Kabak Kilo Aldırır Mı? | Zayıflatır Mı? | Diyette Mücver Yenir Mi?


Yağda kızarmış bol yoğurtlu bir "KABAK" nasıl olurdu?😋 Hımm enfes gibi görünse de acaba kabak kilo aldırır mı? Zayıflatır mı? Diyette kabak yenir mi?😕 hiç düşündünüz mü? Bugün sizler için kilo vermek için uğraşırken diyette kabak yemeği yada kabak kızartması yenir mi? Kabak kilo yapar mı? Yoksa verdirir mi?😁Bu konulardan bahsedeceğim. Sizlerde diyet yaparken kabak yiyorsanız eğer lütfen tecrübelerinizi ve yorumlarınızı konu altına ekleyin arkadaşlar.👍


Ben çok aşırı sevmesem de kabak özellikle yağda kızarmış kabak ve mücver eşimin çok sevdiği bir yemek. Arada fırında kabak yesem de açıkçası öyle illa ki kabak yemeliyim diye bir durumum olmasa da kabak yemeği seven oldukça fazla bir topluluk olduğunun da farkındayım. Hele mücver yemeği sanırım kabakla yapılan en çok sevilen yemekler arasında yer alıyor.

Kabak kilo yapıyor mu sorusunu yanıtlamadan önce bilimsel olarak kabak ile yapılan en popüler yemelerin ortalama kalori değerlerini öğrenerek işe başlayalım ve daha sonrasında diyette kabak ne kadar yenir? Kabak yemeği kilo yapar mı? Bu konuya geçelim. Haydi bakalım öncelikle kabağın kalorisi nedir öğrenerek başlayalım.

Kıymalı Yeşil Kabak Yemeği Kilo Aldırır Mı? Kaç Kalori?

En popüler yaz kabağı yemekleri arasında yer alan zeytinyağlı kıymalı kabak yemeği hem besleyici hem de sağlıklı bir tercih olarak göz önüne çıkıyor. İçerisine konulan yağ miktarında abartıya gidilmediği sürece diyette yer verebileceğimiz kabak yemeğinin 1 porsiyonu 330 kaloridir. Özellikle yanında ekmek tüketilmezse eğer diyetlerimizde rahatlıkla yer verebiliriz.

Mücver Kilo Aldırır Mı? Kaç Kalori?

Yağda kızardığı için diyet yaparken çokta tercih edilmemesi gereken patatesli yada kabaklı mücver, kilo vermek ve hızlı zayıflamak gibi planlarımız varsa en çok uzak durmamız gereken kabak yemekleri arasında yer almaktadır. 1 adet orta boy yağda kızarmış mücver 70-80 kalori olup porsiyonda 6 mücver olduğunu hesaba katarsak eğer 1 porsiyon mücver en az 420-450 kalori arasıdır. Yanında yenilen ekmeği de göz önüne aldığımızda mücver kilo yapar mı sorusunun cevabı maalesef fazla tüketildiğinde mutlaka kilo aldırır şeklinde olacaktır.

Kabak Kilo Aldırır Mı?

Çok sağlıklı ve çiğ hali gayet az kalorili olan kabak kilo aldırmaz. Ama siz kabağı bol yağda kızartarak yanında pilav ve ekmek gibi gıdalarla tüketirseniz eğer maalesef kabak kesinlikle kilo yapar. Anlayacağınız diyette kabak nasıl yenir asıl önemli olan konu bu. Yoksa gördüğünüz gibi her sağlıklı az kalorili sebze bile yağda kızardığı an tam bir kalori bombasına dönüşebilmektedir.

Diyette Mücver Yenir Mi?


Yağda kızarmış sadece mücver değil hiçbir yiyecek diyette yenmesi tavsiye edilmez. Bu nedenle maalesef diyette mücverde yenmez ancak siz çok az zeytinyağı ile fırında mücver olarak yemeğinizi hazırlarsanız eğer o zaman neden diyette mücver yenmesin ki? Önemli olan aldığınız kalorinin farkında olun ve ne kadar mücver tükettiğinizi bilin.

Kabak Kilo Verdirir Mi? Zayıflatır Mı?

Son günlerde gelen sorulardan biri de kabak diyeti ile ilgili. Arkadaşlar kabak sağlıklı ve çok besleyici bir gıda olabilir ama kesinlikle sadece kabak yiyerek zayıflama gibi sağlıksız olaylara girişmeyin. Belki bir kaç gün içinde hızlı kilo verirsiniz ancak sonra hepsini fazlası ile geri alırsınız. Öyle sadece kabak yiyerek kilo verme gibi şeyler kesinlikle ve kesinlikle sağlıksızdır. Bu yüzden ne kabak diyetini öneriyorum nede tek tip beslenmeyi. Ama diyet yaparken kabağı buharda sağlıklı ve az kalorili olarak tüketirseniz eğer buna kimse bir şey diyemez tabi ki.

Kabak çorbası kilo verdirir mi?

Kabak çorbası yapılırken bol yağ kullanılmadıysa eğer ve yanında ekmek tüketilmiyorsa kabak çorbası kilo verdirmeye yardımcı olabilir ancak bol yağlı ve unlu terbiye ile yapılan kabak çorbası bırakın zayıflatmayı aksine kilo aldırır. Bu nedenle kabak çorbası ile zayıflamak istiyorsak asla içine yağ koymamalı ve çorbayı içerken ekmek yememeliyiz.

Diyette kabak yerine ne yenir?

Diyetteyken kabak yemeği yerine patlıcan yada lahana yiyebilirsiniz. Kabak yemeyi hiç sevmiyorsanız eğer üzerine 2 kaşık yoğurt koyarak tüketmenizi tavsiye ederim. 

Kabak yemeğinin yanına ne yapılır?

Genelde kabak yemeği yada türlünün yanına pirinç veya bulgur pilavı yapılabilir. Yoğurt veya cacıkla da oldukça iyi gider.

Kabak çiçeği dolması hangi kabaktan yapılır?

Kabak çiçeği dolması yeşil kabağın çiçeklerinden yapılır. Balkabağı çiçeklerinden kabak çiçeği dolması yapılmaz.

Kabak dolması kaç dakikada pişer?

Kabak dolması kısık ateşte 35-40 dakika içinde pişer. Düdüklü tencerede kabak dolması yapılmaz.

Kabak buzlukta nasıl saklanır?

Taze yeşil kabakları kalın bir şekilde dilimledikten sonra buzdolabı poşetlerine içine hava almayacak şekilde koyarak derin dondurucuda 12 ay kadar taze şekilde saklanabilir.

Kabak ishal, kabızlık, şişkinlik yapar mı? Mideye dokunur mu?

Evet kabak ishal ve şişkinlik yapabilir, bunun neticesinde de mideye dokunur. Genel olarak kabak yemeği yada yeşil kabak kabızlık durumuna neden olmaz.

Yaz Kabağının Geçmişi

Yaz kabağı yani yemeklerini ve kızartmasını yaptığımız kabak yakın akrabası olan kış kabağından farklı olarak (tatlısı yapılan kabak türü), olgunlaşmadan hasat edilir. Çünkü kabak çok uzun süre bırakılırsa kuru ve tatsız hale gelirler. Kabak büyük olasılıkla 5.000 yıldan fazla bir süredir ekildiği Meksika ve Güney Amerika'da ortaya çıkmıştır. Kolomb kabağı Avrupa'ya getirdikten sonra on dokuzuncu yüzyılda İtalyanlar arasında büyük ilgi gördü ve daha sonra kabağın yolculuğu Fransa ile devam etti. 

Kabağın Faydaları Nelerdir? (1 Porsiyon) Mücver ve kabak sağlıklı mı?

  • Günlük A vitamini ihtiyacının neredeyse yarısını sağlar ve önemli bir B6, C ve K vitamini, folat, tiamin, magnezyum, manganez, potasyum ve bakır kaynağıdır. 
  • Aynı zamanda yüksek düzeyde antioksidan beta-karoten, lutein ve zeaksantin sağlar. 
  • İsviçre de yayınlanan bir makale, kabağın yaşlı erkekleri etkileyen yaygın bir durum olan iyi huylu prostat hipertrofisinin semptomlarını azalttığını bildirdi. 
  • Amerika'da yayınlanan 2011 tarihli bir bilimsel makalede kabakta bulunan yüksek lutein içeriği yaşlanmayla ilişkili demansa karşı korunmaya yardımcı olabileceği belirtilmiştir.

Yaz Kabağı Besin Değerleri (1 su bardağı) 

Kalori: 27 
Protein: 2 gr 
Toplam yağ: 0,7 gr 
Doymuş yağ: 0,1 gr 
Karbonhidrat: 4,8 gr 
Lif: 1,8 gr 

Kabak En Sağlıklı Nasıl Yenir?

Kabak ülkemizde en çok kızartılıp üzerine yoğurt dökülerek yenilse de bu maalesef çokta sağlıklı bir yöntem değildir. Kabağın besin değerlerini öldürmeden yemenin en kolay yolu hızlı bir şekilde çok az zeytinyağlı bir tavada sote etmek yada fırında yağsız bir şekilde üzeri kapatılarak buharında pişirmektir.

Fırında Diyet Mücver Tarifi


Evet değerli arkadaşlar bugün diyette mücver yenir mi? Kabak kilo yapar mı? Bu konular ile ilgili bildiklerimi sizlerle paylaştım. Sizde diyette mücver yedim diyorsanız eğer lütfen yorumlarınızı konu altına yazmayı ihmal etmeyin. Başka bir yazımda görüşmek üzere...

Bu Konumu Okuyanlar Aşağıdaki Yazılarımı Da Okudular:
Sercan Nar

32 Yaşındayım Uzun Yıllar Sağlık Sektöründe Müdürlük Ve Çeşitli Posizyonlarda Görev Yaptım. Kilo Verme Ve Sağlık Yazılarımın Tamamı Bana Aittir. Sağlıklı bir diyet ve yaşamış olduğunuz sağlık problemleriniz için mutlaka profesyonel bir sağlık kuruluşundan yardım almanız gerektiğini unutmayınız. Burada yazılan bilgiler benim şahsi düşüncelerimi içermektedir. Yaşanabilecek olumlu yada olumsuz hiçbir durumdan bu blog sitesi sorumlu değildir. Bana yayınlanmasını istediğiniz tüm sorularınızı gönderebilirsiniz. Ben ve takipçilerimiz en kısa sürede sorunuzu yanıtlamaya çalışacağız.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski