zaman verilir? Bamya bebeklerde gaz yapar mı?

bamya yemeği bebeklere 8-10 aylık aralığında verilmeye başlanabilir. Normal bir bebeğe bamya gaz yapmaz. Yine de bamya yedikten sonra bebeğinizde herhangi bir tuhaflık görürseniz eğer mutlaka doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

Bamya ödeme iyi gelir mi?

Bamya ve bamya suyu vücuttan ödem atmaya yardımcı olur. Özellikle gece yatmadan önce içilen 1 bardak bamya suyu bağırsaklarınızı temizleyecek ve ödemden kurtulmanızı sağlayacaktır.

Bamya yemeği tencerede ve düdüklüde kaç dakikada pişer?

Bamya yemeği ocakta kısık ateşte ortalama 20-25 dk içinde pişer. Düdüklüde ise 15 dakikada pişer ancak bamya yemeğini düdüklüde pişirmek için herhangi bir sebep yok. Çünkü bamya hem kısa sürede pişebilen bir yemek hem de bamya pişirmek için düdüklü tencere kullandığınız zaman bamya hem çok piştiği için sümükleniyor, hem de çok parçalanıyor.


Bamya Besin Değerleri (1 Fincan)

Kalori: 35  
Protein: 3 gr 
Toplam yağ: 0,3 gr 
Doymuş yağ: 0,1 gr 
Karbonhidrat: 7,2 gr 
Lif: 4 gr 

Bamya, C, K vitaminleri ve lif bakımından zengin olup iyi bir A ve B6 vitamini kaynağıdır. Ayrıca folat, niasin, riboflavin, manganez, kalsiyum, magnezyum, bakır, potasyum ve güçlü antioksidanlar ile mutlaka hayatımızda bulunması gereken bir sebzedir.

Bamya tohumu mucizesi


Bamya Neye İyi Gelir?


Sizler için bugün bamya zayıflatıyor mu? Diyette bamya ne kadar yenir? gibi sorulara cevap verdim. Sizlerde lütfen bamya yedim kilo verdim gibi şeyler söyleyen insanlara lütfen inanmayın. Bu konumuz ile ilgili sorunuz varsa lütfen konu altına yorum yaparak bana iletin.

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:Yorumlar

En Çok Okunan 4 Yazım

Aralıklı Oruç (İF) Diyeti

Mide Küçültme Ameliyatı Kaç Kilo Olanlara Yapılır?

Cici Bebe Kilo Aldırır Mı?

Kulakta Akupunktur (14 Günlük Diyet Listesi)

Bakmadan Geçmeyin :)

Çorba Diyeti İle İnanılmaz Zayıfladım:)🍲 Çorba Salata Diyeti İle Kilo Verme.

Eczanelerde Peynir Ekmek Gibi Satılan Zayıflama Ürünleri

Diyette Yumurta Yerine Ne Yenebilir ? Yumurta Yerine Geçen Yiyecekler

Diyette Sucuk Yenir Mi? Sucuk Kilo Aldırır Mı?

Bitki Çayı Zayıflatır Mı? | Form Çayı Kilo Verdirir Mi?

Elma Yiyerek Süper Zayıflama.Akşam Yatmadan Önce Elma Yemek Kilo Aldırır Mı?

Diyette Ciğer Yenir Mi? Ciğer Kilo Aldırır Mı?

Diyet Yaparken Kaçıncı Günü Kilo Vermeye Başlanır? Kilo İlk Nerden Verilir?

Gece Yatmadan Önce Limonlu Su İçmek Zayıflatır Mı?

Çörçil Zayıflatır Mı? Diyette Çörçil İçilir Mi?