Göze Acı Biber Değmesi Nasıl Geçer?


Mehmet Bey'in geçen gün sosyal medya üzerinden sormuş olduğu soru olan göze acı biber değmesi nasıl geçer? Bu soru hakkında bildiklerimi paylaşacağım bugün. Sizde yanlışlıkla yada bilerek göze acı biber sürmek gibi bir deneyimle karşılaştıysanız eğer yaşamış olduğunuz tecrübeleri konu altına yorum yazarak benimle paylaşabilir, konumuza ortak olabilirsiniz. Haydi bakalım artık göze acı biber yanması nasıl geçer? konumuza geçelim.


Acı biber özellikle lahmacun, kebap, kuru fasulye gibi yemeklerin baş tacı, vazgeçilmezidir. Ama biraz olsun ayarı kaçırınca tam bir felakettir. Ben acı biberi en çok sabahları mercimek çorbası içerken yanında 1-2 tane olarak tüketmeyi seviyorum ama acı biber tabi ki çiğ köfteden mangal etlerine (tavuk şiş, et şiş) birçok yemekte mutlaka olması gereken mucizevi bir tattır.


Acı Biber Neden Acıdır?


Acı biber, dolmalık biberle aynı türe aittir, ancak acı veya baharatlı lezzetini üreten kimyasal olan kapsaisin içerir. Kapsaisin seviyesi, aynı bitkiden alınan biberlerde bile büyük farklılıklar gösterir. Bu acı çoğu memeliye ve tabi ki insanlara rahatsızlık verir bu nedenle acı biber yemeden önce 2 kere düşünmek gerekir. Kapsaisin sadece tadı acı değil, aynı zamanda cildi tahriş edici özelliği vardır. 

Göze Acı Biber Değmesi Nasıl Geçer?

Bazen yemek yerken yanında acı biber yemek isteyebiliriz. Bu acı biberleri de elimizle yersek yada yanlışlıkla bilmeden acı biberin suyuna yana kendisine dokunduktan sonra gözümüze temas edersek eğer çok büyük bir yanma hissi yaşarız. O an gözümüz kapandığı için ne yapacağımızı bilmeden bazen elimizle daha çok ovuşturup işleri zıvanadan çıkarırız. Böyle durumlarda en mantıklı olan sakinliğimizi korumak ve varsa en yakınımızdaki kişiden yardım istemektir. Hiçbir şey gözdeki acı biber acısını hemen yok etmeyecektir. Ancak aşağıdaki tavsiyeleri uygularsanız eğer acı biber acısı daha hızlı geçebilir:
  • Kesinlikle gözünüze tekrar temas etmeyin. Asla ovuşturma yapmadan birilerinden yardım isteyin.
  • Hemen gözünüzü yıkamaya gitmeyin. Öncelikle bir peçete yardımı ile göz etrafına bulaşan acıyı peçeteye emdirin ki su ile yıkarken tüm yüzünüze acı bulaşmasın.
  • Yüzünüze bol su ile yıkamadan önce önce ellerinizi tamamen yıkayıp acıdan arındırdığınıza emin olun.
  • Bol bol yüzünüzü yıkayın daha sonra sabunla hafif hafif ovuşturarak aralıklarla temizleyin.
  • Asla göze un, zeytinyağı gibi şeyler sürmeyin.
  • Beklemek ve yandıkça göze su tutmak en kolay yöntemdir.

Acı Biberin Faydaları ve Zararları


  • Sadece 3 yemek kaşığı acı biber, C vitamini için günlük değerin yüzde 67'sini sağlar ve iyi bir A, B6 ve K vitamini kaynağıdır.
  • Kırmızı acı biber tüketirken aşırıya kaçılmaması çok önemlidir. Fazla tüketilen acı biber özellikle çocuklarda mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, yanma ve ishale neden olabilir. 
  • Araştırmalar, kapsaisinin maddesinin çok önemli faydalarının olduğunu ve artrit, kas ağrıları ve sinir rahatsızlıkları (nöropatiler) ile ilişkili ağrıyı hafifletmek için topikal merhemlerde yaygın olarak kullanıldığını belirtmiştir.

Acı Biber Besin Değerleri (3 yemek kaşığı) 

Kalori: 11 
Protein: 0,6 gr
Toplam yağ: 0,1 gr 
Doymuş yağ: 0
Karbonhidrat: 2,7 gr 
Lif: 0,4 gr

Ağızdaki Biber acısı nasıl geçer?


Acı Biberin Acısı Nasıl Alınır?


Evet arkadaşlar bugün sizlere göze acı biber kaçınca ne yapılır? Bu konu ile ilgili bilgiler vermeye çalıştım. Sizlerde göze acı biber değmesi ile ilgili sorularınızı konu altına yorum olarak yazabilirsiniz.

Aşağıdaki Saçma Sapan Yazılarımdan 1'ini Seç Ve Okumaya Devam Et Tontik.😎Bu konumu Okuyanlar Aşağıdaki Yazılarımı Da Okudular:
Sercan Nar

32 Yaşındayım Uzun Yıllar Sağlık Sektöründe Müdürlük Ve Çeşitli Posizyonlarda Görev Yaptım. Kilo Verme Ve Sağlık Yazılarımın Tamamı Bana Aittir. Sağlıklı bir diyet ve yaşamış olduğunuz sağlık problemleriniz için mutlaka profesyonel bir sağlık kuruluşundan yardım almanız gerektiğini unutmayınız. Burada yazılan bilgiler benim şahsi düşüncelerimi içermektedir. Yaşanabilecek olumlu yada olumsuz hiçbir durumdan bu blog sitesi sorumlu değildir. Bana yayınlanmasını istediğiniz tüm sorularınızı gönderebilirsiniz. Ben ve takipçilerimiz en kısa sürede sorunuzu yanıtlamaya çalışacağız.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski