İşkembe Çorbası Kilo Aldırır Mı?😎 | Diyette İşkembe Çorbası İçilir Mi?


Güzelce terbiyesi yapılmış bol tereyağlı bir işkembe çorbası nasıl gider?😋😋😋 Nee sarımsak ve sirkesiz olmaz mı???😎 Cevabınızı duyar gibiyim. Peki diyette işkembe çorbası yenir mi? İşkembe çorbası kilo aldırır mı? Hiç merek ettiniz mi?😕 Bugün sizlere işkembe çorbası profesörü sayın Mehmet Emin Uzvanık ile yaptığımız röportaj ile işkembe çorbasının bilinmeyen yönlerini keşfederek, işkembe çorbası kilo yapar mı? Tüm ayrıntıları ile inceleyeceğiz.👌 Sizlerde diyette işkembe çorbası olmadan asla yapamam kendimi parçalarım daha iyi diyorsanız eğer yazımızı mutlaka okuyun beyler.😊
İşkembe çorbası ile tanışmam çocukluk yaşlarımda babamın evde, özellikle hafta sonları boş zamanlarında kendi yaptığı leziz işkembe çorbaları ile başladı. O zamanlar işkembe çorbası neden yapılır nasıl olur çokta önemsemeden bol tereyağlı işkembe çorbalarını lööpp löpp mideye indiriyordum.😖 Lise dönemlerine geldiğimde artık neredeyse hiç işkembe çorbası içmiyor kendimi balkon çocuklarının en masum yemeği mercimek çorbasına mahkum etmiştim.😠 Sokakta beni itip kaktıklarında kendimi koruyamıyor resmen mercimek çorbasının verdiği güç bana yetmiyordu. Bu böyle gidemezdi ve gitmeyecekti de...😔
Soğuk bir Eskişehir akşamı okuldan eve gelip kapıyı açtığımda ağır bir koku ile karşılaştım. "Aman Tanrım Anne Bu Kokuda Neyin Nesi" Dedim. Annem hey sakin ol dayın geldi bize enfes bir işkembe çorbası yapıyor dedi ama ben o kokuyu duyduktan sonra, zaten yemediğim işkembeden iyice uzaklaşmıştım. Daha sonra dayım yanıma geldi (Mehmet Emin Uzvanık) ve ömrüm boyunca unutamayacağım şu sözleri bana sarf etti. "5 liraya tavuk döner yiyeceğine 10 liraya işkembe çorbası iç YEĞENN..En azından ne bok yediğini bilirsin!!!.." Aman tanrım bu nasıl bir söz, bu nasıl bir bakış açısı.. Resmen aydınlanmış, Dünya'ya başka bir yönden bakar olmuştum. İşkembenin kokusu bile miss gibi gelmeye başlamıştı. Hemen gidip kendime koca bir kase aldım ve o günden beri her hafta illa 1 kere işkembe çorbası içmeden yapamıyorum. İşkembe çorbası içmediğim günler psikolojim bozuluyor, akşamları uyuyamıyorum. 
Ama öyle dandirik işkembe çorbaları değil halis mulis dayımın yaptığı bol sarımsaklı sirkeli işkembe çorbası olacak. Dayım artık bana işkembe çorbası yetiştiremediği için büyük kazanlarda yapıp sadece işkembe çorbalarını saklamak için kilere büyük bir dondurucu koyduk. Şimdi artık asıl konumuz olan işkembe kilo aldırır mı? İşkembe çorbası diyette yenir mi? Sorularımıza.. Bu soruların cevaplarını yazmadan önce işkembe çorbası profesörü "Mehmet Emin Uzvanık" ile de uzun uzun konuştuk. Bilimsel kalori bilgileri ile tartışarak net kanıtlara ulaştık. Haydi bakalım artık işkembe çorbası kilo yapar mı? Öğrenelim.

İşkembe Çorbası Kilo Aldırır Mı?

Açıkçası bu konuyu dayımla o kadar tartıştık ki çünkü bu kadar faydalı resmen şifa dağıtan bir çorbanın kesinlikle diyette de olsak yer almasını istesek de içerdiği bol yağ ve kolesterol yüzünden bolca düşünmemiz gerekti. Sizlerin de en açıklayıcı ve bilimsel bilgilere sahip olması açısından 1 büyük kase tereyağlı işkembe çorbası ortalama 300 kaloriye denk geldiği bilgisini vermeden de geçmeyelim. Üstelik bu 300 kalori üzerine yarım çorba kaşığı yağ yakıldığı durumdaki hali. Bizim gibi çok tereyağlı bir işkembe çorbası içecekseniz eğer en az 350 kaloriyi gözden çıkarın. Eee çorba ekmeksiz olmaz! Yanında kesin 4-5 dilim de ekmek yense sonuç 750 kalorilere doğru geliyor. Durum böyle olunca maalesef işkembe çorbası kilo yapıyor mu? sorusunun cevabı evet işkembe çorbası kilo aldırır ancak siz çorbada kullandığınız yağ miktarına dikkat eder ve büyük kase yerine ufak bir kase işkembe çorbası içip birde yanında ekmek yemezseniz eğer işte o zaman işkembe çorbası kilo aldırmaz.

