Patlıcan Tansiyonu Yükseltir Mi?


Patlıcan musakka mı? Neee. Aman Tanrım didim.😋😋😋 Bugün patlıcan seven tansiyon hastaları için patlıcan tansiyonu yükseltir mi? Bu konudan bahsedeceğim arkadaşlar. Bol kıymalı patlıcan musakka, patlıcan kızartma gibi yemekleri sevmeyen yoktur herhalde peki tansiyon hastası patlıcan yiyebilir mi? Patlıcan Tansiyon Düşürür Mü? Hiç merak ettiniz mi? Haydi bakalım çok uzatmadan hemen patlıcan tansiyonu çıkarır mı incelemeye başlayalım.

Patlıcan Tansiyon Düşürür Mü?

Arkadaşlar öncelikle patlıcan tansiyonu düşürür mü? diye soran takipçilerimiz de oluyor. İzin verirseniz onlara da bu konu vesilesi ile cevap vermek istiyorum. Arkadaşlar tek başına ne patlıcan nede başka bir gıda tamamen tansiyonunuzu düşürmez. Sizler eğer tansiyon hastasıysanız asla patlıcan yedim tansiyonum düştü diyen kişileri ciddiye almayın ve mutlaka uzman bir doktora başvurun. Çünkü tansiyonunuz çıktığınızda ilacınız yanınızda olmazsa isterseniz kilolarca patlıcan yiyin hiçbir şekilde tamamen tansiyonunuz düşmez, bunu asla unutmayın! 

Patlıcan Tansiyonu Yükseltir Mi?

Çiğ patlıcan yemek yada çok az zeytinyağında hafif kavurarak patlıcan tüketmek tansiyonu yükseltmez. Ama siz bol sıvı yağda bu kadar sağlıklı olan bir besini kızartarak yerseniz hem de çok yerseniz tabi ki de tansiyonunuz çıkar. Yoksa sağlıklı yöntemler ile pişirilen bir patlıcan sizin tansiyonunuzu yükseltmez arkadaşlar. Önemli olan yağ ve tuz miktarlarını doğru ayarlayarak en sağlıklı pişirme yöntemini seçmek.

Patlıcanın Tarihi

Patlıcan domatesin yakın bir akrabasıdır. Bu aileye üyeliği nedeniyle uzun süre zehirli olmaktan korkulan patlıcan, Hindistan'da doğdu ve Orta Çağ'da Araplar tarafından Avrupa'ya tanıtıldı, ancak on beşinci yüzyıla kadar Akdeniz kültürleri arasında mevcut popülerliğini kazanmadı. En aşina olanı dikdörtgen, koyu mor çeşit olmasına rağmen, farklı renk ve şekillerde birçok patlıcan çeşidi vardır. 

Patlıcanın Faydaları


  • Patlıcan iyi bir B6 vitamini, lif, potasyum, manganez, bakır ve tiamin kaynağıdır. 
  • Daha da önemlisi patlıcan, kan kolesterolünü düşüren antioksidan fenoller, antosiyaninler ve bitki sterolleri dahil olmak üzere çok sayıda fitokimyasal içerir. 
  • 2011 tarihli bir araştırma, mor patlıcanın fenol ve antosiyanin şeklindeki antioksidan seviyesinden dolayı serbest radikalleri temizleme konusunda çok faydalı olduğunu belirtmiştir. 
  • 2006 yılında yayınlanan bir çalışmada patlıcan, kan kolesterolünü statin ilaçları kadar etkili bir şekilde düşürmeye yardımcı olduğunu kanıtlamıştır.

Patlıcandan En Sağlıklı Nasıl Yenir?

Önemli besin ve bitki kimyasallarının çoğu pişirmeye dirençli olduğundan patlıcan pişirilebilir, püre haline getirilebilir veya kavrulur. Ancak hem sağlığımız hem de patlıcanda ki besin değerlerinin ölmemesi için patlıcanı en kısa süre içerisinde ya fırınlayarak yada hafif zeytinyağında kavurarak tüketmeliyiz. Bu nedenle elimizden geldiğince yağda kızarmış patlıcandan uzak durmalı daha sağlıklı pişirme yöntemlerine yönelmeliyiz.

Patlcıan Besin Değerleri (1 Fincan)

Kalori: 35  
Protein: 0,8 gr 
Toplam yağ: 0,2 gr 
Doymuş yağ: Yok 
Karbonhidrat: 8,6 gr 
Lif: 2,5 gr 

Tansiyonu etkileyen besinler nelerdir?


Evet değerli dostlar bugün sizlere patlıcan tansiyonu çıkarır mı? Yoksa tansiyona iyi mi gelir bu konulardan bahsettim. Sizlerde tansiyon ve patlıcan ile ilgili yaşamış olduğunuz tecrübeleri konu altına yorum yazarak benimle paylaşabilirsiniz. Görüşmek üzere.

Yorumlar

En Çok Okunan 4 Yazım

Aralıklı Oruç (İF) Diyeti

Mide Küçültme Ameliyatı Kaç Kilo Olanlara Yapılır?

Cici Bebe Kilo Aldırır Mı?

Kulakta Akupunktur (14 Günlük Diyet Listesi)

Bakmadan Geçmeyin :)

Çorba Diyeti İle İnanılmaz Zayıfladım:)🍲 Çorba Salata Diyeti İle Kilo Verme.

Eczanelerde Peynir Ekmek Gibi Satılan Zayıflama Ürünleri

Diyette Yumurta Yerine Ne Yenebilir ? Yumurta Yerine Geçen Yiyecekler

1 Paket (İnstant) Kuru Maya Kaç Kaşıktır?

Diyette Sucuk Yenir Mi? Sucuk Kilo Aldırır Mı?

Bitki Çayı Zayıflatır Mı? | Form Çayı Kilo Verdirir Mi?

Diyette Ciğer Yenir Mi? Ciğer Kilo Aldırır Mı?

Elma Yiyerek Süper Zayıflama.Akşam Yatmadan Önce Elma Yemek Kilo Aldırır Mı?

Çörçil Zayıflatır Mı? Diyette Çörçil İçilir Mi?

Gece Yatmadan Önce Limonlu Su İçmek Zayıflatır Mı?