Dolma Kilo Aldırır Mı? | Diyette Biber Dolması Yenir Mi?


Mis gibi bol yoğurtlu bir "Biber Dolması" nı kim sevmez ki?😋 Bugün sizlere dolma kilo aldırır mı? Diyette biber dolması yenir mi? 😊Bu sorular hakkında bilgi vereceğim arkadaşlar. Ülkemizde kıymalı ve kıymasız olarak yapılan biber dolması çoğu kişi bayılarak löp löpp götürse de acaba biber dolması kilo yapar mı? Diyette etli, kuru yada zeytinyağlı biber dolması yenir mi? Hep birlikte inceleyelim kankiler.😎

Öncelikle biber dolması denilince aklıma ilk olarak annemin yaptığı üzerine bol sarımsaklı yada sade yoğurt dökerek yediğimiz kıymalı biber dolması geliyor. Annem öyle güzel yapar ki etli biber dolmasını abartmıyorum parmaklarınızı yerseniz arkadaşlar.😂 Öyle yüksek ateşte falan değil kısık ateşte yavaş yavaş ılık ılık pişer o güzelim dolmalar.😊 Biraz dinlenir daha sonra koca bir tepsiye tencere ters çevrilerek dökülür. Üzerine bolca yoğurt döküp hepimiz aynı tepsiden yerdik biber dolmalarını. O zamanlar yediğimiz bu dolmaların tadını inanın şuan en güzel esnaf lokantasında bile bulamazsınız.

Gelelim bugünkü konumuz olan zeytinyağlı olsun kuru biber dolması olsun diyette yenir mi? Biber dolması kilo aldırıyor mu? Sorusunun cevabını vermeye. Bu soruların cevaplarını ayrıntılı olarak tüm biber dolması çeşitlerinin inceleyerek vermem için öncelikle kalori değerlerini öğrenerek işe başlayalım.

Kıymalı Biber Dolması Kaç Kalori?


En çok sevilen biber dolması çeşitlerinden olan kıymalı biber dolmasının 1 porsiyonu 390 kalori, 1 adet kıymalı biber dolması ise 130 kaloridir. Kalori miktarı sizin için biraz fazla gözükebilir ancak bildiğiniz üzere biber dolmasının içince bolca pirinç ve sıvı yağ vardır. Buda maalesef ister istemez kıymalı biber dolmasının kalori değerini üst noktalara taşımaktadır.

Zeytinyağlı Biber Dolması Kaç Kalori?

Çiğ pişmemiş dolmalık biber her ne kadar çok faydalı bir besin olsa da içerisine konulan zeytinyağı ile yapılan biber dolması yemeğinin 1 porsiyonu 400 kalori, 1 adet zeytinyağlı biber dolması  ise 134 kaloriye denk gelmektedir. Zeytinyağının faydalarını hepimiz çok iyi bilsek de yine de biber dolması yaparken aşırıya kaçmamakta fayda vardır.

Kuru Biber Dolması Kaç Kalori? (Kırmızı yada Yeşil)

Kurutulmuş biber ile yapılan efsane lezzet kuru biber dolması sağlıklı bir yiyecek olmasından dolayı her ne kadar çok masum görünse de maalesef yemeği yapılırken kullanılan pirinç ve yağ miktarları aşağı yukarı aynı olduğu için kuru biber dolmasının da 1 porsiyonu 380 kalori, 1 adet kuru biber dolması ise 127 kaloridir.

Bulgurlu Biber Dolması Kaç Kalori?

Özellikle diyet yapan ve kilo vermek isteyen kişilerin tercih ettiğini düşündüğüm bulgurlu biber dolmasının porsiyonu ise 395 kaloridir. 1 adet bulgurlu biber dolması ise ortalama 133 kaloridir. Gördüğünüz gibi biber dolması yaparken pirinç yerine bulgur kullansanız da maalesef kalori değeri öyle çok aşağılara düşmüyor.

Dolma Kilo Aldırır Mı?


Evet arkadaşlar biber dolmasının kalorisini öğrendikten sonra gelelim asıl sorumuz biber dolması kilo aldırır mı? sorusuna. Yukarıda gördüğünüz gibi maalesef biber dolması öyle az kalori içeren bir yemek değil ancak çok faydalı olduğu da bilimsel bir gerçek. Durum böyle olunca dolma kilo aldırır desem de asla biber dolmasından vazgeçin diyemiyorum. Çünkü sağladığı faydalar göz önüne alındığında asla ve asla diyette olsanız bile muhakkak hayatınızdan çıkarmamanız gereken bir yemek biber dolması. Peki diyet yaparken biber dolması nasıl tüketeceğiz birde bu konuya gelelim.

Diyette Biber Dolması Yenir Mi?

Biber dolmasını yaparken yağ oranına ve içerdiği pirinç miktarına dikkat ederseniz eğer diyette biber dolması yenir arkadaşlar. Çokta besleyici ve doyurucu olur. Ama siz şakır şakır bol yağlı ve pirinçli olarak biber dolması yaparsanız eğer maalesef bu biber dolması tam bir kalori bombası olur ve diyette asla yenmez

Diyette Biber  Dolması Ne Kadar Yenmeli?

