Salam ve Sosis Kilo Aldırır Mı? | Diyette Salam ve Sosis Yenir Mi?


Heyyy selam kankalar, bugün çılgın bir konu olan Salam ve sosis kilo aldırır mı? Diyette salam ve sosis yenir mi?  😋 sorularınızı en ayrıntı şekilde cevaplayacağım. Aklıma hemen Ezhel'in Sosis ve Salam şarkısı geldi.😎 Bugün sadece salama odaklanmayı planlıyordum ama sosis ve salam birbirine çok benzer olduğu için ikisini bir incelemeye karar verdim. Piliç salam yada sosis olsun, hindi salam olsun, %100 dana et salam, sosis olsun ne varsa en ince ayrıntısına kadar inip akıllarda en ufak bir soru işareti bırakmayacağım. Napalım yani kardeş bizimde tarzımız bu. (Ayrıntı Seviyoruz😠) Haydi bakalım salam, sosis kilo yapar mı? Diyette hindi, tavuk yada dana salam, sosis yenir mi? Salam veya sosis diyeti bozar mı? Hep birlikte öğrenelim.
Salam çocukluğumun en büyük rüyalarından biriydi.😂 Şimdi ki gibi ulaşılması kolay olmayan salam ve sosis, bundan 10 yıl önce ciddi anlamda çok az kişinin evine girebiliyor çoğu kişi salam ve sosis yemenin ne olduğunu bile bilmiyordu. Ancak kesin bir şey var ki o zamanlarda ki şarküterilerde açık satılan salamlar belki çocukluk diyelim, belki az bulunması diyelim ama nedense o kadar lezzetliydi ki şuan marketten aldıklarımız o salamın yada sosisin yanına bile yaklaşamazdı. O kadar leziz, o kadar güzeldi macar salam. 😋😋😋


Şimdi piyasa ucuz piliç salam, sosis kaynıyor. Normal bildiğimiz dana salamdan çok hindi salam var markette.😒 Marketlerde haklı gerçi artık dana fıstıklı macar salam diğer ucuz piliç ve hindi salamlara göre çok daha fazla pahalı olduğu için insanlar daha çok kahvaltıda 2-3 atıştırmalık yada pizzanın üzerine 1-2 adet koymak için salam satın alır oldular. Her ne kadar lezzet yüzde yüz dana salam gibi olmasa da piliç ve hindi salamlarda kumru olsun, karışık pizza olsun birçok yemekte işimizi görüyor. Hiç yapamadık kahvaltıda kızart kır üzerine 2 yumurta mis gibi doyurucu bir kahvaltı sana. Her şey güzel ama peki bu salam ve sosis sağlıklı mı? Kilo yapıyor mu? Diyette ne kadar salam, sosis yenmeli ki kilo almayalım. Artık geçelim ana sorularımıza.😁

Salamın kilo yapıp yaptırmadığını bilimsel olarak açıklamam için öncelikle salam çeşitlerinin kalorini değerlerini öğrenelim ki işimiz hem daha kolay olsun hem de 1 dilim salam yediğimizde kaç kalori alıyoruz öğrenelim.

Salam Kaç Kalori? (%100 Dana Macar Salam)


Macar salam yani dana etinden yapılmış bildiğimiz klasik salamdır arkadaşlar. 100 gram dana salam ortalama 200-210 kalori arasıdır.😉 Ama biz salamı genellikle ince dilimler halinde tükettiğimiz için 1 dilim macar salam kaç kalori bilader derseniz eğer? Orta kalınlıkta 1 dilim dana salam 32 kaloridir. İçerdiği yağ miktarından dolayı her ne kadar istemesek de maalesef salam kalorisi yüksek besinler arasında yer almaktadır.😠

Piliç (Tavuk) Salam Kilo Aldırır Mı? Kaç Kalori?


Piliç etinden yapılmış dana etine göre fiyatı çok daha uygun olan ve son yıllarda artık tek öğün atıştırmalık için bile aç bitir tarzı ufak paketlerde bile bulacağımız salam türüdür piliç salam.😊 Macar salama göre biraz daha kalorisi azdır tavuk salamın. 100 gram piliç salam ortalama 180-185 kalori arasıdır. 1 dilim ince piliç salam ise 28 kaloridir. Günümüzde dışarda yediğimiz çoğu kumru, pizza veya karışık tost gibi ürünlerde genellikle büfe salam olarak tabir edilen piliç salam türü kullanılarak maliyetler bir nebzede olsa düşürülmeye çalışılmaktadır. Çünkü 6 tl ye yediğiniz bir kumrunun içinde %100 dana salam olmasını bekleyemezsiniz maalesef. Tabi ki bazı lüks yerlerde örneğin pizzayı 50 tl ye satıyordur, o zaman belki dana salam kullanıyor olabilir diye düşünebilir insan ama 3 tl lik karışık tost yada 10 tl lik pizza da çokta dana salam arayışına girmeyin derim.😕

Hindi Salam Kilo Aldırır Mı? Kaç Kalori?

Marketlerde daha çok "Pınar Aç Bitir" Hindi salamını görüyorum. Arada sırada da alıyorum. Çünkü büyük boy kendimizin kestiği salamı aldığımızda insan daha çok tüketiyor hem de aç bitir salamlar gibi ince kesemiyorum. Bu nedenle özellikle diyet dönemlerinde ufak kaçamak yapacaksam eğer içinde 5-6 ince salam bulunan Pınar Aç Bitir yada başka bir markanın bu tarz ürünü tercih etmenizde fayda var. Hem daha ucuz hem daha az kalorili. 

Aç bitir Pınar hindi salamın 100 gramı 223 kaloridir. 1 dilim aç bitir salam ise 17 kaloriye denk gelmektedir. Kaba taslak 3-4 tane hindi salam, sabah kahvaltısında bize yetecek olsa ortalama 60-70 kalori alarak salam olayını tamamlayabiliriz.😊

Salam Kilo Aldırır Mı?

Gelelim asıl merak ettiğimiz salam kilo yapar mı? sorumuza. Salam kilo yapmasından önce çok da sağlıklı bir gıda olmadığını bilmeniz gerekiyor. Muhakkak hepimiz az yada çok salam yiyoruz ama bu tür işlenmiş etler hiçbir zaman kıyma yada kuşbaşı et ile mukayese edilemez. İçerisine eklenen fazla yağlar ve koruyucular ile öncelikle elimizden geldiğince az salam tüketmemiz gerektiğini bilerek devam edelim.

Çok tüketilirse evet salam kesinlikle kilo aldırır. Özellikle her sabah kahvaltısında yada akşamları her öğün başlangıcında 3-4 salam yerseniz hem sağlıksız olur hem sizi tok tutmaz hem de acayip şekilde iştahınızı açar.

Şöyle düşünebilirsiniz 1 dilim dana salam 30 kalori desek siz sadece sabah kahvaltısında 6-7 salam yerseniz toplamda ortalama 200 kalori almış oluyorsunuz. Ayrıca bu 200 kalori boş kaloridir. Yani herhangi bir lif içeriği olmayan sizi katkı maddeleri ile hemen acıktıracak bir 200 kaloridir. Bu nedenle evet salam kilo yapar ama asıl olarak sizi daha çok yemeye teşvik ederek başka yiyeceklere de saldırmanıza neden olur.

Diyette Salam Yenir Mi?


Yemeseniz çok daha iyi olur desem de örneğin sadece hafta sonu 1 gün en fazla 2 yada 3 ince dilim salam diyette yenebilir. Ama siz sanki salam diyeti yapıyormuş gibi bütün gün buzdolabını açtıkça 1-2 salam yerseniz kesinlikle zayıflamayı unutun. Kilo vermek ve forma girmek istiyorsanız salam yemekten uzak durmak çok daha faydalıdır. İllaki ben çok seviyorum ulan bu salamı diyorsanız haftada bir iki tane yiyin napıyım yani. 😜 Ama yerken kontrolü sakın kaçırmayın asla ve asla aşırıya kaçmadan tüketin ki sonra diyette salam yedim diyetim bozuldu mu diye bana sormayın.😁

Sosis Kilo Aldırır Mı?

Çok fazla salamdan bahsettik. Birazda sosis kilo yapar mı, konusunu inceleyelim. Arkadaşlar 100 gram dana sosis ortalama 150 kalori değerine sahiptir. Yani 1 uzun soyulmuş dana sosis 70-80 kalori, yada küçük parmak sosislerin 1 adeti ortalama 30-40 kaloriye sahiptir diyebiliriz. Kalori olarak çok yüksek gözükmüyor değil mi? Ama sosisi nasıl pişireceğiz? Yağda mı kızartacağız yoksa sosisli olarak mı yiyeceğiz. Her türlü sosisi pişirmek için bolca kalori takviyesi yapmamız gerecek. Bu nedenle aslında çiğ sosis kilo aldırmaz diyebilirken kızarmış sosis için maalesef oldukça fazla kilo yapar demek zorunda kalıyorum. Çünkü 80 kalorilik 1 adet sosis, yağda kızardıktan sonra neredeyse 2 katı kaloriye gelmiş oluyor. 

Ayrıca sosis ve salam oldukça yüksek glisemik indekse sahip olduğu için çok fazla iştah açarlar. Yani çiğ sosis az kalorili bile olsa, yedikten 1-2 saat sonra yine bir şeyler atıştırmak isteriz. Durum böyle olunca kısa ve net olarak dolaylı yada dolaysız yoldan her türlü sosis kilo aldırır, demek mümkün.

Diyette Sosis Yenir Mi?

Mümkünse diyetteyken sosis ve salamdan uzak durun arkadaşlar. Ama ben sosis yemeği çok seviyorum diyorsanız da haftada 1, örneğin pazar kahvaltısında 1 porsiyon sosis tüketmek diyetinizi bozmaz. Ama devamı kesinlikle gelmemeli. Ne kadar sosis yediğinizin ve ne kadar kalori aldığınızın muhakkak farkında olun. Mantıklı miktarlarda ve süreklilik arz etmediği sürece diyette sosis yiyebilirsiniz.

Piliç (tavuk) Sosis Kilo Aldırır Mı? Kaç Kalori?

Tavuk sosisin 100 gramı ortalama 180-190 kalori barındırır. Ayrıca piliç sosisi pişirirken yağ kullanırsak ve yanında ekmekte tüketirsek eğer maalesef piliç sosis oldukça fazla kilo aldırır ve diyette tavuk sosis yenmesi uygun değildir. 

Hindi Sosis Kilo Yapar mı?

Arkadaşlar hindi sosis olsun piliç sosis olsun genelde aşağı yukarı aynı kaloriye sahiptirler ve diyette hindi sosis yemekte uygun değildir. Çünkü bu tür işlenmiş gıdalar çok fazla iştah acıcı özelliği olup birde pişirilirken çok fazla yağ kullanıldığı için asla diyette hindi sosis yenmesi uygun değildir. Kısacası hindi sosiste kilo aldırır.

Salam ve Sosisle İlgili Diğer Merak Edilen Soruları Aşağıda Cevaplandırdım

Salam ve Sosis Nasıl Yapılır?

Hemen aklınıza internette dolaşan 100 yıl önceki salam yapılış videosu gelmesin.😄 Ortada bir iğrençlik yok. Nasıl sucuk yapıyorsak salam yapmanın da kendine  göre bir yolu yöntemi var. Yabancı ülkede inanlar evde salam yapıyorlar. Biz daha sucuğa yumurtayı zor kırıyoruz.😎

Salam veya sosis yapmak için öncelikle bildiğimiz dana eti büyük makinalara atılıyor ve iyice blenderdan geçirilir gibi işlem yapılıyor. Daha sonra dana eti iyice yumuşak bir hal alıyor. Bu karışımın içine sarımsak, karabiber ve tuz atılarak iyice yoğuruluyor. Eğer fıstıklı macar salam yapılacaksa eğer en son içine hafif haşlanmış antep fıstığı da atılıyor. 

Tüm bu işlemlerden sonra salam veya sosis özel bir şekilde sarılıyor ve yarım saat kadar haşlanıyor. Bu işlemden sonrada yaklaşık 2 saat dinlendirildikten sonra salam ve sosisler yemeye hazır hale geliyor.

Salam ve Sosis Sağlıklı Mı? Zararlı Mı?

Salam ve sosisin zararları dediysek burada her gün sigara içip, alkol alan adam bu zararın 50 katını geçiriyor onu belirtmek isterim. Marketten aldığımız hangi üründe katkı maddesi yok hangi ürün çok sağlıklı ki? Yani olaya sanki salam zehirmiş gibi değil de ne kadar az tüketirsek o kadar iyi olur şeklinde bakılırsa daha doğru olur. Tabi ki salam çok sağlıklı değil ama çocuklar olsun gençler olsun herkes bir güzel tüketiyor salamı. Haydi geçelim salamın ve sosisin zararları nelerdir? Öğrenmeye...😔😔😔

  • İçerdiği yüksek yağ oranından dolayı damar tıkanıklığı, kalp rahatsızlıkları ve aşırı kiloya sebep olur.
  • İçerdiği kattı maddeleri başta kanser olmak üzere birçok hastalığa davetiye çıkarıyor.
  • Özellikle her gün işlenmiş et tüketen insanlarda bağırsak kanseri olma ihtimali %21 daha fazla olduğu gözlenmiştir.
  • Kan basıncınızı yükselterek tansiyon sorunlarına neden olabilir.
Salam ve kilo alma arasındaki ilişkiyi araştırırken aşağıdaki bilgilendirici videolar denk geldi arkadaşlar. Mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.

Evde doğal/organik tavuk salam nasıl yapılır?


Salam Sevenler İçin Kötü Bir Haber 😩


Sosis Ve SALAM !!!


Bugün sizler için salam kilo yapar mı? Diyette salam yenir mi? Salamın kalori bilgileri ve diyeti bozup bozmayacağı ile ilgili yaptığım araştırma bilgilerimi paylaştım .Sizlerde diyette salam yedim ne yapmam gerekir diyorsanız yada salam ile ilgili bir sorunuz varsa lütfen konu altına yorumunuzu ekleyiniz.

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:
Sercan Nar

32 Yaşındayım Uzun Yıllar Sağlık Sektöründe Müdürlük Ve Çeşitli Posizyonlarda Görev Yaptım. Kilo Verme Ve Sağlık Yazılarımın Tamamı Bana Aittir. Sağlıklı bir diyet ve yaşamış olduğunuz sağlık problemleriniz için mutlaka profesyonel bir sağlık kuruluşundan yardım almanız gerektiğini unutmayınız. Burada yazılan bilgiler benim şahsi düşüncelerimi içermektedir. Yaşanabilecek olumlu yada olumsuz hiçbir durumdan bu blog sitesi sorumlu değildir. Bana yayınlanmasını istediğiniz tüm sorularınızı gönderebilirsiniz. Ben ve takipçilerimiz en kısa sürede sorunuzu yanıtlamaya çalışacağız.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski