Ispanak İshal Yapar Mı?


Merhaba arkadaşlar nedense ıspanak denildği zaman hemen aklıma Temel Reis ve Kabasakal geliyor.😀 Bugün sizlere ıspanak ishal yapar mı? Bu konudan bahsedeceğim. Sizlerde ıspanak yedim ishal oldum dediğiniz problemler yaşadıysanız eğer lütfen konu altına yorum yazıp benimle paylaşın.


Ispanak Nepal'de doğdu
ve ve Hindistan'dan Çin'e yayıldı; 11. yüzyılda Kuzey Afrika üzerinden Avrupa'ya ulaştı. Ispanakla hazırlanan yemekler, 1500'lerde Floransa'da kullanılmasından kaynaklanan bir terim olan "Floransalı" olarak adlandırılır: ıspanak, Floransa da 'Medici'nin en sevdiği yemeğiydi.

Ispanak İshal Yapar Mı?

Normal şartlar altında iyi yıkanmış ve en az yarın saat sirkeli suda bekletilmiş taze bir ıspanak ishal yapmaz. Ancak bazı durumlarda çok iyi temizlenmeden yapılan ıspanak yemeklerinde topraktan gelen zararlı mikroorganizmalar olabiliyor. Bu maddeler de eğer vücut direncimiz o gün düşükse yada midemizde hafifte olsa bir hassaslık söz konusu ise maalesef ishal yapar. Bu nedenle ıspanak yaparken mutlaka bol su ile yıkadıktan sonra mikropların ölmesi için kısa bir sürede olsa sirkeli veya limonlu suda bekletmekte fayda var. 

Ispanak İshale İyi gelir Mi?

Açıkçası ishal yapmak için bu kadar yüksek riskli bir besin yerine ishale iyi gelen haşlanmış patates veya pirinç haşlaması gibi yiyecekler ishal için daha uygun tercihler olabilir. Ispanak ve ishal olayını çözdüysek eğer bu mucizevi bitkinin ne kadar değerli olduğundan bahsetmek istiyorum.

Ispanağın Faydaları Nelerdir?

  • Bir porsiyon ıspanak, K vitamini için günlük değerin yüzde 1111'ini ve A vitamini için yüzde 377'sini şaşırtıcı bir şekilde sağlar.
  • Ayrıca B6, C ve E vitaminleri, folat, lif, manganez, demir, magnezyum, riboflavin ve kalsiyum bakımından da yüksektir. 
  • Potasyum, bakır ve iyi bir tiamin, çinko ve omega-3 yağ asitleri kaynağıdır. 
  • Yüksek antioksidan içerir. 
  • 2015 yılında yapılan bir araştırma, ıspanak yemenin bir sonucu olarak astımın neden olduğu iltihaplanmada iyileşme bildirdi. 
  • Bir başka 2015 araştırması, ıspanak yemenin kandaki oksidasyonu azalttığını ve bu da çeşitli hastalıkların tedavisi ile ilişkilendirildiğini bildirdi. 

Ispanağın Besin Değerleri (1 su bardağı ) 

Kalori: 41 
Protein: 5,4 gr 
Toplam yağ: 0,5 gr
Doymuş yağ: 0,1 gr 
Karbonhidrat: 6,8 gr
Lif: 4,3 gr 

Ispanak En Sağlıklı Nasıl Pişirilir?

En kısa sürede ıspanak pişirmek hem ıspanağın besin değerlerini öldürmez hem de çok daha fazla fayda sağlar. Bu nedenle ıspanak en sağlıklı şekilde hafif sotelenerek yada kısık ateşte 5-10 dakika pişirilerek yenebilir. Ayrıca bazı bölgelerde ıspanak ile çorba da yapılmaktadır.

Çok Hızlı İshal Yapan Yiyecekler


Ispanak, A, B6, C, K ve E vitaminleri, folat, lif, manganez, magnezyum, demir, riboflavin, kalsiyum, potasyum, bakır ve antioksidanlar bakımından yüksektir ve iyi bir tiamin, çinko ve omega-3 yağ asitleri kaynağıdır.

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:


Yorumlar

En Çok Okunan 4 Yazım

Aralıklı Oruç (İF) Diyeti

Mide Küçültme Ameliyatı Kaç Kilo Olanlara Yapılır?

Cici Bebe Kilo Aldırır Mı?

Kulakta Akupunktur (14 Günlük Diyet Listesi)

Bakmadan Geçmeyin :)

Çorba Diyeti İle İnanılmaz Zayıfladım:)🍲 Çorba Salata Diyeti İle Kilo Verme.

Eczanelerde Peynir Ekmek Gibi Satılan Zayıflama Ürünleri

Diyette Yumurta Yerine Ne Yenebilir ? Yumurta Yerine Geçen Yiyecekler

Diyette Sucuk Yenir Mi? Sucuk Kilo Aldırır Mı?

Bitki Çayı Zayıflatır Mı? | Form Çayı Kilo Verdirir Mi?

Elma Yiyerek Süper Zayıflama.Akşam Yatmadan Önce Elma Yemek Kilo Aldırır Mı?

Diyette Ciğer Yenir Mi? Ciğer Kilo Aldırır Mı?

Diyet Yaparken Kaçıncı Günü Kilo Vermeye Başlanır? Kilo İlk Nerden Verilir?

Gece Yatmadan Önce Limonlu Su İçmek Zayıflatır Mı?

Çörçil Zayıflatır Mı? Diyette Çörçil İçilir Mi?