Konserve Bezelye Yıkanır Mı?


Bezelye yemeğini hele yanında pilav varsa kim sevmez ki? 😋 Peki konserve bezelye yıkanır mı? Dondurulmuş ve konserve bezelye sağlıklı mı? Hiç düşündünüz mü? Bugün sizlere "KONSERVE BEZELYE" ile ilgili bilgiler aktaracağım. Sizlerde evlerinizde konserve olarak bezelye tüketiyorsanız eğer lütfen konu altına yorumlarınızı yazmaktan çekinmeyin.

Annem özellikle kıymalı bezelye yemeğini çok güzel yapar hele birde yanına soğuk cacık ve pirinç pilavı oldu mu evde herkesin yüzü güler. Ama bazı zamanlarda annem taze bezelye bulamıyor ve pazar yerine marketten kavanozda yada metal konserve içinde bezelye alarak yemek yapıyor. Her ne kadar pazardan alınan taze bezelye her zaman daha lezzetli olsa da maalesef her zaman bulunamadığı için çoğu zamanda konserve bezelyelere yönelmek durumunda kalıyoruz. Peki konserve yıkanır mı? Haydi gelelim bu sorunun cevabını inceleyelim.

Konserve Bezelye Yıkanır Mı?

Bazen konservenin içindeki suda köpürmüş asitli yada bulanık bir görüntü olur ve bu görüntü tabi ki ev hanımlarını rahatsız eder. Konserve bezelyenin içindeki köpük tuzlu sodyum içeriği ve nişastadan gelmektedir. Konserve bezelyesinin içindeki suda bolca vitamin ve mineral vardır. Eğer konserve bezelyeyi yıkarsanız bu vitaminleri çöpe dökmüş olacaksınız ancak bu su bol tuzludur. Özellikle pilav yada diğer yemekleri yaparken direkt eklemek fazla tuzlu olmasına neden olabilir. Sizler yine de içinize sinmiyorsa tabi ki konserve bezelyeyi bol su ile yıkayıp tüketebilirsiniz. Ancak konserve bezelyeyi yıkamadan tüketmenin eğer hassas bir bünyeniz yoksa hiçbir sağlık sıkıntısı çıkarmayacağını belirtebiliriz.

İsterseniz birde bu mucizevi besin kaynağının diğer özelliklerini inceleyelim.

Bezelye Sebze Mi Meyve Mi?

Yemek masasındaki birçok çocuğun felaketi, bezelye olarak bilinen küçük yeşil küreler botanik olarak bir meyvedir, ancak genellikle bir sebze olarak yenir ve birçok şekilde tüketilir. Bezelye tek başına yenebilir veya bezelye, kabuk bezelyede olduğu gibi (şekerli bezelye olarak da bilinir) bütün olarak tüketilebilir. 

Bezelyenin Tarihi

Bezelye, Akdeniz bölgesinde ve Orta Asya'da ortaya çıkmıştır ve birçok kültür tarafından yetiştirilmiştir. Arkeologlar bezelye kalıntılarını eski mezarlarda bulmuşlardır ve bezelyenin faydalarını tartışan eski eserler keşfetmişlerdir. Orta Çağ'dan itibaren Avrupa'da kuru bezelye temel gıda maddesi olmasına rağmen, Avrupalılar 1600'lerin sonlarına kadar taze bezelye yemeye başlamamışlardır.

Bezelyenin Faydaları


  • Bezelye olağanüstü bir A, B6, C ve K vitamini, folat, lif, protein, tiamin, niasin ve riboflavin kaynağıdır.
  • Bezelye önemli bir magnezyum, potasyum, demir, bakır ve çinko kaynağıdır. 
  • Bezelye ayrıca karotenoidler, beta-karoten, alfa-karoten, lutein ve zeaksantin içerir. 
  • Folat, B6 vitamini, lif, potasyum ve karotenoidler gibi çok sayıda kardiyo koruyucu besine ek olarak, bezelye ve diğer soya dışı baklagiller kan kolesterolünü düşürmeye yardımcı olur.
  • 2019 tarihli bir araştırma, bezelye ve diğer baklagiller ile beslenen kişilerin LDL kolesterolü önemli ölçüde düştüğünü kanıtlamıştır. 
  • Bezelyeyi çiğ olarak tüketmek C vitamini, folat ve B vitaminlerini korur. 

Dondurulmuş ve Konserve Bezelye Besleyici Midir?

Dondurulmuş bezelye, özellikle uzun pişirme sürelerine ve aşırı sıvıya maruz kalmazlarsa besin seviyelerini korurlar. Modern konserve işlemleriyle üretilen konserve bezelye de besleyici değerlerini korur.

Bezelye Besin Değerleri (1 Büyük Kase)

Kalori: 134
Protein: 8,6 gr 
Toplam yağ: 4 gr 
Doymuş yağ: 0,1 gr 
Karbonhidrat: 25 gr 
Lif: 8,8 gr 

Konserve Bezelyeden Bezelye Yemeği Nasıl Yapılır?


Bugün konserve bezelye ve diğer konserve ürünler yıkanır mı? Bu konu hakkında bildiklerimi paylaştım. Sizlerde konserve yemek yaparken yıkayıp yıkamadığınızı konu altına yorum yazarak benimle paylaşabilirsiniz.

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:
Sercan Nar

32 Yaşındayım Uzun Yıllar Sağlık Sektöründe Müdürlük Ve Çeşitli Posizyonlarda Görev Yaptım. Kilo Verme Ve Sağlık Yazılarımın Tamamı Bana Aittir. Sağlıklı bir diyet ve yaşamış olduğunuz sağlık problemleriniz için mutlaka profesyonel bir sağlık kuruluşundan yardım almanız gerektiğini unutmayınız. Burada yazılan bilgiler benim şahsi düşüncelerimi içermektedir. Yaşanabilecek olumlu yada olumsuz hiçbir durumdan bu blog sitesi sorumlu değildir. Bana yayınlanmasını istediğiniz tüm sorularınızı gönderebilirsiniz. Ben ve takipçilerimiz en kısa sürede sorunuzu yanıtlamaya çalışacağız.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski