Emziren Anne Taze Fasulye Yiyebilir Mi? | Gaz Yapar Mı?


Taze fasulye (yeşil fasulye) hele yanında pirinç pilavı varsa nede güzel gider değil mi? Peki emziren anne taze fasulye yiyebilir mi? Emzirirken taze fasulye gaz yapar mı? Bugün sizlere bu soruların cevaplarını vermeye çalışacağım. Sizlerde hamilelikte yeşil fasulye tüketip gaz sıkıntısı çektiyseniz eğer lütfen konu altına yorumlarınızı eklemeyi unutmayın.


Hamileyken taze fasulye yenir mi? Sorusunun cevabını vermeden önce bu mucizevi ve çok faydalı besinin geçmişini ve nelere iyi geldiğini inceleyerek işe başlayalım.

"Taze Fasulye" terimi, birçok fasulye türünün olgunlaşmamış meyvesini ifade eder ve 130'dan fazla bitki türünü içerir. En yaygın olarak yetiştirilen taze fasulye olarak bilinen yeşil fasulyedir. Yeşil fasulye ilk olarak Peru'da M.Ö. 5000 yıllarında yetiştirildi ve 5.000 yıldır Orta Amerika ve Asya'da yetiştirilmektedir.

Taze Fasulyenin Faydaları


  • Yeşil fasulyenin 1 su bardağında yüksek miktarda bulunan C vitamini, tüm gün için C vitamini ihtiyacını karşılar. 
  • Yeşil fasulye aynı zamanda mükemmel bir A ve K vitamini, lif ve manganez kaynağı olup iyi bir folat, niasin, riboflavin, potasyum, demir, magnezyum, bakır, kalsiyum, beta karoten, lutein ve zeaksantin kaynağıdır. 
  • 2009 yılında yapılan araştırmada, aşırı kaynatmanın C vitamini içeriğini azaltmasına rağmen, dondurulmuş ve pişmiş taze fasulyelerdeki antioksidan içeriğinin hala mükemmel olduğunu bildirmiştir. Taze fasulyedeki potasyum, C vitamini, folat, karotenoidler ve lif, kalp hastalığına ve felce karşı koruma sağlar. 
  • 2017'de yapılan bir araştırmaya göre, yeşil fasulye çocuklarda astım semptomlarını azalttığı belirlenmiştir.

Taze Fasulye Besin Değerleri (1 su bardağı) 

Kalori: 44 
Protein: 2,4 gr 
Toplam yağ: 0,4 gr 
Doymuş yağ: 0,1 gr 
Karbonhidratlar: 9,9 gr
Lif: 4 gr 

Taze Fasulye En Sağlıklı Nasıl Yenir?

Yeşil fasulyeyi buharda pişirme veya kavurma gibi kısa pişirme yöntemleri, yüksek C vitamini içeriği için en iyi şekilde tüketme yöntemidir. Vücudun sebzedeki bol miktarda bulunan demir emilimini artırmak için limon suyu veya doğranmış domates gibi asidik maddeler ekleyin. 

Emziren Anne Taze Fasulye Yiyebilir Mi? Gaz Yapar Mı?

Her hamilelikte olmasa da özellikle ilk 15 günde emziren anne yediklerine çok dikkat etmelidir. Taze fasulye normal şartlarda çok fazla gaz yapmasa da hamilelik döneminde annenin hassas bünyesinden dolayı ilk 1 hafta gaza neden olabilmektedir. Annede oluşan gaz emzirerek bebeğe geçer maalesef çok büyük bir problem olmasa da bebekte gaz sancısı görülebilir. Bu nedenle özellikle ilk 10 gün emziren bayanlar ne yediklerine çok dikkat etmeli ve her yediği besini önce test ederek gaz yapıp yapmadığını bilerek tüketmelidir. Şu da kesinlikle unutulmamalıdır. Her emziren annenin bünyesi bir değildir yani taze fasulye her emziren anneye gaz yapar diyemeyiz ama dikkatli olunmalı diyebiliriz.

Emzirirken uzak durulması gereken besinler nelerdir?


Evet değerli arkadaşlarım bugün sizlere emzirirken taze fasulye gaz yapar mı bu konu ile ilgili bilgiler vermeye çalıştım. Sizlerde emziren bir anne olarak taze fasulye yedikten sonra gaz sancısı yaşıyorsanız eğer mutlaka yaşadığınız tecrübeyi lütfen konu altına yorum yazarak benimle paylaşınız.

Aşağıdaki Saçma Sapan Yazılarımdan 1'ini Seç Ve Okumaya Devam Et Tontik.😎Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:
Sercan Nar

32 Yaşındayım Uzun Yıllar Sağlık Sektöründe Müdürlük Ve Çeşitli Posizyonlarda Görev Yaptım. Kilo Verme Ve Sağlık Yazılarımın Tamamı Bana Aittir. Sağlıklı bir diyet ve yaşamış olduğunuz sağlık problemleriniz için mutlaka profesyonel bir sağlık kuruluşundan yardım almanız gerektiğini unutmayınız. Burada yazılan bilgiler benim şahsi düşüncelerimi içermektedir. Yaşanabilecek olumlu yada olumsuz hiçbir durumdan bu blog sitesi sorumlu değildir. Bana yayınlanmasını istediğiniz tüm sorularınızı gönderebilirsiniz. Ben ve takipçilerimiz en kısa sürede sorunuzu yanıtlamaya çalışacağız.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski