1 Günde 5 Kilo Vermek Bilimsel Olarak Mümkün Mü?

Sosyal medyadan sorulan en saçma sapan sorulardan biri olan 1 günde 5 kilo vermek mümkün mü?😕 Sorusunu bilimsel olarak ele alarak gerçekten verilebilir mi? Yoksa bu 1 haftada 5 kilo verdiren diyetler tamamen saçmalıktan mı ibaret bunları inceleyeceğim arkadaşlar.😂 Öncelikle bu konuya google üzerinden geldiyseniz ve 1 günde 5 kilo verdiren diyet yada spor arayışı içerisindeyseniz eğer ben sizi hiç yormayayım hemen yazımı terk edebilirsiniz 😠 çünkü bu sitede böyle 1 günde 5 kilo nasıl verilir gibi saçmalıklara yer yok.😒 Nasıl 5 kg 1 günde verilemez de net bir şekilde açıklayacağım. Sizlerde 1 gün içinde 5 kilo vermenin yolları ile ilgili düşüncelerinizi yada sorularınızı konu altından bana yazabilirsiniz.👍

1 Günde 5 Kilo Verme Diyeti Olur Mu?

Olmaz arkadaşlar... Ne halt ederseniz edin ister günde 5 kilo verdirecek spor arayın ister diyet arayışı içerisinde olun.. Ne yaparsanız yapın bilimsel olarak vücut yağınızdan 5 kilo veremezsiniz. Bunu iddia edenler genelde sizi saunaya sokup 24 saat çıkarmadan vücuttaki tüm suyu çıkartıp sizi tartıya gönderip bakın nasıl 1 günde 5 kilo verdim diyen garip tipler. Eğer size bu tarz spor, egzersiz yada diyetle size 5 kiloyu 1 günde verdirebileceğini söyleyen biri denk gelirse asla bu kişilere inanmayınız ve gerekiyorsa çıplak bile olsanız oradan acilen uzaklaşınız. Neden bu olmaz bilimsel açıklamamıza geçelim.

Bilimsel Olarak 1 Gün İçinde 5 Kilo Vermek Diyet Yada Sporla Neden Mümkün Değil?

1 kilo vermek için en az 7.250 kalori civarı bir yakım yakmalıyız. Eğer kalori olarak çok anlamadıysanız şu şekilde daha açıklayıcı olabilirim. Siz 1 saat hiç durmadan koşsanız en fazla 600 kalori yakarsınız. Diyelim 1 gün içinde hiç durmadan 3 saat koştunuz ve toplam 1.800 kalori yaktınız ve o gün hiçbir yiyecek yemediniz. Sonuç bazal metabolizma hızınız ile günlük ortalama 2.000 kalori oradan gelir. 1.800 kalori de koşmaktan gelsin ne oldu? Toplam 3.800 kalori eksiye düştünüz. İyi güzel de 5 kilo demek 36.000 kalori demek, geriye kalan 32.200 kaloriyi 1 günde nasıl yakmayı düşünüyorsunuz da 5 kilo vereceksiniz. Şimdi bu olayın ne kadar saçma olduğunu anladınız mı? Bu yüzden lütfen böyle sağlıksız ve şok diyetler ile çok yüksek kilo verdiren diyetlere inanmayın. Her zaman kalıcı ve düzenli zayıflama yolunu seçin.

Şimdi 5 kiloyu 1 günde veremeyeceğimizi anladığımıza göre sizler için çok daha sağlıklı bir yöntem olan 1 ayda 5 kilo verebileceğiniz pratik yöntemler hazırladım. Bu sağlıklı zayıflama yollarına sadık kalarak spor ve diyetle 1 ayda 5 kiloyu rahatlıkla verebilirsiniz. 

5 Kilo Sağlıklı Bir Şekilde Nasıl Verilir?

  • Sağlıklı Beslenme Alışkanlıkları Edinin.
Kısa vadeli zayıflama planlarından uzaklaşarak artık çok daha sağlıklı ve uzun dönemli beslenme alışkanlıkları edinin. Bir süre sonra öyle bir hale gelin ki kendinizi diyet yapıyormuş gibi değil sanki gündelik beslenme rutininiz bu şekildeymiş gibi hissedin. Örneğin hayatınızdan tamamen kola, cips ve hazır paketli gıdaları çıkartarak bu yolda çok büyük bir adım atabilirsiniz.

  • Kendinizi Sık Sık Tartmayın
Yaptığınız egzersizlerin yanı sıra yediğiniz şeyler ve içtiğiniz şeyler, sağlıklı olmanın anahtarlarıdır. Sağlıklı derken, bedeninize ve şekline göre ideal vücut ağırlığınızı korumayı kastediyorum. Bu yüzden sık sık tartıya çıkmayın çünkü ani su kayıpları veya ödemler sizin kilonuzda birden yükseliş yada düşüş yaşatabilir buda sizin moralinizi olumsuz yönde etkiler. En mantıklı olanı ayda 1 defa tartılmak ve daha sonrasında tartıyı rafa kaldırmaktır. Sağlıklı beslenmeye ve egzersiz yapmaya başladığınızda ve bu sağlıklı yaşam tarzına devam etmeye karar verdiğinizde, kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz. Ve hayatınızda değişecek her türlü olumlu şeyi fark edeceksiniz. Bu banyo tartıları basitçe unutulmaya yüz tutacak.

  • Kalori Etiketi Bağımlısı Olun
Çok fazla tuz ve şeker içeren yiyecekleri ve rafine edilmiş yiyecekleri yemeyi bırakın. Kalori etiketlerini okumaya başladığınızda, birçok yiyeceğin ne kadar tuz ve şeker içerdiğine muhtemelen şaşıracaksınız. Tıbbi yönergelerinizin çoğu size tuz ve şeker alımınızı azaltmanızı söyleyecektir. Bunların daha sağlıklı alternatifleri var. Günde kaç kalori alacağınızı belirleyin ve ne yiyorsanız eğer gün içinde her şeyi not ederek asla fazla kalori alımına çıkmayın. Sebzelerin kalorisi çok düşüktür ve sizi doyurur ve iştahınızı bastırmaya yardımcı olur. Diyetinize bol miktarda hacim katarlar. Ve yavaş sindirilmeleri, sizi daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Bu yüzden tatlı yerine sebzeleri deneyin.
  • Su, En İyi İştah Bastırıcılardan Biridir
Bir başka büyük varlık sudur. Su, var olan en iyi doğal iştah kesicilerden biridir. Ancak saf su olmalı, meyveli veya şekerli olmamalı ve gazlı içecekler içermemelidir. Su, toksinleri sisteminizden atarak tüm vücudunuzu temizlemeye yardımcı olur. Yemekten 30 dakika önce bir bardak su içerseniz daha az yediğinizi göreceksiniz. Yani ne yediğinizi değiştirmeye karar verdiğinizde, 'ne zaman' yediğinizde de bir değişiklik yapın. 

  • Diyette Spor Olmak Zorunda!
Tek başına diyet iyidir, ancak en iyi sonuçlar için egzersizle birleştirilmesi gerekir. Kilo vermek egzersiz yapmayı gerektirir. Öyleyse iyi bir diyet yapın ve ardından buna iyi bir egzersiz rutini ekleyin. Yavaşça başlayın ve ardından kademeli olarak tam bir antrenman seansına kadar çalışın. Yürümek çok iyi bir egzersiz şeklidir ve her gün çok fazla acı ve çaba sarf etmeden yapılabilir. Ve yürümek de kilo vermenin ve forma girmenin eğlenceli yollarından biridir. 

Ayda 5 Kilo Nasıl Verilir?


Uyurken Kilo Verilir Mi?


Bugün sizlere 1 günde 5 kilo vermek ne kadar saçma ve imkansız olduğunu anlattım arkadaşlar. Sizlerde konu ile ilgili sorularınızı lütfen benimle paylaşın. Bir başka saçma sapan soruda görüşmek üzere.😎

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:
Sercan Nar

32 Yaşındayım Uzun Yıllar Sağlık Sektöründe Müdürlük Ve Çeşitli Posizyonlarda Görev Yaptım. Kilo Verme Ve Sağlık Yazılarımın Tamamı Bana Aittir. Sağlıklı bir diyet ve yaşamış olduğunuz sağlık problemleriniz için mutlaka profesyonel bir sağlık kuruluşundan yardım almanız gerektiğini unutmayınız. Burada yazılan bilgiler benim şahsi düşüncelerimi içermektedir. Yaşanabilecek olumlu yada olumsuz hiçbir durumdan bu blog sitesi sorumlu değildir. Bana yayınlanmasını istediğiniz tüm sorularınızı gönderebilirsiniz. Ben ve takipçilerimiz en kısa sürede sorunuzu yanıtlamaya çalışacağız.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski