Rezene Çayı Günde Kaç Defa Kaç Bardak İçilir?


Güzel bir sabahtan herkese selamlar sevgiler arkadaşlar. Bugün sizden gelmiş olan bir soru olan rezene çayı günde kaç bardak içilir ve günde kaç defa içilir? Sorularını yanıtlamaya çalışacağım. Sizlerde kilo vermek yada hızlı zayıflamak için rezene yada rezene çayı kullanıyorsanız eğer yaşamış olduklarınızı konu altına yorum yazarak bana iletebilir konumuza ortak olabilirsiniz.

Rezene Çayı Günde Kaç Defa İçilir?

Açıkçası her şeyin fazlası zarar azı karar sizlerin de bildiği gibi. Bu nedenle rezene çayını günde en fazla 2-3 defa içmek en sağlıklı ve mantıklı olanıdır. Her ne kadar çok faydalı ve sakinleştirici özellikleri olsa da rezene çayını da gerektiği miktarda almakta fayda var.

Rezene Çayı Günde Kaç Bardak İçilir?

Bu rezene çayını içtiğiniz bardağa göre değişse de ortalama günde 4-5 çay bardağı yada 2 su bardağı (fincan) rezene çayı içilebilir. Rezene çayını içerken fazla tüketimde vücudun aşırı rahatlayacağını ve uyku, sersemlik gibi etkileri olacağını sakın unutmayın. Bu sorularımızı cevapladıktan sonra isterseniz bir de rezeneyi kendi olarak biraz ele alıp rezene nasıl bir bitkidir? Faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır? bunları inceleyelim.

Rezene Nasıl Bir Bitkidir?

Rezene, yaprakları, yenilebilir tohumları, soğanı ve kereviz benzeri sapları nedeniyle çok değerlidir. Meyan kökü aroması, aromatik bir bileşik olan anethole varlığından gelir. Ayrıca anason ve yıldız anasonda da bulunur, ancak lezzetleri rezene kadar güçlü değildir. Rezene bitkisi, tüylü yeşil yapraklarla kaplı saplardan ve çiçeklerden oluşur. Tabanlarında saplar geniş bir ampul oluşturur. Bazen bir sebze olarak kullanılır, genellikle Floransa rezene veya finokyo olarak anılır. 

Rezenenin Faydaları


  • Rezene, mutfak ve tıbbi kullanımları olan oldukça aromatik bir bitkidir ve sakinleştirici ve vücudu rahatlatıcı özelliği bulunmaktadır.
  • Tohumlar, çocuklarda şişkinliği gidermek için yaygın olarak kullanılmaktadır.
  • Bitkinin en yüksek seviyede besin ve fitokimyasal içeren yeri rezene tohumlarıdır. Tek bir çorba kaşığı rezene tohumu kalorisi düşüktür, ancak lif, protein ve esansiyel yağ asitleri bakımından yüksektir ve ayrıca iyi bir kalsiyum, demir ve manganez kaynağıdır. 
  • Birkaç çalışmada, rezene yağı özütünün ana bileşeni olan anethole'nin kalp hastalığında ki iltihabı azalttığı ve ayrıca antikanser etkiler sergilediği gösterilmiştir. 

Çiğ Rezene Bitkisi Besin Değerleri (1 yemek kaşığı / 5,8 gr) 

Kalori: 20 
Protein: 0,9 gr 
Toplam yağ: 0,9 gr 
Doymuş yağ: Yok
Karbonhidrat: 3 gr 
Lif: 2,3 gr 

Rezene lif, protein, esansiyel yağ asitleri bakımından yüksek olup antioksidanlar ve anetol; iyi kalsiyum, demir ve manganez kaynağıdır. Evin bahçesinde yetiştirmesi kolaydır. 

Rezene Nasıl Tüketilir?

Rezenenin içerdiği besinler ve antioksidanlar pişirme sırasında elimine edilmez, bu nedenle soğan ve tohumlar çorbalar, soslar ve sebze yemekleri dahil çok çeşitli yemeklere eklenebilir. Pek çok kültürde, insanlar sadece bir avuç rezene tohumu alıp çiğ olarak yerler. 

Rezene Tohumu Çayı Nasıl Yapılır?


Rezene Çayı İle Vücuttaki Pisliği Atma!


Evet değerli kardeşler bugün sizlere rezene çayı günde kaç kere içilir? ve günde kaç bardak tüketilmeli? ile ilgili bildiklerimi paylaştım. Sizlerde rezene yada rezene çayı ile ilgili merak ettiklerinizi lütfen konu altına yorum yaparak sorunuz.

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:Yorumlar

En Çok Okunan 4 Yazım

Aralıklı Oruç (İF) Diyeti

Mide Küçültme Ameliyatı Kaç Kilo Olanlara Yapılır?

Cici Bebe Kilo Aldırır Mı?

Kulakta Akupunktur (14 Günlük Diyet Listesi)

Bakmadan Geçmeyin :)

Çorba Diyeti İle İnanılmaz Zayıfladım:)🍲 Çorba Salata Diyeti İle Kilo Verme.

Eczanelerde Peynir Ekmek Gibi Satılan Zayıflama Ürünleri

Diyette Yumurta Yerine Ne Yenebilir ? Yumurta Yerine Geçen Yiyecekler

Diyette Sucuk Yenir Mi? Sucuk Kilo Aldırır Mı?

Bitki Çayı Zayıflatır Mı? | Form Çayı Kilo Verdirir Mi?

Elma Yiyerek Süper Zayıflama.Akşam Yatmadan Önce Elma Yemek Kilo Aldırır Mı?

Diyette Ciğer Yenir Mi? Ciğer Kilo Aldırır Mı?

Diyet Yaparken Kaçıncı Günü Kilo Vermeye Başlanır? Kilo İlk Nerden Verilir?

Gece Yatmadan Önce Limonlu Su İçmek Zayıflatır Mı?

Çörçil Zayıflatır Mı? Diyette Çörçil İçilir Mi?