Lahana Şekeri ve Tansiyonu Yükseltir mi?


Bugün çok faydalı bir sebze olan lahana ile ilgili bilgiler vereceğim. Bana gelen sorularda lahana şekeri yükseltir mi? ve lahana tansiyonu yükseltir mi en çok sorulan sorular arasında yer alıyor. Bende durum böyle olunca lahana suyu olsun lahana turşusu, kara lahana, kırmızı lahana hepsini inceleyerek lahana tansiyon ve şeker yükseltir mi? İncelemek ve sizlere bilgi vermek istedim.

Lahana Şekeri Yükseltir Mi?

Kim çıkardıysa bunu yanlış yaymış arkadaşlar. Lahana şekeri yükseltmez. Hatta yüksek şeker ve kolesterole çok iyi gelir. Bu lahana şekeri yükseltiyor mu muhabbeti, lahananın yemeği yapılırken içerisine eğer çok fazla yağ, şeker vs şeyler konursa bundan kaynaklı yemek sonrası şeker çıkması görüldüğünde nedense suçlu yağ olmamış kabahati canım lahanaya atmışlar. Merak etmeyin yani arkadaşlar bu kadar sağlıklı olan lahana aşırı bir şekilde sağlıklı yollarla pişirildiği takdirde şekeri yükseltmez.

Lahana Tansiyonu Yükseltir Mi?

Çiğ lahana yada tuzsuz sağlıklı bir şekilde pişmiş ister kırmızı lahana olsun ister kara lahana, kesinlikle tansiyonu yükseltmez. Ama siz lahana derken bol tuzlu lahana turşusundan bahsediyorsanız eğer o zaman tabi ki de lahana turşusu tansiyonu yükseltir diyebiliriz. Ama bu lahanaya özgü değil hangi yiyecekte o kadar tuz olsa ister istemez tansiyon çıkar zaten. Yoksa siz az yağlı bir şekilde tuzunu kıvamında koyarak yaptığınız mis gibi bir lahana yemeği tansiyon falan çıkarmaz. Yeter ki yanında 1 ekmek yemeyin yada bol tuz dökmeyin.

Lahananın Geçmişi

Lahana, Akdeniz kıyısında yabani hardal bitkisinden evrimleşmiştir. Eski Romalılar ve Yunanlılar, tıbbi amaçlar ile uzun yıllar lahanayı kullandılar. 

En yaygın lahana bitkisi klasik bildiğimiz yeşil renkli lahanadır, ancak diğer çeşitler kırmızı veya mor renkte olabilir. Savoy lahana (Milano Lahanası), yeşil lahana çeşididir, ancak soluk yeşil, fırfırlı yaprakları vardır.

Lahananın Faydaları Nelerdir?


  • Lahana mükemmel bir C ve K vitamini kaynağıdır. Ayrıca iyi bir B6 vitamini, folat, lif, manganez, potasyum, sülforafan ve omega-3 yağ asitleri kaynağıdır. 

  • Lahana ve diğer turpgil sebzelerin tüketimi, hem insan hem de hayvan çalışmalarında, akciğer, kolon, göğüs, mide ve yumurtalıklar gibi birçok kanser riskini tutarlı bir şekilde düşürdüğünü ilişkilendirilmiştir. 

  • Almanya'da kısa bir süre önce yapılan bir araştırma, lahananın sık sık öğünlere dahil edilmesinin mesane kanseri riskini azalttığını öne sürmüşlerdir. 

  • San Francisco'da ki kanser araştırma merkezinde 1.200'den fazla erkeğin katıldığı başka bir çalışmada, her hafta üç veya daha fazla lahana tüketen erkeklerin prostat kanseri riski yüzde 44 daha düşüktü.

  • Fransa'da, altı yıldan uzun süren 200.000'den fazla kişi üzerinde yapılan çalışma, her gün lahana suyu içen kişilerin kolorektal kanser riskinin yüzde 49 daha düşük olduğunu gösterdi.

Lahana Nasıl Pişirilir?

Lahana pişirmenin tipik yolu kaynatmak olsa da, çiğ lahanayı çeşitli taze salatalarda kullanmak üzere parçalamak C vitamini ve folatını koruyacaktır. Çiğ lahanayı rendelenmiş havuç, kuru yaban mersini ve cevizle karıştırınn daha sonra antioksidan ve omega-3 yağ asidi alımını artırmak için ballı salata sosu ile karıştırın. Bu şekilde hem çok lezzetli bir lahana yemeği yapmış olursunuz hem de lahananın faydalı besinlerinin kaybetmesini önlersiniz.

Lahana Besin Değerleri (1 su bardağı / 155 gr) 

Kalori: 34  
Protein: 1,9 gr 
Toplam yağ: 0,1 gr 
Karbonhidratlar: 8,3 gr 
Lif: 2,9 gr.

Lahana En İyi Hangi Mevsimde Yetişir?

Lahana en iyi Akdeniz ikliminde güzel yetişir. Sonbaharın başından diğer sonbahara kadar eğer iklim el verirse rahatlıkla lahana yetiştirilebilir.

Lahana C ve K vitaminleri bakımından yüksektir. Çok iyi bir B6 vitamini, folat, lif, manganez, potasyum, sülforafan ve omega-3 yağ asitleri kaynağıdır. Bu nedenle lahanayı elimizden geldiğince öğünlerimizde yer vermek sağlık açısından çok faydalıdır.

Lahana Kürünün Mucizevi Faydaları


Yüksek Tansiyon Nasıl Düşürülür?


Lahana şekeri ve tansiyonu yükseltir mi? Sorusunun karşılığını verdik bugün. Sizlerde lahana ile ilgili düşüncelerinizi ve yorumlarınızı konu altına yorum yaparak benimle paylaşabilirsiniz.

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:Yorumlar

En Çok Okunan 4 Yazım

Aralıklı Oruç (İF) Diyeti

Mide Küçültme Ameliyatı Kaç Kilo Olanlara Yapılır?

Cici Bebe Kilo Aldırır Mı?

Kulakta Akupunktur (14 Günlük Diyet Listesi)

Bakmadan Geçmeyin :)

Çorba Diyeti İle İnanılmaz Zayıfladım:)🍲 Çorba Salata Diyeti İle Kilo Verme.

Eczanelerde Peynir Ekmek Gibi Satılan Zayıflama Ürünleri

Diyette Yumurta Yerine Ne Yenebilir ? Yumurta Yerine Geçen Yiyecekler

Diyette Sucuk Yenir Mi? Sucuk Kilo Aldırır Mı?

Bitki Çayı Zayıflatır Mı? | Form Çayı Kilo Verdirir Mi?

Elma Yiyerek Süper Zayıflama.Akşam Yatmadan Önce Elma Yemek Kilo Aldırır Mı?

Diyette Ciğer Yenir Mi? Ciğer Kilo Aldırır Mı?

Diyet Yaparken Kaçıncı Günü Kilo Vermeye Başlanır? Kilo İlk Nerden Verilir?

Gece Yatmadan Önce Limonlu Su İçmek Zayıflatır Mı?

Çörçil Zayıflatır Mı? Diyette Çörçil İçilir Mi?