Semizotunun Siyah Tohumları Yenir Mi?


Merhaba dostlar bugün takipçilerimden gelen bir soru olan Semizotunun Siyah Tohumları Yenir Mi? Yenmez Mi? Bunu cevaplayacağım. Sizlerde konuya ortak olmak için düşüncelerinizi yorum yazarak bana iletebilirsiniz. Haydi bakalım artık semizotunun tohumları yenir mi? Öğrenelim.

Semizotu için ülkemizin çeşitli yörelerinde kullanılan diğer isimler arasında pirpirim, purslane, semizebe bulunur. Bitki, Kuzey Afrika'dan Orta Doğu'ya ve Hindistan alt kıtasına Malezya ve Avustralya'ya kadar yayıldı ve büyük olasılıkla Kuzey Amerika'ya Kolomb öncesi dönemde ilk semiz otu keşfedildi. Orada birçok bölgede bu otun faydaları ve nasıl yenileceği bilinmediği için istilacı bir ot olarak kabul edildi.

Semizotunun Siyah Tohumları Yenir Mi?

Semizotunun siyah tohumları dahil bitkinin tüm kısımları yenilebilir. Yaprakların hafif ekşi bir tadı vardır ve salatalarda yaygın olarak kullanılır veya diğer yeşillikler gibi pişirilir. Semizotu, geleneksel Japon Yeni Yıl ritüelinde özellikle önemli bir yere sahiptir ve bu vesileyle servis edilen sembolik bir yemekte kullanılan yedi özel bitkiden biridir. 

Semizotunun Faydaları


  • Semiz otu A vitamini için günlük değerin yüzde 43'ünü ve C vitamini için günlük değerin yüzde 20'sini karşılar. 
  • Bol miktarda A vitamini, karotenoidler, beta-karoten, lutein ve zeaksantin içerir.
  • Semizotu ayrıca önemli bir kalsiyum, magnezyum, manganez, bakır ve potasyum kaynağı olup yüksek oranda antioksidan içerir.
  • Semizotu, Almanya'da ki yeni bir çalışma da dahil olmak üzere çok sayıda çalışmanın konusu olmuştur. Yazarlar, semizotundaki A, B ve E'de bulunan üç önemli bileşikteki antioksidanın C ve E vitaminlerinden daha fazla antioksidan potansiyele sahip olduğunu keşfettiler. 
  • 2010'da yapılan bir başka çalışmada, semizotunun menopoz sonrası anormal uterin kanaması olan kadınların tedavisinde etkili olduğu bildirildi. 

Semizotu En Sağlıklı Nasıl Yenir?

Önemli sağlık faydalarının çoğu antioksidan ve mineral içeriğinden kaynaklandığından, semizotu pişirmek önemli besin kayıplarına neden olmayacaktır. Semizotunu tavada kızartın veya sağlıklı bir bitkisel yağ yada zeytinyağı ile soteleyerek tüketebilirsiniz. Semizotu ile ayrıca mükemmel lezzetli bir cacık yapabilir yada içine yoğurt karıştırarak salata olarak tüketebilirsiniz.

Semizotu Besin Değerleri (1 su bardağı ) 

Kalori: 21 
Protein: 1,7 gr 
Toplam yağ: 0,2 gr 
Doymuş yağ: Yok
Karbonhidrat: 4 gr 

Semizotundan tohum toplama


Bugün sizlerden gelen Semizotu tohumu yenir mi? Sorusuna cevap verdim. Merak ettiğiniz tüm soruları konu altına mesaj yazarak benden en kısa zamanda cevap alabilirsiniz.

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:


Yorumlar

En Çok Okunan 4 Yazım

Aralıklı Oruç (İF) Diyeti

Mide Küçültme Ameliyatı Kaç Kilo Olanlara Yapılır?

Cici Bebe Kilo Aldırır Mı?

Kulakta Akupunktur (14 Günlük Diyet Listesi)

Bakmadan Geçmeyin :)

Çorba Diyeti İle İnanılmaz Zayıfladım:)🍲 Çorba Salata Diyeti İle Kilo Verme.

Eczanelerde Peynir Ekmek Gibi Satılan Zayıflama Ürünleri

Diyette Yumurta Yerine Ne Yenebilir ? Yumurta Yerine Geçen Yiyecekler

Diyette Sucuk Yenir Mi? Sucuk Kilo Aldırır Mı?

Bitki Çayı Zayıflatır Mı? | Form Çayı Kilo Verdirir Mi?

Elma Yiyerek Süper Zayıflama.Akşam Yatmadan Önce Elma Yemek Kilo Aldırır Mı?

Diyette Ciğer Yenir Mi? Ciğer Kilo Aldırır Mı?

Diyet Yaparken Kaçıncı Günü Kilo Vermeye Başlanır? Kilo İlk Nerden Verilir?

Gece Yatmadan Önce Limonlu Su İçmek Zayıflatır Mı?

Çörçil Zayıflatır Mı? Diyette Çörçil İçilir Mi?