Domates Sivilce Yapar Mı?


Makarna ve sosların olmazsa olması domates sivilce yapar mı?🍅🍅🍅 Bugünkü bahsedeceğimiz konu. Sanırım kıpkırmızı sağlıklı domatesleri sevmeyen yoktur. Peki domates sivilceye iyi gelir mi? Yoksa sivilce mi yapıyor? Hiç merak ettiniz mi?😁 Haydi bakalım domates ve sivilce ilişkisini anlamaya çalışalım.

Domates Sivilcelere İyi Gelir Mi?

Domatesin içindeki asitli yapı her ne kadar domates kürü yada domates maskesi gibi şeyler ile sivilceye iyi geldiği ve sivilce oluşumunu engellediği bazı yerlerde belirtilse de bu konu ile ilgili hiçbir olumlu kanıt yoktur. Bu olayı şöyle düşünebilirsiniz. Sade maden suyu da sivilceye iyi gelir. Çünkü asitlidir ve kabarcıklı sivilceleri söndürür. Ancak ne domates yada maden suyu tek başına sivilceyi tamamen bitirmez.

Domates Sivilce Yapar Mı?

Çoğu insanda domates sivilce yapmaz ancak hassas cilde sahip olan özellikle bayanların %3 ünde domatesin sivilce yaptığı belirlenmiştir. Bu durum yine domatesin içinde bulunan asitten kaynaklanmaktadır. Yine de vücudunuzda oluşan sivilcelerin suçlusu olarak domatesi ilan etmeden önce mutlaka bir hekime danışmakta fayda vardır. Domates ve sivilce ilişkisini anladıktan sonra artık bu mucizevi meyve mi desem sebze mi desem bilemedim...😄 tarihine ve faydalarına..

Domatesin Tarihi

Domatesin tarihi, en azından birkaç açıdan tam bir absürtlük vakasıdır. On altıncı yüzyıla kadar, domatesin zehirli olduğuna dair uzun süredir devam eden bir inanış vardı. Bu inanışın temeli zehirli it üzümü (acı tatlı) ve kara banotu gibi kötü şöhretli ve zehirli akrabaları içeren it üzümü ailesinin üyeliğine dayanıyordu. Botanik olarak meyve olarak sınıflandırılmasına rağmen domatesin bir sebze olduğuna dair yaygın inanış günümüze kadar devam etmektedir. 

Domatesin Gelişimi

Domates, Azteklerin ilk olarak yetiştirdiği Güney ve Orta Amerika'nın tropikal bölgelerinde ortaya çıktı. İspanyollar domatesi, Akdeniz mutfağında temel bir malzeme haline getirmeden önce yıllarca şüpheyle bakıldığı Avrupa'ya geri getirdi. Daha sonra 1700'lerin sonlarında Amerika'ya geri götürüldü ve sonraki 60 yıl içinde geniş çapta yetiştirildi, bu da günümüzde Batı tarzı beslenmenin temelini oluşturan ketçap da dahil olmak üzere çeşitli domates ürünlerinin büyük ölçekli konserveler ile şişelenmesine yol açtı. 

Neredeyse tüm kültürler domatesi kullanmış olsa da, domatesi gündelik hayata sokmaya İtalyanlar öncülük etmiştir. Temel bir domates ürünü olan domates püresi de passata olarak bilinir. Bu, passata di pomodoro cümlesinden gelen İtalyanca kelimedir ve kelimenin tam anlamıyla domatesin bir elekten geçtiği anlamına gelir. 

Domates ve Likopen

Son zamanlarda, domates, yaygın olarak tüketilen herhangi bir gıdanın en yüksek karotenoid likopen seviyesine sahip olduğu için ilgi odağı olmuştur. Likopen adı aslında domatesin bilimsel adının ilk kısmından gelmektedir. Son araştırmalar likopenin diğer karotenoidlere göre üstün antioksidan etkilere sahip olduğunu göstermiştir. 

Domatesin Faydaları


  • Domates mükemmel bir C vitamini kaynağıdır, bir porsiyon domates günlük C vitamini ihtiyacının yarısından fazlasını sağlar
  • Son yılların mucizesi likopen, domatesin en meşhur fayda sağlayan içeriğidir.
  • Domates A ve K vitaminleri içerir. 
  • Domates ayrıca önemli bir B6 vitamini, folat, lif, manganez, krom, potasyum, beta karoten, lutein ve zeaksantin içerir. 
  • 2010'da yayınlanan bir inceleme, epidemiyolojik ve in vitro deneyler de dahil olmak üzere çeşitli türlerde çalışmaları rapor ederek, daha fazla likopen tükettikçe prostat kanseri riskinin azaldığını gösterdi. 
  • 2009 yılında yapılan bir çalışma, pişmiş domates tüketiminin bir kemik kanseri türü olan multipl miyelom riskini düşürdüğünü bildirmiştir.


Domatesten En Sağlıklı Şekilde Yararlanma

Maksimum C vitamini elde etmek için domatesleri çiğ olarak yiyin. Ancak domatesteki likopen, en iyi pişmiş domates ürünlerinden vücut tarafından emilir ve tercihen kanola veya zeytinyağı gibi sağlıklı bir yağ formunda yağ eklenmesi, ince bağırsakta likopen emilimini artırır. Püre ve konserve domates gibi domates ürünlerini satın alırken, varsa, sodyumu azaltılmış olanları seçin. 

Domates Besin Değerleri ( 1 Dolu Tabak)

Kalori: 32 
Protein: 1,6 gr 
Toplam yağ: 0,4 gr 
Doymuş yağ: 0,1 gr 
Karbonhidrat: 7 gr
Lif: 2,2 gr

Sivilce Şikayetlerinde Nelerden Uzak Durulmalı?


Bugün domates ve sivilce arasındaki ilişkiden bahsettik sizin de domates yedikten sonra vücudunuzda sivilce çıkıyor ise lütfen yaşamış olduklarınızı benimle paylaşın. Görüşmek üzere arkadaşlar.

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:Sercan Nar

32 Yaşındayım Uzun Yıllar Sağlık Sektöründe Müdürlük Ve Çeşitli Posizyonlarda Görev Yaptım. Kilo Verme Ve Sağlık Yazılarımın Tamamı Bana Aittir. Sağlıklı bir diyet ve yaşamış olduğunuz sağlık problemleriniz için mutlaka profesyonel bir sağlık kuruluşundan yardım almanız gerektiğini unutmayınız. Burada yazılan bilgiler benim şahsi düşüncelerimi içermektedir. Yaşanabilecek olumlu yada olumsuz hiçbir durumdan bu blog sitesi sorumlu değildir. Bana yayınlanmasını istediğiniz tüm sorularınızı gönderebilirsiniz. Ben ve takipçilerimiz en kısa sürede sorunuzu yanıtlamaya çalışacağız.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski