Şeker Hastalığı Kilo Aldırır Mı? | Şeker Hastaları Nelerden Uzak Durmalı?


Merhaba dostlar bugün yine keyfim yerinde sosyal medya sorularını okurken Şeyda Hanım'ın sorduğu şeker hastalığı kilo aldırır mı? 😊 Sorusunu yanıtlayarak sizlere şeker hastalığında kilo alma ile ilgili bilgiler vereceğim.😎 Sizlerde şeker hastasıysanız konu ile ilgili düşüncelerinizi benimle paylaşmayı unutmayın. Haydi bakalım diyabet kilo aldırır mıŞeker Hastaları Nelerden Uzak Durmalı? Yazımıza start verelim.👍
Şeker hastalığı hakikaten hani derler ya düşmanımın başına vermesin diye. İşte öyle bir hastalık. Ama Allahtan gelene de karşı çıkamayacağımıza göre bu hastalıkla yaşamayı öğrenmeli ve şeker hastaları nelerden kaçınmalı bilerek hayatımıza devam etmeliyiz. Şeker hastası olan insanların bir diğer sorunu ise kilo alma problemidir. Bazı insanlar şeker hastalığında zayıflarken bazı insanlar ise kilo alabilirler. Peki neden şeker hastalığı kilo yapar? Birlikte inceleyelim.

Şeker Hastalığı Kilo Aldırır Mı? 

Şeker hastalığı kısaca kan şekerinde ki anormal artışlar olarak tanımlayabiliriz. Bu yüksek kan şekeri artışı bizim çok fazla iştahımızı açarak sürekli bir şeyler yememize sebep olur ve bir türlü doymak bilmeyiz. Şeker hastalığı tanısı konduktan sonra ise kullandığımız insülin iğneleri kan şekeri dengemizi sağlayarak eskisi kadar acıkmamamızı ve daha az iştahlı olmamızı sağlar. Durum bu şekilde olunca şeker hastalığı kilo yapar mı sorusunun cevabını maalesef şeker hastalığı kilo aldırır şeklinde cevaplayabiliriz. Kilo alan diyabetli hastalar acilen uzman bir doktora görünerek diyabet ilaçlarını ve kullandıkları insülin miktarını güncellemelidirler.

Şeker Hastaları Nelerden Uzak Durmalı (Kaçınmalı)?


Kan şekerinde ani yükselişler yaşamamak için diyabetli hastalar hangi yiyeceklerden uzak durmalı öğrenelim arkadaşlar.

Şekerlemeler: 

Şekerlemeler, Kurabiyeler ve paketli gıdalar besin değeri bakımından düşük olmalarından çok karbonhidrat içeriği ile kan şekerinde ani değişikliklere ve kilo almanıza sebep olabilir. Bu durumda hastalığınız kötüleşebilir. Vücudunuzun şeker ihtiyacını doğal yollarla almaya özen gösterin. Böğürtlen, elma, mandalina, armut, portakal ve üzüm gibi meyveler hem tatlı hem de bol lifli meyvelerdir. Böylelikle glikoz emilimi azaltılmış olur. Bu tür meyveler tüketirken yanında az yağlı yoğurt, fındık içi ve beyaz peynir dilimi gibi protein zengini besinler tüketilirse eğer kan şekeri üzerindeki etki azaltılmış olacaktır.

Meyve suyu: 

Diğer şekerli içeceklerden daha fazla besin değeri içerseler de meyve şekeri bakımından çok zengin olan bu ürünler kan şekerinde ani sıçramalara neden olur. Şeker hastaları meyve suyu yerine, aynı meyvenin kendisini posalı olarak tüketerek, hem daha az kalori alımına hem de zayıflamaya destek olur.

Kuru üzüm: 

Kuru üzüm ve diğer kurutulmuş gıdalar şekerli unlu mamüller yerine daha sağlıklı besinlerdir. Ancak içerinde aşırı miktarda şeker bulunduğundan yine kan şekerindeki dengeleri alt üst ederek bozabilirler. İçerisindeki su çekildiği için kurutulmuş meyvelerde sadece kalorili şeker kalmıştır. Buda vücut tarafından aniden emilmesi anlamına gelir ki, ciddi bir kan şekeri artışına neden olur. Taze meyveleri posalı olarak tercih etmenizi öneriyoruz.

Patates kızartması: 

Patates kızartması ve diğer kızartmalar aşırı derecede yağ çeken yiyecekler olduğu için hem kilo alımına hem de kan şekeri zıplamalarında büyük artışa neden olur. Her türlü kızarmış yiyecek, abur cubur, karbonhidrat ve nişasta içeren yiyecekler kan şekeri değerinde ani ve aşırı yükselişe neden olduğu için kesinlikle uzak durmalı ve kaçınmalısınız.
 

Beyaz ekmek: 

Beyaz unlu ekmek, pirinç, makarna ve benzeri ürünlerle yapılan yiyecekler vücut da sindirilirken şeker gibi harekete geçer. Diyabetli hastalar bu ürünlerin tüketiminden uzak durmalıdır. Bunların yerine tam tahıllı ürünleri ısrarla tercih etmelisiniz.

Tam Yağlı Süt:

Tam yağlı süt gibi ürünler şeker hastaları için doymuş yağ bakımından zengin ürünler olup insülin direncini düşürebilir. Tam yağlı sütler yerine, yağsız veya %1 i geçmeyen yağlı sütler kullanılmalıdır.

İşlenmiş et ürünleri: 

Tam yağlı sütler gibi işlenmiş et ürünleri de fazla oranda yağ miktarı içerirler. Vücutta iltihaplanma başlatıp bir çok yan etkiye sebep olurlar. Diyabetli olanların  kalp hastalığına yakalanma riski bulunduğundan bu çeşit ürünleri tüketmemeleri ısrarla tavsiye edilir. Derisiz tavuk göğsü, hindi, balık, kabuklu deniz ürünleri, yağsız bonfile gibi ürünleri tercih etmelisiniz.
 

Hazır abur cubur ürünler: 

Abur cubur gıdalar, pişmiş ürünler, beyaz un, şeker ve koruyucu katkı maddeleri ile doludur. Bu ürünler kan şekerinde ani yükselişe neden oldukları için şeker hastaları tarafından tüketilmemeleri daha uygun olur. Bu ürünlerde bol miktarda trans yağ vardır. Bu yağlar kolesterolü ve kalp hastalıkları riskini ciddi oranda arttırırlar. Hazır gıdalardan uzak durmak kan şekeri dengelerinizde olumlu sonuçlar doğuracaktır.
 

Tuzlu krakerler: 

İçinde beyaz un, maya, tuz ve bitkisel yağlar bulunur. Besin değeri bakımından çok düşüktürler. Bu ürünler hem tokluk hissi sağlamaz hem de kan şekeri değerini oldukça yükseltirler. Az yağlı peynir, pirinç, avuç içi kadar tuzsuz  antep fıstığı veya az yağlı yoğurt daha sağlıklı ve besleyici seçimlerdir.

Şeker Hastalığı Kilo Verdirir Mi


İnsülin Kilo Aldırır Mı?


Bugün sizlere elimden geldiğince şeker hastalığı kilo aldırır mı? Şeker hastaları nelerden uzak durmalı? Bu konular hakkında ayrıntılı bilgiler vermeye çalıştım. Sizlerde konumuza yorum yazarak bildiklerinizi benimle paylaşabilirsiniz.

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:
Previous Post Next Post