1 Porsiyon Yaprak Sarması Kaç Adet Eder?

Herkesin en çok merak ettiği ama sormaktan çekindiği bir soru olan 1 porsiyon yaprak sarma kaç adet gelir? Bu soruyu inceleyeceğim arkadaşlar. Böyle saçma soru olur mu demeyin. Restoranlarda servis edilen porsiyonluk yaprak sarmalarının kaç adet içermesi gerektiği çok önemli bir konudur. Günde bazen onlarca porsiyon yaprak sarması servis edilir. 1 porsiyonda yapılacak küçük bir değişiklik çok büyük farklara neden olabilir. Yada gelen misafirler için hazırladığınız etli yaprak sarmalarının 1 porsiyona kaç tane konulması gerektiğini merak edebilirsiniz. Ama önce bu mükemmel yemeği daha yakından tanıyalım.

Asma Yaprağı Nasıl Toplanır? Yaprak Sarması Yapmak İçin Nasıl Yumuşatılır?

Asmanın çiçek açmaya başladığı zaman hasat edilen yeşil üzümlerin genç ve diri yaprakları etli, kıymalı yada sadece bulgurlu yaprak sarması yapmak için kullanılır. Asmadan toplanan yapraklar bol sulu, yumuşak ve ekşi bir tada sahiptir. Yumuşatılmak istenilen asma yaprakları bir gün soğuk suda bekletilebilir veya yavaş bir şekilde kaynatılabilir. 

Asma Yaprakları Nasıl Saklanır?

Taze, yeşil yapraklar birkaç gün buzdolabında saklanabilir. Kullanmadan önce sıcak suda bekletilmeleri gerekir. Üzüm yapraklarının uzun süreli muhafaza edilmesi için ise 2 yol vardır. Bunlar tuzlama ve dondurma işlemleridir. Ancak asma yaprakları tuzlandığında, faydalı özelliklerinin çoğunu kaybeder, bu nedenle deneyimli ustalar asma yapraklarının dondurulmasını önerir. Bunun için taze yapraklar 250-550 gr'lık parçalara bölünmeli, plastik buzdolabı poşetlerinde paketlenmeli, havası alınarak dondurucuya konulmalıdır. Yapraklar sarma yapılmadan önce birkaç dakika sıcak suda bekletilmesi tavsiye edilir.

Yaprak Sarmasının Faydaları Nelerdir?

Asma yaprakları zengin A, B6 ve C vitamini, manganez, magnezyum, kalsiyum, demir, lif, niasin ve riboflavin kaynağıdır. Sadece 35 gr taze asma yaprağı (5-6 adet) ortalama bir insanın günlük A vitamini ihtiyacının % 100'ünü karşılamaktadır. Üzüm yapraklarının tek olumsuz yanı yüksek şeker içeriğidir. Yaprak sarması hem besleyici hem de oldukça tok tutucu bir yemektir. Özellikle etli yapılan yaprak sarması günlük protein ihtiyacımızı karşılar. Tansiyon hastaları yaprak sarmaları tuzlu olduğu için tüketirken dikkat etmelidirler.

Yaprak Sarması Kalori Değeri Nedir?

1 porsiyon yaprak sarması ortalama 200 kalori değerine sahiptir. Bu kullanılan yağ miktarı ve iç harcın ne kadar pirinç içerdiği ile ilgili değişim gösterebilir. Diyette olanlar yaprak sarması yaparken sıvı yağ yerine bol domates rendesi kullanabilirler.

Yaprak Sarması En Basit Şekilde Nasıl Yapılır?

Yaprak sarması için ayrılan asma yaprakları sıcak suda bekletilir ve daha sonra hazırlanan iç harç yaprağa sarılarak altı yağlanmış tencereye güzelce dizilir. İç harç genellikle çiğ pirinç, yağ salça, karabiber ve tuz gibi gıdalardan oluşur. Tüm yapraklar sarıldıktan sonra üzerine salçalı su yapılarak gezdirilir ve en üstte tabak kapatılarak pişmeye bırakılır. Çok ayrıntılı tarif için aşağıdaki videoyu da izleyebilirsiniz.

Zeytinyağlı Yaprak Sarması Tarifi

1 Porsiyon Yaprak Sarma Kaç Adet?

Zeytinyağlı yada etli yaprak sarması fark etmez. 1 porsiyon yaprak sarması 8 adet içerir. Eğer sarmalar çok küçük kalem gibi sarılmışsa genelde restoranlarda 1 porsiyona 10 adet yaprak sarması konur. Eğer büyük büyük sarılmış ise bazı yerlerde bir porsiyon için 6 adet yaprak sarması konulduğu da bilinmektedir. En ünlü restorandan, esnaf lokantasına kadar herkes 1 porsiyon yaprak sarması kaç adet gelirse gelsin muhakkak yanına yoğurt da koyar. Çünkü yoğurt, yaprak sarmasının en yakın kankisidir.

Soru çok saçma da gelse birçok insanın merak ettiği 1 porsiyonda kaç adet yaprak sarması olur konusunu en ince ayrıntıları ile inceledim arkadaşlar. Sizlerde evlerinizde 1 porsiyona kaç tane sarma koyduğunuzu konu altına yorum yazarak benimle paylaşabilirsiniz.

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:
Previous Post Next Post