Diyette İşkembe Çorbası Yenir Mi?

Evet diyette işkembe çorbası içilir ancak kesinlikle üzerine yağ yakılmamalı asla yanında ekmek yenmemeli ve yediğiniz porsiyon küçük tutulmalı. Bu kurallara uyulduğu takdirde diyet yaparken işkembe çorbası içebilir hem de kilo vermeye devam edebilirsiniz. Ama siz ben tereyağsız işkembe içmem ulann dağıtırım buraları derseniz eğer o zaman ancak haftada 1 yanında en fazla 2 dilim tam buğday yada kepekli ekmek ile birlikte tereyağlı işkembe çorbası içebilirsiniz. Sık sık bu şekilde yaparsanız eğer maalesef zayıflama hayalleriniz suya düşer.

İşkembe Çorbası Zayıflatır Mı?

Bide bunlar türedi bana facebook dan mesaj atıyorlar. İşkembe çorbası kilo verdirir mi? Zayıflatır mı? Diye.. Yahu işkembe çorbası sizi neden zayıflatsın, işkembe çorbası yağ yakıyor da bizim mi haberimiz yok. Lütfen bu tarz tek tip beslenerek kilo verme hayallerine kapılmayın. İşkembe çorbası her ne kadar çok faydalı ve besleyici olsa da öyle zayıflatma gibi bir etkisi yoktur hatta fazla içilirse yukarıda yazıldığı gibi kilo bile aldırır. Bu nedenle diyette işkembe çorbası içerken dikkat edilmeli ve kalori hesabı muhakkak yapılmalıdır.

İşkembe Çorbasının Faydaları (Mehmet Emin Uzvanık Öneriyor)

  • İşkembe çorbası içerdiği mineraller açısından başlı başına şifa kaynağıdır. Yabancı ülkelerdeki araştırmalar bile sakatat ile yapılan yiyecekleri artık faydalı buluyor.
  • İşkembe çorbası sizin vücut direncinizi güçlendirir bu şekilde kış aylarında kolay kolay hasta olmazsınız.
  • İçerisinde bulunan pepsin maddesi mide asidini azaltmaya yardımcı olur.
  • Protein bakımından çok yüksek değerler içerdiği için özellikle gelişme çağındaki çocuklara mutlaka işkembe çorbası vermelisiniz.
  • İşkembe çorbasının kanser hastalığına karşı koruyucu etkisi vardır.
  • İşkembe çorbası yüksek derecede selenyum içermekte olup tam bir antioksidan bombasıdır.

Şifa Kaynağı İşkembe Çorbası


Evet değerli arkadaşlar bugün sizlere işkembe çorbası denildiğinde akla gelen ilk isim olan "Mehmet Emin Uzvanık" ile işkembe çorbası kilo aldırır mı? Diyette işkembe çorbası içilir mi? Bu konular hakkında bilgi vermeye çalıştık. Sizlerde diyet yaparken işkembe çorbası içiyorsanız eğer lütfen yaşadığınız tecrübeleri konu altına yorum yazarak benimle paylaşın.

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:
Sercan Nar

32 Yaşındayım Uzun Yıllar Sağlık Sektöründe Müdürlük Ve Çeşitli Posizyonlarda Görev Yaptım. Kilo Verme Ve Sağlık Yazılarımın Tamamı Bana Aittir. Sağlıklı bir diyet ve yaşamış olduğunuz sağlık problemleriniz için mutlaka profesyonel bir sağlık kuruluşundan yardım almanız gerektiğini unutmayınız. Burada yazılan bilgiler benim şahsi düşüncelerimi içermektedir. Yaşanabilecek olumlu yada olumsuz hiçbir durumdan bu blog sitesi sorumlu değildir. Bana yayınlanmasını istediğiniz tüm sorularınızı gönderebilirsiniz. Ben ve takipçilerimiz en kısa sürede sorunuzu yanıtlamaya çalışacağız.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski