Ayran, Süt, Kahve, İlaç ve Sigara İçmek Leptini Bozar Mı?

Leptin diyeti ile kaç kilo verilir soruları son günlerde bana gelen en yoğun sorular arasında yer almaya başladı. Diğer sorular ise ayran leptini bozar mı ve süt leptini bozar mı konusu. 2. yoğunluk ise kahve, ilaç ve sigara leptini engeller mi diye merak ediyor takipçilerimiz. Durum böyle olunca kısaca leptin hormonundan bahsetmek ve ayran yada süt içtiğimizde tokluk hormonu olarak bilinen leptin bozulur mu? Kısaca bilgi vereceğim. Hatta bırakın kahve ve sigarayı geçen gün diş fırçalamak bile soruldu. Sizlerde leptini neler bozar neler bozmaz ile ilgili bildikleriniz varsa konu altına yorum yazarak beni bilgilendirebilirsiniz.

Leptini Neler Bozar Neler Bozmaz?

Limon, ayran, süt gibi en çok merak edilen içecekler ile birlikte ilaç ve sigara içmek leptini bozuyor mu? Kısaca bilgiler vereceğim arkadaşlar.

Ayran Leptini Bozar Mı?

Ayran şekersiz bir içecek olduğu için ve çiğneme hareketi yapmadan tüketildiği için leptini bozmaz ancak içerdiği yağ ve tuz nedeniyle leptini oldukça yavaşlatır. Bu nedenle leptin hormonumuzu oldukça fazla salıp uzun süre tokluk hissetmek istiyorsak elimizden geldiğince ayrandan uzak durmakta fayda var.

Süt Leptini Bozar Mı?

Sabah içtiğiniz süt leptini bozmaz ancak her ne kadar sütte şeker yok gibi gelse de bizim fark edemeyeceğimiz kadar sütte şeker vardır ve azda olsa kan şekerimizi çıkartabilir. Bu nedenle leptin diyeti yaparken süt akşam değil sadece sabahları içilmelidir.

Kahve Leptini Bozar Mı?

Şeker içermeyen sıvılar leptini bozmadığına göre içerisine asla şeker yada süt tozu koymadan leptin diyetinde nescafe, kahve ve türk kahvesi tüketilebilir. Yani serbest ! 

İlaç İçmek Leptini Bozar Mı?

İlaç içerken bir yutkunma hareketi ve azda olsa ağzımız çalıştığı için ilaç içmek tamamen leptini bozmasada aynı ayranda olduğu gibi yavaşlatır. Ayrıca hangi ilacı aldığımızda leptinin bozulup bozulmaması için önemlidir. Çünkü bazı ilaçlar şeker ve kalori değeri taşıyor olabilir.

Sigara İçmek Leptini Bozar Mı?

Maalesef sigara leptini bozar. Çünkü ağzınızı kullanarak dumanı çekmek için emme hareketinde bulunuyorsunuz.

Diş Fırçalamak Leptini Bozar Mı?

Ağız hareketi içeren her şey leptini bozar. Diş fırçalamakta bunlardan biridir. Yani dişlerinizi fırçalamak leptini bozar.

Leptin Diyeti İle Kaç Kilo Verilir?

İnanın bunu kimse bilemez. Bu uyguladığınız yöntemlere, yaşınıza, kilonuza göre tamamen değişkenlik gösterir. Leptin diyeti ile kaç kilo verilir konusunu en iyi bilecek kişi sizin kişisel doktorunuzdur. Yapacağı analizlerle birlikte ancak size o net bir cevap verebilir.

Leptin Nedir?

Leptin, vücudun yağ deposunu kontrol eden ve yemek yeme isteğimizi bastıran hormon olup "tokluk hormonu" olarak da bilinir. Evet, doğru okudunuz, Leptin vücutta doğal olarak bulunan bir hormondur ve hangi besinlerin ne zaman yağa dönüştürülmesini veya ekstra bir destek için hemen mi yakılması gerektiğini kontrol eder. 

Asla akşam yemeğinden sonra atıştırmayın
Yatmadan hemen önce fazladan atıştırmalık yemeyi seviyorsanız, şimdi bunu bırakmalısınız! Akşam yemeğinden sonra yemek yemek sadece sisteminize daha fazla yağ eklemeye hizmet eder, çünkü akşam yemeğinden sonra vücudunuzun metabolizması zaten yavaşlamış olur ve yatmadan önce yemek yerseniz, sisteminizde o kadar fazla kalori depolanır!

Bunun nedeni, Leptin'in biz uyurken en az aktif olacak şekilde çalışmasıdır; bu nedenle, özellikle akşam yemeğinden sonra yediklerinizi sınırlandırmak, vücudunuzun tüm bu fazla yağı biriktirmesini önlemeye yardımcı olacaktır.

Sık Sık Yemeyi Bırakın
Leptin diyeti ile kilo vermenin anahtarı, maksimum öğün miktarınızı günde kesinlikle en fazla 3 olarak tutmaktır. Atıştırarak, vücudumuzun zaten sadece yağ olarak depolanacak olan ek ve gereksiz kalorileri tüketmesine izin verme eğilimindeyiz. Ayrıca, atıştırdığımız bir günde ne yediğimizi takip etmek çok daha zordur, bu nedenle leptin diyeti yaparken sık sık yemek yemekten yada atıştırmalıklardan uzak durmalı günde en fazla 3 öğün tüketmeliyiz ki bazı uzmanlar 2 öğünün bile yeterli olduğu görüşünde.

Leptin Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?


Leptini bozan içeceklerden ve bazı merak edilen diğer şeylerden bahsettim bugün. Sizlerde şu leptini bozar mı dediğiniz başka şeyleri konu altından bana iletebilirsiniz.

 Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:
Sercan Nar

32 Yaşındayım Uzun Yıllar Sağlık Sektöründe Müdürlük Ve Çeşitli Posizyonlarda Görev Yaptım. Kilo Verme Ve Sağlık Yazılarımın Tamamı Bana Aittir. Sağlıklı bir diyet ve yaşamış olduğunuz sağlık problemleriniz için mutlaka profesyonel bir sağlık kuruluşundan yardım almanız gerektiğini unutmayınız. Burada yazılan bilgiler benim şahsi düşüncelerimi içermektedir. Yaşanabilecek olumlu yada olumsuz hiçbir durumdan bu blog sitesi sorumlu değildir. Bana yayınlanmasını istediğiniz tüm sorularınızı gönderebilirsiniz. Ben ve takipçilerimiz en kısa sürede sorunuzu yanıtlamaya çalışacağız.

Daha yeni Daha eski