Yağ oranını azalttığınızda ve pirinç durumuna dikkat ettiğinizde 1 adet biber dolmasının kalori değeri %20 kadar düşmektedir. Bu durumda diyet yaparken 2 adet biber dolması yemek yeterlidir diyebiliriz. Tabi bu biber dolmalarını götürürken yanında kesinlikle ekmek yememeniz ve üzerine döktüğünüz yoğurdu yağsız seçmek önemlidir. Biber dolmasından bu kadar bahsettikten sonra birde asıl faydalı olan çiğ dolmalık biberden bağsedelim.

Dolmalık Biber Hakkında

Dolmalık biber genellikle çan şeklindedir, çeşitli boyutlarda, şekillerde ve kırmızı, yeşil, mor, kahverengi ve hatta siyah renklerde olabilir, ancak hepsi aynı türe aittir. Normalde, dolmalık biberler yaklaşık 5-12 cm uzunluğundadır ve altta üç veya dört lob bulunur. İçi boş, yenilebilir tohumlar ve beyaz, süngerimsi bir çekirdek vardır. 

Dolmalık biber birçok isimle anılır: Ülkemizde, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri'nde bildiğimiz dolmalık biber olarak Britanya'da kırmızı biber, yeşil biber veya tatlı biber olarak Avustralya, Yeni Zelanda ve Hindistan'da ise genellikle dolmalık bibere kırmızı biber derler.

Dolmalık Biber Nerede Yetiştirilir?

Dolmalık biber, binlerce yıldır yetiştirildiği Akdeniz, Ege ve Marmara Bölgesinde bolca görülür. Yıl içinde tarladan birkaç defa mahsul alınabilmesine rağmen genelde 1 yıllık olarak ekilirler. Dolmalık biber bitkisi 40-50 cm yüksekliğe kadar ulaşır ve yeşil olan kısmını üreten ve olgunlaştıkça rengini değiştirebilen küçük beyaz bir çiçek çıkarır. 

Dolmalık Biberin Faydaları


  • Dolmalık biber, beta karoten, alfa karoten ve beta kriptoksantin dahil olmak üzere çeşitli antioksidan formunda olan C ve A vitaminlerinin olağanüstü bir kaynağıdır. 
  • Aynı zamanda mükemmel bir B6 vitamini, folat ve lif kaynağıdır 
  • Dolmalık biber iyi bir E vitamini, riboflavin, niasin, tiamin, pantotenik asit, potasyum ve mangan kaynağıdır. 

Dolmalık Biber En Sağlıklı Nasıl Tüketilir?

Dolmalık biberin yüksek folat ve C vitamini seviyesini korumanın en kolay yolu taze doğranmış sebze salatasında ana bileşen olarak çiğ dolmalık biber kullanmaktır. Ülkemizde her ne kadar içi kıymalı harç ile biber dolması olarak pişirilen harika lezzetli bir yemeğe dönüşse de dolmalık biber, vitamin ve minerallerinden en çok faydayı sağlamak için elimizden geldiğince çok az pişirmeli yada salatalarda çiğ olarak tüketmeliyiz.

Çiğ Dolmalık Biber Besin Değerleri (1 su bardağı doğranmış) 

Kalori: 46 
Protein: 1,5 gr 
Toplam yağ: 0,5 gr
Doymuş yağ: 0
Karbonhidrat: 9 gr 
Lif: 3,1 gr

Biber dolması kilo verdirir mi aldırır mı konusu için araştırma yaparken bu konu ile ilgili çok güzel ve bilgilendirici videolar denk geldi arkadaşlar. Mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.

Diyet Biber Dolması Nasıl Yapılır? Kilo Aldırmayan Biber Dolması


Diyetteyken Biber Dolması Yenir mi?


Etli Biber Dolması Nasıl Yapılır? - Dondurucuda Nasıl Saklanır?


Değerli arkadaşlar bugün sizlere dolma kilo yapar mı? Diyette biber dolması yenir mi? ile ilgili yaptığım araştırma yazımı paylaştım. Sizlerde diyet yaparken biber dolması yemeyi seviyorsanız eğer lütfen tecrübelerinizi ve yorumlarınızı konu altına yorum yazarak benimle paylaşın.

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:Yorumlar

En Çok Okunan 4 Yazım

Mide Küçültme Ameliyatı Kaç Kilo Olanlara Yapılır?

Cici Bebe Kilo Aldırır Mı?

Kulakta Akupunktur

Bakmadan Geçmeyin :)

Çorba Diyeti İle İnanılmaz Zayıfladım:)Çorba Salata Diyeti İle Kilo Verme.

Eczanelerde Peynir Ekmek Gibi Satılan Zayıflama Ürünleri

Diyette Yumurta Yerine Ne Yenebilir ? Yumurta Yerine Geçen Yiyecekler

Diyette Sucuk Yenir Mi? Sucuk Kilo Aldırır Mı?

Bitki Çayı Zayıflatır Mı? | Form Çayı Kilo Verdirir Mi?

Elma Yiyerek Süper Zayıflama.Akşam Yatmadan Önce Elma Yemek Kilo Aldırır Mı?

Gece Yatmadan Önce Limonlu Su İçmek Zayıflatır Mı?

Diyette Ciğer Yenir Mi? Ciğer Kilo Aldırır Mı?

Çörçil Zayıflatır Mı? Diyette Çörçil İçilir Mi?

Diyet Yaparken Kaçıncı Günü Kilo Vermeye Başlanır? Kilo İlk Nerden Verilir?