Roka Zayıflatır Mı?


Balık denildiğini zaman akla ilk ne gelir? Tabi ki "ROKA" Bugün sizlerden gelen bir soru olan roka zayıflatır mı? Diyette roka yersem kilo verir miyim? Gibi sorularınızı yanıtlayacağım. Roka çok faydalı ve mucizevi bir besin olsa da ülkemizde genelde balıkların yanında garnitür olarak servi edilen bir besin. Peki roka kilo verdirir mi? Haydi bakalım hep birlikte bu konuyu inceleyelim.

Roka Zayıflatır Mı? 

İsterseniz günde 10 kg roka yiyin ister roka suyu için ne yaparsanız yapın tek başına roka zayıflatmaz, kilo da aldırmaz. Roka da maydanoz, soğan gibi bir besindir. Hiçbir besin hiçbir bitki istediği kadar faydalı yada az kalorili olsun diyetlerde kullanılsa da kesinlikle roka kilo aldırmaz aynı zamanda kilo verdirmez de...

Ne kadar söylesek boş olsa da lütfen bu tek çeşit beslenerek zayıflama ve hızlı kilo verme hayallerinizden vazgeçin. Yok roka diyeti yok sadece roka yiyerek zayıflama gibi şeyler sizin sağlığınıza zarar verir üstüne kilo falan da veremezsiniz. Her gün roka yemek evet sağlıklıdır. Ama her şeyin bir kararı bir doyum noktası vardır. İstediğiniz kadar roka tüketin ama roka yağ yakmaz. Bu nedenle lütfen uzman kişilerle çalışarak sağlıklı diyetler ile kilo vermeye çalışınız.

Roka Nedir?

Hardal ailesinin bir üyesi olan roka, genellikle balığın yanında yenen bir besin olarak bilinir. Hafif keskin, biberli tadı, salatalara lezzetli bir katkı sağlar. Yapraklar daha küçük ve daha az olgunlaştığında lezzet daha hafiftir ve tadı çok daha yoğundur. Yaprakları çok büyük olmadan önce toplamak en iyisidir. Bazı kültürlerde roka tohumları yağ için kullanılır. 

Rokanın Faydaları Nelerdir?


  • Roka düşük kalorilidir ve mükemmel bir A, C ve K vitamini ve folat kaynağı olmasının yanı sıra iyi bir kalsiyum ve magnezyum kaynağıdır. 
  • Antioksidan içeriği, beta-karoten, lutein ve zeaksantin formunda yüksektir. 
  • Roka, bir porsiyonda 0.07 gr içerdiği temel bir yağ asidi olan iyi bir alfa-linolenik asit (ALA) kaynağıdır. 
  • İsviçre'de yapılan son araştırmalarda "Şu anda, kanıtların ağırlığı, birincil diyet için alfa-linolenik asit (ALA)'nın (günde 2-3 gram) tüketilmesine yönelik tavsiyeleri desteklemektedir. 
  • Ayrıca kalp krizi geçirme oranınızı çok daha düşük seviyelere getiren alfa-linolenik asit (ALA)'ların trombosit işlevini, iltihaplanmayı ve kan damarı işlevini olumlu yönde etkilediği keşfedilmiştir.

Roka Nasıl Yenir?

C vitamini ve folat istisnası dışında, rokayı pişirmek temel besin maddelerinin faydalarını azaltmaz; roka bu nedenle sote edilebilir veya pesto haline getirilebilir. Bununla birlikte, insanlar en çok roka, ceviz, kuru üzüm ve kuru kızılcık gibi diğer yüksek besleyici maddelerle yaptığı bir salatada roka tüketmeyi sevmektedir. Ayrıca ülkemizde balık denildiği zaman akla ilk gelen roka bitkisidir.

Çiğ Roka Besin Değerleri (1 su bardağı) 

Kalori: 10  
Protein: 1 gr 
Toplam yağ: 0,3 gr 
Doymuş yağ: Yok 
Karbonhidrat: 1,5 gr 
Lif: 0,6 g 

A, C ve K vitaminleri, folat ve antioksidanlar bakımından yüksek olan roka iyi bir kalsiyum, magnezyum ve alfa-linolenik asit (ALA) kaynağıdır.

Roka Nedir Faydaları Nelerdir Neden Roka Tüketmeliyiz


Her gün roka yerseniz ne olur?


Evet değerli arkadaşlar bugün roka zayıflatıyor mu konusu ile ilgili bildiklerimi paylaştım sizlerle sizde diyet yaparken roka yiyorsanız yaşamış olduğunuz tecrübeleri yorum yazarak bana iletebilirsiniz.

Bu yazımı okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:Yorumlar

En Çok Okunan 4 Yazım

Aralıklı Oruç (İF) Diyeti

Mide Küçültme Ameliyatı Kaç Kilo Olanlara Yapılır?

Cici Bebe Kilo Aldırır Mı?

Kulakta Akupunktur (14 Günlük Diyet Listesi)

Bakmadan Geçmeyin :)

Çorba Diyeti İle İnanılmaz Zayıfladım:)🍲 Çorba Salata Diyeti İle Kilo Verme.

Eczanelerde Peynir Ekmek Gibi Satılan Zayıflama Ürünleri

Diyette Yumurta Yerine Ne Yenebilir ? Yumurta Yerine Geçen Yiyecekler

Diyette Sucuk Yenir Mi? Sucuk Kilo Aldırır Mı?

Bitki Çayı Zayıflatır Mı? | Form Çayı Kilo Verdirir Mi?

Elma Yiyerek Süper Zayıflama.Akşam Yatmadan Önce Elma Yemek Kilo Aldırır Mı?

Diyette Ciğer Yenir Mi? Ciğer Kilo Aldırır Mı?

Diyet Yaparken Kaçıncı Günü Kilo Vermeye Başlanır? Kilo İlk Nerden Verilir?

Gece Yatmadan Önce Limonlu Su İçmek Zayıflatır Mı?

Çörçil Zayıflatır Mı? Diyette Çörçil İçilir Mi?