Akdeniz Diyeti Kaç Kilo Verdirir?

Son yılların en popüler ve sağlıklı diyetlerinden biri olan "Akdeniz Diyeti" ile ilgili bilgiler vereceğim bugün. Yazımda Akdeniz diyeti kaç kilo verdirir? Akdeniz diyeti nasıl yapılır ve bu diyet ile ilgili yapılmış bilimsel araştırmaları bulabilirsiniz. Sizlerde eğer Akdeniz diyeti ile kilo verme macerası yaşadıysanız eğer yada sormak istediğiniz bir sorunuz varsa konu altına yorum yazarak benimle iletişime geçebilirsiniz. Haydi bakalım Akdeniz diyeti kilo verdirir mi? Artık öğrenelim.

Akdeniz Diyeti Kilo Verdirir Mi?

Son dönemin en sağlıklı ve uygulaması en kolay diyeti olan Akdeniz diyeti tabi ki de kilo verdirir. Temel prensibi sağlıklı beslenme olan böyle bir diyetten kilo verdirmemesi beklenmediği gibi kesinlikle zararlı bir diyette değildir. Çünkü şu aralar herkes 1 haftada 10 kilo vermeye çalıştığı için maalesef Akdeniz diyeti gibi sağlıklı diyetler diğer sağlıksız ve işe yaramayan şok diyetler kadar rağbet görmüyor belki ama asıl kalıcı kiloyu verdiren ve tüm hayatımız boyunca kendimizi yıpratmadan kolayca uygulayacağınız diyet Akdeniz diyetidir. Bu nedenle aklınızda Akdeniz diyeti zayıflatır mı? gibi bir düşünce asla gelmesin. Çünkü gerçekten işe yarayan ve oldukça sağlıklı bir diyet olup kolayca kilo vermenizi sağlayabilir.

Akdeniz Diyeti Kaç Kilo Verdirir?

Sağlıklı diyetlerden beklentiler şok diyetlerdeki gibi haftada 6 kilo yada ayda 10 kilo gibi değildir. Bu nedenle Akdeniz diyeti belki diğer diyetlere göre biraz daha yavaş kilo verdirebilir ancak verdiğiniz kilonun kalıcı olduğundan emin olabilirsiniz. Akdeniz diyeti haftada 1-1,5 kilo arası ayda ise 4-5 kilo verdirir. Bu değeler kilonuz, yaşınız ve uyguladığınız ekstra egzersizlere göre değişiklik gösterebilir.

Akdeniz Diyeti Nedir Nasıl Yapılır?

Bir Akdeniz diyeti, meyve, sebze, kabuklu yemişler, tohumlar ve tahılların yanı sıra tekli doymamış yağlar açısından zengin zeytinyağı bakımından yüksektir. Kırmızı et yerine balık yenir ve alkol alımı aşırı içki içmekten ziyade orta düzeydedir. Günde en az 30 dakikalık egzersiz yada yürüyüş yapılarak 1-2 hafta değil tüm yaşantınızı adapte ettiğiniz oldukça sağlıklı bir diyettir.

Akdeniz Diyeti Sağlıklı Mı? Yapılan Araştırmalar Neler?

  • Amerika'da yayınlanan yeni bir araştırma, Akdeniz tarzı bir diyet uygulayan, az miktarda içki içen, fiziksel olarak aktif olan ve sigara içmeyen kişilerin, içmeyenlere göre önemli ölçüde daha uzun yaşayabildiğini buldu.

  • Çalışma, 1988-2000 yılları arasında 11 Avrupa ülkesinden veri toplayan Hollanda, Fransa, İspanya ve İtalya'dan araştırma ekipleri tarafından gerçekleştirildi ve bu süre en az 11 yıl boyunca devam etti. Diyetlerinin ve yaşam tarzlarının ayrıntıları başlangıçta kaydedildi ve daha sonra çalışma boyunca aralıklarla takip edildi.

  • Çalışmanın sonuçları, Akdeniz diyeti ile yaşamlarını sürdüren insanların ölüm riskininin % 23 azalttığını buldu; ılımlı alkol alımı riski % 22 azalttı; fiziksel aktivite riski % 37, sigara içmeme ise ölüm riskini % 35 azalttı. Tüm bu faktörleri birleştirmek ölüm riskini % 65 oranında düşürdü.

  • Çalışma, katılımcıların bu alışkanlıklara tüm yaşamları boyunca bağlı kalıp kalmadıklarını ölçmedi, ancak diyet ve yaşam tarzı alışkanlıkları genellikle 70 yaşından önce iyice yerleşmiş olduğundan, katılımcıların bu faydalı alışkanlıkları yaşamları boyunca geliştirdikleri varsayılabilir.

  • Katılımcılar arasında kaydedilen tüm ölümlerin % 60'ı, Akdeniz diyetine sadık kalmama ile ilişkilendirildi.

Akdeniz Diyeti Listesi Örneği


Dünyaca ünlü Akdeniz diyeti kilo verdiriyor mu? Ayda ve haftada kaç kilo verdirir? Bu konularla ilgili bildiklerimi anlattım arkadaşlar. Sizlerde sağlıklı ve kalıcı zayıflama peşindeyseniz eğer Akdeniz diyeti tam size göre.

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:
Sercan Nar

32 Yaşındayım Uzun Yıllar Sağlık Sektöründe Müdürlük Ve Çeşitli Posizyonlarda Görev Yaptım. Kilo Verme Ve Sağlık Yazılarımın Tamamı Bana Aittir. Sağlıklı bir diyet ve yaşamış olduğunuz sağlık problemleriniz için mutlaka profesyonel bir sağlık kuruluşundan yardım almanız gerektiğini unutmayınız. Burada yazılan bilgiler benim şahsi düşüncelerimi içermektedir. Yaşanabilecek olumlu yada olumsuz hiçbir durumdan bu blog sitesi sorumlu değildir. Bana yayınlanmasını istediğiniz tüm sorularınızı gönderebilirsiniz. Ben ve takipçilerimiz en kısa sürede sorunuzu yanıtlamaya çalışacağız.

Daha yeni Daha eski