Diyette Bamya Yenir Mi? | Bamya Zayıflatır Mı?


Bugün takipçilerimden gelen sorulardan biri olan diyette bamya yenir mi? Bamya zayıflatır mı? Sorularının karşılıklarını vermeye çalışacağım arkadaşlar. Bamya bazı kesimlerin çok sevdiği bazılarının ise görmeye bile katlanamadığı bir sebzedir. Ancak ne olursa olsun içerdiği faydalı besinler nedeniyle muhakkak tüketmemiz gereken bamya kilo aldırır mı? İnceleyelim bakalım.


Öncelikle bamya denildiğinde aklıma nedense hep kılçıklı pek öyle herkesin sevmediği bamya yemeği geliyor. Küçüklüğümde benimde çok fazla severek tüketmediğim bamya son yıllarda özellikle çorba olarak lüks restoranlarda özel yemek olarak sunulmakta. Durum böyle olunca bamyaya da bamya çorbasına da ilgi bir tık artmış durumda.

Bamya Nedir?

Bamya, ebegümeci familyasından, 18 cm uzunluğa kadar büyüyen ve birçok çekirdeği olan yeşil meyvesi için yetiştirilen çok faydalı bir bitkidir. Afrika'da ortaya çıkan bamya  Akdeniz bölgesine kadar yayılmıştır.

Bamyanın Faydaları


  • Bir porsiyon bamya, K vitamini için günlük değerin yüzde 80'ini ve C vitamini için yüzde 44'ünü sağlar ayrıca bamya lif bakımından da yüksektir. 
  • Bamya, önemli bir A ve B6 vitamini, folat, niasin, riboflavin, manganez, kalsiyum, magnezyum, bakır ve potasyum kaynağıdır. 
  • Bamya mükemmel bir antioksidandır; beta-karoten, lutein ve zeaksantin çokça olarak bulunur. 
  • 2008 yılında yapılan bir araştırma, bamya tohumlarının antioksidan potansiyeline büyük vurgu yapılmıştır.
  • İskoçya'da yapılan bir araştırmada haftada en az 1 defa bamya yiyen kişilerin prostat kanserine yakalanma oranlarında %36 düşüklük tespit edilmiştir.

Diyette Bamya Yenir Mi?

Bu kadar faydalı ve antioksidan içeren mucizevi bir sebze tabi ki de diyette yenir. Önemli olan diyet yaparken bamyayı nasıl tükettiğiniz. Mesela bir arkadaşım var kilo vermeye çalışıyor ama aynı zamanda sabahları çorbacıda bol yağlı ve terbiyeli bamya çorbasını yaklaşık yarım ekmekle gömmeden işe gelmiyor. Eğer bu tarz bir bamya yeme alışkanlığınız varsa diyette bamya maalesef böyle yenmez. En az kalori alacağınız şekilde bamya yeme planı yaparak tükettiğiniz takdirde hem bamyanın sağladığı faydalardan geri kalmazsınız hem de bamya yiyerek kilo vermeye devam edersiniz.

Bamya Zayıflatır Mı?

Son günlerde en fazla sorulan sorulardan biride bamya kilo verdirir mi? Sorusu. Bamya evet çok sağlıklı ve muhakkak tüketmemiz gereken bir besin ama neden her sağlıklı gıdayı aşırı şekilde yiyip kilo verme hayalleri kuruyoruz hiç anlamıyorum. Bamya yiyerek zayıflama sizlere çok güzel gelse de maalesef bamya zayıflatmaz. Sadece bamya değil hiçbir besin tek başına ne kilo verdirir nede zayıflatır. Bamyayı sağlık açısından mutlaka diyette yer vermeye çalışın ancak bamya yiyerek kilo verme gibi olaylara asla girmeyin. Yapacağınız en güzel iş sağlıklı ve her besinden belirli miktarlar tüketilerek yaptığınız diyettir.

Bamya En Sağlıklı Nasıl Yenir?

Geleneksel bamya çorbası sağladığı antioksidan ve mineral yapısı ile bamya denildiğinde akla gelen ilk sağlıklı besindir. Yine de çoğu farklı yörede bamya yemeği ve bol yoğurtlu salatası da yapılmaktadır.

Bamya Besin Değerleri (1 Fincan)

Kalori: 35  
Protein: 3 gr 
Toplam yağ: 0,3 gr 
Doymuş yağ: 0,1 gr 
Karbonhidrat: 7,2 gr 
Lif: 4 gr 

Bamya, C, K vitaminleri ve lif bakımından zengin olup iyi bir A ve B6 vitamini kaynağıdır. Ayrıca folat, niasin, riboflavin, manganez, kalsiyum, magnezyum, bakır, potasyum ve güçlü antioksidanlar ile mutlaka hayatımızda bulunması gereken bir sebzedir.

Bamya tohumu mucizesi


Bamya Neye İyi Gelir?


Sizler için bugün bamya zayıflatıyor mu? Diyette bamya ne kadar yenir? gibi sorulara cevap verdim. Sizlerde lütfen bamya yedim kilo verdim gibi şeyler söyleyen insanlara lütfen inanmayın. Bu konumuz ile ilgili sorunuz varsa lütfen konu altına yorum yaparak bana iletin.

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:


Yorumlar

En Çok Okunan 4 Yazım

Mide Küçültme Ameliyatı Kaç Kilo Olanlara Yapılır?

Cici Bebe Kilo Aldırır Mı?

Kulakta Akupunktur

Bakmadan Geçmeyin :)

Çorba Diyeti İle İnanılmaz Zayıfladım:)Çorba Salata Diyeti İle Kilo Verme.

Eczanelerde Peynir Ekmek Gibi Satılan Zayıflama Ürünleri

Diyette Yumurta Yerine Ne Yenebilir ? Yumurta Yerine Geçen Yiyecekler

Diyette Sucuk Yenir Mi? Sucuk Kilo Aldırır Mı?

Bitki Çayı Zayıflatır Mı? | Form Çayı Kilo Verdirir Mi?

Elma Yiyerek Süper Zayıflama.Akşam Yatmadan Önce Elma Yemek Kilo Aldırır Mı?

Gece Yatmadan Önce Limonlu Su İçmek Zayıflatır Mı?

Diyette Ciğer Yenir Mi? Ciğer Kilo Aldırır Mı?

Çörçil Zayıflatır Mı? Diyette Çörçil İçilir Mi?

Diyet Yaparken Kaçıncı Günü Kilo Vermeye Başlanır? Kilo İlk Nerden Verilir?