Lahana Sarması Kilo Aldırır Mı? | Diyette Lahana Sarması Yenir Mi?

Sıcak sıcak bol pul biberli lahana sarmasını sever misiniz? Tabi ki de seversiniz.😋😋😋 Peki lahana sarması kilo aldırır mı? Diyette lahana sarması yenir mi?😎 Hiç merak ettiniz mi arkadaşlar? Bugün sizlere lahana sarması kilo yapar mı? Diyette ne kadar lahana sarması yenir? Bu konulardan bahsedeceğim.👍 Sizlerde diyet yaparken lahana sarması gömmeden yapamıyorsanız eğer yaşadığınız kilo verme tecrübelerini konu altına yorum yazarak benimle paylaşabilirsiniz. Haydi bakalım artık lahana kilo aldırır mı sorusunun cevabına geçelim.👍👍👍Benim lahana sarması ile ilgili en çok hatırladığım anım canım anneannemin kuzine sobada yaptığı mis gibi lahana sarmalarıdır. Bol bol yoğurt döktükten sonra üzerine pul biberi basıp afiyetle yerdik. Allah rahmet eylesin eli çok leziz bir kadındı. Böyle lezzetli lahana sarmaları yedikten sonra artık nedense eski tadı bir türlü alamıyor olsam da sofrada lahana sarması görünce de asla hayır diyemiyorum tabi. 


Lahana Sarması Kilo Aldırır Mı?

Lahana sarması kilo yapar mı cevaplamak için öncelikle bilimsel olarak lahana sarmasının kalori değeri nedir öğrenelim ve konumuza öyle devam edelim. 1 tabak dolusu zeytinyağlı lahana sarması ortalama 300 kaloridir. Üzerine dökülen yoğurt ve yanında yenilen 2 dilim ekmek ile 1 porsiyon lahana sarmasının kalori değeri 550 kalorilere kadar çıkmaktadır. Kıymalı, bulgurlu yada çok popüler bir diğer lahana çeşidi olan kara lahana sarması da ortalama bu kalori değerlerine sahiptir. Yani hem beyaz lahana hem de kara lahana sarması aşırı kaçılmadan yenirse kilo aldırmaz. Özellikle diyetteyken kara lahana sarması yada yemeği yerken yanında ekmek tüketmemeye özen göstermeliyiz.

Diyette Lahana Sarması Yenir Mi?


Çok faydalı ve besleyici özellikleri bulunan lahana tam bir antioksidan kaynağı olduğu için diyet yaparken de mutlaka soframızda bulunması gereken besinlerden biridir ancak diyette lahana sarması yenir mi diye sorarsanız eğer tabi ki yenir ama mutlaka kaç adet lahana sarması yendiğine dikkat edilmeli ve yanında mümkünse ekmek yenmemelidir. 

Diyet Yaparken Ne Kadar ( kaç tane) Lahana Sarması Yenebilir?

Aşırıya kaçmadan özellikle pirinç yerine bulgur, sıvı yağ yerine zeytinyağı kullanılarak hazırlanmış lahana sarmasından 4 adet yemek diyeti bozmaz. Sizler tabi ki lahana sarması yerken çorbanızı ve salatanızı da yiyerek diyetinizi desteklemeyi asla unutmayın. Lahana sarmasının kilo aldırma durumunu inceledikten sonra bu mucizevi besin ile ilgili çok önemli başka bilgilerde vermek istiyorum.

Lahana Çeşitleri Nelerdir?

Lahana, turpgil ailesinin kralı olabilir. Sert ve yetiştirmesi kolay olan lahana, hemen hemen tüm ülkelerde ve kültürlerde bulunan baskın bir dünya gıda ürünüdür. Yeşil lahana en popüler çeşittir, diğerleri arasında kırmızı, karalahana, brüksel lahanası ve beyaz lahana bulunur. 

Lahananın Faydaları Nelerdir?


  • Amerikan Kanser Araştırma Enstitüsüne göre lahana, göğüs, rahim içi dokusu (endometriyum), akciğer, kolon, karaciğer ve rahim ağzındaki kanser hücrelerinin büyümesini durdurma ve yavaşlatma özelliğine sahiptir. 
  • Lahananın ayrıca kirlilik, radyasyon, sigara içimi, herbisitler ve böcek ilaçları gibi çevresel faktörlerin neden olabileceği serbest radikal hasarını azalttığı da bilinmektedir. 
  • Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Kanser Enstitüsü tarafından finanse edilen bir çalışmada, 20 katılımcı günde 2 bardak lahana ve lahana suyu tüketmeye teşvik edildi. Üç hafta sonra, vücutlarındaki oksidatif stres miktarı yüzde 22 düştü! 

Lahana Sarması İle İlgili Merak Edilen Diğer Şeyler!

Lahana Nasıl Seçilir?

Çatlak, solucan kalıntısı veya çürüme belirtisi olmayan, canlı renklere sahip, sert ve ağır lahanaları seçin. Özellikle pazardan lahana alırken kesinlikle seçimi pazarcıya bırakmayın. Hiç lahana seçmeyi bilmiyorsanız eğer komşunuz yada bir akrabanız ile seçim yapmaya çalışın.

Lahana Nasıl Saklanır?

Önceden kesilmiş ve dilimlenmiş lahana satın almaktan kaçının çünkü vitaminlerini (özellikle C vitamini) keser kesmez kaybetmeye başlar. Lahanayı taze tutmak ve vitamin içeriğini korumaya yardımcı olmak için plastik bir poşete sıkıca sarın ve buzdolabının sebzelik çekmecesinde saklayın. Yeşil, beyaz ve kırmızı lahana yaklaşık iki hafta taze kalırken, brüksel lahanası yaklaşık bir hafta dayanır.

Lahana En Sağlıklı Nasıl Pişirilir?

Lahananın tüm yapraklarını soğuk akan su altında iyice yıkayın ve yarım saat sirkeli suda bekletin. Lahanayı eşit kalınlıktaki dilimler halinde kesmek, daha hızlı ve eşit şekilde pişmesine ve böylece daha fazla besin maddesinin korunmasına olanak tanır. Lahanayı pişirmenin en sağlıklı yolu, hızlıca sote etmek veya yaklaşık 5 dakika buharda pişirmektir. Bu, selülozun, besinlerin çoğunu korurken daha kolay sindirim için yumuşamasına izin verir. Lahanayı uzun süre kaynatmak vitamin, mineral ve bitki besinlerinin çoğunu kaybetmesine neden olur. 

Lahana sarması kaç dakikada pişer?

Lahana sarması kısık ateşte normal tencerede ortalama 30-35 dakika aralığında pişer. Bazı hanımlar lahana sarması pişirirken düdüklü tencere kullanmaya çalışıyor. Bunu pek tavsiye etmiyorum. Çünkü lahana sarması düdüklüde çok hızlı pişiyor ve dk süresini biraz aşında hemen lapa oluyor. Yine de lahana sarma düdüklü tencerede kaç dakikada pişer, onunda bilgisini verelim. Lahana sarması düdüklüde ortalama 15 dk içerinde pişmiş olur.

Lahana sarması bebeğe ve yetişkinlere gaz yapar mı?

Lahana sarması bünyeden bünyeye değişiklik gösterse de genellikle bebeklere ve emziren annelere gaz yapar. Yetişkinler ise fazla lahana sarması tükettikleri zaman midelerinde gaz sancısı çekme ihtimalleri vardır. Bu nedenle lahana sarması yerken abartmamak gaz sancısı çekmemek için en kolay yöntemdir.

Lahana sarmasının yanında ne yenir? Ne iyi gider?

Valla lahana sarması olsun da yanında tabi ki en güzel yoğurt ve ekmek gider. Lahana sarmasının yanına ne yapabilirim diye düşünmenize çok gerek yok. En fazla bir çorba yapın bitsin gitsin. Çünkü lahana sarması başlı başına herkesi kendine hayran bırakan bir yemek zaten yanı boş olsa da olur. Aynı şekilde kara lahana sarmasının ve etli lahana sarmasının yanına da en güzel giden yemek bence yoğurttur. Lahana sarmasının yanına ne gider, sorusu kişiden kişiye değişse de lahana sarmasının olmazsa olmazı muhakkak ki yoğurttur.

Lahana sarmasına ne kadar su konur?

Lahana sarması pişirileceği zaman üzerine çok fazla su eklenmemesi lazım çünkü lahananın lezzetini alabilir ve pişerken dağılmalara sebebiyet verebilir. Bunun için lahana sarmasına ne kadar su eklenir konusunun en güzel cevabı lahananın üzerini 1-2 parmak geçecek kadar su eklemek uygundur. Lahanaların üzerini ters çevirdiğiniz bir tabakla kapamayı sakın unutmayın. Yoksa lahana sarmaları tencerede bulamaç olur.

Pismiş lahana sarması buzluğa konur mu?

Evet pişmiş lahana sarması buzluğa konabilir. Eğer etli lahana sarması ise en fazla 3 ay içerisinde tüketilmesi tavsiye edilir. Eğer sade lahana sarmasıysa 6 aya kadar derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Ama en güzeli lahana sarmasını hiç riske girmeden taze taze yemektir. 😊

Lahana sarması mideye dokunur mu? İshal, şişkinlik veya kabız yapar mı?

