Dolma Kilo Aldırır Mı? | Diyette Biber Dolması Yenir Mi?


Mis gibi bol yoğurtlu bir "Biber Dolması" nı kim sevmez ki?😋 Bugün sizlere dolma kilo aldırır mı? Diyette biber dolması yenir mi? 😊Bu sorular hakkında bilgi vereceğim arkadaşlar. Ülkemizde kıymalı ve kıymasız olarak yapılan biber dolması çoğu kişi bayılarak löp löpp götürse de acaba biber dolması kilo yapar mı? Diyette etli, kuru yada zeytinyağlı biber dolması yenir mi? Hep birlikte inceleyelim kankiler.😎

Öncelikle biber dolması denilince aklıma ilk olarak annemin yaptığı üzerine bol sarımsaklı yada sade yoğurt dökerek yediğimiz kıymalı biber dolması geliyor. Annem öyle güzel yapar ki etli biber dolmasını abartmıyorum parmaklarınızı yerseniz arkadaşlar.😂 Öyle yüksek ateşte falan değil kısık ateşte yavaş yavaş ılık ılık pişer o güzelim dolmalar.😊 Biraz dinlenir daha sonra koca bir tepsiye tencere ters çevrilerek dökülür. Üzerine bolca yoğurt döküp hepimiz aynı tepsiden yerdik biber dolmalarını. O zamanlar yediğimiz bu dolmaların tadını inanın şuan en güzel esnaf lokantasında bile bulamazsınız.


Gelelim bugünkü konumuz olan zeytinyağlı olsun kuru biber dolması olsun diyette yenir mi? Biber dolması kilo aldırıyor mu? Sorusunun cevabını vermeye. Bu soruların cevaplarını ayrıntılı olarak tüm biber dolması çeşitlerinin inceleyerek vermem için öncelikle kalori değerlerini öğrenerek işe başlayalım.

Kıymalı Biber Dolması Kilo Aldırır Mı? Kaç Kalori?


En çok sevilen biber dolması çeşitlerinden olan kıymalı biber dolmasının 1 porsiyonu 390 kalori, 1 adet kıymalı biber dolması ise 130 kaloridir. Kalori miktarı sizin için biraz fazla gözükebilir ancak bildiğiniz üzere biber dolmasının içince bolca pirinç ve sıvı yağ vardır. Buda maalesef ister istemez kıymalı biber dolmasının kalori değerini üst noktalara taşımaktadır.

Zeytinyağlı Biber Dolması Kilo Aldırır Mı? Kaç Kalori?

Çiğ pişmemiş dolmalık biber her ne kadar çok faydalı bir besin olsa da içerisine konulan zeytinyağı ile yapılan biber dolması yemeğinin 1 porsiyonu 400 kalori, 1 adet zeytinyağlı biber dolması  ise 134 kaloriye denk gelmektedir. Zeytinyağının faydalarını hepimiz çok iyi bilsek de yine de biber dolması yaparken aşırıya kaçmamakta fayda vardır.

Kuru Biber Dolması Kilo Aldırır Mı? Kaç Kalori? (Kırmızı yada Yeşil)

Kurutulmuş biber ile yapılan efsane lezzet kuru biber dolması sağlıklı bir yiyecek olmasından dolayı her ne kadar çok masum görünse de maalesef yemeği yapılırken kullanılan pirinç ve yağ miktarları aşağı yukarı aynı olduğu için kuru biber dolmasının da 1 porsiyonu 380 kalori, 1 adet kuru biber dolması ise 127 kaloridir.

Bulgurlu Biber Dolması Kilo Aldırır Mı? Kaç Kalori?

Özellikle diyet yapan ve kilo vermek isteyen kişilerin tercih ettiğini düşündüğüm bulgurlu biber dolmasının porsiyonu ise 395 kaloridir. 1 adet bulgurlu biber dolması ise ortalama 133 kaloridir. Gördüğünüz gibi biber dolması yaparken pirinç yerine bulgur kullansanız da maalesef kalori değeri öyle çok aşağılara düşmüyor.

Dolma Kilo Aldırır Mı?


Evet arkadaşlar biber dolmasının kalorisini öğrendikten sonra gelelim asıl sorumuz biber dolması kilo aldırır mı? sorusuna. Yukarıda gördüğünüz gibi maalesef biber dolması öyle az kalori içeren bir yemek değil ancak çok faydalı olduğu da bilimsel bir gerçek. Durum böyle olunca dolma kilo aldırır desem de asla biber dolmasından vazgeçin diyemiyorum. Çünkü sağladığı faydalar göz önüne alındığında asla ve asla diyette olsanız bile muhakkak hayatınızdan çıkarmamanız gereken bir yemek biber dolması. Peki diyet yaparken biber dolması nasıl tüketeceğiz birde bu konuya gelelim.

Diyette Biber Dolması Yenir Mi?

Biber dolmasını yaparken yağ oranına ve içerdiği pirinç miktarına dikkat ederseniz eğer diyette biber dolması yenir arkadaşlar. Çokta besleyici ve doyurucu olur. Ama siz şakır şakır bol yağlı ve pirinçli olarak biber dolması yaparsanız eğer maalesef bu biber dolması tam bir kalori bombası olur ve diyette asla yenmez

Diyette Biber  Dolması Ne Kadar (kaç adet) Yenmeli?

Yağ oranını azalttığınızda ve pirinç durumuna dikkat ettiğinizde 1 adet biber dolmasının kalori değeri %20 kadar düşmektedir. Bu durumda diyet yaparken 2 adet biber dolması yemek yeterlidir diyebiliriz. Tabi bu biber dolmalarını götürürken yanında kesinlikle ekmek yememeniz ve üzerine döktüğünüz yoğurdu yağsız seçmek önemlidir. Biber dolmasından bu kadar bahsettikten sonra birde asıl faydalı olan çiğ dolmalık biberden bahsedelim.

1 porsiyon biber dolması kaç adet?

1 porsiyon biber dolmasında 4 adet orta boy biber dolması bulunur. Eğer biber dolmaları çok büyükse 1 porsiyon biber dolmasına 3 adet verilmesi uygun olur. Eğer minik biber dolmaları ise o zaman 1 porsiyona genellikle 5 adet biber dolması verilir.

Dolmalık Biber Hakkında

Dolmalık biber genellikle çan şeklindedir, çeşitli boyutlarda, şekillerde ve kırmızı, yeşil, mor, kahverengi ve hatta siyah renklerde olabilir, ancak hepsi aynı türe aittir. Normalde, dolmalık biberler yaklaşık 5-12 cm uzunluğundadır ve altta üç veya dört lob bulunur. İçi boş, yenilebilir tohumlar ve beyaz, süngerimsi bir çekirdek vardır. 

Dolmalık biber birçok isimle anılır: Ülkemizde, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri'nde bildiğimiz dolmalık biber olarak Britanya'da kırmızı biber, yeşil biber veya tatlı biber olarak Avustralya, Yeni Zelanda ve Hindistan'da ise genellikle dolmalık bibere kırmızı biber derler.

Dolmalık Biber Nerede Yetiştirilir?

Dolmalık biber, binlerce yıldır yetiştirildiği Akdeniz, Ege ve Marmara Bölgesinde bolca görülür. Yıl içinde tarladan birkaç defa mahsul alınabilmesine rağmen genelde 1 yıllık olarak ekilirler. Dolmalık biber bitkisi 40-50 cm yüksekliğe kadar ulaşır ve yeşil olan kısmını üreten ve olgunlaştıkça rengini değiştirebilen küçük beyaz bir çiçek çıkarır. 

Dolmalık Biberin Faydaları


  • Dolmalık biber, beta karoten, alfa karoten ve beta kriptoksantin dahil olmak üzere çeşitli antioksidan formunda olan C ve A vitaminlerinin olağanüstü bir kaynağıdır. 
  • Aynı zamanda mükemmel bir B6 vitamini, folat ve lif kaynağıdır 
  • Dolmalık biber iyi bir E vitamini, riboflavin, niasin, tiamin, pantotenik asit, potasyum ve mangan kaynağıdır. 

Dolmalık Biber En Sağlıklı Nasıl Tüketilir?

Dolmalık biberin yüksek folat ve C vitamini seviyesini korumanın en kolay yolu taze doğranmış sebze salatasında ana bileşen olarak çiğ dolmalık biber kullanmaktır. Ülkemizde her ne kadar içi kıymalı harç ile biber dolması olarak pişirilen harika lezzetli bir yemeğe dönüşse de dolmalık biber, vitamin ve minerallerinden en çok faydayı sağlamak için elimizden geldiğince çok az pişirmeli yada salatalarda çiğ olarak tüketmeliyiz.

Biber dolmasının ve kuru dolmanın yanına ne gider?

Biber dolmasının yanına ne yapılır konusunda sizlere verebileceğim en leziz fikir öncelikle dolma biberin yanına yoğurt eksik etmemeniz yönüne olacaktır. Çünkü biber dolmasının da kuru dolmanın da yanına yemek yapmasanız bile eğer yanında yoğurt yoksa bu çok daha büyük bir eksikliktir. Yanında yoğurt olmayan bir biber dolması yemeği yada kurutulmuş dolma düşünülemez, teklif dahi edilemez. Çünkü dolma biberin yanına en güzel yoğurt yakışır. Yemek olarak biber dolmanın yanına ne iyi gider dersek eğer; muhakkak ilk aklıma gelen sıcak bir çorba, patates yemeği veya herhangi bir sulu yemek olabilir.

Biber dolması ocakta ve fırında kaç dakikada pişer?

Biber dolması kapağı kapalı ve kısık bir ateşte, ocakta ortalama 35-40 dk aralığında pişer. Dolma biber fırında ise 145-150 derece arasında 1 saatte pişebilir. Bu sizin kullandığınız fırın yada tencereye göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle özellikle biber dolması pişerken kokusuna odaklanın. Güzel kokular geldiğinde kontrol yapabilirsiniz.

Biber dolmasına ne kadar su konulur?

Biber dolmaları ile dizilmiş tencerenin üzerine 1-2 parmak kadar su geçse yeterli olacaktır. Dolma bibere çok fazla su koyarsanız eğer lezzetini kaybeder, az su koyarsanız da dibi yanar. Genellikle kısık ateş için 1 parmak üstü su koymanız yeterli oalcaktır.

Biber dolması emziren anneye gaz yapar mı?

Biber başlı başına yüksek asitik oranına sahip bir yiyecek olduğu için birde biberler biraz acı ise emziren anneye gaz yapma ihtimali yükselir. Dolma biberin emziren anneye gaz yapmaması için en fazla 3 adet tüketilmeli ve üzerine bolca yoğurt dökülmelidir, bu biber dolmasının gaz yapma ihtimalini emziren anneler için azaltacaktır.

Biber dolması tekrar ısıtılır mı?

Elbette biber dolması ısıtılır arkadaşlar. Neden ısıtılmasın ki? Ziyankarlığa hiç gerek yok. Akşamdan kalan biber dolmaları kıymalı yada etli bile olsa buzdolabında muhafaza edip diğer gün mikrodalga fırında veya içine birazcık su ekleyerek kısık ateşte herhangi bir tavada ısıtabilirsiniz.

Biber dolmasının piştiği nasıl anlaşılır?

Benim biber dolmasının piştiğini anlamamın en kolay yolu ilk olarak burnuma gelen enfes kokudur. Daha pişmemiş dolmalar güzel koku vermezler. Pişmeye başladığı an özellikle biber dolmasındaki pirinç ve iç harç karışımı mükemmel bir koku vermeye başlar. Bir diğer biber dolmasının nasıl piştiğini anlama yöntemi de; biberler büyür ve iç harçtaki pirinçleri pilav yaparken gördüğünüz gibi iri iri görürsünüz, işte o zaman pişmeye başlamıştır. Ayrıca piştiğini düşündüğünüz biber dolmasını bir çatal yardımı ile bastırarak biberlerin yumuşayıp yumuşamadığını anlayabilirsiniz.

Biber dolması dolapta kaç günde bozulur?

Kıymalı veya etli biber dolmasını dolapta en fazla 2 gün bekletmenizi öneririm. Ama sade biber dolması 3 güne kadar bozulma yapmaz. Ne kadar erken tüketirseniz eğer sağlığınız için o kadar iyidir. Genel olarak biber dolması buzdolabında 3 günde bozulur, diyebiliriz.

Biber dolması ishal, gaz, kabızlık veya şişkinlik yapar mı? Mideye dokunur mu?

Biber dolmasının ishal yapmasının en büyük nedeni dolmalık biberlerin acı çıkması yada biber dolmasının harcına konulan kıyma yada etin bayat olmasından kaynaklanır. Normal şartlar altında 1 porsiyon biber dolması yiyerek kimse ishal, şişkinlik gibi şikayetler yaşamaz. Yani dolma biber mideye dokunmaz ancak bazı durumlarda örneğin; aşırı biber dolması tüketimi, biberdeki acı oranı fazlalığı veya çok fazla yağlı olması gibi nedenlerle biber dolması yedikten sonra ishal veya gaz görülebilir. Biber dolması ayrıca çok yağsız yapıldıysa eğer bazı kişilerde kabızlığa neden olabilir.

Biber dolması hangi pirinçle yapılır?

Biber dolması genelde kırık pirinçle yapılır. Bunun nedeni hem daha az maliyetli olmasını sağlamak hem de biber dolması yerken pilav yediğimizde olduğu gibi tane tane olmaması gerektiğidir. Yani kısacası biber dolması için üst düzey bir pirinç kullanmamıza gerek tok. Aynı olay sütlaç içinde geçerli. Ne kadar az maliyet o kadar iyi.


Biber dolması hangi tencerede yapılır?

Biber dolması genellikle daha iyi pişmesi ve ısının her yere net yayılmasını sağlamak için geniş tabanlı bir tencerede yapılır. Çünkü aşağıdan gelen sıcaklık yüksek bir tencerede en üstte ulaşana kadar ısı değerinde düşme olur; buda alttaki dolmaların daha fazla pişmesini, üstteki biber dolmalarının çiğ kalmasına neden olabilir.

Biber dolması şekeri yükseltir mi?

Zeytinyağlı biber dolması yada herhangi bir dolma türü hızlı bir şekilde şekeri yükseltir. Çünkü içinde pirinç, yağ ve et vardır. Bu nedenle diyabet hastaları biber dolması yerken çok dikkatli olmalıdırlar, aksi taktirde kan şekeri seviyeleri tavan yapabilir.

Biber dolması buzlukta nasıl saklanır?

Biber dolmasını derin dondurucu yada buzlukta saklamak için içlerini temizlediğiniz dolmalık biberlere iç harcını doldurarak, dolmalık biberlere 1-2 adet kürdan yardımıyla delik açıp buzdolabı poşetlerine yerleştirerek herhangi bir sorun yaşamadan buzlukta eğer etli değilse 1 yıla kadar, etli dolma ise 6 aya kadar saklayabiliriz.

Biber dolması bebeklere ne zaman verilir?

Biber dolması bebeklere genellikle 8 aydan sonra verilmeye başlanır. Siz yine de bebeğinizin durumundan emin değilseniz eğer biber dolmasına başlamadan önce muhakkak doktorunuzla görüşün.

Biber dolması bulgurlu olur mu?

Biber dolması pirinçle de olur bulgurla da olur. Neden olmasın? Hatta eğer denemediyseniz eğer muhakkak 1 sefer bulgurlu biber dolması yapmayı deneyin. Çok leziz ve farklı bir tadı oluyor.

Çiğ Dolmalık Biber Besin Değerleri (1 su bardağı doğranmış) 

Kalori: 46 
Protein: 1,5 gr 
Toplam yağ: 0,5 gr
Doymuş yağ: 0
Karbonhidrat: 9 gr 
Lif: 3,1 gr

Biber dolması kilo verdirir mi aldırır mı konusu için araştırma yaparken bu konu ile ilgili çok güzel ve bilgilendirici videolar denk geldi arkadaşlar. Mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.

Diyet Biber Dolması Nasıl Yapılır? Kilo Aldırmayan Biber Dolması


Diyetteyken Biber Dolması Yenir mi?


Etli Biber Dolması Nasıl Yapılır? - Dondurucuda Nasıl Saklanır?


Değerli arkadaşlar bugün sizlere dolma kilo yapar mı? Diyette biber dolması yenir mi? ile ilgili yaptığım araştırma yazımı paylaştım. Sizlerde diyet yaparken biber dolması yemeyi seviyorsanız eğer lütfen tecrübelerinizi ve yorumlarınızı konu altına yorum yazarak benimle paylaşın.

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:
Sercan Nar

32 Yaşındayım Uzun Yıllar Sağlık Sektöründe Müdürlük Ve Çeşitli Posizyonlarda Görev Yaptım. Kilo Verme Ve Sağlık Yazılarımın Tamamı Bana Aittir. Sağlıklı bir diyet ve yaşamış olduğunuz sağlık problemleriniz için mutlaka profesyonel bir sağlık kuruluşundan yardım almanız gerektiğini unutmayınız. Burada yazılan bilgiler benim şahsi düşüncelerimi içermektedir. Yaşanabilecek olumlu yada olumsuz hiçbir durumdan bu blog sitesi sorumlu değildir. Bana yayınlanmasını istediğiniz tüm sorularınızı gönderebilirsiniz. Ben ve takipçilerimiz en kısa sürede sorunuzu yanıtlamaya çalışacağız.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski