Yaban Mersini Zayıflatır Mı? | Diyette Yaban Mersini Ne Kadar Tüketilmeli?


Herkese merhabalar sevgili arkadaşlar, bugün sizlere yaban mersini zayıflatır mı? 👀 Yoksa kilo mu aldırır? Diyette yaban mersini ne kadar yenir? Bu konulardan bahsedeceğim. Mucizevi bir meyve olan yaban mersinini sizlerde kilo vermek yada hızlı zayıflamak için kullanıyorsanız eğer konu altına yorum yazarak beni bilgilendirmeyi unutmayın.👍


Önceden yaban mersini denildiği zaman aklıma kuru bir ot gelirdi. Neden böyle bir algıya sahibim inanın bilgim yok. Daha önce yemediğimden dolayı sanki yaban mersini acı kuru bir otmuş da çayı falan yapılıyormuş gibi geliyordu. Daha sonra eşimin bilgilendirmesi ile pazarda denk geldiğimiz yaban mersini görünce tüm fikrim değişti ve yaban mersinin kilo aldırır mı? zayıflatır mı? Neye iyi gelir? her şeyi araştırmaya başlayarak bugünkü yazımı oluşturdum. Artık sözü fazla uzatmadan yaban mersini ile zayıflama mümkün mü? öğrenelim. Tabi bu soruları cevaplamadan önce bilimsel olarak yaban mersinin kalori değerlerini öğrenmeden işe başlamayalım değil mi?

Yaban Mersini Kaç Kalori?


Müthiş faydaları olan yaban mersinin 1 fincanı ortalama 45 kalori 1 tepeleme çorba kaşığı yaban mersini ise 10 kaloridir. Yani bir oturuşta 1 porsiyon olarak düşünürsek eğer aşağı yukarı 60-70 kalori alınıyor yaban mersini yenilerek.

Kurutulmuş Yaban Mersini Kaç Kalori?

Kuru yaban mersini ise 1 fincanı 65 kalori 1 tepeleme çorba kaşığı 19 kaloridir. Artık herkes kurutulmuş meyvelerde ki kalori miktarının yaş meyveye göre daha fazla olduğunu biliyor. Bununla ilgili ek bir açıklama yapmayacağım.

Yaban Mersini Zayıflatır Mı?

İsterseniz 1 kamyon yaban mersini yiyin yada bardak bardak yaban mersini suyu için kesinlikle ve kesinlikle yaban mersini zayıflatmaz. Bu sadece yaban mersini için de geçerli değil, Dünya üzerindeki hiçbir besin tek başına kilo verdirmez yada yağ yakmaz. Bizim ülkemizde genelde sağlıklı ve tatlı olan meyveler nedense sınırsız tüketilip kilo verilebileceği zannediliyor. Bu nedenle asla yaban mersini diyeti gibi şeylerle uğraşmayın yada sadece yaban mersini yiyerek zayıflamaya çalışmayın.

Diyette Yaban Mersini Ne Kadar Tüketilmeli?

Sorumuzun cevabı çok basit. Ne çok az ne çok fazla! Diyette yaban mersini yenir mi? Evet tabi ki de yenir ama bunun da bir sınırı var. Avuç avuç yediğiniz her yaban mersini size artı kalori olarak yazılır. Bu nedenle diyet yaparken günde 60-70 kaloriyi geçmeyecek kadar yani yarım su bardağı yaban mersini tüketilebilir.


Yaban Mersini Faydaları


  • Yaban mersini, belirli kanserlerin ve ateroskleroz, felç ve Alzheimer hastalığı ve diğer yaşla ilişkili beyin rahatsızlıklarında görülen nörolojik düşüş gibi hastalıkların gelişimini ve şiddetini düşürdüğünü gösterilmiştir. 
  • Yaban mersini, beyin hücrelerini zararlı iltihaplanma ve oksidatif strese karşı koruyan flavonoidler ve proantosiyanidinler adı verilen güçlü antioksidan bileşiklerle yüklüdür. 
  • Hayvan deneylerinde yaban mersini, yaşa bağlı kısa vadeli hafıza kayıplarını etkili bir şekilde tersine çevirmiştir. 
  • 2009 yılında yapılan araştırmalar yaban mersini ve ( kızılcıklar dahil benzer meyvelerin) tüketiminin Alzheimer hastalığı ve diğer yaşlanma koşullarında meydana gelen bilinçsel gerilemeyi hafifletmeye yardımcı olabileceğini gösterdi. 
  • Yaban mersini kırmızı, mor ve mavi tonlarını veren zengin renkli pigmentlere antosiyaninler denir. Umut verici araştırmalar, antosiyaninlerin (ayrıca çilekler, böğürtlenler, kızılcıklar, kırmızı kuş üzümü, mor lahana ve patlıcanda bulunur) kanser üzerinde tüm aşamalarda zararlı bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir
  • Kanser genellikle, bir kanserojen, tamir edilmeden hücresel DNA hasarına neden olduğunda başlar. Yaban mersininin antioksidan kapasitesi bu hasarı önlemeye yardımcı olmaktadır. 

Yaban Mersini Nasıl Seçilir?

Taze yaban mersini seçerken, tek tip renk ve beyazımsı çiçek açan (cildi çürümekten koruyan) sert olanları arayın. Herhangi bir nem çürümelerine neden olacağından yumuşak ve sulu meyvelerden kaçının. 

Yaban Mersini Nasıl Saklanır?

Olgun yaban mersini yaklaşık bir hafta buzdolabında taze olarak saklanabilir ancak yine de en iyisi birkaç gün içinde taze taze tüketmektir. Yaban mersinlerini yiyene kadar yıkamazsanız eğer çok daha uzun süre taze kalabilirler. Dondurulmuş yaban mersini satın alıyorsanız, meyveler arasında boşluk olduğundan emin olmak için poşeti sallayın. Bir araya toplanmışlarsa, daha önce çözülmüş ve yeniden dondurulmuş olabilirler. Kendi olgun yaban mersininizi dondurabilirsiniz, ancak çözüldükten sonra o kadar sert olmayacaklarını unutmayın (ama smoothie ve yaban mersini sosu için iyi olacaklardır).

Yaban Mersini Buzlukta Nasıl Muhafaza Edilir?

Dondurmadan önce yaban mersinlerini iyice yıkayın ve hafifçe kurulayın. Yaban mersinlerini bir fırın tepsisine tek bir katman halinde yayın ve donana kadar dondurucuya düz bir şekilde koyun. Dondurulduktan sonra, bir buzdolabı poşetine veya dondurucuda saklayacağınız kapaklı bir kaba alın. Bu yöntem ile taban mersinlerini 1 yıl boşunca taze olarak derin dondurucu da saklayabilirsiniz.

Yaban Mersini İle İlgili Bonus Bilgi!!!

Organik olarak yetiştirilen yaban mersini, geleneksel olarak yetiştirilen yaban mersininden önemli ölçüde daha yüksek antosiyanin seviyelerine ve antioksidana sahiptir. 

Yaban Mersini Kurusu Tüketmenin Faydaları


Bugünde bir yazımızın daha sonuna geldik. Sizlere yaban mersini kilo verdirir mi? Diyette yaban mersini ne kadar yenir? Bu konular hakkında bildiklerimi paylaştım. Sizlerde yaban mersini ile ilgili düşüncelerinizi konu altına yorum yazarak benimle paylaşabilirsiniz.

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:
Yorumlar

En Çok Okunan 4 Yazım

Aralıklı Oruç (İF) Diyeti

Mide Küçültme Ameliyatı Kaç Kilo Olanlara Yapılır?

Cici Bebe Kilo Aldırır Mı?

Kulakta Akupunktur (14 Günlük Diyet Listesi)

Bakmadan Geçmeyin :)

Çorba Diyeti İle İnanılmaz Zayıfladım:)🍲 Çorba Salata Diyeti İle Kilo Verme.

Eczanelerde Peynir Ekmek Gibi Satılan Zayıflama Ürünleri

Diyette Yumurta Yerine Ne Yenebilir ? Yumurta Yerine Geçen Yiyecekler

Diyette Sucuk Yenir Mi? Sucuk Kilo Aldırır Mı?

Bitki Çayı Zayıflatır Mı? | Form Çayı Kilo Verdirir Mi?

Elma Yiyerek Süper Zayıflama.Akşam Yatmadan Önce Elma Yemek Kilo Aldırır Mı?

Diyette Ciğer Yenir Mi? Ciğer Kilo Aldırır Mı?

Diyet Yaparken Kaçıncı Günü Kilo Vermeye Başlanır? Kilo İlk Nerden Verilir?

Gece Yatmadan Önce Limonlu Su İçmek Zayıflatır Mı?

Çörçil Zayıflatır Mı? Diyette Çörçil İçilir Mi?