Lahana sarması yerken dikkat edilmesi gereken bir yiyecektir. Birkaç adet fazladan yediğiniz lahana sarması midenize dokunabilir; ishal olabilirsiniz yada şişkinlik sorunu yaşayabilirsiniz. Lahana sarması yedikten sonra kabızlık sorunu çeken pek fazla kişi yoktur. Çünkü genelde lalana sarması çok fazla tüketildiğinde mideyi bozması ile ünlüdür.

Lahana dolması-sarması hangi yöreye aittir?

Genelde Doğu Karadeniz yöresinde lahana sarmasına daha çok rastlanır. Özellikle lahana sarmasıyla ünlü yörelere Gümüşhane ve Bitlis'i örnek verebiliriz.

Lahana sarması pişerken neden kararır?

Genelde lahana sarması pişerken kararmasının nedeni lahana yapraklarının taze olmamasından kaynaklanır. Bir diğer sebep ise sarma yapılmadan önce çok fazla pişirilmesi veya tuzlu suda bekletilmesinden dolayı lahana sarması kararır.

Lahana sarması reflüye iyi gelir mi?

Asit oranı düşüklüğü nedeniyle uzmanlar reflü hastalarının lahana sarması yiyebileceklerini söylemektedirler. Bu yüzden lahana sarması reflüye iyi gelir, diyebiliriz.

Lahana sarması anne sütüne gaz yapar mı?

Emziren annelerin yediği tüm besinler doğrudan sütlerini etkilediği için maalesef fazla tüketilen lahana sarması da anne sütüne gaz yapabilir. Bu nedenle emziren anneler en fazla 3-4 adet lahana sarması tüketmelidir.

Lahana sarması fırında kaç derecede pişer?

Lahana sarması 180-185 derece fırında ortalama 40-50 dakikada pişer.

Lahana sarma şekeri yükseltir mi?

1 orta tabak lahana sarması yemek şekeri yükseltmez ancak özellikle yaşlılar için bundan daha fazlası kan şekerini yükseltme eğilimindedir. Çiğ lahana düşük glisemik indekse sahipken pişirilip lahana sarması olduğunda glisemik indeksi 40-45 lere gelir. Bu nedenle şeker hastaları lahana sarmasını abartmadan tüketmelidir.

Lahana sarması ve yaprak sarması aynı tencerede pişer mi?

Ben yıllardır annemden gördüğüm lahana sarması ve yaprak sarması aynı tencerede gayet güzel pişiyor. Hem de tadı enfes oluyor. Neden pişmesin ki? Elbette ki yaprak sarma ve lahana sarma aynı tencerede pişer.

Lahana Yemek İçin Pratik Fikirler

• Daha fazla renk ve sağlık için akşam yemeklerinizde ki salatalarınıza biraz lahana doğrayabilirsiniz.

• Bir hamburger için marul yerine leziz bir lahana kullanabilirsiniz.

• Ve tabi ki lahana sarması😋. Bütün lahana yapraklarını 5 dakika hafifçe buharda bekletin ve hazırladığınız lahana sarması harcını ekleyerek düzgünce kapatın. 15 dakika kısık ateşte pişirerek servise hazır hale getirin.

• Körili lahana salatası deneyin. 1 bardak (250 mL) rendelenmiş kırmızı ve yeşil lahanayı 2 yemek kaşığı (25 mL) sade yoğurtla birleştirin. Zerdeçal, kimyon, kişniş ve karabiber ile tadına bakın.

Diyet Lahana Sarması Tarifi


Lahana sarması kilo yapıyor mu? Diyet yaparken lahana yenir mi? Bu konular ile ilgili yazımı paylaştım bugün arkadaşlar. Sizlerde zayıflama sürecinizde lahana sarması olmadan yapamam diyorsanız eğer düşüncelerinizi lütfen konu altına yorum yazarak belirtin.

Aşağıdaki Saçma Sapan Yazılarımdan 1'ini Seç Ve Okumaya Devam Et Tontik.😎Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:

Sercan Nar

32 Yaşındayım Uzun Yıllar Sağlık Sektöründe Müdürlük Ve Çeşitli Posizyonlarda Görev Yaptım. Kilo Verme Ve Sağlık Yazılarımın Tamamı Bana Aittir. Sağlıklı bir diyet ve yaşamış olduğunuz sağlık problemleriniz için mutlaka profesyonel bir sağlık kuruluşundan yardım almanız gerektiğini unutmayınız. Burada yazılan bilgiler benim şahsi düşüncelerimi içermektedir. Yaşanabilecek olumlu yada olumsuz hiçbir durumdan bu blog sitesi sorumlu değildir. Bana yayınlanmasını istediğiniz tüm sorularınızı gönderebilirsiniz. Ben ve takipçilerimiz en kısa sürede sorunuzu yanıtlamaya çalışacağız.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski