Aşırı Kilolu Kadınlar Daha Stresli Oluyor.

Aşırı kilo herkesin çok büyük bir sorunu ve ister istemez bizi strese sokuyor ama yapılan araştırmaya göre özellikle fazla kilolu kadınların sosyal hayatta çok daha fazla stres oldukları ortaya çıktı. Bende bugün sizlere aşırı kilo stres yapar mı? sorusundan yola çıkarak yapılmış olan bilimsel araştırmadan yola çıkarak kilo alma ve stres arasındaki ilişkiden bahsedeceğim. 

Kilolu Olmak Stres Yapar Mı?


Aşırı kilolu kadınlar, seyircinin önüne çıktıklarında daha zayıf meslektaşlarından daha fazla stres yaşıyor gibi görünmektedir.

Bu, Kaliforniya Üniversitesi Psikoloji ve Beyin Bilimleri Bölümü'nden" aşırı kilo ve stres' başlıklı bir araştırmaya göre aşağıdaki sonuçlar gözlemlenmiş.

Araştırmacılar, aşırı kilolu insanların, sosyal hayatta harekete geçme durumlarında bir "sosyal kimlik tehdidi" yaşayacağını varsaydılar.

Bu nedenle, dikkatleri üzerine çekildiklerinde stres seviyelerinin nasıl etkilendiğini görmek için vücut kitle indeksinde (VKİ) değişen bir grup kadını seçtiler.

Tüm adaylar, videoya kaydedildiklerine yarı inanarak neden iyi bir flört partnerleri olacaklarına dair bir konuşma yapmak zorunda kaldı.

Diğer kadın grubuna ses kaydına alındıkları söylendi, araştırmacılar görünürlük ve görünmezlik düşüncesinin stres seviyelerini nasıl etkileyeceğini görmek için test yaptılar.

Tahmin edildiği gibi, filme alındıklarını düşünen aşırı kilolu kadınlar, daha yüksek bir strese girerek kan basınçlarında artış kaydedildi.

Bu sonuç, sadece işitsel bir kayıt olduğunu düşünen aşırı kilolu adaylarda bulunmadı, her iki gruptaki ortalama kilolu kadınlar nispeten sakin kaldı.

Çalışma, açık bir şekilde kilo ve stres arasındaki pozitif ilişkiyi ortaya koymuş oldu.

Stresi Kontrol Ederek Kilo Verme


Bugün sizlere özel bir araştırma sonucundan bahsettim. Gerçekten de kilolu olduğumuz zaman çok daha az özgüvenli oluyor ve elimizden geldiğince insanlardan uzaklaşıyoruz. Bu korkulardan uzaklaşmak için bir an evvel zayıflamalı ve kimseden utanmadan hayatımıza devam etmeliyiz.


Sercan Nar

32 Yaşındayım Uzun Yıllar Sağlık Sektöründe Müdürlük Ve Çeşitli Posizyonlarda Görev Yaptım. Kilo Verme Ve Sağlık Yazılarımın Tamamı Bana Aittir. Sağlıklı bir diyet ve yaşamış olduğunuz sağlık problemleriniz için mutlaka profesyonel bir sağlık kuruluşundan yardım almanız gerektiğini unutmayınız. Burada yazılan bilgiler benim şahsi düşüncelerimi içermektedir. Yaşanabilecek olumlu yada olumsuz hiçbir durumdan bu blog sitesi sorumlu değildir. Bana yayınlanmasını istediğiniz tüm sorularınızı gönderebilirsiniz. Ben ve takipçilerimiz en kısa sürede sorunuzu yanıtlamaya çalışacağız.

Daha yeni Daha eski